Tesztpadon a Samsung kvantumpontos OLED tévéje

Kipróbáltuk a 4K felbontású S95B készüléket, amelybe már a gyártó saját QD-OLED panelje került.

Samsung S95B

A Samsung egy évtizede rukkolt elő első, saját panelre épülő, azaz a Samsung Display által fejlesztett és gyártott OLED televízióval. Azonban az a projekt 2014-ben elbukott, és azóta folyamatosan röppentek fel pletykák azzal kapcsolatban, hogy a vállalat visszatérne ebbe a szektorba valamilyen formában. Az elmúlt években már számos hír szólt arról, hogy egy kvantumpontos OLED technológiára épülő kijelzőben gondolkodnak, és 2022 elején kiderült, hogy mindez igaz, a vállalat ugyanis színre lépett első ilyen készülékével, amelybe tehát nem az LG Display-féle, hanem saját kijelző került.

Samsung S95B
Samsung S95B [+]

A Samsung S95B névre hallgató kvantumpontos OLED televízió forgalmazását az év elején az Egyesült Államokban kezdték meg, de egy ideje már megérkezett Magyarországra is, és mi is kaptunk kölcsön egy példányt egy rövid időre. Alapvetően arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen különbséget jelent a QD-OLED panel, hogy úgy általában milyen a kép minősége, hogyan teljesít a beépített hangrendszer, és mennyire felhasználóbarát az okostévérendszer.

Letisztult külső

A Samsung az elmúlt évek irányát tartva e felső kategóriás modellnél is a letisztult, minimalista, alapvetően a képernyőt kihangsúlyozó dizájn mellett tört lándzsát. A vékony, kijelzővel egy síkban lévő kávát keskeny fémes keret övezi, és a talp is ugyanilyen fényezést kapott. Az összhatás szerintünk rendben van, a készülék külseje elegáns, és gyakorlatilag bármilyen térbe illik. A képernyő sajnos nem forgatható, viszont a falra egyszerűen felakasztható egy szabványos, 300 x 200 mm-es VESA konzol segítségével.


[+]

A dél-koreai vállalat felsőkategóriás QLED televízióival ellentétben az OLED modellnél nem a One Connect Box technológiára építenek, hanem a hagyományos módszert választották, tehát a csatlakozók nem egy külső dobozon találhatóak, hanem a készülékház hátulján. Található itt négy darab HDMI 2.1, két USB 2.0, egy-egy Ethernet, optikai digitális és analóg audió port, valamint a fizetős digitális tévéadások dekódolásához szükséges CI+ kártyaolvasó.


[+]

Főbb paraméterek
Samsung S95B (QE65S95BATXXH)
Panel Samsung QD-OLED (10 bit), 120 Hz, FreeSync
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 65 hüvelyk (165 cm)
Felbontás 4K (3840x2160 pixel)
HDR támogatás Igen (HDR10, HDR10+, HLG)
Maximális kontrasztarány Végtelen
Maximális fénysűrűség ~1740 cd/m²
Input lag 11,7 ms
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Film, Filmmaker, Kiemelt, Normál (PC-hez csatlakoztatva: Grafika, Szórakozás)
Hangbeállítások Hangosított, Normál
Hangrendszer 2.2.2 csatornás, 60 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/-C/-S2
Interfész 4 db HDMI 2.1, 2 db USB 2.0, digitális audió, analóg audió, Ethernet, CI+ slot
Extrák Tizen okostévérendszer, médialejátszó, böngésző, netes alkalmazások futtatása, kislexikon, HDR támogatás, háttér mód, Bluetooth hangeszközök csatlakoztatásának lehetősége
Teljesítményfelvétel Normál módban: 193 watt; készenléti üzemmódban: 0,21 watt
Méret Talppal: 144,43 x 89,76 x 28,82 cm
Talp nélkül: 144,43 x 83,17 x 3,99 cm
Tömeg Talppal: 25,5 kg
Talp nélkül: 21,2 kg
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung S95B (QE65S95BATXXH)
Fogyasztói ár 750-800 000 forint

Képminőség

A termékbe egy 65 hüvelykes, azaz 165 centiméteres képátlójú, 3840x2160 képpontos, tehát 4K felbontású, úgynevezett QD-OLED (Quantum Dot OLED, kvantumpontos OLED) panel került. E technológia eltér azoktól a WOLED kijelzőktől, amelyeket az LG Display gyárt, és attól az RGB OLED eljárástól is, amelyre tíz évvel ezelőtt épültek a Samsung OLED megjelenítői.


[+]

A QD-OLED kijelzőkben egy kék fényű OLED filmet használnak, és e kék fényt a kvantumpontok, azaz a rendkívül kicsi, speciális anyagból készült kristályok segítségével alakítják át zölddé és pirossá az alképpontokban. Így tehát létrejönnek a piros (R), zöld (G) és kék (B) subpixelek, amelyekből aztán a már megszokott módon kikeverhetőek az egyes tónusok. Ez a megoldás lehetővé teszi a képpontok fényerejének egyedi vezérlését, így akár a fény teljes kikapcsolását is, amelynek köszönhetően mód nyílik a 0 cd/m² fényerejű fekete, és ezáltal a végtelen natív kontraszt megteremtésére. A fénymérésre is alkalmas kalibrátor segítségével végzett vizsgálataink bebizonyították, hogy ez a valóságban is így van.

[+]

Hirdetés

A cég állítása szerint a QD-OLED panelek a rivális megoldásnál magasabb fényerőt produkálnak, és a színgazdagság is nagyobb. A tesztelés során feketén-fehéren kiderült, hogy a színtérlefedettség tényleg nagyobb, elérheti a 181,1 %-ot, a legjobb WOLED paneleknél pedig be kell érni 160 százalékkal. A maximális fényerő is nagyobb, mi 1741 cd/m² fénysűrűséget tudtunk kicsiholni belőle, aminek alapvetően a HDR anyagok visszaadása során van értelme, hiszen ennek köszönhetően valamivel látványosabbak a nagy dinamikatartományú filmek és játékok. Itt azért érdemes megjegyezni, hogy olykor ez már soknak tűnt, és le kellett csökkenteni a fényerőt, mert játék közben zavaró volt, olyan érzést okozott, hogy elvakítja az embert.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

Megfelelő beállítások mellett a színek szemre nagyon szépek, valósághűek, és a nagy kihívást jelentő tartalmak (pl. emberi bőr, árnyékos mező, hullámzó víz stb.) visszaadása során sem tapasztaltunk problémákat. A LED LCD televíziókra mind a mai napig jellemző fátyolosságnak itt nyomát sem lelni, a tónusok markánsak, szó szerint belülről ragyognak. A betekintési szög a várakozásoknak megfelelő, tehát ha teljesen kiszorított pozícióból nézi valaki a képernyőt, akkor sem fogja tapasztalni az árnyalatok fakulását, torzulását, és értelemszerűen invertálódástól sem kell tartani. A homogenitás terén nagyon jó teljesítményt nyújt, hiszen az egyes képi tartományok fényereje közötti maximális eltérés csak 4,58 százalék, ami kimagasló eredménynek minősül a mai mezőnyben.

[+]

A modell maximális képfrissítési frekvenciája 120 Hz, és a mai elvárásoknak megfelelően támogatja az AMD FreeSync dinamikusan változó képfrissítési ráta technológia használatát is. Méréseink szerint az input lag kifejezetten jó, 11,5 ms, és így azt mondhatjuk, hogy a modell játékra is alkalmas, e téren is ott van a jelenlegi legjobb televíziók között. A mozgásmegjelenítés szinte hibátlan, csak néha-néha tapasztaltunk akadozást, de csak gyenge forrásból származó online streaming vagy médiaboxból érkező, rossz minőségű SD tévéadások esetén. Ezen egyébként viszonylag egyszerűen lehet segíteni az interpolációs technológia bekapcsolásával, amely virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé, azonban érdemes ezzel a szolgáltatással finoman bánni, mert túlzottan agresszívre állítva természetellenes, szappanopera hatású lehet a végeredmény.

Képbeállítások

A többi idei Samsung televízióhoz hasonlóan ennél a modellnél is jelen van az az érthetetlen jelenség, hogy ha nem PC-hez csatlakoztatjuk a televíziót, akkor négy profil (Film, Filmmaker, Kiemelt, Normál) közül lehet választani, amelyek kisebb-nagyobb mértékben különböznek egymástól, és így egész jól lefedik a potenciális felhasználói elvárásokat, viszont ha számítógépre dugjuk, akkor csupán kettő (Grafika, Szórakozás) válik elérhetővé. Továbbra sincs fogalmunk róla, hogy ez miért van így, miért nem lehet minden esetben hat darab előzetesen programozott képmód közül választani, és miért kell felesleges kompromisszumok megkötésére kényszeríteni a felhasználókat.

Profil/beállítás Grafika Szórakozás
Fényerősség (fehérpont) 130 cd/m² 172,8 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 27,99 32,76
Átlagos delta E 12,12 10,85
Színhőmérséklet 11 300 K 14 700 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Grafika, Szórakozás – azért csak ez a kettő, mert ahogy fentebb is írtuk, amikor a tévét a számítógéphez csatlakoztattuk, akkor csak ezek voltak elérhetőek. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezek után a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legnagyobb színpontosságot elérni, ami teljesen jól sikerült is. Ez utóbbi ideális beállítások mellett teljesen rendben van, hiszen az átlagos delta E 0,37, a legnagyobb delta E 1,27 lett, ezek a mai tévés mezőnyben remek értéknek minősülnek. A fényerő 169,8 cd/m², a feketeszint 0,0 cd/m² lett, a natív kontrasztarány pedig értelemszerűen végtelen. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 181,1 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 100%, ami a televíziók esetében egészen kiemelkedő eredménynek számít. Konkrétan ez a valaha volt legjobb teljesítmény, amit tévéknél mi tapasztaltunk!


[+]

Samsung S95B színhelyes beállítások
Fényerő 28
Kontraszt 50
Élesség 10
Szín 25
Árnyalat (G/R) 0
Képtisztaság Ki
Kontrasztjavító Ki
Színtónus 1. meleg
Gamma 2.2
Részletárnyékolás 0
Színközbeállítások Normál
Csúcsfényerő Magas
Fehéregyensúly P-nyereség 4
Fehéregyensúly Z-nyereség -3
Fehéregyensúly K-nyereség -2

Kezelés, okostévé, extrák

A dél-koreai vállalat 2022-re jelentősen megújította Smart Hub névre hallgató okostévé platformját, és ebbe a modellbe is e friss verzió került. Ez ugyanúgy a Tizen OS-re épül, mint elődei, viszont grafikus kezelőfelülete jelentősen átalakult, valamint felbukkant néhány új funkció is. A struktúra egyszerűbb, sekélyebb, átláthatóbb lett, és ennek révén az egyes menüpontok, szolgáltatások, paraméterek gyorsabban, egyszerűbben elérhetőek, mint korábban. A rendszer magyar nyelven is kommunikál, és a használatába véleményünk szerint hamar belejöhet az is, akinek egyébként idegen az elektronikai eszközök világa. Tapasztalataink szerint a stabilitás rendben van, fagyást, spontán újraindulást nem tapasztaltunk. Korábban akadt rá példa, hogy a Samsung szerverek nem voltak elérhetőek, emiatt nem lehetett letölteni az appokat, de ilyesmibe most nem futottunk bele.

[+]

Az egyik említett idei újdonság az úgynevezett Multi View mód, aminek révén akár négy részre is felosztható a képernyő, ezekben az ablakokban pedig külön forrásból származó tartalmak futtathatóak, így egy időben nézhetünk egy mérkőzést vagy izgalmas sorozatepizódot, és közben csetelhetünk barátainkkal vagy böngészhetünk a neten. A tévé a Miracast technológia révén biztosítja a tükrözést, azaz a kompatibilis mobil eszközök kijelzője megjeleníthető a hatalmas képernyőn. Az eszközök gond nélkül felismerték egymást, a párosítás pofonegyszerű, a kapcsolat végig stabil maradt. Némi késleltetés ugyan érzékelhető, ami egyes játékoknál már picit zavaró lehet, de mondjuk videózásnál, Instagramozásnál vagy TikTokozásnál nem gond. A Samsung S95B emellett integrálható egy nagyobb okosotthon rendszerbe, és a többi csatlakoztatott készülék állapotának ellenőrzését, illetve beállításainak módosítását is lehetővé teszi, így akár egy okos otthon központjaként is bevethető.

[+]

A Smart Hub tartalmaz néhány munkával, illetve oktatással kapcsolatos szolgáltatást is, amelyek a Workspace menüpont alól érhetőek el. Ennek révén a tévé közvetlen elérést nyújt a Microsoft Office 365 felhő alapú rendszeréhez, így mód nyílik állományok megtekintésére, sőt szerkesztésére, létrehozására és elmentésére, valamint a felhasználó hozzáférhet levelezéséhez, illetve Skype fiókjához is. Ezen kívül a televízió segítségével át lehet venni az irányítást egy távoli számítógép felett, azaz például otthonról elérhető a munkahelyi PC is.

[+]

Az okostévérendszeren keresztül több száz internetes alkalmazás érhető el, köztük a manapság igen népszerűnek számító tartalomszolgáltató applikációk. Ráadásul nagy hiányzók nincsenek, tehát van Netflix, YouTube, HBO Max, Disney+ és Amazon Prime Video is, és a böngésző sem hiányzik.

[+]

Az nagyon szimpatikus, hogy a távirányító akkumulátora USB-n keresztül, valamint napenergiával is tölthető a rá épített napelemeknek köszönhetően, az már azonban kevésbé, hogy csupán néhány gomb kapott rajta helyet, és így csak egy-két fontos szolgáltatás érhető el vele. Ez meglátásunk szerint rossz irány, kár volt feláldozni a funkcionalitást és a kényelmet a szemrevalóbb, trendibb megjelenésért. Az viszont pozitívum, hogy a televízió képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott egérrel, billentyűzettel vagy akár kontrollerrel, illetve hogy a távirányító a cég ingyenesen letölthető applikációjának (Smart Things) segítségével kiváltható mobil eszközzel is.

[+]

Minden más Samsung televízióhoz hasonlóan ez a modell is rendelkezik gyárilag előre telepített médialejátszó szoftverrel. A program tud magyarul is, grafikus kezelőfelülete átlátható, használata szerintünk senkinek sem okozhat problémát. Audiotartalmak közül a kötelező MP3 mellett a WMA, FLAC és WAV formátumok megszólaltatása megoldott. A fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítése nem biztosított, azonban az ID3 tagek kezelése támogatott. A képek esetében a BMP, PNG és JPG típusú állományok megjelenítése jöhet szóba. A szoftver a fotók részletes adatait tartalmazó EXIF adatokat nem képes a képernyőre varázsolni, viszont a diavetítés elindítható, amely effektekkel és aláfestő zenével is feldobható.

[+]

A videós tesztcsomagunk segítségével elvégzett vizsgálatok során arra jutottunk, hogy a formátumtámogatás minden, csak nem hibátlan. A 10 bites, a Killa Sample, a 4K WEBM, a DivX és a Dolby Vision 4K HDR anyagokkal nem boldogult, viszont a többivel nem volt baja, és még a 4K HDR10+ fájlok is hibátlanul futottak. A külső feliratok megjelenítése megoldott, a karakterek kódolása, mérete és színe is módosítható, és mivel vékony keret jelenik meg a betűk körül, ezért a szöveg minden esetben jól látható. A térhatású hangszabványok közül csupán a EAC3 és a Dolby 5.1 fájlokkal boldogult, ami nem az igazi, egy csúcsmodelltől ennél többet várna az ember.

Hang és értékelés

Megszólalás

Mint a legtöbb tévégyártónál, így a Samsungál is hagyomány már, hogy a magasabb kategóriás, drágább televíziók az átlagosnál jobban szólnak, és az S95B sem kivétel ebből a szempontból. Egy mélysugárzókat és a készülékház felső részén elhelyezett hangszórókat tartalmaz, 2.2.2 csatornás, 60 wattos integrált audio rendszert kapott a modell, és a hangerőre nem lehet panasz, egy nagyobb szobát is gond nélkül képes megtölteni hangokkal.

[+]

A végeredmény azonban nem tökéletes, hiszen a basszusokkal kicsit szűkmarkúan bánik, és emiatt a dinamikát kevésnek éreztük, ennek következtében a hangzás egy kicsit természetellenes, steril, és a sztereó hangtér megteremtése terén sem jeleskedik. Bár hanghibákat nem tapasztaltunk, de emiatt azt mondanánk, hogy akinek fontos a kiemelkedő hangminőség, az nem úszhatja meg egy jobb hangprojektor vagy több komponensből álló külső szett bevetését. Mindössze két előzetesen programozott hangmód áll a felhasználók rendelkezésére, de ha valaki ezek közül egyikkel sem elégedett, az az equalizer segítségével saját ízléséhez szabhatja az arányokat.

Vélemény

Az előzetes információk alapján sokat vártunk a Samsung saját, QD-OLED paneles televíziójától, és nyugodtan mondhatjuk, hogy beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A kezelés teljesen rendben van, a házon belül fejlesztett okostévérendszer kifejezetten felhasználóbarát. A platform stabil, gyors, a kapcsolódó extra szolgáltatások hasznosak, és az elérhető alkalmazások köre is megfelelő. A gyárilag telepített médialejátszó alkalmazáson még volna mit csiszolni, de azért a fontosabb formátumok támogatása megoldott.


[+]

Az integrált hangrendszer hozza a kötelezőt, de tény, hogy itt még bőven van fejlődési lehetőség, hiszen lehetne egy picit teltebb, gazdagabb, élettelibb a megszólalás. Viszont a legfontosabb paraméter, tehát a kép minősége félelmetesen jó: a felbontás és a képfrissítési ráta kellően nagy, a HDR igen látványos, a színpontosság és a színgazdagság kifogástalan, és a mozgásmegjelenítés is elsőrangú. Abszolút életképesnek tűnik a kvantumpontos OLED kijelzőtechnológia, nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy képes felvenni a versenyt az LG megoldásával. A nálunk járt 65 hüvelykes Samsung S95B jelenleg 750-800 000 forint körüli áron kapható, ami manapság tudásának teljesen megfelelő összegnek számít. Tudjuk, hogy nem olcsó, de az is tény, hogy ez egy igen-igen jó televízió.


Samsung S95B OLED tévé

elefant

A Samsung S95B OLED televíziót a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés