Mega ziccer: i845D vs. SiS645!!

MSI -- először (SiS)

MSI 645 Ultra

Eddig még nem hangzott el, azonban le kell szögeznünk, hogy a SiS645 vélhetőleg inkább az olcsóbb lapokról (a 845D-seknél olcsóbb..) köszön majd vissza, ám ez nem csak a chipset ára okán sejthető. Elég, ha csak e mostani két lapot figyeljük, máris látszik, miként pozícionálja őket a gyártó. (ebből a szempontból külön szerencse, hogy mindkét lap MSI..)


Az MSI 645-ös lapja a 845-öshöz képest szerény csomagban érkezik, és az extrák tekintetében is halk szavú marad: se integrált IDE RAID-vezérlő, se bónusz USB-vezérlő, de még egy "komolyabb" hang-chip sem kerülhetett fel rá. És nincs is belőle több változat, míg a 845-ös ugye ebből a szempontból is "remekel". (látni fogjuk..)

Eddig a lap túl sok izgalmat tehát nem kínál; minket persze alapból nem is ezek az extrák nyűgöznek le, ha egyáltalán. Ami már érdekesebb, az most is belül van, illetve lesz, csak még előbb..

AMD-s rendszereknél általában ki szoktunk térni a CPU-foglalat tájolására, ami ott, az installálható hűtők hordái kapcsán igen fontos szempont. Ki szoktuk emelni, ha egy lap tervezésekor a majdani felhasználókra is gondol a gyártó, tehát a mobo mondjuk "elforgatott" foglalattal érkezik, megkönnyítve ezzel a hűtőbordák üzembe helyezését. Nos, a P4 esetén mindez szerencsére nem téma, itt minden gyártó ugyanazon a szabványos módon helyezi el az újabban már Socket 478-as foglalatot. A P4-ek hűtése egyébként szívünknek tetsző odafigyeléssel lett megoldva: a bordák rögzítése (bár ez helyenként elég birkózós ügy..) ugyanis a PCB-től (NYÁK) kellő távolságban zajlik, így a sérülés lehetősége szinte kizárt. Nem beszélve ugye a procik lesarkazhatatlanságáról, és itt ugye arra a bizonyos fém kupakra kell gondolni, ami a core-t védi.

A lapok kialakításánál maradva, akadnak persze hiányosságok is, mint pl. az mPGA478B-foglalat azon ügyetlen húzása, hogy adott esetben, mikor a "megfáradt" P4-es procit a megfáradt teszter megpróbálná kivenni a lapból, ez legtöbbször kérés nélkül is sikerül neki: a proci egyszerűen ráragad a hűtőborda aljára! Remek kis trükk, főleg, hogy a legelején maga a trükkmester is egész hitelesen képes meglepődni az üres foglalat láttán!


"kellő távolságban"

Visszatérve erre a mostani lapra: az IDE/FDD dugaszok könnyű használata az MSI-n ismét nem fog múlni, a mellékelt képeket figyelve látszik majd, miért. A tápcsati ellenben viszonylag semleges helyen virít, bár nyilván háza válogatja, hogy mennyire. Az AGP port immár itt is azzal az ügyeske rögzítőfüllel bír, amit egy ideje már látni itt-ott; praktikus, annyi bizonyos. Persze a DIMM-ek és az AGP slot közti távolság továbbra is elégtelen a korrekt RAM ki-berakosgatás szempontjából, de ezen már meg se lepődünk.


"csúnya mód összegányolta"

Kívülről legyen elég most ennyi. Beljebb haladva elsőként az AMI EASY BIOS 2.01A tűnik fel, majd rögvest utána mindaz, amit e holmi kínál. Ugyan az első dolog, amin megragad a szemünk, az az egyik menüpont alatt megbúvó "PC heatlth status" című opció, de ez még egyelőre nem szarvashiba. (lesz az is, érdemes velünk maradni!.. :) ) Nem utolsó szempont, hogy a lap működéséhez extra táp nem szükségeltetik, azaz a +12V-os csatlakozó csak a biztonságnak az ő kedvéért került fel mégis a lapra. Fontos kiemelni, bár erről is lesz táblázat, hogy az alaplap igencsak bőviben van használható FSB értékeknek: a skála 200MHz-ig terjed, aholis MHz-esével lépkedhetünk. Feljebb, a chipset kapcsán volt már szó azokról az aszinkron FSB:RAM beállításokról, amelyekre külön itt már nem térnénk ki, a tesztek kapcsán még úgyis előkerülnek.

Tapasztalataink alapján egyébként érdemes a SiS 1.08-as (vagy ha van újabb, akkor azt..) AGP driverét használni, mert nélküle, illetve korábbi verziók esetén a lap nem feltétlen olyan stabil, mint egyébként. Mert egyébként ez a lap hihetetlen dolgokra képes, a szó mindkét értelmében! Mondjuk nem árt, ha van hozzá egy megfelelő steppingű proci, mondjuk egy D0-s darab, amely legyen mondjuk 1.5GHz-es. Ennél amúgy már csak egyetlen jobb eset képzelhető el (persze ebben a mostani helyzetben..), amikor is D0-s CPU-nk 1.4GHz-es. (rajta vagyunk a projekten..)

Tehát, ezzel az 1.5GHz-es procival, nomeg kellően jó minőségű DDR RAM-mal (DDR Micronunk épp ilyen..) minden esélyünk megvan arra, hogy feltáruljanak a teljesítmény amúgy elérhetetlen mély bugyrai. Mert a D0-s stepping a 2GHz-es P4 steppingje, ami jelen esetben annyit tesz, hogy 1.5GHz-es példányunk előtt fényes jövő, tehát 2GHz fölötti végsebesség áll. Persze csak akkor, ha a RAM sem mond mást. És nem mond. És persze az is kell a sikerhez, hogy a lap is bírja. És bírja. Meddig is?


"beljebb haladva"

Ezzel a procival egészen (szinkron) 139MHz-ig, azaz 2085MHz volt a CPU vége! Aszinkron kicsit korábban elfogyott az szufla: 132/176MHz (1980MHz) volt a csúcs. Alig akartuk elhinni. Mert a RAM-ra nézve ez ugye már több, mint a DDR333-as specifikáció szerinti 166MHz! (jók ezek a Micronok..) És mindezen túl sokat az sem változtat, ha bevalljuk, Micronjaink ezen attrakciókat csak az alapbeállítások mellett (1T Command/Normal/CL2.5) abszolválták.

MSI 645 Ultra (MS-6547 v.1)
Támogatott procik Intel Pentium 4 (Willamette/Northwood)
CPU foglalat Socket 478
Rendszerbusz Quad Pumped, 100/400MHz QDR
Chipset SiS645 (SiS645/SiS961)
FSB értékek 100-200MHz / 1MHz
Túlhajtást segítő fícsörök Vcore 1.850V-ig / 0.025V
aszinkron FSB:RAM beállítások
(+/- 33%, +/- 25%)
Memória max. 2/3GB PC2100/PC2700
3db DDR DIMM
Bővítő helyek (AGP/ PCI/ ISA/ AMR|CNR) 1/5/0/1
Integrált VGA nincs
Integrált hang Realtek ALC201A AC'97
Egyéb fícsörök nincs
BIOS AMI EASY BIOS 2.01A
Méretek ATX, 304x230mm
Kapcsolódó online anyagok "Msi.com" , BIOS , manual (PDF)

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés