Netgear NAS: több mint hálózati háttértár

Hirdetés

ReadyNAS Ultra 4 próbája

Sokkal komolyabb masina a Storánál a ReasyNAS Ultra 4. Itt egy klasszikus, keménykalapos, akár elavultsággal is vádolható webes kezelőfelülettel találtuk magunkat szembe a merevlemezek bedugása után. Egyes ablakai fix méretűek, ha több opció van bennük, akkor belül kell görgetnünk. Struktúrája egyébként rendben van, balra főmenüt, felül almenüt kapunk, de átválthatunk varázslós módba is. Itt sem ártott volna a magyar nyelv, bár az ilyen komoly NAS-t bütykölők rendszerint bírni szokták az angol nyelvet.

Hosszasan lehetne írni arról, hogy mi minden van a ReadyNAS Ultra 4 menürendszerében. Lényegében a hálózati, adatátviteli és felhasználós részen sem hiányzott semmi. Kaptunk CIFS, NFS, AFP, FTP, HTTP, HTTPS és Rsync állománykezelést, DLNA, SqueezCenter és iTunes streamelőt, illetve Bonjour és UPnP szolgáltatást. Emellett még további, külső fejlesztők által készített alkalmazásokat is letölthetünk, többek között BitTorrent klienst.

A felhasználói fiókok kvótázhatók, csoportosíthatók, leírásukat emailban el tudja küldeni a NAS a rendszergazdának. A diagnosztikai részen szemmel követhetjük a merevlemezek SMART állapotát és hőmérsékletét, de még az őket hűtő ventilátor fordulatszámát is, illetve a kijelzi a csatlakoztatott szünetmentes áramforrást. Természetesen minden abnormális eseményről kérhetünk e-mail-értesítőt. A kiegészítő szolgáltatások között ott sorakozik a nyomtatószerver is.

Bár az Ultra 4 lényegesen komolyabb NAS a Storánál, mégis, hozzá hasonlóan az otthoni felhasználóknak szánják, ezért masszív multimédiás tudással van felvértezve. A DLNA, UPnP, iTunes és többiek támogatása kötelező, emellett a nálunk még nem túl elterjedt TiVo felvevőkhöz használható adattárként. Szintén érdekes a DLNA-ra alapozó Orb rendszer, mellyel mobiltelefonos formátumba tudjuk streamelni NAS-unk tartalmát. Hasonló technológia lesz, de elsősorban a hagyományos PC-ket és notebookokat célozza a Skifta.

Távoli elérésre is kínál eszközt az Ultra 4: a ReadyNAS Remote segítségével az interneten keresztül hozzáférhetünk a tárterülethez. Emellett érdekes, internetre támaszkodó technológia a ReadyNAS Vault, vagyis "trezor". Az Ultra 4-hez két évre kapunk egy 2 GB-os tárhelyet a Netgear biztonságos adattároló szerverén. Saját tárunk kiválasztott mappájának tartalma automatikusan – és főleg titkosítva átvitel és tárolás közben – erre a területre is felkerül. Ha bármilyen katasztrófa érné NAS-unkat, innen visszakaphatjuk adatainkat. Ez a szolgáltatás a két év leteltével vagy nagyobb tárhely igényében már havidíj ellenében vehető csak igénybe.

Nagyon alaposan kidolgozták az Ultra 4 automata archiváló rendszerét, hiszen egy NAS talán legfontosabb funkciója – a hálózati elérhetőség mellett – adataink biztonságba helyezése. Nem csak a hálózatra kötött gépek és a NAS saját tartalmát menthetjük, hanem távoli FTP vagy egyéb kiszolgálókon őrzött adatainkat is. Ugyanígy a mentés célkönyvtára is rengeteg helyen lehet, akár a NAS USB csatlakozójára kötött tárra is archiválhatjuk a kiválasztott fájlokat. Természetesen van lehetőség időzített mentésre is, illetve azt is beállíthatjuk, milyen gyakran legyen teljes mentés az egyébként inkrementális (csak változásokat felíró) eljárások között. Mac-es felhasználók emellett kapnak még Time Machine támogatást. A Netgear oldalán erősen propagálják a Memeo Backup alkalmazást, ami együtt tud működni a ReadyNAS-okkal.

Bekapcsolás után először is hallani lehetett, hogy a ReadyNAS Ultra 4 komolyabb vas a Storánál. Ventilátora szép hangosan felpörgött, de ez egy router mellé elzárt, minden hibájáról úgyis levelet küldő eszköznél nem különösebben nagy probléma, sokkal fontosabb, hogy ne főzze meg a rábízott merevlemezeket. Két Seagate-ünket ez a masina is jó öt óráig rendezte RAID1 tömbbe. Az X-RAID technológiának köszönhetően a harmadik és negyedik tárat is automatán integrálja a rendszerbe az Ultra 4, a végeredmény pedig egy masszív RAID 5 tömb lesz. Ráadásul, amikor úgy döntünk majd, hogy kevés a teszem azt 4 x 1 TB, akkor egyesével kicserélhetjük a winchestereket nagyobbakra. Nem két perces folyamat lesz ez, de közben a NAS végig, leállás nélkül használható marad.

És használni nagyon jól lehet az Ultra 4-et! Gigabites hálózatra kötve lazán ki tudott szolgálni négy HD filmes folyamot (egészen konkrétan médialejátszós tesztünk „killa sample” anyagát). Leírása szerint akár tíz adatfolyam kezelésére is képes, de több gépünk nem volt kéznél nyaggatásához. Másolásban, FTP-ről brutális, 90 MB/s fölötti olvasási és 60 MB/s fölötti írási csúcssebességet mértünk. Hej, ha még a két Gigabites Ethernet vezérlő tudását össze lehetne vonni! Melegedésre sem volt panaszunk, a legnagyobb érték, amit a diagnosztikai felületen láttunk, 41 °C volt (két merevlemezzel), miközben a mögöttük dolgozó, 80 mm-es ventilátor félgázon (kb. 1800 rpm) pörgött. Két merevlemezzel az Ultra 4 fogyasztása picivel meghaladta a 30 wattott.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés