Samsung HU7500: 3D-s, középkategóriás UHD tv

Samsung HU7500

Hogy a vezető szórakozatóelektronikai gyártók mennyire komolyan gondolják az Ultra High Definition televíziók elterjesztését, azt mi sem mutatja jobban, mint hogy legtöbbjük mára nem pusztán egyetlen ilyen felbontást kínáló modellel vagy szériával van jelen a boltokban. A Samsung is ezt az utat járja, így jelenleg hat különböző UHD sorozatot kínálnak, köztük a HU7500-as sorozatot, melynek legkisebb, 48 hüvelykes példánya jelen tesztünk alanya, az UE48HU7500.

Bár a konszern kommunikációjában idén kiemelt szerepet kapnak a különleges, ívelt kialakítású televíziók, mint a mellékelt ábra is bizonyítja, rajtuk kívül is van élet. A hagyományos darabok sorát erősíti ez a középkategóriásnak nevezett modell, amelyből hiányzik ugyan egy-két olyan extra szolgáltatás, mint például a beépített kamera, de az olyanok  nem, mint az okostévé-rendszer, a 3D megjelenítés, a hangvezérlés, a saját tartalomszolgáltatás vagy épp az alacsonyabb felbontású tartalmak felskálázása.

Külső

Egyszerűségében rejlik az ereje ennek a készüléknek, amely a márka jó néhány tévéjétől eltérően nem kapott csilli-villi díszléceket, hajlított elemeket, átlátszó "kristály hatást keltő" műanyag élt vagy épp girbegurba, különleges talpat.

A mindössze egy centiméter vastag, sötétszürke, szálcsiszolt hatású kávák nincsenek egy síkban magával a képernyővel, tehát a tévé nem a borderless formatervezési irányzatba tartozik.  A keretet egy vékony ezüstös szalag övezni, ami pompásan harmonizál a sötét tónusokkal. A krómozás megjelenik még a trapéz alakú talpnál is, amely egy masszív nyak segítségével csatlakozik a kijelzőhöz. Sajnos, mint annyi más mostani modell esetében, ennek forgatásáról is le kell mondani. Az alsó panelen a kisméretű, visszafogott céglogó alatt helyeztek el egy kontroll-lámpát, amely alaphelyzetben állandóan világít, de szerencsére ez viszonylag egyszerűen kikapcsolható.

A tévé vastagsága mindössze 3,5 centiméter, tehát kifejezetten karcsú modellről van szó, amely állvánnyal is csupán 27,3 kilogrammot nyom. Természetesen rendelkezik integrált digitális tévé unerekkel, valamint Wi-Fi egységgel, illetve a fizetős műsorok dekódolásához szükséges kártyák fogadására képes CI+(1.3) modul sem hiányzik belőle. A 4 darab HDMI 2.0 (az egyik ARC támogatású) és 3 darab USB 2.0 mellett építettek rá komponens, kompozit, SCART, digitális és analóg audiocsatlakozót, valamint egy fülhallgató-kimenetet is.

Főbb paraméterek
Samsung UE48HU7500
Panel Ultra Clear LCD Panel
Képernyőméret 48 hüvelyk (121 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition, 3840x2160 képpont
Maximális kontrasztarány n. a.
Válaszidő n. a.
Maximális fényerő n. a.
24p lejátszás támogatott
Képbeállítások élénk, film, normál, természetes
Hangbeállítások film, hangosított, normál, zene, tiszta hang
Hangszórók 3 x (2 x 10) watt
Beépített digitális tunerek DVB-T, DVB-C, DVB-S2
Interfész 4 db 2.0 HDMI, 3 db USB 2.0, komponens, kompozit, SCART, audio és digitális audio, CI slot, Ethernet
Extrák smart rendszer, aktív shutteres 3D, 2D->3D konverzió, UHD tartalomszolgáltatás, UHD Evolution Kit támogatás, 3D Explore, médialejátszó, hangvezérlés, mozgásvezérlés, mozgásérzékeny második távirányító, kislexikon, egér és billentyűzet támogatása, rögzítés külső USB adattárolóra, EPG, felskálázás, Multi Screen, Foci mód, Játék mód, Bluetooth támogatás
Teljesítményfelvétel 92 watt, készenléti üzemmódban: 0,3 watt
Méret 1072,7 x 620,8 x 35,5 (269 talppal) mm
Tömeg 14 (17,3 talppal) kg
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung UE48HU7500
Fogyasztói ár kb. 430 000 Ft

Képminőség

A kötelező 16:9 és 4:3 képarány mellett két nagyított profil is bekerült a beállítások közé, ezeknél viszont számolni kell azzal, hogy egyes képrészletek lelógnak a kijelzőről és eltűnnek a semmiben. Ezen kívül van még egy mód, amely megtartja az eredeti forrásanyag felbontását, de ilyenkor értelemszerűen (már ha nem 4K videóról van szó) meglehetősen vaskos fekete keret övezi majd a képet. Aki nem akar ezzel az egésszel vacakolni, az akkor jár a legjobban, ha a Képernyőhöz igazítás menüpont mellett teszi le a voksát, hiszen ezt választva az elektronika úgy igazítja a képet, hogy az minden esetben tökéletesen kitöltse a kijelzőt.

Az Edge-LED háttérvilágítás miatt a fényerő eloszlása nem tökéletes, de azért a hétköznapi használat közben a felhősödés nem zavar be, hisz csak csatornaváltásnál tűnik fel olykor ez az effektus. Az IPS glow-hoz hasonló jelenséget sem sikerült teljesen száműzni, emiatt a sarkoknál át-átszűrődik némi fény sajnos. Utánhúzás egyáltalán nem jelentkezett, viszont amikor kisméretű objektumok zúgtak át a képernyőn (tehát például egy teniszközvetítés során a labda), akkor némi akadozásba bele lehetett futni, viszont ezen segíthet a Motion Plus névre hallgató interpolációs képjavító technológia. Ráadásul itt egy tízfokozatú skálán lehet szabályozni a virtuális képkockák, illetve a fekete négyzetek felbukkanásának intenzitását, ami jól jöhet, ha túlságosan szappanoperaszerű lenne a képvilág.

A Bőrszín tónus szintén hasznos lehet, ha valamiért az emberek arca túlságosan vörösben pompázna, de erre egyébként nem nagyon akadt példa. A Fekete tónus aktiválásával elméletben a kép mélységének növelése fokozható a sötét színek mélységének a módosításával, viszont nem igazán láttuk semmi okát, hogy ezt babráljuk, nem volt szükség erre egyáltalán. Az energiafogyasztás csökkentésének érdekében bekapcsolható a Fényerő mozgáshoz névre hallgató funkció, amely a képernyőn megjelenő tartalmakat figyelembe véve mérsékli a fényerőt. Ennek szintén semmi értelme nincs, teljesen felesleges ily módon energiát spórolni, akit annyira zavar a fogyasztás, az ne vegyen tévét egyáltalán. A Dinamikus kontraszt a tartalom függvényében módosítja a kontrasztarányt, azonban ez olykor, egészen pontosan a világos és sötét képrészletek váltakozásánál enyhe vibrálást eredményezhet. A fekete megjelenítése egyébként nem tökéletes, ideális beállítások mellett a kalibrátorral 0,08 cd/m² feketeszintet mértünk, ami azt jelenti, hogy a valós kontrasztarány értéke:1:1575.

A zajosododást nem sikerült teljesen kiiktatni, ez a zavaró jelenség leginkább a régi, illetve rossz minőségű, alacsony felbontású anyagoknál volt tapasztalható. Ezen kívül néha felbukkant a csíkos háttér előtt elhelyezkedő objektumok körül némi halványan remegő auraféleség, amely szintén nem válik a készülék dicséretére. Ezeken egyébként a Digitális tiszta megjelenítés névre hallgató képjavító eljárás hivatott segíteni, de tökéletesen ez sem képes kiküszöbölni a problémákat. A betekintési szög horizontálisan és vertikálisan is megfelelő, így a sötét árnyalatok csak akkor kezdenek torzulni, ha egyébként is zavaróan oldalról vagy magasról nézi az ember a képernyőt. A színvilág normális beállítások mellett természetes, harmonikus, szerencsére nyoma sincs a vállalat korábbi tévéit jellemző túlzott harsányságnak.

Előzetes és ideális beállítások

A Samsung ezúttal sem erőltette meg magát, már ami az előre programozott képprofilokat illeti, ugyanis ismét csak négy került be ezek közül a kínálatba, viszont az is igaz, hogy ezek markánsan eltérnek egymástól, így valószínűleg mindenki talál olyat, ami megfelel az ízlésének, vagy legalábbis közel áll hozzá, így jó lehet kiindulópontnak. Mivel a felhasználói fiókok hiányoznak, így ezek közül fel kell áldoznia egyet annak, aki a saját ízlése szerint módosítana a képbeállításokon.

Természetesen van egy alapvetően nem otthoni használatra szánt képmód, amely óriási fényerővel és természetellenesen élénk színekkel operál. A film meleg tónusaival, visszafogott fényerejével a másik végletet képviseli, a Normál és a Természetes pedig e kettő között helyezkedik el.


Egy kalibrátorral, illetve a LaCie Blue Eye Pro névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Élénk, Film, Normál, Természetes. A kép jobb oldalán látható, hogy a bemért 18 szín milyen mértékben tér el a referenciától. Ennek meghatározására használatos a delta E, ami egy olyan numerikus érték, amely két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához, vagyis annál jobb.

Hirdetés

Itt pedig következzenek a kalibrátor segítséggel megtalált ideális beállítások:

Samsung UE48HU7500
Kontraszt 84
Háttérvilágítás 17
Fényerő 37
Szín 50
Élesség 38
Árnyalat (Z/P) Z50 - P50
Dinamikus kontraszt Ki
Fekete tónus Ki
Bőrszíntónus 0
Színköz auto
Színtónus meleg 2
Gamma 2
Fényerő mozgáshoz ki
Dig. tiszta megjelenítés HD: ki, SD: alacsony/közepes
MPEG zajszűrés ki
Motion Plus ki/tiszta
Smart LED ki
Fehéregyensúly P-eltolás 14
Fehéregyensúly Z-eltolás -19
Fehéregyensúly K-eltolás 20
Fehéregyensúly P-nyereség 7
Fehéregyensúly Z-nyereség -11
Fehéregyensúly K-nyereség 22

UHD élmény

Amennyiben sikerül valamilyen forrásból 3840x2160 képpont felbontású tartalomhoz hozzájutni, akkor a készülék tényleg képes arra, hogy megmutassa a 4K-ban rejlő erőt. Még akkor is, amikor nem a vállalat saját demóvideóit küldtük rá, amelyeket nyilván azzal a céllal hoztak létre, hogy a tévék a lehető legjobb arcukat mutassák.

Az óriási felbontás tényleg egy teljesen új szintre emeli az otthoni szórakozást, de azért a végeredmény még korántsem tökéletes. Gyors mozgások megjelenítése során ugyanis elő-előfordult, hogy a kisebb méretű objektumok körül néhány pillanatra enyhén remegő auraféleség jelent meg, és olykor-olykor apróbb döccenésbe is belefutottunk. A legnagyobb gondot továbbra is az jelenti, hogy nincsenek igazán elérhető UHD filmek, tévéadások, a netes streamelés pedig egyelőre Magyarországon még döcög, ráadásul ennek minősége sem mindig az igazi. A felskálázás működik, de az így kapott mozgóképek csak megközelíteni tudják az eredetileg is UHD felbontáson készült anyagokat.

Az idei évre szánt nagy durranások

Multi Screen

Az idei évben több gyártó is kiegészítette egyes televízióit egy többé-kevésbé korlátozott szabadságot biztosító multitask szolgáltatással, amellyel egy időben, egy képernyőn több funkció is használható. A Samsung is erre az útra lépett, és ez az opció a HU7500-nál is elérhető, amihez csak az M.Screen gombot kell megnyomni a távirányítón. Ekkor megjelenik a képernyő bal oldalán egy csökkentett méretű ablakban az épp futó tévéadás vagy film, a jobb oldalon pedig egy másik, digitális tévéadás, böngésző, alkalmazásboltból letöltött program vagy a YouTube. A dolog működik, és akár hasznos is lehet, ha mondjuk valaki a reklám helyett inkább megnézne egy YouTube videót, vagy csak rákeresne valamire az épp futó műsor kapcsán.

Futball mód

Nyilván a labdarúgó-világbajnokság miatt építették be ezt az új szolgáltatást jó pár idei Samsung televízióba. Ezt a módot teletömték jó pár olyan funkcióval, amely elgondolásaik szerint élvezetesebbé teszi a futballmérkőzések megtekintését. A leglátványosabb, azonnal szembeötlő változás a profil bekapcsolása után a képbeállítások megváltozása. A hideg színhőmérséklet mellé óriási fényerő, harsányan világító tónusok társulnak, ami a visszafogottabb képvilágot kedvelők számára felér egy elektrosokkal. A baj az, hogy ezen változtatni sem lehet, úgyhogy az ember eszi, nem eszi, nem kap mást. Érthetetlen...

Ezenkívül digitális adások esetén mód nyílik arra, hogy a felhasználó egy gombnyomással felvegye a kívánt jeleneteket, és abból "összefoglalót" állítson össze, amit bármikor megnézhet. Ehhez egyébként természetesen nem kötelező sportműsort nézni, aki akarja, az akár a Rex felügyelőből is összehozhat egy ilyen ínycsiklandó válogatást. A termékkommunikáció szerint arra is van lehetőség, hogy megparancsoljuk a tévének, hogy a legizgalmasabb jeleneteket magától rögzítse, ha úgy érzékeli, hogy a közönség hangja erőteljesebbé válik vagy a kommentátor elkezd visítani, de nekünk erre sehogy sem sikerült rávennünk a tévét – talán nem is akkora baj.

Mód nyílik arra is, hogy a felhasználó belenagyítson a képbe, de mivel ilyenkor az adás leáll, ennek sok értelme nincs. Nehéz elképzelni olyan szituációt, amikor bárki lestoppolna egy focimeccset, csak hogy a kisebb-nagyobb mértékben pixeles állóképen vizsgálgassa a részleteket.  A Foci módból emellett közvetlenül elindítható a Facebook és a Twitter alkalmazás, azaz aki ellenállhatatlan késztetést érez, hogy meccsnézés közben a közösségi médiumokat böngéssze vagy bejegyzéseket írjon, esetleg a focimeccsből egy képet megosszon, azt innen egyszerűen megteheti.

Játék mód

A vállalat jelentősen kibővítette az okostévérendszeren keresztül elérhető játékkínálatát, ráadásul a Smart Hub Games Panel használatával a korábbinál sokkal szebb, igényesebb és komplexebb programok elindítására nyílik lehetőség. Sőt még arra is van mód, hogy a Samsung smart tévék tulajdonosai egymás ellen játsszanak, úgy, hogy eközben mindenki a saját televíziója előtt tartózkodik. Ez mind szép és jó, csakhogy ez a szolgáltatás egyelőre hazánkban még nem érhető el, ami rendkívüli módon bosszantó. Nagyon reméljük, hogy hamarosan Magyarország is csatlakozik a Smart Hub Games Panel táborához, mert ennek a funkciónak tényleg lenne értelme.

Extrák

A smart rendszer, a mozgásérzékeny távirányító, a foci mód, a multiscreen funkció vagy a 3D támogatás, illetve a médialejátszó mellett még jó pár kiegészítő, extra szolgáltatást pakoltak a készülékbe.

Kislexikon

Az e-Manual névre hallgató beépített enciklopédia tulajdonképpen olyan, mint egy színes ábrákkal kibővített, mindenki számára érthetően megfogalmazott használati utasítás. Itt amellett, hogy az összes szolgáltatás működéséről, illetve a lehetséges opciókról lehet olvasgatni, még hasznos tippeket is kaphat a felhasználó a helyes beállítások megtalálásához. A könnyebb navigálás érdekében a funkciókat tematika szerinti csoportokba osztották, illetve ábécésorrendbe rendezték. Az e-Manual remekül használható, és még azok számára is tud újat mutatni, akik járatosak a televíziózás világában.

UHD Evolution KIT

A termék támogatja az UHD Evolution Kit használatát, azaz a készülékhez a későbbiekben meg lehet vásárolni egy egyszerűen csatlakozatható dobozt, amellyel a modell kompatibilis lesz a jövőben esetlegesen megjelenő új Ultra High Definition szabványokkal, jelentse ez akár új kódolási eljárások vagy új típusú csatlakozók használatát.

Netes tartalmak

A vállalat közel másfélezer letölthető alkalmazást kínál, amelyeket a könnyebb navigáció érdekében tartalmuk, típusuk szerint soroltak csoportokba. De listázhatóak népszerűségük alapján akár, és az is megparancsolható a rendszernek, hogy csak a legfrisebbeket mutassa a képernyőn. A programok között megtalálhatóak az egyszerűbb játékok (például az Angry Birds), a Red Bull TV és az ehhez hasonló online tévéadások, az olyan népszerű videómegosztók, mint a YouTube vagy a Dailymotion, a webrádiókat tömörítő vTuner, az időjárással kapcsolatos információkat szolgáltató AccuWeather. Természetesen a Facebook és Twitter kliens sem hiányzik, illetve a vállalat saját, otthoni testedzést elősegítő szoftvere, a Fitness is bekerült a kínálatba. Sőt a magyar applikációkat sem hanyagolták el, így például lehet tallózgatni a Moziaréna kínálatából vagy főzöcskézni a Konyha TV-ből szerzett receptek alapján.


Emellett, ha valakinek arra támad kedve, elolvashatja az Indexen vagy az Origón megjelent cikkeket, illetve fellapozhatja a Port.hu kulturális programajánlóját. Apróbb bibi, hogy a rendszer kicsit lassabb, mint egy átlagos számítógép, bizony előfordulhat, hogy egyes appok betöltésére másodperceket kell várni. A Flash-támogatású böngésző sebességére viszont nem lehet panasz, simán hozza egy notebook, tablet vagy okostelefon szintjét, az USB keresztül csatlakoztatott vagy Bluetooth technológiát használó egér és billentyűzet támogatásának, illetve a mozgásérzékeny távvezérlőnek köszönhetően pedig kényelmesen használható.

Skype

A modellen előre feltelepítve megtalálható a Skype alkalmazás, amivel lehetséges a videotelefonálás. Mivel azonban a tv nem rendelkezik beépített kamerával, ezért ezt a kiegészítőt külön kell megvásárolni hozzá. Sajnos egy szimpla webkamerával a termék nem képes együttműködni, így meglehetősen borsos árú, közel 20 000 forintba kerülő, speciális perifériát kell beszereznie annak, aki ki szeretné használni ezt az opciót.

Saját tartalomszolgáltatás

Hiába az UHD felbontás és a 3D-támogatás, ha még mindig viszonylag kevés, illetve nehezen beszerezhető az ilyen tartalom. A Samsung ennek érdekében egy felhőalapú szolgáltatás részeként lehetővé teszi, hogy a smart tv tulajdonosok exkluzív anyagokat érhessenek el. Az UHD Zoo, mint ahogy a neve is mutatja, Ultra High Definition, tehát nagyfelbontású, állatos állóképeket tartalmaz. Nyilván jobb lenne, ha már 4K videók is megtekinthetőek lennének, erre azonban egyelőre még várni kell, de már az is biztató, hogy legalább az első lépést megtették.

Az Explore 3D pedig egy videótéka, amelyen keresztül közel 280 térhatású videót nézhet meg a felhasználó. Ezek között akadnak előzetesek, sport témájú és dokumentumfilmek, gyerekeknek szóló anyagok, illetve egyéb szórakoztató alkotások. A rendszer teljesen jól használható, sebessége is megfelelő, és az ily módon elérhető videók minősége is rendben van.

Kezelés

Smart rendszer

A készülékbe, mint minden más idei modellbe, a vállalat tavalyi fejlesztésű okostévérendszerének egy cseppet átalakított verziója került. Ennek egyik fő jellemzője, hogy a legfontosabbnak vélt szolgáltatások, tehát a különféle netes tartalmak, illetve a médiaállományok, videók (ezek között szintén akadnak online anyagok, tehát van némi átfedés) egy külön, saját grafikus kezelőfelülettel ellátott ablakba kerültek. A legnagyobb változás az előző évhez képest, hogy a közösségi tartalmakat, illetve az ismerőseink online tevékenységével kapcsolatos információkat tartalmazó képernyőt likvidálták, minden bizonnyal azért, mert nem sokan használták, így csak a helyet foglalta.

A kezelőfelület látványos, és ami még fontosabb, meglehetősen felhasználóbarát. Az alkalmazott tipográfiai elemek, a képek, ikonok, feliratok nagyok, még egy laikus is azonnal átláthatja az egészet. Az egészről süt, hogy azoknak próbáltak kedvezni vele elsősorban, akik eddig nem merték beleásni magukat a smart rendszerbe vagy nem boldogultak annak használatával. Bekerült a rendszerbe egy teljesen különálló elem, az úgynevezett megtekintési lista, amely a Smart gomb megnyomásával elinduló smart menüvel azonnal felugrik. Itt egymás mellett láthatóak a közelmúltban futtatott alkalmazások, illetve a kiválasztott bemenetek, valamint a kedvenc tévécsatornák. Az ötlet maga nem rossz, de a funkció túlságosan tolakodó, jobb lenne, ha külön gombbal lehetne előcsalni, és nem kerülne állandóan az ember szeme elé, ahányszor csak belép a smart funkciókhoz.


A rendszer-, hang-, kép- és hálózati beállítások kezeléséhez megtartották az évekkel ezelőtt bevezetett, jól bevált, mai szemmel már nem túl szép, de cserébe igen kényelmesen használható, régivágású menürendszert. Ennek felépítése logikus, a józan paraszti észre épít, a struktúra kellően sekély, ráadásul használatát az egyes opciók, paraméterek melletti, olykor színes illusztrációkkal tarkított, rövid leíró magyarázatok is segítik. Akinek ez nem elég, az még mindig fellapozhatja az e-Manualt, azaz a beépített kislexikont, ahol részletesebben kivesézik az egyes funkciókat.

Vezérlőeszközök

Ahhoz képest, hogy 3-4 éve milyen formatervezési műremekeket pakolt tévéi mellé a gyártó, a készülék dobozában megtalálható hagyományos távirányító kifejezetten puritán darab. Ez egyáltalán nem tragédia, hiszen szimpla téglatest fogása kényelmes, és matt műanyag felületén az esetleges szennyeződések sem látszanak meg annyira, mint a látványos, ám kényes fényes feketén. A háttérvilágítást lehagyták róla, ami egy ilyen árkategóriájú készülék esetén kissé érthetetlen, viszont a funkciógombokkal legalább nem spóroltak, aminek köszönhetően az össes lényeges szolgáltatás elérhető innen közvetlenül.

A vállalat évek óta egy második távvezérlővel is ellátja közép- és felsőkategóriás modelljeit. E kiegészítő idei változata kifejeztten szép darab, mely kellemesen simul az ember tenyerébe. Ezen ugyan csak a legfontosabbnak szánt gombok kaptak helyet, hisz például a számok is hiányoznak, de mivel előcsalható segítségével a képernyőre egy virtuális, többek között számokat is tartalmazó távirányító, így teljes értékű távvezérlőként is használható. Az elődöktől eltérően tapipad már nem került rá, de az egér funkció mégsem hiányzik, hiszen építettek bele gravitációs szenzorokat, így a Wii kontrolleréhez vagy az LG Magic Remote-hoz hasonlóan a periféria mozgatásával irányítható a kurzor.

Elméletben működik a hanggal történő vezérlés is, amelyen állítólag sokat dolgoztak, de ennek ellenére sokszor még mindig félreérti a kiadott parancsokat, az internetes keresésnél pedig mindössze 15-20 százalékos hatékonysággal dolgozik. Emiatt egy idő után valószínűleg még a legtürelmesebb ember is hagyja a csudába az egészet, hiszen még a rém körülményes virtuális billentyűzet használatával is hamarabb eljut a kívánt oldalra vagy megtalálja a keresett alkalmazást. A készülék egyébként mutogatással is irányítható, de mivel a modell nem rendelkezik beépített kamerával, ehhez be kell szerezni egy külső eszközt. Sajnos mivel ilyet nem csomagoltak a tesztdarab mellé, nem tudtuk kipróbálni, hogy ez a szolgáltatás mennyire kényelmes, fejlődött-e valamit a tavalyihoz képest.

A tv egyébként képes együttműködni USB porton vagy Bluetoothon csatlakoztatott egérrel és billentyűzettel, illetve vezérelhető egy ingyenesen letölthető alkalmazás segítségével iOS vagy Android operációs rendszert használó mobil eszközről is. Ha minden kötél szakad, ezzel lehet helyettesíteni a "rendes" távirányítókat, ám az érintőképernyő miatt azért a használata mégsem olyan kényelmes, mintha a fizikai valójukban is létező gombokat nyomkodni.

Médialejátszó

Ezt a funkciót tekintve a Samsung mindig is a piacvezetők, trendteremtők között volt, így joggal lehetett remélni, hogy itt is jól teljesít majd. És nem is okoz csalódást, kifejezetten felhasználóbarát programmal látták el ugyanis a készüléket. A filmek, képek és zeneszámok eljuttathatóak rá az USB portra dugott külső pendrive-ról vagy merevlemezről, illetve csatlakoztatható a hálózathoz is, így képes tallózni az azon található többi eszköz megosztott fájljai, mappái között is. Ezenkívül a Samsungnak létezik egy saját felhőalapú szolgáltatása, azaz mód nyílik arra, hogy egy távoli számítógépre töltsön fel bárki különféle anyagokat, és ezen az úton is elérhetőek és lejátszhatóak a különféle tartalmak.

A kezelőfelület külsején csak minimális változtatásokat eszközöltek. Tehát maradtak a nagy látványos ikonok, amelyek között a nyilak mozgatásával lehet ide-oda lépkedni, viszont a mappákat szimbolizáló ábrákat valamilyen rejtélyes okból – talán csak az egyhangúság ellen – különböző színűre mázolták. Külön kilistázhatóak a képek, zenék és videófájlok, de a rendszer az összes típus egyidejű kezelését is biztosítja.

Képkeret és zenedoboz

Sajnos lejátszási lista összeállítására továbbra sincs lehetőség, pedig ez egy kifejezetten hasznos funkció lenne olyankor, amikor valaki többszáz kép vagy zeneszám közül szeretné kiválasztani azokat, amelyekre épp szüksége lenne. Így nincs mit tenni, ezeket korábban egy számítógépen kell kiválogatni, és külön mappába pakolni. A JPG mellett a BMP és PNG kiterjesztésű képek megjelenítését teszi lehetővé, és természetesen a diavetítés mód is elindítható. A képek nagyíthatóak, forgathatóak, és az úgynevezett EXIF adatok is lekérhetőek, tehát, hogy milyen fényképezőgéppel, milyen beállítások mellett készült egy adott fotó.


A zenelejátszó felület nem kifejezetten szép, viszont cserébe egész jól használható. Be lehet kapcsolni a kevert sorrendű lejátszást, és a legfontosabb hangbeállítások is elérhetőek innen közvetlenül. A szoftver az ID3 tagekből kinyert metaadatok megjelenítésére képes, viszont arra nincs lehetőség, hogy egy erre szolgáló netes alkalmazás segítségével tudjon meg minél több kiegészítő információt a felhasználó az éppen lejátszott dalról. Az MP3 mellett a WMA és a veszteségmentesen tömörített, így elméletben jó hangminőséget biztosító FLAC fájlok megszólaltatása is megoldott.

Videók

A hagyományos funkciógombok segítségével közvetlenül a távirányítóról is bele lehet tekerni a filmekbe, de az ember jobban jár, ha a grafikus kezelőfelület mellett teszi le a voksát. Itt amellett, hogy mód nyílik arra, hogy a felhasználó tízmásodperces időintervallumokat ugráljon át a nyilak nyomkodásával, a számok segítségével másodpercre pontosan is megadhatja, hogy honnan is szeretné folytatni a lejátszást. Sőt az elektronika képes arra, hogy automatikusan fejezetekre ossza az egyes videókat, ezekhez képet is rendeljen, ami jelentősen megkönnyítheti egy kívánt jelenet megtalálását. A külső feliratok megjelenítése biztosított, a betűk mérete is megváltoztatható, sőt még a szöveg tizedmásodperces egységekben történő eltolására is mód nyílik, ami rém jól jöhet akkor, ha valami gond van a felirat szinkronizációjával.


Tesztcsomagunk bevetése során kiderült, hogy egyedül csak az egyébként már sok más gyártó, sok más termékének is gondot okozó Killa_sample fájl okozott fennakadást, ennek elindítását ugyanis megtagadta. Minden más fájl viszont teljesen rendben volt, akadozás, zajosodás, minden egyéb kép- és hanghiba nélkül játszotta le őket.

Hangzás, 3D, DTV

Megszólalás

A készülékbe a technikai specifikációk szerint a szokásosnál jóval komolyabb, 60 wattos hangrendszer került, amely többek között két darab 10 wattos mélysugárzót is tartalmaz. Ennek köszönhetően a megszólalás valamivel jobb, mint amit a nagy átlagtól megszokhattunk, de azért annyira egetverően nem nagy a különbség. Aki arra számít a viszonylag nagy teljesítményt látva, hogy ezzel majd kiválthatja a házimoziszettet, hangállványt vagy hangprojektort, az csalódni fog. A dinamika, a gazdagság és a telt mély basszusok a dupla mélysugárzó és a misztikus elnevezésű "Új hullámterelés" technológia ellenére hiányoznak. Viszont szerencsére hanghibák, statikus zörejek vagy készülékház pattogása nem jelentkezik, nem keseríti ilyesmi a szórakozást.

Az előre programozott hangmódok a szokásoknak megfelelően többé-kevésbé már nevükben is jelzik, hogy milyen jellegű tartalmak mellé szánja őket a gyártó. Így a kínálatban a Normál mellett megtalálható a Zene, Film, Tiszta hang és Hangosított profil is. Bekapcsolható a dinamikakompresszió, a beszédhang felerősítése és a virtuális surround hangzás is. Amíg az első kettőnek van némi értelme, utóbbi pusztán egy kicsit visszhangosabbá teszi a hangzást, de térhatású megszólalást, na azt nem produkál.

3D

A Samsung egyik legnagyobb tévedése az volt, hogy nem ismerték fel időben, hogy az aktív shutteres képalkotási eljárás hátrányai sokkal többet nyomnak a latban, mint az előnyök. Egészen pontosan a technológiából fakadó enyhe remegésről van szó, amely gyengén, de mindig jelentkezik a periférikus látómezőben, ha nem sikerül teljesen besötétíteni a helyiségben. Ez rendkívül zavaró, és ugyan 10-15 perc után már megszokja a szem és az agy, de sokaknak nincs türelme ennyit várni, vagy eleve érzékenyebbek erre az átlagnál.

A termék mellé járó SSG-5100GB típusú szemüvegek egyébként kényelmesek és könnyűek, ezzel nincs gond. A képminőséggel 3D módban viszont néha akadt. Bár akadozás nem jelentkezett, némiképp meglepő módon enyhe szellemképesedésbe bele-belefutottunk. A 2D->3D konverzió működik, de gyors, pörgős filmeknél, illetve sporteseményeknél nem igazán érdemes erőltetni. Ezt a funkciót jobb meghagyni a természetfilmeknek, animációs alkotásoknak, valamint magazinműsoroknak. A 3D hatás intenzitása egy tízfokozatú skálán szabályozható, és ha gond lenne azzal, hogy a bal szembe a jobba szánt tartalom jut, akkor ez egy gombnyomással orvosolható.

DTV

Manapság már a belépőszintű zsebtévékből sem igazán hiányozhatnak az integrált digitális tunerek, így ezeket természetesen ebből a modellből sem spórolták ki. Így mindösze antennát kell rádugni, és máris képes a földfelszíni digitális adások vételére. A csatornakeresés a hagyományoknak megfelelően nagyon egyszerű folyamat, a felhasználónak nem kell semmit manuálisan állítgatnia, az elektronika mindent elintéz helyette villámgyorsan. A jelfeldolgozás jól műküdik, egy egyszerű, olcsó, kisteljesítményű beltéri szobaantenával is problémamentesen képes volt együttműködni, aminek köszönhetően az adás folyamatos volt, a kép nem vált pixelessé.

Természetesen lekérhető az aktuálisan futó műsorról egy rövid tartalmi ismertetés, illetve ez az elektronikus tévéújságot fellapozva is elolvasható. Az EPG közepesen sikerült darab, hiszen hét adó másfél órányi programja fér ki rá, de arra már nincs mód, hogy a felhasználó ezek között típusuk szerint tallózzon, tehát, hogy mondjuk kilistázza a filmeket, híreket vagy sportközvetítéseket. Viszont az időzített felvétel beprogramozására mód nyílik, és az emlékeztető is bekapcsolható, tehát a tv figyelmeztet, ha olyan műsor kezdődik, amelyet korábban kinéztünk magunknak.

Értékelés

A készülék külsején egyáltalán nem látszik, hogy nem átlagos modellről van szó. A teljesen hétköznapi, visszfogott kivitellel nekünk személy szerint az égegyadta világon semmi bajunk nincs, de biztos vannak olyanok, akik szeretnék, ha első pillantásra látszódna, hogy felsőkategóriás, azaz drága tévéjük van. Az idei évre szánt újdonságok, azaz a Foci mód és a Multi Screen mód nem különösebben jöttek be nekünk, az viszont tetszett, hogy a netes alkalmazások között egyre több egész jó játék akad.

A kicsit átalakított okostévérendszerben apróbb változtatásokat leszámítva nincs nagy eltérés az előző évhez képest. Használata továbbra is egyszerű, még annak sem okozhat problémát, aki nem mozog otthonosan az elektronikai eszközök univerzumában. A vezérlőeszközök, illetve az azokkal kapcsolatos funkciók rendben vannak, az egérként is használható, dizájnos, mikrofonnal ellátott második, kiegészítő távirányító különösen jól sikerült darab. A médialejátszó továbbra is az iparág egyik vezető ilyen jellegű szolgáltatása, kifejezetten felhasználóbarát, gyors és a formátumtámogatásra sem lehet igazán panasz. A megszólaláson sajnos nem érződik igazán a szokásosnál jóval komolyabb integrált hangrendszer jelenléte, de az is igaz, hogy hibákkal sem kell számolni. A 3D kisebb problémákkal, de működik, kár, hogy a vállalat továbbra is az aktív shutteres eljárást erőlteti, a vibrálás megszokásához ugyanis még mindig kell legalább tíz perc.

Az UHD tartalmak kezelése, megjelenítése valóban hozzáadott értéket jelent, de azért a kisebb képhibák megmutatták, hogy van még hova fejlődni ezen a téren is. A képminőség "hagyományos", jó minőségű forrásból származó filmek, tévéműsorok esetén teljesen rendben van, bár azért itt is bele lehet futni némi akadozásba és igen enyhe mértékű zajosodásba. Szerencsére ezen lehet segíteni a különböző képjavító eljárásokkal, viszont vannak olyan menthetetlen anyagok, azaz kisfelbontású videók, botrányos tévéadások, ahol ezekkel sem lehet maradéktalanul kiköszöbölni  a problémákat. A képvilág normális beállítások mellett szép, visszafogott, természetes, a betekintési szög megfelelő, és utánhúzástól sem kell tartani. Mindent összevetve a 48 (és egy rövid próba erejéig a 65) hüvelykes változatban tesztelt HU7500 sorozatú tévé hozta az elvárt szintet, csalódást nem okozott egyáltalán, így aki tud és akar is áldozni egy UHD tévére, annak érdemes számba vennie a Samsung ezen sorozatát is.

elefant

A Samsung UE48HU7500 smart 3D UHD LCD tévét a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés