QNAP TS-364: háromfiókos NAS, ami több eszközt is kiválthat otthonunkban

A tavaly leleplezett újdonság erős hardvert, minőségi szoftvert és HDMI képkimenetet is kapott.

Bevezetés, hardver

Lehetőségünk adódott közelebbről is szemügyre venni a QNAP tavaly bemutatott, TS-364 jelölésű, háromfiókos NAS meghajtóját, mely a gyártó első olyan terméke, amin a már általunk is kipróbált, 5.0 verziószámú QTS operációs rendszer fut. A cég a TS-364-et otthoni és irodai felhasználásra egyaránt alkalmasnak ítéli, az oldal alján található táblázatban olvasható specifikációk alapján pedig kijelenthetjük, hogy valóban egy erős hardverrel szerelt, jövőálló megoldásról van szó, pontosabb képet viszont csak a QNAP-tól megszokott, barna kartondoboz kibontása után tudunk festeni róla.


[+]

Tartozékok, hardver

A csomagban a NAS-on kívül csak az alapvető tartozékokat találjuk, ez egy 65 wattos hálózati adaptert, egy hozzá tartozó tápkábelt, illetve egy fekete színű Ethernet kábelt és egy papír alapú üzembe helyezési útmutatót jelent.


[+]

A fehér, műanyagból készült házba csomagolt TS-364 fektetett hasáb alakú kialakítást kapott, melynek alapterülete 150 x 260 mm, magassága pedig 142 mm. Két oldala teljesen sík, az eszköz tetején pedig csak a ház két oldalának illesztése található, a fontosabb dolgok tehát a NAS elején és hátulján, illetve annak alsó részén kaptak helyet.

[+]

A közel négyzet alakú előlap a QNAP logó mellett otthont ad a bekapcsológombnak, egy USB 3.2 Gen1 csatlakozónak, illetve az utóbbi portba csatlakoztatott tároló egy gombnyomással elvégezhető biztonsági mentését elindító kapcsolónak. A LED-ek fentről lefelé haladva az eszköz bekapcsolt állapotát, a LAN, illetve az USB kapcsolat működését, illetve a három adattároló és a két M.2 formátumú, cache-selésre használható SSD működését jelzik a felhasználó számára.

[+]

Hirdetés

A hátoldal legnagyobb részét a 92 mm átmérőjű, beépített ventilátor szellőzőrácsa foglalja el. Alatta a Kensington zár bekötési pontja, a jobb alsó sarokban a tápellátás csatlakozója található, a szellőzőtől jobbra pedig egy tűvel benyomható reset kapcsoló, két USB 3.2 Gen2 Type-A csatlakozó, egy 2,5 Gbps sebességre képes Ethernet port és egy HDMI 1.4b képkimenet sorakozik.


[+]

A ház körbejárásának utolsó állomásához a NAS-t felborítva érhetünk el, itt a négy gumitalpon kívül csak két matrica kapott helyet, melyekről a gyártás országa mellett a modellszámot, a sorozatszámot, illetve a MAC1 azonosítót olvashatjuk le – utóbbi a meghajtó adminfiókjának jelszavaként funkcionál.


[+]

A NAS-t elég egyszerű megbontani, felnyitásához mindössze a hátlapon található három csavar oldására, majd a ház két elemének szétcsúsztatására van szükség. A műveletet követően megpillanthatjuk a NYÁK-ot, melyen a négymagos, 2,9 GHz-es órajelre képes, UHD Graphics grafikus vezérlővel kiegészített Intel Celeron N5105 processzoron kívül helyet kapott még két DDR4-es SO-DIMM memóriafoglalat (melyek közül az egyikben találunk egy 4 GB-os, ADATA gyártmányú modult), illetve két M.2-2280 formátumú, PCIe 3.0 x2 csatolófelülettel rendelkező SSD slotot is.

[+]

Az elektronika felett helyezkedik el a háromfiókos merevlemezkeret, melybe kizárólag 3,5 hüvelykes, SATA csatolós merevlemezeket szerelhetünk, amennyiben 2,5 hüvelykes tárolókat használnánk, be kell szereznünk a gyártó által 15 dollárért listázott, hazánkban már inkább 11 000 forint körüli darabáron megvásárolható, TRAY-25-NK-BLK03 azonosítójú műanyag beépítőkeretet. Ezt a húzást egy 172 000 forintos NAS esetében nem tartjuk szép dolognak, csak egyetlen pozitívumot tudunk említeni ezzel kapcsolatban, hogy a tényt a termékoldalon is közlik az érdeklődőkkel, így a vásárlás előtt tájékozodó felhasználók számára nem lesz majd akkora meglepetés, mint amekkora nekünk volt.

Termék megnevezése QNAP TS-364NAS
SoC Intel Celeron N5105 (4 mag, max. 2,9 GHz, 64 bit)
Memória 4 GB DDR4, 2 x 16 GB-ig bővíthető
Használható adattárolók - max. három darab 3,5”-es SATA HDD/SSD
- max. két darab M.2-2280 PCIe 3.0 x2 SSD
Támogatott RAID szintek JBOD, RAID 0, 1, 5
Csatlakozók - 1 db 2,5 Gigabit Ethernet
- 2 db USB 3.2 Gen2 Type-A
- 1 db USB 3.2 Gen1 Type-A
- 1 db HDMI 1.4b
Méret, tömeg 142 x 150 x 260 mm, 1,64 kg
Gyártó honlapja qnap.com
Termék honlapja TS-364
Fogyasztói ár 172 000 forint
Gyártói garancia 2 év

Üzembe helyezés, teljesítmény

Szerencsére a meghajtóknak szánt SATA csatlakozók igen masszívra sikeredtek és keret nélkül is képesek megtartani a pillekönnyű, 2,5 hüvelykes SSD-ket, bár egy tesztnél hosszabb időre azért már érdemes beszerezni a már említett kereteket. A meghajtó beszerelése és a NAS tápjának bekötése után az eszköz rögtön életre is kelt, és némi töltögetés után már a gyártó oldaláról letölthető Qfinder Pro névre keresztelt szoftver is látta a TS-364-et. Az eszközre duplán kattintva meg is nyílt a NAS kezelőfelülete a böngészőnkben, a rendszer pedig rögtön el is indította a QTS telepítését végző varázslót. Mielőtt a folyamat megkezdődne, annyi dolgunk azért még volt, hogy kiválasszuk, statikus IP-t vagy automatikus kiosztást kívánunk-e használni, továbbá meg kellett adnunk a felhasználói fiók nevét és jelszavát, néhány perccel és újraindulással később pedig már meg is jelent az ablakos kezelésre épülő QTS operációs rendszer.

A QTS telepítése és kötetek létrehozása (Kattintásra galéria nyílik)A QTS telepítése és kötetek létrehozása (Kattintásra galéria nyílik) A QTS telepítése és kötetek létrehozása (Kattintásra galéria nyílik) [+]

Első lépésként mindenképp a „Tárhely és pillanatképek” alkalmazás megnyitását javasoljuk, itt tudjuk ugyanis létrehozni a tárolókészleteket, valamint az azon belüli köteteket. Ezek létrehozásakor természetesen megadhatjuk, hogy mekkora méretű egységeket kívánunk használni a későbbiekben, vékony vagy vastag kötetet akarunk létrehozni, továbbá a JBOD mód mellett beállíthatunk különböző RAID (0, 1, 5) típusokat is. Ezekről a fogalmakról egy korábbi cikkünkben már részletesebben is értekeztünk, az elmélet pedig ugyanaz, mindössze a felület változott az akkori rendszerverzióhoz képest; a jelenlegi állapotról készült képernyőmentéseket az alábbi képre kattintva elérhető galériában gyűjtöttük össze.

A Vezérlőpult és egyéb rendszeralkalmazások (Kattintásra galéria nyílik)
A Vezérlőpult és egyéb rendszeralkalmazások (Kattintásra galéria nyílik) [+]

Hasonló módon ismertetjük a Vezérlőpultban elérhető beállítások listáját is, felsorolva ugyanis több oldalon keresztül elemezgethetnénk az elérhető opciók listáját. Ahogy azt már említettük, a QTS 5-ös verziójáról korábban már született egy átfogó ismertető oldalunkon, azóta pedig mindössze apróbb frissítések és hibajavítások érkeztek a rendszerhez, ezt jól mutatja a jelenlegi legújabb, január végén elérhetővé vált update 5.0.0.1932-es verziószáma.

Teljesítmény

2,5 Gbps-os tempóra képes router sajnos még nem képezi tesztlaborunk részét, ezért kénytelenek voltunk egy 1 Gbps-os routerrel elvégezni az adatátviteli tempóra vonatkozó méréseinket. A használt szoftverek listáján ezúttal is a CrystalDiskMark, a DiskBench és a hálózati adattárolók vizsgálatára készült NAS Performance Tester programok nevei szerepelnek, míg a meghajtók szerepét két, RAID 0 tömbbe kötött, SATA csatolós SSD töltötte be.

[+]

Ahogy az a nagyobb gyártók NAS meghajtói esetében általában lenni szokott, az eszköz valóban képes a Gigabit Ethernet határának számító, 118 MB/s körüli érték elérésére, és – bár „látatlanban” nem szoktunk jó eredményeket megelőlegezni – valószínűnek tartjuk, hogy ugyanez igaz lenne egy 2,5 Gbps-os hálózaton is.

Szolgáltatások, értékelés

A sebességgel tehát nincs baj, és ez igaz a kezelőfelület reszponzivitására is, de egy NAS-t nem azért vesznek az emberek, hogy benchmarkokat futtassanak rajta, igazán hasznossá a különböző szolgáltatások és alkalmazások teszik. A TS-364 sem csak arra jó, hogy hálózaton megosztott mappákat és fájlokat érjünk el a segítségével (ami a Qmusic, Qvideo, Qphoto, Qnotes és Qcontacts okostelefonos alkalmazásoknak köszönhetően már akár iOS vagy Android rendszert futtató telefonról vagy tabletről is kivitelezhető), a QNAP App Center névre keresztelt alkalmazástárában rengeteg egyéb hasznos kiegészítő is elérhető a felhasználók számára.

QNAP App CenterQNAP App CenterQNAP App Center QNAP App Center [+]

A fenti képek magukért beszélnek, látható rajtuk minden letölthető alkalmazás, korábbi QNAP tesztjeinkben pedig többször is kitértünk már a multimédiás képességekre, sőt nemrég egy külön anyagot szenteltünk a gyártó adatmentési szolgáltatásainak. Két területet azonban most mégis kiemelnénk. A QNAP mindig is kiemelt figyelmet fordított az AI, vagyis mesterséges intelligencia segítségével végzett adatelemzésre, a TS-364 a két, gyorsítótárazásra használható M.2 foglalatának kihasználásával pedig még az átlagnál is gyorsabban képes végezni az ilyen típusú műveletekkel. Ennek az otthoni felhasználók esetében olyan területeken lehet nagy haszna, mint a biztonsági kamerarendszerek képeinek elemzése vagy saját fotóink automatikus kategorizálása a QuMagie fotókezelő alkalmazáson belül.

HybridDesk Station appok
HybridDesk Station appok [+]

A másik fontos funkció, ami miatt a QNAP újdonsága a háromlemezes konkurenseknél érdekesebb lehet, az a hátlapon található HDMI kimenethez köthető. Ez a csatlakozó hasonló funkcióval bír, mint amit a HS-453DX médialejátszó esetében láttunk, vagyis a NAS-t monitorra kötve közvetlenül, a hálózatot kihagyva is lejátszhatjuk multimédiás tartalmainkat, sőt, virtuális gépeinket is kezelhetjük ilyen módon, továbbá egér és billentyűzet, valamint például a Google Chrome és Firefox böngésző vagy a LibreOffice alkalmazás használatával irodai feladatokat is elvégezhetünk a NAS-ról. A QNAP a HDMI-n keresztül használható alkalmazásokat az App Center HybridDesk Station füle alatt sorakoztatta fel, ezeket a nagyméretű kijelzőkhöz igazított felületen is elérhetjük majd.

Értékelés

A TS-364 172 000 forintos áránál alacsonyabb összegért nem csak 3, de 4 lemezes eszközöket is találunk akár a QNAP, akár más gyártók kínálatában is, sokszor szintén 2,5 gigabites Ethernet csatlakozóval ellátva; azonban a gyárilag 4 GB, és akár 32 GB-ig bővíthető memóriával megtámogatott, erős hardver, az utólagos gyorsítótárazás lehetősége és a HDMI csatlakozó miatt elérhető multimédiás képességek olyan tulajdonságoknak számítanak, melyek miatt inkább választanánk a QNAP tavalyi üdvöskéjét egy másik, olcsóbb megoldás ellenében.


[+]

A NAS-piac egyik legkiforrottabb operációs rendszerének számító QTS széleskörű konfigurációs lehetőségeivel és támogatottságával szintén az árfelhajtó tényezők közé sorolható, a QNAP pedig rendszeresen él is ezzel a lehetőségével, és ezt nem is róhatjuk fel nekik, hiszen tény (és NAS tesztjeink kommentszekcióiban rengetegszer el is hangzik), hogy saját alkatrészekből és egyedi szoftverrel bizonyára olcsóbban is létrehozható egy eszközt, ami hasonló funkciók ellátására képes, de sokan vannak, akik inkább kifizetik egy kész eszköz felárát, minthogy a komponensek válogatásával és konfigurálásával bajlódjanak.

Persze jobb szájízzel zártuk volna vissza tesztalanyunkat a dobozába, ha a gyártó nem követi el a 2,5 hüvelykes meghajtókhoz kapcsolódó bakit, de valószínűleg kipiackutatták, hogy a legtöbben inkább 3,5"-es merevlemezeket tesznek NAS meghajtójukba, és mi is így látjuk értelmét az ilyen típusú eszközök használatának, ettől függetlenül szívesebben láttunk volna mindkét méretet támogató tálcákat. Az ajánlott díj ettől függetlenül jár a TS-364-nek, hiszen rengeteg feladatra kínál jó megoldást, ha pedig egyszer jóval kevesebb kütyüvel vennénk körül magunkat otthon (ami munkánkból és hobbinkból adódóan jelenleg nem igaz), még mi magunk is elgondolkoznánk a termék beszerzésén.


QNAP TS-364 háromfiókos NAS

SidCorKy

A QNAP TS-364 NAS-t a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • QNAP

Azóta történt

  • QNAP blog: CCTV központ a NAS-on

    Adattároláson túl sok egyéb funkció ellátására is képesek a QNAP NAS-ok, például biztonsági kamerarendszer kezelésére.

  • QNAP TS-462 NAS: erős alapok

    Komoly hardver és kiváló bővíthetőség a két legfontosabb erőssége a QNAP x86-os platformú, négylemezes adattárolójának.

Előzmények

Hirdetés