Nyolc KT600-as alaplap tesztje

Abit KV7 - BIOS és tuning

A VIA KT600 lapkakészlet egyik óriási hátránya az nVidia nForce2-vel szemben a processzor túlhajtása esetén ütközik ki, ugyanis nincs az FSB-től független fix AGP / PCI frekvencia állítás. A KT600 úgynevezett osztókat ismer, tehát az FSB-t elosztva 3-4-5 vagy 6-tal a PCI frekvenciáját eredményezi. Az AGP frekvenciája ennek pontosan a kétszerese. Tehát, ha az FSB extrém esetben 240 MHz, akkor azt 6-al elosztva megkapjuk a PCI órajelét, ami ekkor 40 MHz lesz. Ebből következik, hogy az AGP busz ekkor 80 MHz-en működik. Fontos megemlíteni, hogy a PCI/AGP 33/66 MHz-es alapórajelétől való eltérése tartós használat mellett a PCI-os eszközök illetve a videokártya károsodásához vezethet. Ebbe beletartozik minden eszköz, amelyet a PCI foglalatokba dugunk, tehát hangkártya, RAID-vezérlő, SCSI-vezérlő, hálózati kártya, stb, illetve a merevlemezek és a CD-ROM meghajtók is! Ezalól nem kivétel egyetlen alaplap sem, amelyen a VIA KT600-as chipkészlet található, tehát e tekintetben egyenlőek a cikkünkben tesztelt alaplapok.

Térjünk vissza az Abit alaplapjához! A BIOS-ban a már generációk óta megszokott Softmenu III fogad minket.


A processzor órajelét előre meghatározott processzor-típusokhoz is beállíthatjuk.


Az FSB-t 100 és 250 MHz között állítgathatjuk 1 MHz-es lépésekben.

Az Abit alaplapján BIOS-ból állíthatjuk be az osztót is. Az első szám jelenti az FSB-t, a második az AGP, míg a harmadik a PCI frekvenciáját arányosan elosztva.

A szorzót 5 és 22,5 között adhatjuk meg. Szerencsére ennek a menüpontnak az Intel platformmal ellentétben van is értelme, hiszen az újabb processzoroknak, amelyek Thoroughbred vagy Barton magra épülnek, szabadon állítható a szorzója. Az Intel sajnos már a Pentium II óta zárja ezt az opciót a processzorain.


A processzor magfeszültségét 1,100V és 2,325V között adhatjuk meg.


Az AGP feszültséget 1,50V és 1,65V között állítgathatjuk.


A memória feszültségét 2,50V és 2,80V között állíthatjuk.

Még egy érdekes menüpont bukkan fel. A chipset feszültségét is beállíthatjuk 2,55V és 2,95V között. Ennek csak akkor van értelme, ha nagyon magas FSB-t szeretnénk elérni.

A KT600 chipset velejárója (meg úgy általában a VIA chipseteké), hogy a memóriával kapcsolatos időzítéseket rengeteg menüponton keresztül tekergethetjük. Globálisan talán nem érdemes sokáig foglalkozni ezzel, ugyanis az egyes beállítások közötti teljesítménykülönbség elhanyagolható, ugyanakkor instabilitást eredményezhet 1-1 opció megváltoztatása. Ami lényeges lehet, az a CAS Latency, Trp, Tras, Trcd és a Bank Interleave próbálgatása a nagyobb teljesítmény kifacsarása végett.

Tuning

Korábbi, az Intel platformmal kapcsolatos cikkeinkben arra voltunk kíváncsiak, hogy az egyes alaplapok mennyit tudnak kihajtani egy adott processzorból. Jelen tesztünkben viszont inkább azt vizsgáltuk, hogy mekkora FSB hajtható ki egy adott alaplapból. Mivel az újabb Athlon XP processzorok szorzója szabadon állítgatható, ezért alacsonyabb szorzóval, de magasabb FSB-vel tudjuk a legnagyobb teljesítményt kihozni rendszerünkből, hiszen minél nagyobb az FSB, annál nagyobb a memória-sávszélesség is. Ugyanakkor ismét szólunk, hogy a KT600-as alaplapoknál ez a művelet nem veszélytelen a nem rögzíthető AGP és a PCI frekvencia miatt, károsíthatjuk eszközeinket.

A tesztelés alapvetően arról szólt, hogy egy beállított alacsony szorzóval az FSB-t addig emeltük, amíg az alaplap meg nem adta magát, majd kis lépésekben visszavettünk belőle addig, amíg a rendszer nem volt stabil. Ezt Quake 3-mal, UT2003-mal és 3DMark2001SE-vel teszteltük, igaz nem napokig, de a viszonylag precíz eredményeket így is megkaptuk. Fontos tudni azonban, hogy egy-egy termék tuningtesztje legkevésbé sem tekinthető reprezentatívnak, ezért az e téren tapasztalakat senki se vegye szentírásnak.

Az Abit alaplapját - köszönhetően a tuningorgiának a BIOS-ban - stabilan 223 MHz-es FSB-ig tudtuk tuningolni. Ez a későbbi eredményeket ismerve jónak számít. Ezen az FSB órajelen a PCI 37 MHz-en üzemelt, ami még nem annyira vészes. Természetesen minden alaplapnál minden rendelkezésünkre álló tuningopciót igénybe vettünk, tehát az itt elért eredmények az adott körülmények között elérhető maximumot mutatják.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés