Tegyünk az egészségünkért: Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop teszt

A redmondi óriás ergonomikus szettje se nem tökéletes, se nem mai csirke, de erényei mit sem koptak az évek alatt.

Mindennapi használat, konklúzió

Mindennapi használat

Lehet egy periféria bármilyen ergonomikus papíron, ha a hétköznapokban nem hozza az elvártakat, de jelen esetben erről szó sincs. A Sculpt Ergonomic Keyboard igényes kivitelű (bár a fényes műanyagot tudnánk mellőzni), nincs gond az összeszerelési minőséggel, és formavilágát nem csak izgalmasnak, de komfortosnak is találtuk. Az ív tényleg egy természetesebb, kényelmesebb pozícióra készteti kezünket (az esetleges inverz döntéssel csak bővül kényelmi lehetőségeink tárháza), bár az kétségtelen, hogy eleinte igencsak furcsa a gépelési élmény, és gyakran lehet melléütni; szükséges egy kis idő, hogy megszokjuk a kettéosztott gomberdőt (szerintünk 1-2 hét már nagyjából elég, de az sincs kizárva, hogy valakinek ennyi sem kell). A kezdeti csetlés-botlás ne rémisszen meg senkit, hamar túl fog lépni rajta!

Be kell valljuk, hogy nagyon nem szeretjük a chiclet dizájnt, bár elismerjük, hogy vannak egészen korrekt implementációi – mint amilyet például egyes üzleti HP noteszgépek vagy éppen tesztünk tárgya kaptak. A méret szempontjából nem teljesen egyforma billentyűk rövid úton, halkan járnak, kellemes a velük történő cikkírás, igaz, nincs taktilis érzet. A hellyel való spórolás védjegye alatt a kurzormozgatókat nem válaszották el határozottan a kurzorvezérlőktől (Ins, Del, Home, End, PgUp, PgDn), de az elosztás logikus. A külön numerikus pad nagyon tetszetős, nincs miért belekötni.

Játszani (nem körökre osztott játékot) nem igazán akarunk majd a klaviatúrával, és most még csak nem is a wireless kapcsolat késése jelenti a legnagyobb akadályt (azért nyilván nem egy Logitech Lightspeed a drága), hanem a 2KRO; egyszerűen nem lehet elég gombot egyidőben lenyomva tartani. Pontosabban lehet, csak a leütések nem lesznek megfelelően regisztrálva. Ez ijesztően hangzik, de nem lenne ezt észszerű komoly negatívumként említeni, mert aki ilyet vesz, annak nem a professzionális esport lebeg lelki szemei előtt, hanem a kényelmes, egészséges(ebb) munkavégzés.


[+]

A tasztatúrának van egy olyan típushibája, hogy alkalmanként egyes gombok beragadnak. Na nem fizikailag, csak a gép úgy érzékeli, hogy valamit folyamatosan nyomunk, és olyan is megesett, hogy csak a vevőegység kihúzása, majd újra az USB portba helyezése szolgált megoldásul. Ez azért csak nem járja, így kutakodtunk egy keveset, hátha létezik jobb módszer, és úgy fest, hogy igen: a Windows Device Managerében a Human Interface Devices menüpont alatt keressük meg a Microsoft Hardware USB Keyboardot, majd jobb klikkelve rajta válasszuk ki a Propertiest, és a Power Management tabon szedjük ki a pipát az Allow the computer to turn off this device to save power funkció mellől. Mi így tettünk, és azóta nem találkoztunk a problémával.

Ami még nem tetszett nekünk, az az állapotjelző LED-ek, illetve a háttérvilágítás hiánya, bár jobb esetben az utóbbinak csak vizuális értéke van. A párnázott csuklótámasz szövetes felülete jól esik a kezünknek, de nagyon könnyen bepiszkolódik és a takarítása sem egy egyszerű történet. A képeinken látható helyenkénti kifehéredés már néhány napos használat után jelentkezett, annak ellenére, hogy kiemelten figyeltünk a higiéniára és a különféle ételek/italok távol tartására az asztalunktól. Hiába, ez ilyen.

Az elemek helyett üdvözítőnek találtuk volna az integrált akkumulátort és a kábeles töltés lehetőségét, de semmi sem lehet tökéletes – azt ellenben nem értjük, hogy ha már az egérre oda tudtak biggyeszteni egy power pöcköt a tervezőasztalon, akkor a billentyűzet és a numerikus pad miért nem részesült efféle figyelemben. A mechanikus kapcsolók szintén a tökéletesség irányába mozdítanák el a mérleg nyelvét, ha lennének.


[+]

Az egérről már nem tudunk annyira pozitívan nyilatkozni, mert bár a döntött fogás relatíve kényelmesnek bizonyult (amíg nem kezdtük mozgatni), és a kellemes, öblös klikkekkel rendelkező eszköz masszívnak hat, az oldalra is billenthető görgő pedig hasznos extra, a már-már embertelen tömeg nálunk parkolópályára küldte az apparátust. Nem tudunk zöld ágra vergődni azzal, hogy ha már ennyire az ergonómia, a sérült ízületek kímélése és a személyi komfort volt a Microsoft fókuszában, miért kellett az amúgy nem olyan rossz formát belülről vasbetonnal feltölteni; szinte fájdalmat okozott néhány percnyi toládozás is. Azt is észrevettük, hogy ha ösztönösen nyúlunk hozzá, akkor hüvelykujjunkat nem a támaszra helyezzük, hanem az alá, mintegy "félgömbként" fogva a rágcsálót – ha nem így tettünk, az apró, finom mozdulatok igencsak küzdelmessé váltak csuklónk elemelkedett volta és a gyatra tappancsok miatt. Nyilvánvalóan ezek egyéni körülmények, de úgy véltük, hogy említést érdemelnek.

A szenzor játékos szempontból 100 százalékosan kuka (a 125 Hz-es, 2,4 GHz-es vezeték nélküli kapcsolat is rádob egy lapáttal), ám irodázás, netezés közepette rendesen tette a dolgát, kellőképpen precíz volt, nem lehet rá panaszunk (a képmanipulációt kivéve, de ott a forma miatt adódtak nehézségek). A fényes felső burkolat a brosúrákban lehet, hogy jól mutat, de ha az ember használja is az eszközt, inkább csak nyűg.

Konklúzió

A negatívumok ellenére összességében igencsak szimpatikusnak tartjuk a Sculpt Ergonomic Desktopot – pontosabban a Sculpt Ergonomic Keyboardot. Valóban enyhítette a csuklónkra, illetve ujjainkra nehezedő terhelést, és a megszokási fázis után talán még gyorsabban is gépeltünk vele, mint a hagyományos elrendezésű megoldásokkal. Ezen felül szerintünk még ízlésesen is néz ki, feldobja munkaállomásunkat és vonzza a érdeklődő pillantásokat. Persze ez nem feltétlenül szempont a vásárláskor, viszont mindig melegséggel tölt el bennünket, ha valami nem csak funkcionális, de a szemnek is kellemes – persze csak ha a pikk-pakk elszíneződő csuklótámaszon átsiklik a tekintet.


[+]

Az egeret nagy tömege miatt nem kedveltük meg, és az elég bosszantó, hogy míg ezt meg tudjuk venni külön (kb. 15 000 forintért), a billentyűzetet nem. Vagyis igen, láttuk így is árlistában, csak az volt a bibi, hogy körülbelül 1000 forintos eltéréssel ugyanannyiba került, mint az egeret is tartalmazó Desktop szett. Itthon legalábbis. A 33 000 forintos ár nem kevés, és sokkal könnyebb szívvel adnánk meg díjunkat, ha egy tízest lefaragnának az árból az egér mellőzésével. Ennek ellenére annyira meggyőzött minket, annyira kényelmesnek bizonyult használata, hogy merjük ajánlani, mert a Sculpt Ergonomic Keyboarddal úgy érezzük – az ilyen-olyan hiányosságokat is figyelembe véve –, hogy a befutóra fogadtunk.


Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop (a billentyűzet)

Synthwave

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés