PPU: fizikai társprocesszor

Asus PhysX P1 testközelből

Tesztlaborunkban az Asus PhysX P1 fizikai gyorsítója tette tiszteletét. A hardver paramétereit és megjelenését tekintve is leginkább egy középkategóriás grafikus kártyához hasonlítható. Központi processzora 130 nm-es gyártási technológiával készül és 125 millió tranzisztorból épül fel. A PPU-t ez esetben 128 MB GDDR3 memória szolgálja, de 256 MB-os modellről is szó van. A RAM 733 MHz-en jár, így 12 GB/s körüli a sávszélessége. A PPU órajeléről kétféle adat kering, 250–266 MHz és 500–533 MHz. Mivel nem volt hozzá diagnosztikai eszköz, mi sem tudtunk pontosabbat megállapítani. Lehetne még tovább szédíteni a potenciális vásárlókat másodpercenkénti több százezer komplex és több milliónyi egyszerű ütközés számításának képességével vagy akár milliárdnyi utasításos számolási kapacitással, de ezek az adatok annyira egyediek és összehasonlíthatatlanok más processzorok képességeivel, hogy maradjunk abban, jó gyors, fizikai számolásra kihegyezett masina a PhysX.

Mielőtt kiderítenénk, mennyire is jó és gyors, vessünk egy pillantást az Asus körítésére. A 67 000 forint körüli vételárért megkapjuk az összes mai játékot, mely támogatja a PPU-t. Ez pontosan egy szoftvert, a Ghost Recon: Advanced Warfightert jelenti – nem valami sok. A meghajtólemez mellé kaptunk még két demót nemsokára megjelenő játékokból. A Cell Factort ki is próbáltuk, de a Switchball lefagyott Athlon 64-es rendszerünkön. A csomagban volt még egy szokásos Asus CD-tartó és egy tápkábel, ami a PhysX etetéséhez kell.

Maga a kártya első pillantásra aktív hűtéses VGA-nak tűnik, de a hátsó lemezen nincsenek csatlakozói. A híresztelések igazak, az elavulóban lévő sima PCI aljzatba kell dugni. Ennek több oka is lehet. Egyfelől ezt volt a legegyszerűbb kivitelezni, másfelől a későbbiekben könnyedén előállítható lesz majd a PCI Expresses változata.

Kinyújtóztatva a PhysX P1 alig kisebb az átlagos méretű Asus Radeon X800 XT-nél, így beszerelési gondjaink nem lesznek vele. Egyszerű kis hűtése nem volt túl halk, de túl zajos sem.


Asus Radeon X800 XT és PhysX P1 egymás mellett

Bizony a kártya hátulján ott mosolyog a négytűs perifériacsatlakozó, vagyis kívülről kell etetni a fizikust. Ennek oka, hogy a PCI csatlakozó legfeljebb 25 wattot tud leadni, ami kevés a 125 millió tranzisztornak és 128 MB memóriának.

A hűtést eltávolítva szemünk elé kerülő PPU is a grafikus processzorokra hasonlít, a memóriachipek elrendezése viszont szokatlan. A 366 MHz-es órajelet 2 ns-os Samsung lapkákból hajtják ki, melyek specifikációjuk szerint 500 MHz-en járhatnak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • IT-bukták: A fantom halála

    Néhány éve hatalmas hírverés övezte az Infinium Labs Phantom nevű játékkonzolát, amely – nevéhez hűen – azóta sem került piacra.

  • Ez történt a 2006-os évben

    Utolsó, évzáró cikkünkben felelevenítjük 2006 meghatározó számítógépes eseményeit.

Előzmények

  • Csata a „leggyorsabb videokártya” címért

    Tesztünk megjelenésével egy időben indítja útjára hivatalosan az NVIDIA a GeForce 7950 GX2-t, mellyel a Radeon X1900 XTX-et próbálja meg letaszítani a trónról.

  • Ideális CPU-GPU párosok

    Mi történik, ha nem a processzor vagy a videokártya mesterséges kihajtására törekszünk, hanem a rendszer összteljesítményét szeretnénk valós körülmények között maximalizálni?

Hirdetés