Szolgáltatások, videó
A Panasonic szorgalmasan gyártja újabbnál újabb effektjeit, amit vagy a fotó elkészítésekor, vagy utólag, a kamerán belül ereszthetünk rá fotóinkra. Bár ezek messze állnak a Fujifilm filmszimulációs módjaitól, a manapság népszerű közösségi oldalakra tartalmat gyártó fiatalok körében bizonyára ezek is népszerűek lesznek. A különleges képi hatásokkal kapcsolatban megadhatjuk, hogy a rendszer milyen intenzitással alkalmazza őket, bizonyos esetekben – mint például a napot imitáló effektnél – pedig finomhangolhatjuk is ezeket a változtatásokat. Ezeken felül akár nyers képeink gyors kidolgozását is elvégezhetjük kamerán belül, ami persze egy ekkora kijelzőn nem nagy élmény, de egy gyors szerkesztésre a buszon épp elegendő, ha nem tartjuk elég jónak a képet megosztás előtt.
Balra az eredeti kép, jobbra a "Toy Pop" szűrő [+]
Olyan „panasonicos” funkciókat is megkapott a GX9, mint például az egy másodperc alatt 30 darab, egyenként 8 MP-es fényképet készítő 4K Photo mód, az utólagos fókuszálást lehetővé tevő Post Focus funkció vagy a Sorozat kompozíció. Ez utóbbi szintén a 4K Photo módra épül, azonban ahelyett, hogy egyetlen képet tartana meg a sorozatból, egy mozgó ember vagy tárgy változó helyzetét ábrázoló képet fűz össze a különböző képkockákból.
Hirdetés
Az efféle felhasználásnál jól jön a Panasonic saját Depth from Defocus technológiájával megtámogatott, 49 pontos, kontrasztalapú fókuszrendszere, amit már a GX8 és a GX80 modell is alkalmazott. A rendszer lényege, hogy két különböző mélységélességű fotó alapján megállapítja a téma körülbelüli távolságát, ezzel a munka oroszlánrészét villámgyorsan elvégezve, majd attól függően, hogy az alany még mindig ugyanabban a távolságban van-e, mint a folyamat kezdetekor, átvált AF-S vagy AF-C módra. Ezt a második ellenőrzést csak AF Flexible módban végzi el a gép, ha pedig úgy „gondolja”, hogy a téma éles, megtörténik az exponálás.
Nincs Panasonic MILC új videós képesség nélkül: tesztünk célpontja a 4K felbontás melletti 30 képkocka/másodperces sebességet hozta el, mint plusz funkciót az elődökhöz képest. Sajnálatos módon a GX8-ban még meglévő mikrofonbemenet kimaradt, azonban így sem lehet okunk panaszra, mind a 4K, mind a 1080p-s felvételek minősége megugorja a gyártótól elvárható szintet. Aki most ismerkedik a mozgóképek világával, de nem szeretné első gépként a GH széria valamelyik tagját megvásárolni, az ezzel a modellel sem nyúlhat mellé. Rögzíthetünk time lapse és stop motion videókat, és lehetőségünk van a kistesónál is elérhető 4K Live Cropping használatára. Utóbbihoz kapcsolódóan fontos megjegyezni, hogy a videófelvétel nem használja ki a szenzor teljes méretét, ezért a leglátványosabb eredményt leginkább nagylátószögű objektívekkel érjük el, ahol nem okoz akkora gondot a plusz képkivágás.
A váz és az objektív által alkotott Dual IS rendszer remekül végzi a feladatát, ez leginkább a vertikális irányú mozgás kiszűrésénél figyelhető meg, egy biztosabb kezű operatőr a mozgásra jobban odafigyelve a gimbal használatának szükségességét is minimálisra csökkentheti.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!