Kezelés
Smart rendszer
Hirdetés
A készülékbe, mint minden más idei modellbe, a vállalat tavalyi fejlesztésű okostévérendszerének egy cseppet átalakított verziója került. Ennek egyik fő jellemzője, hogy a legfontosabbnak vélt szolgáltatások, tehát a különféle netes tartalmak, illetve a médiaállományok, videók (ezek között szintén akadnak online anyagok, tehát van némi átfedés) egy külön, saját grafikus kezelőfelülettel ellátott ablakba kerültek. A legnagyobb változás az előző évhez képest, hogy a közösségi tartalmakat, illetve az ismerőseink online tevékenységével kapcsolatos információkat tartalmazó képernyőt likvidálták, minden bizonnyal azért, mert nem sokan használták, így csak a helyet foglalta.
A kezelőfelület látványos, és ami még fontosabb, meglehetősen felhasználóbarát. Az alkalmazott tipográfiai elemek, a képek, ikonok, feliratok nagyok, még egy laikus is azonnal átláthatja az egészet. Az egészről süt, hogy azoknak próbáltak kedvezni vele elsősorban, akik eddig nem merték beleásni magukat a smart rendszerbe vagy nem boldogultak annak használatával. Bekerült a rendszerbe egy teljesen különálló elem, az úgynevezett megtekintési lista, amely a Smart gomb megnyomásával elinduló smart menüvel azonnal felugrik. Itt egymás mellett láthatóak a közelmúltban futtatott alkalmazások, illetve a kiválasztott bemenetek, valamint a kedvenc tévécsatornák. Az ötlet maga nem rossz, de a funkció túlságosan tolakodó, jobb lenne, ha külön gombbal lehetne előcsalni, és nem kerülne állandóan az ember szeme elé, ahányszor csak belép a smart funkciókhoz.
A rendszer-, hang-, kép- és hálózati beállítások kezeléséhez megtartották az évekkel ezelőtt bevezetett, jól bevált, mai szemmel már nem túl szép, de cserébe igen kényelmesen használható, régivágású menürendszert. Ennek felépítése logikus, a józan paraszti észre épít, a struktúra kellően sekély, ráadásul használatát az egyes opciók, paraméterek melletti, olykor színes illusztrációkkal tarkított, rövid leíró magyarázatok is segítik. Akinek ez nem elég, az még mindig fellapozhatja az e-Manualt, azaz a beépített kislexikont, ahol részletesebben kivesézik az egyes funkciókat.
Vezérlőeszközök
Ahhoz képest, hogy 3-4 éve milyen formatervezési műremekeket pakolt tévéi mellé a gyártó, a készülék dobozában megtalálható hagyományos távirányító kifejezetten puritán darab. Ez egyáltalán nem tragédia, hiszen szimpla téglatest fogása kényelmes, és matt műanyag felületén az esetleges szennyeződések sem látszanak meg annyira, mint a látványos, ám kényes fényes feketén. A háttérvilágítást lehagyták róla, ami egy ilyen árkategóriájú készülék esetén kissé érthetetlen, viszont a funkciógombokkal legalább nem spóroltak, aminek köszönhetően az össes lényeges szolgáltatás elérhető innen közvetlenül.
A vállalat évek óta egy második távvezérlővel is ellátja közép- és felsőkategóriás modelljeit. E kiegészítő idei változata kifejeztten szép darab, mely kellemesen simul az ember tenyerébe. Ezen ugyan csak a legfontosabbnak szánt gombok kaptak helyet, hisz például a számok is hiányoznak, de mivel előcsalható segítségével a képernyőre egy virtuális, többek között számokat is tartalmazó távirányító, így teljes értékű távvezérlőként is használható. Az elődöktől eltérően tapipad már nem került rá, de az egér funkció mégsem hiányzik, hiszen építettek bele gravitációs szenzorokat, így a Wii kontrolleréhez vagy az LG Magic Remote-hoz hasonlóan a periféria mozgatásával irányítható a kurzor.
Elméletben működik a hanggal történő vezérlés is, amelyen állítólag sokat dolgoztak, de ennek ellenére sokszor még mindig félreérti a kiadott parancsokat, az internetes keresésnél pedig mindössze 15-20 százalékos hatékonysággal dolgozik. Emiatt egy idő után valószínűleg még a legtürelmesebb ember is hagyja a csudába az egészet, hiszen még a rém körülményes virtuális billentyűzet használatával is hamarabb eljut a kívánt oldalra vagy megtalálja a keresett alkalmazást. A készülék egyébként mutogatással is irányítható, de mivel a modell nem rendelkezik beépített kamerával, ehhez be kell szerezni egy külső eszközt. Sajnos mivel ilyet nem csomagoltak a tesztdarab mellé, nem tudtuk kipróbálni, hogy ez a szolgáltatás mennyire kényelmes, fejlődött-e valamit a tavalyihoz képest.
A tv egyébként képes együttműködni USB porton vagy Bluetoothon csatlakoztatott egérrel és billentyűzettel, illetve vezérelhető egy ingyenesen letölthető alkalmazás segítségével iOS vagy Android operációs rendszert használó mobil eszközről is. Ha minden kötél szakad, ezzel lehet helyettesíteni a "rendes" távirányítókat, ám az érintőképernyő miatt azért a használata mégsem olyan kényelmes, mintha a fizikai valójukban is létező gombokat nyomkodni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!