Hirdetés

Phanteks Eclipse P200A: szteroidokon nevelt Mini-ITX ház

A Phanteks idei újdonságából a szellősre tervezett variáns jutott el hozzánk.

Külső

A Phanteks ez év áprilisában kedvezett a Mini-ITX méretű alaplapokat preferálóknak, hiszen rögtön két házat is bemutattak ebben a kategóriában. Ugyan mindkét Eclipse P200A modell ugyanazokkal a specifikációkkal rendelkezik, a megcélzott közönség mégis más, mert míg a P200A DRGB edzett üvegből készült oldallapjával és címezhető RGB világítással rendelkező ventilátoraival inkább azoknak készült, akik szeretnék láthatóvá tenni a gépházba szerelt konfigurációjukat, addig a Performance Edition részben rácsozott, nem átlátszó oldallapot és világítás nélküli ventilátorokat kapott, ami a nagyobb teljesítményre vágyók számára lehet érdekes.


[+]

Szerkesztőségünkben a Performance Edition változat tette tiszteletét, melyben elöl és hátul egy-egy, 120 milliméteres, PWM vezérlésű beépített ventilátor dolgozik, ezeken felül a szereléshez szükséges csavarok és gyorskötözők, illetve a grafikus kártya állított beszereléséhez szükséges tartókonzol képezi a csomag részét.


[+]

A Mini-ITX-es mértékkel nézve viszonylag nagynak számító, teljes egészében acélból épült ház elejét egy kicsit szögletes kialakítású, sűrűn lyuggatott, alulról megrántva könnyedén lepattintható műanyaglemez borítja, melyet felül szellőzőrács, alul pedig az alaplapi kivezetések sora keretez. Utóbbinál a bekapcsológomb mellett egy kombinált jack ki- és bemenetet és két USB Type-A csatlakozót találunk. Középen helyet kapott még egy szilikon dugónak kinéző valami is, hosszas ráncigálás után viszont meg kellett állapítanunk, hogy nem kihúzható, csak azt a helyet jelöli, ahol a DRGB változaton a Type-C portot találjuk, ám feltehetően költségcsökkentési okok miatt nem gyártottak külön előlapot a Performance Edition modellnek.

[+]

Tovább járva a ház körül, mindkét oldalon szellőzőráccsal is ellátott, acélból készült, szerszám használata nélkül lepattintható oldallapokat találunk, közülük jól látható módon a – szemből nézve – bal oldali tervezésekor a grafikus kártya, a jobb oldali rajzolása közben pedig az alaplaptálca síkjában beszerelhető ventilátorok vagy radiátor szellőzését tartották szem előtt. Bár gyárilag egyik oldallap sincs a házhoz csavarozva, a jobb oldali esetében egy, a hátoldal felől hozzáférhető csavarmenet képében meghagyták ennek lehetőségét arra az esetre, ha a kelleténél jobban megtömnénk az alaplaptálca és az oldallap közti teret, és szükséges lenne némi extra rögzítés.

[+]

Hirdetés

A ház hátulját megnézve már az oldallapok levétele nélkül is észrevehetjük, hogy a beltér felsőtápos kialakítást kapott, ennek okán pedig az alaplap kivágása, a hátsó ventilátor szellőzőrácsa és a PCI Express kártyahelyek a tápegység ablaka alatt, ebben a sorrendben kaptak helyet.

[+]

A rács egy része egyébként a bővítőkártyahelyek keretével egyetemben, de egymástól független elemként kiszerelhető és méretükből adódóan a fenti képen látható módon fordított sorrendben is visszatehetőek – ez a lépés elengedhetetlen a VGA függőleges behelyezéséhez.


[+]

A tetőlemez a bekapcsológombot leszámítva elég ingerszegény, a ház alja viszont már egy fokkal érdekesebb, itt ugyanis a szivaccsal borított lábak között egy, az előlap felől kihúzható porszűrő kapott helyet, melynek eltávolítható mivolta nagyban leegyszerűsíti a tisztítás műveletét.

Belső

Mini-ITX (és Mini-DTX) méretű alaplapokhoz tervezett ház létére a P200A oldalainak leszedése után igen nagy beltérrel találtuk szembe magunkat, ahol a tápegység felülre száműzött helyét leszámítva nagyjából olyan elrendezés uralkodik, ami a nagyobb toronyházakra is jellemző.

[+]

A ház belseje függőleges sík mentén két részre lett osztva, közülük bal oldali a nagyobb, így természetesen ide kerül majd a számítógép legtöbb komponense. A másik oldalra csak két, 2,5 hüvelyk méretű adattároló rögzítésére van lehetőségünk; ezeket az alaplaptálcán kialakított, processzorhűtők utólagos szerelését megkönnyítő ablak elé helyezett konzolra tudjuk felszerelni, ezt leszámítva azonban ezt az oldalt inkább csak szereléskor fogjuk használni, ugyanis itt már csak a kábelek elvezetésére maradt hely. Utóbbi műveletet két fémből készült, illetve két tépőzáras kábelrögzítő is segíti, ebből a célból kialakított „üres” helyet pedig a bal alsó és a jobb felső sarokban is találunk.


[+]

A kábelrendező kivágásokkal gazdagon tarkított alaplaptálca másik oldalán a legfeljebb Mini-ITX méretű alaplap mellett 355 mm hosszú grafikus kártya és 165 mm magas processzorhűtő beszerelésére van lehetőség, továbbá helyet kapott itt még két, hátulról kipattintható műanyag tartóelem is, ami további két 2,5 hüvelykes meghajtó beépítését teszi lehetővé. Amennyiben szükségünk lenne rá, a műanyag elemek helyét maximum négy darab 3,5 hüvelykes meghajtóval is feltölthetjük, ehhez viszont szükségünk lesz két, utólag beszerelhető keretre – ezt a megoldást nagyjából úgy kell elképzelni, mint a be quiet! Silent Base 601-et bemutató tesztünkben látható keretet.

[+]

Kihasználatlanság esetén a műanyag tartókat ki is vehetjük, helyüket pedig a gyárilag két ventilátorral működő hűtési rendszer bővítésekor hasznosíthatjuk, hiszen erre a részre két 120 milliméteres légkavarót, vagy egy legfeljebb 240 mm hosszú, vízhűtéshez tartozó radiátort is felerősíthetünk, ezzel funkciót adva a jobb oldallapon kialakított szellőzőrácsnak. A ház természetesen további ventilátor- és radiátorhelyekkel is rendelkezik, például az előlap mögött és a beltér alján, ezek kiosztását az oldal alján található táblázatban részletezzük.

[+]

Az alaplap fölé szerelendő, ATX méretű tápegységet egy fémkeret segítségével tudjuk a ház vázához rögzíteni, míg belül egy, az alaplaptálcából kiálló fémlemez támasztja meg a táp alját. Halkan megjegyeznénk, hogy talán logikus lépés lett volna a ház tetejének szellőzőráccsal való ellátása, ez azonban elmaradt, így a tápegység csak a processzorhűtő felől tud levegőt magához szívni, ami nem nevezhető optimálisnak.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Phanteks Eclipse P200A Performance Edition
Elérhető színváltozatok fekete
Méret (mé x sz x ma) 400 x 205 x 365 mm
Tömeg 5,3 kg
Anyaga acél
Beszerelhető alaplapok Mini-ITX, Mini-DTX
5,25"-os helyek száma 0 db
3,5"-os helyek száma 0 db (kiegészítő kerettel 4 db)
2,5"-os helyek száma 4 db
Bővítőkártyák száma 3 db
Beszerelhető ventilátorok - előre: 2 db 120 vagy 140 mm-es
- oldalra: 2 db 120 mm-es
- lentre: 2 db 120 mm-es
- hátra: 1 db 120 mm-es
Gyárilag beszerelt ventilátorok - elöl: 1 db 120 mm-es, PWM vezérlésű
- hátul: 1 db 120 mm-es, PWM vezérlésű
Beszerelhető radiátorok hossza - előre: max. 280 mm
- oldalra: max. 240 mm
- hátra: max 120 mm
Előlapi csatlakozók - 2 db USB 3.0
- 1 db 3,5 mm jack
Beszerelhető processzorhűtő max. 165 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya max. 355 mm hosszú
Beszerelhető táp ATX, max. 205 mm (190 mm ajánlott)
Extrák vertikális VGA beszerelést segítő állvány
Gyártó honlapja www.phanteks.com
Termék honlapja Eclipse P200A Performance Edition
Fogyasztói ára 19 000 forint
Garancia 5 év

Szerelés

A szerelést az ASRock Fatal1ty Z370 Gaming ITX/ac alaplapunk beépítésével kezdtük, és csak ezt követően tettük a helyére a jól megszokott be quiet! tápegységünket a hozzá tartozó kábelekkel együtt. Ez a sorrend az alábbi helyzetben, a gyári Intel hűtőt használva még mindegy is lett volna, később viszont a Noctua NH-D15 hűtőt is magába foglaló tesztrendszerünknél a folyamat csak fordítva működött, hiszen arra már nem maradt elég hely, hogy a helyén lévő hűtő mellett még a 8 tűs EPS csatlakozót is bekössük. Már összeszerelt alaplap-toronyhűtő kombináció esetén érdemes inkább a táppal kezdeni, úgy pedig biztosan eszünkbe jut majd az alaplap becsavarozása előtt bedugni az említett kábelt.

[+]

Jóval zökkenőmentesebb volt az NVIDIA GeForce GTX Titan helyére tétele, de ezen a ponton nem is vártunk mást, ezt a részt nehéz elrontani egy gépházban. Ami már egy fokkal nehezebb feladat volt, az a kábelek elvezetése a hátsó részen, ugyanis az alaplaptálca és az oldallap között mindössze 2 centis tér áll rendelkezésünkre, ráadásul a P200A esetében ilyen szempontból zsúfolt ez a terület, mert bal oldalt a ventilátorok kerete, jobb oldalt pedig az SSD tartókonzolja vesz el értékes helyet, így rá vagyunk kényszerítve, hogy a középső kábelcsatornát és a bal alsó, illetve jobb felső területet töltsük meg kábelekkel.

[+]

Szerencsére ez azért nem lehetetlen feladat, viszont erősen ajánlott moduláris tápegység használata, hiszen még úgy is gondosan meg kellett terveznünk, hogy mit milyen sorrendben kötünk be és a felesleget hol vezetjük el, hogy egy olyan modellel dolgoztunk, aminél kevés a használaton kívüli vezeték.

[+]

Nem könnyítette meg a dolgunkat, hogy a nagyobb kamrából elérhető SSD helyet választottunk teszt SSD-nk otthonául, amihez igen szűk rés vezet a kisebb kamrából, és még L csatlakozós SATA kábel sem volt kéznél, ami a szűk hely miatt ajánlottabb lenne ezekhez az SSD rögzítőpontokhoz. Végül nagyjából negyed óra kábelrendezgetés után sikerült megtalálnunk minden vezeték helyét úgy, hogy még az oldallapot is a helyére tudtuk tenni (és ebben komoly szerepe volt a tépőzáras kábelrögzítőknek, amelyekkel a vázhoz tudtuk szorítani a kósza tyúkbeleket), de túlzás lenne azt mondani, hogy őszinte volt a mosolyunk a művelet végén.

[+]

Pozitívumként azért kiemelnénk, hogy bár a kábelek pakolgatása miatt többször is találkozott a felületkezelés a csatlakozók műanyag végeivel, az anyagot egyáltalán nem viselte meg az a birkózás, amit leműveltünk, mire késznek nyilvánítottuk a számítógépet, pedig drágább házak esetében is láttunk már lepattant felületeket a legapróbb érintkezésnél, itt viszont ilyesmivel nem találkoztunk, a P200A minőségével úgy összességében is elégedettek voltunk.

Mérések, értékelés

Arra kényszerültünk, hogy ezúttal AMD alapokon végezzük a ház szellőzésére vonatkozó tesztünket, ehhez pedig ASUS ROG Strix B550-I Gaming alaplapot, Ryzen 7 3700X processzort és MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X videokártyát használtunk. A Noctua NH-D15-tel hűtött hardvert az AIDA64 CPU-t, FPU-t és GPU-t terhelő tesztjének vetettük alá, a mérést pedig nyitott tesztpadon és a gépházban is elvégeztük (utóbbi esetben gyári ventilátorokkal, illetve azok nélkül is). A különböző felépítések közötti eltéréseket az alábbi grafikonokon ábrázoltuk.

A rengeteg szellőzőrácsból adódóan nem lepődtünk meg azon, hogy a házon belül ventilátorok nélkül sem mértünk sokkal rosszabb értékeket, mint a tesztpadon, terhelés nélkül és terhelés alatt is mindössze 2-3 °C-kal voltak rosszabbak a körülmények az acéllemezek mögött. A lapátok beindítását követően a helyzet tovább javult, és nagy meglepetésünkre a GPU terhelés alatt még hűvösebb is tudott maradni, mint a szabad levegőn, ugyanis ez a komponens elég közel van a ház alsó részéhez, a legtöbb esetben inkább a processzor szokott profitálni az extra ventilátorokból, de összességében persze minden értékkel elégedettek voltunk.


[+]

Amivel mégsem, az a ház zajszigetelését vizsgáló tesztünk második eredménye. A beltérben elhelyezett, fehér zajt kibocsátó okostelefonunkat a szokásos módon 60 dB-es értékre lőttük be, ám az oldallapok helyükre pattintása után ebből a zajszintmérő még mindig 56 dB-t hallott. Az eredmény persze nem ért minket váratlanul, tekintve, hogy a ház minden oldalán méretesek a szellőzőrácsok, ezért aki a fenti grafikonok első három értékével nem lenne elégedett, és nem szeret zajos környezetben számítógépezni, annak érdemes egy kicsit többet költeni annak érdekében, hogy halkabb ventilátorokkal tudja megoldani rendszere extra hűtését.

Értékelés

A Mini-ITX-es gépházak értékelésénél figyelembe kell venni, hogy az átlag vásárlók között rétegterméknek számít, mert kevesen építenek úgy PC-t, hogy szempont az ilyen mértékű helytakarékosság. A Phanteks P200A még ezen belül is egy speciális kialakításnak mondható, hiszen kívülről nem sokkal kisebb, mint egy microATX ház, viszont épp emiatt belülről valamivel több hely van benne, mint a legtöbb Mini-ITX házban, ráadásul többféle elrendezésre is lehetőséget ad.


[+]

Akiknek viszont az igényei ház terén fedik az előbb leírtakat, azoknak csak ajánlani tudjuk tesztalanyunk Performance Edition változatát, hiszen 19 000 forint körüli árával még akkor is elérhetőnek számít, ha épp a házon szeretnénk spórolni új konfigurációnkban, ugyanakkor minősége és szerelhetősége példaértékűnek nevezhető. Persze azért fontos észben tartani, hogy milyen méretkategóriáról beszélünk, és ennek megfelelően összeválogatni a komponenseket, illetve a rendszer összeszerelésére is érdemes egy kicsit több időt szánni, mintha csak egy E-ATX-es szekrényt kellene belaknunk. De ha ez megvan, akkor a kisméretű, kis átgondolással könnyedén szerelhető és emellett még remekül is szellőző házban jó eséllyel nem fogunk csalódni.


Phanteks Eclipse P200A Performance Edition ház

SidCorky

A Phanteks Eclipse P200A számítógépházat a CaseKing Hungary bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények