Kezelés, smart rendszer, extrák
Okostévé
A Samsung továbbra is kitart saját okostévérendszere mellett, és így ebbe a készülékbe is a Tizen Smart TV legfrissebb változata került. Tavalyhoz képest nem sokat változtattak, a grafikus kezelőfelület ugyanolyan maradt, ami teljesen érthető, hiszen abszolút korrekt megoldásról van szó. Átlátható, kellően sekély, minden hamar megtalálható. A nálunk járt tesztpéldány magyarul még nem kommunikált, de a hazánkban boltokba kerülő eszközökkel már nem lesz ilyen probléma.
Tapasztalataink alapján a rendszer kellően stabil, semmilyen összeomlást, fagyást nem produkált. A sebességel sincs gond, a kiadott parancsokra kellően gyorsan reagált. A mellé járó távirányító egy szimpla, alig néhány gombot tartalmazó darab. Jobban örültünk volna egy olyan perifériának, amely kevésbé dizájnos, de funkcionálisabb, ám ezt azért túl lehet élni. A tévé képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott vezérlőeszközökkel, emellett a távvezérlő kiváltható okostelefonnal is a cég ingyenesen elérhető SmartThings alkalmazásának köszönhetően. Működik a hangalapú keresés is, de értelemszerűen magyarul nem tudtuk kipróbálni.
Netes tartalmak
A platform leglátványosabb eleme a letölthető, telepíthető és futtatható alkalmazások kínálata. Ezekből több száz darab áll a felhasználó rendelkezésére, és köztük a szokásoknak megfelelően vannak sporttal, gasztronómiával, kultúrával és hírekkel kapcsolatos darabok, valamint természetesen rengeteg online streaming tartalomszolgáltató alkalmazás is.
Hiányérzetünk nem volt, gyakorlatilag az összes fontos, itthon népszerű app megtalálható a kínálatban. Akad néhány egyszerű, gyenge minőségű játék is a választékban, de ennél fontosabb, hogy elérhető az Xbox felhő alapú játékszolgáltatása, amelynek segítségével úgy lehet remek grafikájú, komplex szoftverekkel szórakozni, hogy ahhoz nem szükséges játékkonzol. Az Xbox app ráadásul csak a Samsung tévéin érhető el jelenleg, ami akár döntő szempont is lehet egy vásárlási döntés meghozatala során.
A smart platform segítségével a tévé használható okosotthon rendszer központjaként is, erre viszont szerintünk egy okostelefon azért sokkal alkalmasabb. A Workstation nevű szekció azonban már jóval hasznosabb, ennek révén ugyanis közvetlenül a televízión keresztül elérhetőek és szerkeszthetőek a felhőben tárolt Office állományok, levelek, távoli számítógépek, és még a Skype-olást is lehetővé teszi.
Az előzetesen gyárilag telepített médialejátszó szoftver sem hiányzik, nem is hiányozhat. Ez egy meglehetősen alapszintű program, de aki ennél többre vágyik, az az alkalmazásboltból egyszerűen letölthet fejlettebb, szofisztikáltabb darabokat. A gyári app a képek esetében a JPG mellett a PNG és BMP formátumú állományok megjelenítését teszi lehetővé. A fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatokat nem képes a kijelzőre varázsolni, viszont a diavetítés elindítására van mód, akár aláfestő zenével is. Az audiotartalmaknál az MP3, a WMA, a WAV és a FLAC szabványok megszólaltatása megoldott, viszont a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítésére nincs mód.
Videós tesztpakkunk segítségével kiderítettük, hogy a formátumtámogatás korántsem tökéletes, ugyanis a Divx, XviD, 10 bit, Killa_sample és Dolby Vision állományok lejátszását kerek perec megtagadta. A többivel nem volt baja, és még a 4K HDR 10+ anyagokkal is boldogult. A surround szabványokkal igencsak hadilábon áll, csupán a Dolby 5.1 és az EAC fájl nem okozott neki problémát, ez pedig ma már kevés. A külső feliratok megjelenítése biztosított, a kódolás és a betűk mérete is megváltoztatható, ráadásul vékony keret jelenik meg a karakterek körül, így a szöveg mindig jól látszódik.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!