DDR -- 1. tétel
SiS645
A SiS első DDR-es P4-es (aszinkron) chipkészlete, amely kapcsán legelőször talán a DDR333-as (166MHz DDR) RAM-okat szokás említeni. Mert ez a chipset már ezekkel a PC2700-as, tehát a jelenleg kapható leggyorsabb modulokkal is elboldogul.
Hirdetés
Vérbeli (pl. Kingmax) DDR333-as RAM híján mi azonban csak jól bevált Micron moduljainkkal kínálhattuk meg a lapot, ám csalódnunk most sem kellett: ezekre a Micronokra nyugodt szívvel rá lehetne ragasztani a DDR333-as címkét! (erre a következtetésre jutott amúgy több külhoni site is..)
Ahogyan anno a VIA is ügyesen (és mindenekelőtt gyorsan) oldotta meg a P4 támogatást, tudniillik Pro266-os PIII-as chipsetjét toldotta meg P4-es rendszerbusszal, úgy a SiS645 sem előkép nélküli: a SiS nagysikerű 735-ös chipkészletéhez (lásd pl. ECS K7S5A) illesztett QDR FSB támogatást, valamint frissített a benne tanyázó, amúgy is remekül teljesítő memóriavezérlőn, így az immár PC2700-as RAM-okkal (DDR333) is elboldogul; mindezt azért, hogy még inkább rázoomoljon az elérendő célra, nevezetesen a 3.2GB/sec-es ideális (CPU-oldali, elvárt) sávszélességre. Továbbá kettéválasztotta a lapokon idáig egymagában árválkodó "chipsetet" (ahogy a tojást szokás..): a SiS645 ezáltal már jogosan nevezhető chipkészletnek, hiszen a SiS735-tel szemben itt már külön North (SiS645) és South Bridge (SiS961) teljesít szolgálatot.
Ez persze több kérdést is felvet. Amíg a SiS735 egyik erőssége épp az integráltságból adódó kompaktsága volt, addig az új chipset implementálása nyilván több odafigyelést vár el a lapgyártók részéről. Ezzel szemben kedvezőbb a SiS-re nézve, hogy chipkészletét eztán már komponensenként is tovább tudja fejleszteni, valamint a két híd egyenként sokkal letisztultabb szerkezetű lehet. A chipset implementációja egyébként épp a két híd lapon-összekapcsolása miatt nehézkesebb, amellyel korábban az alaplapgyártóknak ugye nem igen kellett törődniük.
Ha már nem emlékeznénk: a SiS735 esetén az egy chipbe integrált North és South Bridge összekapcsolása páratlan sávszélességgel zajlott, amelyről a MuTIOL (Multi-Threaded I/O Link) gondoskodott, nem kevesebb, mint 1.2GB/sec mellett! Erről ugyan most le kellett mondani, azonban még így is tisztességes, a konkurenciához képest pedig bőséges sávszélesség húzódik a hidak közt: összesen 533MB/sec. Ugyan egy irányba csak 266MB-ot tol a cucc, de ez még így is duplája a többiek által preferált Hub Link/V-Link vonalnak. A párhuzamos működés ráadásul remek alacsony késleletetésekkel kecsegtet, tehát e csatorna telítődése nem igazán szempont.
Mint említettük, a SiS645, DDR333-as RAM-okkal (166MHz) megtámogatva már egész közel jár a hőn áhított, Dual-channel PC800-as RDRAM-okkal már oly rég óta vígan és nevetve megvalósított 3.2GB/sec-hez: 2.7GB-os értéke mellett már nem is olyan sok a lemaradása. Ez a teoretikus sávszélesség azonban még nem minden. Félreértés ne essék: még véletlenül sem arról kívánunk szólni, hogy az RDRAM, bár már csak csekély sávszélességbeli többlettel bír, fel tudna mutatni valami pluszt, épp ellenkezőleg!
RDRAM-ok esetén mindig is téma volt a késleltetés (latency), amely ilyen szoros mezőnyben már perdöntő lehet. És nem csak lehet, az is: mint látni fogjuk, ezekkel a DDR RAM-okkal már túlszárnyalható az RDRAM-okból legjobb esetben előcsalható teljesítmény.
Latency dolgában az i850 egyébként mindig is csehül állt, most azonban már egyértelműen a sor végén kullog: mindkét mostani versenyző, de még a VIA üdvöskéje is jobb nála. Egyedül a memória olvasásakor őrzi még fölényét az első P4-es chipset, ez azonban már kevés.
A SiS645 egyik további, bár a RAM-kérdéstől nem teljesen függetleníthető tulajdonsága, hogy a chipset aszinkron, tehát a memória és a rendszerbusz sebessége külön-külön állítható, mégpedig (az MSI lap esetén) igen izgalmasan: ha az FSB 133MHz alatt van, az FSB:RAM arány az 1:1/3:4/3:5 beállítások egyikével adható meg (tehát +33%/+66%); míg a 133-160-ig terjedő sávban már csak az 1:1/4:3/4:5 beállítások érvényesíthetők (+/- 25%); 160MHz felett pedig az MSI lapja fix értékek alapján üzemel. (ezeket nem nagyon próbálgattuk, de feltehetőleg mind szinkron beállítás..)
Még egy érdekesség: bár a PC2700-as és PC2100-as DDR RAM-ok, hasonlóképp, mint a PC133-as és PC100-as példányok anno, elvileg láb-kompatibilisek (184-pin) egymással, a SiS645-ös chipset mégsem kezel le a két típusból ugyanannyit! PC2700-as modulokból csupán 4 banknyit hajt meg, míg a lassabb változat esetén 6 bankkal is elboldogul. Ez annyit tesz, hogy összességében 2(PC2700)/3GB-nyi RAM-ot tehetünk egy ilyesmi lapba.
A SiS645 fontosabb tulajdonságai után vegyük szemügyre az i845D chipsetet!
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!