Panasonic DMC-LX5 - a megváltó 2.0

Hirdetés

Működés 2.

A multiexpó legfeljebb három képből állhat. Gyakorlatilag egymásra exponál x képet a fényképező, majd összerakja őket egy végső fotóban. Itt sajnos nem használható a film üzemmód, csak a standard él.

Az úgynevezett „I. felbontás” low (alacsony), standard (átlagos) és high (magas) lehet, vagy ki is kapcsolható. A kép részletgazdagságára van hatással.

Egy kedves szolgáltatás a zoom léptetés. Ha ezt engedélyezzük, akkor a kijelző alján zoomoláskor megjelenik a gyújtótávolsági skála, s minden egyes apró mozdulatra egy adott értéket léptet az elektronika az optikán. A lépésközök: 24 mm, 28 mm, 35 mm, 50 mm, 70 mm és 90 mm.

A Panasonic gépei híresen jó (azaz hatékony) képstabilizációs rendszerrel rendelkeztek (Mega O.I.S.). A legújabb fényképezőikbe már a Power O.I.S. névre keresztelt változat kerül, amely az LX5-ben összesen három működési móddal bír. Az első egyértelmű, teljesen automatán méri fel a helyzetet, s annak megfelelően próbál dolgozni. A második a mode 1, amely folyamatosan működik, a mode 2 pedig csak a kioldó megnyomására lép akcióba. Bár nem egy ultrazoomos optika extrém gyújtótávolságaival kell megbirkóznia a rendszernek, azért az ekvivalens 90 mm-en az 1/5 mp-es záridőt sem kutya ilyen jól megfogni.

Az összesen 23 séma között két portrézásra alkalmast is találhatunk. Az egyik a „sima” portré, a másik „bőrtónus lágyra” keresztelt. Minden fényképezőt gyártó cég kínál valamiféle arcsimító megoldást, eddig nekünk az Olympus gépekben található hatása tetszett a legjobban. Az LX5 megoldása igen finoman nyúl bele a képbe:

A HDR, azaz nagy dinamikaátfogású képek szerelmesei is örülhetnek, hiszen 1/3-tól egészen 3 FÉ lépésközű felvételeket készíthetnek. Ha a menüben a funkciónál akár 1/3-os lépést beállítunk, a készülék automatikusan élesíti a felvételi módot. A kioldó egyszeri megnyomására három kép készül el az előre beállított expozíciós lépésköztekkel.

Végül pár szó a fényképezőgép működési sebességéről. Bekapcsolást követően az első kép (RAW + legjobb minőségű JPEG teljes felbontásban) 2,39 mp után készülhet el. Két kép (RAW + legjobb minőségű JPEG teljes felbontásban) közt csupán 1,7 mp a kényszerpihenő, ami igen jó értéknek minősül. A teljes gyújtótávolsági tartományt 2,85 mp alatt lehet végigzoomolni, ami pontos munkát tesz lehetővé.

Bár semmiféle „szenzációs újdonságot” nem vezetett be a gyártó, a készülék mégis örömet okoz használat közben. A teljesen manuális mód, a manuális fókusz, a választható képarányok, a számos jópofa séma, a csatlakoztatható EVF és a többiek mind-mind a használhatóságot növelik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények