Hirdetés

Tesztpadon a Samsung kvantumpontos OLED tévéje

Kipróbáltuk a 4K felbontású S95B készüléket, amelybe már a gyártó saját QD-OLED panelje került.

Képminőség

A termékbe egy 65 hüvelykes, azaz 165 centiméteres képátlójú, 3840x2160 képpontos, tehát 4K felbontású, úgynevezett QD-OLED (Quantum Dot OLED, kvantumpontos OLED) panel került. E technológia eltér azoktól a WOLED kijelzőktől, amelyeket az LG Display gyárt, és attól az RGB OLED eljárástól is, amelyre tíz évvel ezelőtt épültek a Samsung OLED megjelenítői.


[+]

A QD-OLED kijelzőkben egy kék fényű OLED filmet használnak, és e kék fényt a kvantumpontok, azaz a rendkívül kicsi, speciális anyagból készült kristályok segítségével alakítják át zölddé és pirossá az alképpontokban. Így tehát létrejönnek a piros (R), zöld (G) és kék (B) subpixelek, amelyekből aztán a már megszokott módon kikeverhetőek az egyes tónusok. Ez a megoldás lehetővé teszi a képpontok fényerejének egyedi vezérlését, így akár a fény teljes kikapcsolását is, amelynek köszönhetően mód nyílik a 0 cd/m² fényerejű fekete, és ezáltal a végtelen natív kontraszt megteremtésére. A fénymérésre is alkalmas kalibrátor segítségével végzett vizsgálataink bebizonyították, hogy ez a valóságban is így van.

Hirdetés

[+]

A cég állítása szerint a QD-OLED panelek a rivális megoldásnál magasabb fényerőt produkálnak, és a színgazdagság is nagyobb. A tesztelés során feketén-fehéren kiderült, hogy a színtérlefedettség tényleg nagyobb, elérheti a 181,1 %-ot, a legjobb WOLED paneleknél pedig be kell érni 160 százalékkal. A maximális fényerő is nagyobb, mi 1741 cd/m² fénysűrűséget tudtunk kicsiholni belőle, aminek alapvetően a HDR anyagok visszaadása során van értelme, hiszen ennek köszönhetően valamivel látványosabbak a nagy dinamikatartományú filmek és játékok. Itt azért érdemes megjegyezni, hogy olykor ez már soknak tűnt, és le kellett csökkenteni a fényerőt, mert játék közben zavaró volt, olyan érzést okozott, hogy elvakítja az embert.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

Megfelelő beállítások mellett a színek szemre nagyon szépek, valósághűek, és a nagy kihívást jelentő tartalmak (pl. emberi bőr, árnyékos mező, hullámzó víz stb.) visszaadása során sem tapasztaltunk problémákat. A LED LCD televíziókra mind a mai napig jellemző fátyolosságnak itt nyomát sem lelni, a tónusok markánsak, szó szerint belülről ragyognak. A betekintési szög a várakozásoknak megfelelő, tehát ha teljesen kiszorított pozícióból nézi valaki a képernyőt, akkor sem fogja tapasztalni az árnyalatok fakulását, torzulását, és értelemszerűen invertálódástól sem kell tartani. A homogenitás terén nagyon jó teljesítményt nyújt, hiszen az egyes képi tartományok fényereje közötti maximális eltérés csak 4,58 százalék, ami kimagasló eredménynek minősül a mai mezőnyben.

[+]

A modell maximális képfrissítési frekvenciája 120 Hz, és a mai elvárásoknak megfelelően támogatja az AMD FreeSync dinamikusan változó képfrissítési ráta technológia használatát is. Méréseink szerint az input lag kifejezetten jó, 11,5 ms, és így azt mondhatjuk, hogy a modell játékra is alkalmas, e téren is ott van a jelenlegi legjobb televíziók között. A mozgásmegjelenítés szinte hibátlan, csak néha-néha tapasztaltunk akadozást, de csak gyenge forrásból származó online streaming vagy médiaboxból érkező, rossz minőségű SD tévéadások esetén. Ezen egyébként viszonylag egyszerűen lehet segíteni az interpolációs technológia bekapcsolásával, amely virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé, azonban érdemes ezzel a szolgáltatással finoman bánni, mert túlzottan agresszívre állítva természetellenes, szappanopera hatású lehet a végeredmény.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények