Mega ziccer: i845D vs. SiS645!!

DDR -- 2. tétel

i845D

Hirdetés

Az Intel low-end piacra szánt P4-es chipsettel először úgy fél évvel ezelőtt jelentkezett (akkor mutatta be, a hivatalos premierre csak szeptember 10-én került sor..), a Brookdale akkor A3-as revízióval és SDR SDRAM támogatással debütált. Azóta nagyot változott a világ, vagy inkább nem változott semekkorát: hiába az Intel és az OEM-ek lelkesedése, egy SDR-es chipsetre (főleg a P4 esetén..) hosszabb távon senki sem kíváncsi, így lehetséges, hogy az SDR-ből mostanra DDR lett, az i845-ből meg i845D. (bemutatója a napokban volt esedékes..)

Hozzá kell azonban tennünk, hogy amíg az Intel egyfelől engedi a DDR-t, addig az SDR-t sem engedi el teljesen: mint nemrég óta tudható, lesz még SDR-es chipkészlete a P4-nek, ugyan erre feltehetőleg már csak a nagyon-OEM OEM-ek lesznek vevők. (mi biztosan nem..)


A Brookdale tehát jelenleg itt tart. Állapotja persze most is csak átmeneti: amint megjelennek az első, immáron 133-as FSB-vel hajtható Pentium 4-esek, a Brookdale-D is búcsút int, és jön helyette a Brookdale-E.

Erről az iménti "itt"-ről túl sokat nem érdemes és nem is lehet elmélkedi, hiszen tényleg nincs egyébről szó, mint hogy a "jó öreg" i845-ben lustálkodó memória-kontroller eztán már a PC2100-as DDR RAM-okkal is elboldogul. (meg persze a PC1600-asokkal is, a pontosság kedvéért..) A chipset felépítése ezen a frissítésen túl semmit sem változott, maradt az Intelre amúgy is mindvégig jellemző dual-Bridge elrendezés, ahol "északon" az i845 MCH (Memory Controller Hub, B-step), "délen" pedig az ICH2 (I/O Controller Hub) teljesít szolgálatot; míg kettejüket a szintén nem mai csirke Hub Link köti össze, 266MB/sec sávszélesség mellett.

A következő bekezdésben pár gondolat erejéig azért mégiscsak elővennénk az i845-öt, csak hogy szó ne érje a site elejét..

A DDR-re váltás után és ellenére a Brookdale-széria továbbra is az Intel legmodernebb chipkészlete, ám ez nemcsak a 0.18 mikronos gyártásból, és az így igen aprócska North Bridge --korrekt hűtését/hűthetőségét garantáló-- Flip Chip BGA (FC-BGA) tokozásából, hanem olyan architektúrális finomságokból is következik, mint pl. az MCH-n helyet kapott write cache (egyfajta Level 3-as cache..), amelyet korábban Intel-részről csak a (0.25 mikronos) i850 és i860 tudott felmutatni, és amely alapvetően a memória hozzáférések optimalizációjában játszik szerepet. (igazán korrekt L3-as cache-re majd csak a 0.13 mikronos MCH esetében számíthatunk, ugyanis ott már lesz hely kellő nagyságú read/write cache-t implementálni..) De ugyanígy fontos architektúrális tartalék az MCH mélyen bufferezettsége (deep buffers), amely úgyszintén a memória optimális kihasználását hivatott elősegíteni. Egyelőre nincs is más piaci szereplő, aki az i845 esetén implementált 12 lépcsős IOQ (In Order Queue) depth-szel fel tudná venni a versenyt! (az i850 és a P4X266 is "csak" 8-as IOQ-val bír..)


De mert mindkét előbbi implement igazi arcát csak DDR memória mellett mutatja meg (bár nyilván ezért lehetett, hogy az SDR-es i845 sem volt dög lassú..), így az, hogy az i845 alapvetően DDR-es chipsetnek készült, eztán még azok előtt is világos kell legyen, akik ebben eddig esetleg kételkedtek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

Előzmények