Panasonic DMC-LX5 - a megváltó 2.0

Működés 1.

Manapság már nem elég, hogy egy fényképezőgéppel csak fényképezni lehessen, a gyártónak a filmfelvételen kívül még számos más, vásárlókat csábító szolgáltatással kell előrukkolnia, sajnos vagy sem. Főleg ebben a(z) (ár)kategóriában, melyben a Panasonic DMC-LX5 szerepel. Az LX3 idejében (Istenem, úgy hangzik, mintha egy évtizede lett volna..) is már bőven voltak extrázva a gépek, de ott még a (kompaktos értelemben) kiváló képminőséggel és a nagyszerű ergonómiával tartani lehetett a királyi posztot.

Hirdetés

Lássuk, mi az, amivel az LX5 szolgálhat: beépített, felnyíló vaku, melynek fénye nem befolyásolja (nem színezi el) témánkat. A vaku nagyon szépen működik, menüből elég jól paraméterezhető. Többek között megadhatjuk, hogy első vagy második redőnyre szinkronizáljon, illetve erejét +/- 2 FÉ-nyire állíthatjuk. Erre ritkán lesz szükségünk, mert az automatika nagyon jól szabályozza a fényerőt, így nagyon közeli (30 centin belüli) témáink sem égnek ki.

Film üzemmódot is kap a fotós, amely nem más, mint maréknyi képi hatás, melyek mind fényképünk színi világát befolyásolják. Összesen tíz + kettő egyénileg kutyulható áll rendelkezésünkre, s természetesen mindegyiket paraméterezhetjük a főmenüből (kontraszt, színtelítettség, élesség és zajszűrés): standard, dinamikus, természetes, lágy, élénk (vibrant), nosztalgikus, standard ff, dinamikus ff, lágy ff, multi film (ebben legfeljebb három film üzemmód hatását adhatjuk össze, de ezek már nem paraméterezhetők tovább).

Állóképeinket összesen négyféle képaránnyal készíthetjük el. Az elődmodellnél ez a szolgáltatás még csak három tagból állt. Konkrétan az 1:1, a 4:3 (natív), a 3:2 és a 16:9 oldalarányokról van szó.

Az AF módja is többféle lehet: arcérzékeléses, követő, többmezős, vagy csak szpot, melynek pozícióját (a kurzorokkal), s méretét (a paraméterező tárcsával) magunk állíthatjuk be. Az élő AF lehet gyors (Q-AF), amely a kioldó félig lenyomott állapotában élesedik, vagy folyamatos, tehát kioldó nyomkodás nélkül is arra áll élesre, amit a „célkeresztbe” hozunk.

A panorámasegéd annyira nem tetszett, ugyanis a kép oldalán (választásunk szerint jobb vagy baloldalt) található áttetsző segédkép nem látható megfelelően, nehéz esetenként az illesztést elvégezni. Ráadásul valóban csak segédről van szó, az így elkészített képeket nekünk kell számítógépünkön összeilleszteni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények