Menürendszer
A Nikon D7100 komplexitását jól tükrözi az igen mélyre nyúló menürendszer, amit szerencsére magyarul is olvashatunk. A főmenü hat oldalra oszlik, melyek név szerint: visszajátszás menü, egyéni beállítások menü, beállítás menü, retusálás menü és legutóbbi beállítások. Az első pontban a képnézegetéssel kapcsolatos funkciók és szolgáltatások találhatóak, mint például a képtörlés, a visszajátszás mappa, a kép rejtése, a képek másolása, képelforgatás álló helyzetbe és hasonlók. A második pontban a fotózással kapcsolatos, de általánosabb jellegű elemeket láthatjuk (pl. tárolási mappa, képminőség, felbontás, képméret, JPEG tömörítés, fehéregyensúly, színtér, picture control, aktív D-Lighting stb.).
Hirdetés
A harmadik főbb menüpont már a mélyvíz: az itt található paraméterekkel a gép lelkének legsötétebb és legmélyebb bugyraiba is eljuthatunk. Hozzáférést kapunk az automatikus élességállítás részleteihez, a fényméréshez, az időzítéshez, a kezelőfelület egyénre szabásához és minden egyéb fontos tulajdonsághoz. A beállítás menü visszadob minket a felületi síkra. Ezen belül található a kártyaformázás, a felhasználói beállítások mentése, a kijelző fényereje, a képérzékelő tisztítása, az időzóna és a dátum, az akkumulátor adatai, a szerzői jogi információk, a virtuális horizont és hasonlók. A retusálás menüben – amint már neve is elárulja – az elkészített fényképeket vághatjuk, átméretezhetjük, effektezhetjük, de itt található a RAW feldolgozás is. A legutóbbi beállítások oldalain a gép az utoljára módosított menüelemeket tárolja el, így később gyorsabban hozzáférhetünk ezekhez.
Természetesen van gyorsmenü is, ami jelen esetben egyfajta információs oldal azzal a különbséggel, hogy itt a paramétereket meg is lehet változtatni.
Az élőképet bekapcsolva lehetőségünk nyílik arra, hogy mi magunk döntsük el, mennyi információt szeretnénk megjeleníteni a képen. Segédrácsot, expozíciós értékeket, digitális szintezőt, a mikrofon jelszintjét, de akár komplex adathalmazt is kitehetünk a képernyőre az info gomb nyomkodásával.
Természetesen képnézegetés közben is befolyásolható a megjelenített adatok mennyisége, így igény szerint csak a képet magát, vagy a képet és ezernyi információt is megjeleníthetünk róla – többek között a hisztogramot is.
A Nikon D7100 menüjében könnyű elveszni, de a magyar nyelv és a logikus felépítés jó térképpel siet az ember segítségére. A fényképezőgép a „legutolsó csavarig” egyénre szabható, és gyakorlatilag semmiben nem marad el a gyártó csúcs dSLR vázaitól e téren.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!