Tesztpadon a Samsung kvantumpontos OLED tévéje

Kipróbáltuk a 4K felbontású S95B készüléket, amelybe már a gyártó saját QD-OLED panelje került.

Kezelés, okostévé, extrák

A dél-koreai vállalat 2022-re jelentősen megújította Smart Hub névre hallgató okostévé platformját, és ebbe a modellbe is e friss verzió került. Ez ugyanúgy a Tizen OS-re épül, mint elődei, viszont grafikus kezelőfelülete jelentősen átalakult, valamint felbukkant néhány új funkció is. A struktúra egyszerűbb, sekélyebb, átláthatóbb lett, és ennek révén az egyes menüpontok, szolgáltatások, paraméterek gyorsabban, egyszerűbben elérhetőek, mint korábban. A rendszer magyar nyelven is kommunikál, és a használatába véleményünk szerint hamar belejöhet az is, akinek egyébként idegen az elektronikai eszközök világa. Tapasztalataink szerint a stabilitás rendben van, fagyást, spontán újraindulást nem tapasztaltunk. Korábban akadt rá példa, hogy a Samsung szerverek nem voltak elérhetőek, emiatt nem lehetett letölteni az appokat, de ilyesmibe most nem futottunk bele.

[+]

Az egyik említett idei újdonság az úgynevezett Multi View mód, aminek révén akár négy részre is felosztható a képernyő, ezekben az ablakokban pedig külön forrásból származó tartalmak futtathatóak, így egy időben nézhetünk egy mérkőzést vagy izgalmas sorozatepizódot, és közben csetelhetünk barátainkkal vagy böngészhetünk a neten. A tévé a Miracast technológia révén biztosítja a tükrözést, azaz a kompatibilis mobil eszközök kijelzője megjeleníthető a hatalmas képernyőn. Az eszközök gond nélkül felismerték egymást, a párosítás pofonegyszerű, a kapcsolat végig stabil maradt. Némi késleltetés ugyan érzékelhető, ami egyes játékoknál már picit zavaró lehet, de mondjuk videózásnál, Instagramozásnál vagy TikTokozásnál nem gond. A Samsung S95B emellett integrálható egy nagyobb okosotthon rendszerbe, és a többi csatlakoztatott készülék állapotának ellenőrzését, illetve beállításainak módosítását is lehetővé teszi, így akár egy okos otthon központjaként is bevethető.

Hirdetés

[+]

A Smart Hub tartalmaz néhány munkával, illetve oktatással kapcsolatos szolgáltatást is, amelyek a Workspace menüpont alól érhetőek el. Ennek révén a tévé közvetlen elérést nyújt a Microsoft Office 365 felhő alapú rendszeréhez, így mód nyílik állományok megtekintésére, sőt szerkesztésére, létrehozására és elmentésére, valamint a felhasználó hozzáférhet levelezéséhez, illetve Skype fiókjához is. Ezen kívül a televízió segítségével át lehet venni az irányítást egy távoli számítógép felett, azaz például otthonról elérhető a munkahelyi PC is.

[+]

Az okostévérendszeren keresztül több száz internetes alkalmazás érhető el, köztük a manapság igen népszerűnek számító tartalomszolgáltató applikációk. Ráadásul nagy hiányzók nincsenek, tehát van Netflix, YouTube, HBO Max, Disney+ és Amazon Prime Video is, és a böngésző sem hiányzik.

[+]

Az nagyon szimpatikus, hogy a távirányító akkumulátora USB-n keresztül, valamint napenergiával is tölthető a rá épített napelemeknek köszönhetően, az már azonban kevésbé, hogy csupán néhány gomb kapott rajta helyet, és így csak egy-két fontos szolgáltatás érhető el vele. Ez meglátásunk szerint rossz irány, kár volt feláldozni a funkcionalitást és a kényelmet a szemrevalóbb, trendibb megjelenésért. Az viszont pozitívum, hogy a televízió képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott egérrel, billentyűzettel vagy akár kontrollerrel, illetve hogy a távirányító a cég ingyenesen letölthető applikációjának (Smart Things) segítségével kiváltható mobil eszközzel is.

[+]

Minden más Samsung televízióhoz hasonlóan ez a modell is rendelkezik gyárilag előre telepített médialejátszó szoftverrel. A program tud magyarul is, grafikus kezelőfelülete átlátható, használata szerintünk senkinek sem okozhat problémát. Audiotartalmak közül a kötelező MP3 mellett a WMA, FLAC és WAV formátumok megszólaltatása megoldott. A fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítése nem biztosított, azonban az ID3 tagek kezelése támogatott. A képek esetében a BMP, PNG és JPG típusú állományok megjelenítése jöhet szóba. A szoftver a fotók részletes adatait tartalmazó EXIF adatokat nem képes a képernyőre varázsolni, viszont a diavetítés elindítható, amely effektekkel és aláfestő zenével is feldobható.

[+]

A videós tesztcsomagunk segítségével elvégzett vizsgálatok során arra jutottunk, hogy a formátumtámogatás minden, csak nem hibátlan. A 10 bites, a Killa Sample, a 4K WEBM, a DivX és a Dolby Vision 4K HDR anyagokkal nem boldogult, viszont a többivel nem volt baja, és még a 4K HDR10+ fájlok is hibátlanul futottak. A külső feliratok megjelenítése megoldott, a karakterek kódolása, mérete és színe is módosítható, és mivel vékony keret jelenik meg a betűk körül, ezért a szöveg minden esetben jól látható. A térhatású hangszabványok közül csupán a EAC3 és a Dolby 5.1 fájlokkal boldogult, ami nem az igazi, egy csúcsmodelltől ennél többet várna az ember.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények