Nyolc KT600-as alaplap tesztje

Hirdetés

Gigabyte 7VT600-1394 - BIOS és tuning

A 7VT600 is az Award BIOS-t használja. A Gigabyte szokásává vált (vagy inkább nem szoktak le róla), hogy az AMD platformhoz készült alaplaplapjaikon némely tuningopciót (legtöbbször a szorzót vagy az FSB-t) csak DIP-kapcsolóval változtathatjuk meg. Ez az alaplap sem kivétel, sőt, kizárólag a 7NNXP az, de mint tudjuk, a kivétel erősíti a szabályt (khm...). A 7VT600-nál is a BIOS-ba lépve azonnal a CTRL+F1 billentyű-kombinációval kezdünk, hiszen csak így érhető el minden opció.

Az FSB 100 és 250 MHz között változtatható, azonban van egy kis probléma. Ha az alaplapba olyan processzort rakunk, amely alapból 166 MHz-es FSB-s (pl. Barton), akkor elvileg az lenne a szép és jó, hogy ha elérjük a 200 MHz-es FSB-t, az osztó 6-ra váltson (166-nál még 5, hiszen 166 / 5 = 33 MHz). Ezen az alaplapon nem ez történik, marad továbbra is az 5-ös osztó, tehát 200 MHz-es FSB-nél a PCI már 40 MHz. Valószínűleg ez egy 200 MHz-es FSB-s processzorral másként működne, de éppen az a szép a tuningban, hogy egy gyengébb processzort konfigurálunk át. Nos, itt ez nem fog menni. A 133 MHz-es FSB-s processzoroknál is valószínűleg így működik a téma, tehát 166 MHz-nél nem vált át az osztó 4-ről 5-re. És hogy mindezt honnan is tudjuk? A piros nyíl mutatja a megoldást.

A processzor feszültsége 5, 7,5 vagy 10%-kal növelhető. Ez a legjobb esetben is maximum +0,175V-ot jelent, ami kevés lehet. Egy Palomino magos processzornak maximum 1,925V-ot, egy Thoroughbred magos processzornak, ha 1,5V a magfeszültség akkor 1,65V, ha 1,6V a magfeszültség akkor 1,76V-ot, míg a Barton magos processzoroknál 1,815V-ot adhatunk (az alapfeszültség itt 1,65V).


A memória feszültségét maximum +0,3V-tal növelhetjük meg.


Az AGP feszültségét is maximum +0,3V-tal növelhetjük meg.


A memória órajelét aszinkron állíthatjuk az FSB-től.


A Gigabyte rendelkezik a legtöbb memória-beállítással, megfosztotta ettől a címtől az Abitot

Következzenek a DIP-kapcsolók: az első (SW1) szolgál a processzor FSB konfigurálására. Az ON állás a 100 MHz-es FSB-t jelenti, ezt kell használni akkor, ha Duron van a gépünkben. Az OFF állás jelenti az Auto beállítást, tehát az alaplap detektálja a processzor FSB-jét, majd mi ezt felülkonfigurálhatjuk BIOS-ból.

Az CK_RATIO DIP-kapcsolósoron állíthatjuk be a processzorunk szorzóját. Szerencsére nem kötelező azonnal a kézikönyvet bújni ahhoz, hogy megtudjuk, melyik állás melyik szorzót jelenti, ugyanis az alaplapra rá van szitázva az AGP foglalat fölött.

Tuning

Most, hogy tudjuk mire képes a Gigabyte alaplap a tuning terén, nem árulunk el nagy titkot azzal, a Gigabyte érte el a legrosszabb FSB-tuningeredményt (az Albatronnal egyetemben). Sajnos csak 210 MHz-ig jutottunk el, de ez inkább annak köszönhető, hogy a PCI/AGP órajele nagyon magas volt, konkrétan 42/84 MHz. Ilyen PCI/AGP órajelnél már teljesen kiszámíthatatlan a rendszer -- nem valószínű, hogy a chipset miatt álltunk meg 210 MHz-nél.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés