Mega ziccer: i845D vs. SiS645!!

MSI -- másodszor (Intel)

MSI 845 Ultra-ARU

Egy biztos: ha az alapján kéne győztest hirdetni a mostani mezőnyben, hogy melyik versenyzővel volt zökkenő mentesebb a munka, akkor ez a lap vinné a prímet. Ha az alapján, hogy melyiket gondolja komolyabban a gyártó, tehát melyik van inkább extrásítva, akkor is az inteles MSI kerekedne felül. (mert az extrásítás ugye értéket takar..)


Ám minden várakozások ellenére, ma itt nem lesz díjeső, egyik lap esetén sem, és ez nemcsak azzal függ össze, hogy az iménti előnyöket a SiS teljesítménye részben kompenzálja, hanem azzal is, hogy minden igyekezetünk ellenére nem sikerült azonos feltételek mellett letesztelni őket. Ez utóbbi lap ugyanis meglepetésszerűen került hozzánk, mindössze 2db nap (egy hétvége..) erejéig, és bár hihetetlen erőfeszítések árán, de sikerült karácsony előtt pár nappal CPU-t szerválni hozzá, az "csupán" egy C1-es steppingű P4-es volt, bár ugyanúgy 1.5GHz-es. Még jó, hogy általában bőséges teszteredményekkel zárunk egy-egy vas-mustrát, így természetesen akadnak majd közös pontok. De hogy az Intel chipsetje vajon stabil-e 139MHz-en? Erről semmit se mondhatunk. (nagy valószínűség szerint persze igen, már a sima SDR-es i845 is elment az égig, ASUS-ék lapján pl. 170MHz-en is..) Ezek a "közös pontok" persze alkalmat adnak majd némi épkézláb konklúziók levonogatására, de az ideális összevetéstől cseppet távol esnek.


"itt is voltak gondjaink"

A magyarázkodások után pár szót a lapról. Ahogyan a SiS-es board esetén is a BIOS volt a kályha, most is ez lenne a res in medias, ám holmi elírások helyett itten most egy jópofa kis bejegyzésről ejtenénk szót. Mint tudjuk, az Intel production procijai mind szorzó-zárral érkeznek. A BIOS-ok azonban ennek ellenére felkínálják a szorzó-állítást; persze édes mindegy, mit állítunk, a proci diktál. Akkor minek is az egész BIOS-beli kavarás? Tényleg, minek? Az MSI talán elsőként tette fel a kérdést, és válaszolta is meg: ez a lapjuk kerek perec közli velünk, hogy "Multiplier: Locked". Pont.

A BIOS egyébként példásan bő a különféle beállítások terén: mint a lap adatlapja is mutatja majd, az FSB/Vcore/VAGP/VDDR állítgatására mind lehetőségünk van. A chipset szintén aszinkron, ám messze nem olyan határokon belül, mint a SiS megoldása; a RAM-ra mindössze három beállítás érvényesíthető: Auto/200/266. (ezt most nem magyaráznánk meg.. :) )

MSI 845 Ultra-ARU (MS-6398 v.1)
Támogatott procik Intel Pentium 4 (Willamette/Northwood)
CPU foglalat Socket 478
Rendszerbusz Quad Pumped, 100/400MHz QDR
Chipset i845D (i82845 B-step/i82801BA)
FSB értékek 100-200MHz / 1MHz
Túlhajtást segítő fícsörök Vcore 1.850V-ig / 0.025V
VAGP 1.5/1.6V
VDDR 2.5/2.6V
aszinkron FSB:RAM beállítás (+33%)
Memória max. 2GB PC2100/PC1600
2db DDR DIMM
Bővítő helyek (AGP/ PCI/ ISA/ AMR|CNR) 1/5/0/1
Integrált VGA nincs
Integrált hang C-Media (CMI8738), 2/4/6 csatorna
Egyéb fícsörök Promise ATA133 RAID (PDC20276)
4 USB 2.0 port (NEC)
Smart Key, D-Bracket
BIOS AMI EASY BIOS 2.01A
Méretek ATX, 305x230mm
Kapcsolódó online anyagok "Msi.com" , BIOS , manual (PDF)

Említettük, de most még egyszer elővezetnénk: a lap tényleg Kánaán mindazoknak, akik mindenből csak a legjobbat szeretik; összesen 8db USB porthoz férhetünk hozzá (4db USB 1.0 és 4db USB 2.0, -ARU), valamint lehetőségünk van ATA133-as egységeket is (Promise) RAID-be szedni, vagy csak szimplán csatlakoztatni. (-ARU) Egyébként a lapra pakolt PDC20276-os Promise-controller annyira friss, hogy még a Promise site-ja sem ismeri. A lap ráadásul szintén nem kér a +12V-ból, legalábbis nélküle is bírta a teszteket. Ja, az "A" (-ARU) még magyarázatra vár: ez jelezné a lap ATA133-as képességeit, bár ez némileg redundáns információ, tekintve, hogy ugyanaz a Promise chip felelős a RAID-ért és az ATA133-ért.


"értéket takar"

Az MSI 845D-s vezérhajója egyébként másról is (ha az előbbiek még ne lettek volna elegek..) felismerhető, ugyanis csak ezen a lapon dolgozik aktív hűtés a North Bridge-en, mégpedig egy Colorful venti (meg persze valami borda..) személyében. Más kérdés, hogy a 0.18 mikronos MCH nem feltétlen szolgál rá erre, értsd: kevéssé melegszik. Egy ilyen venti persze alapvetően csak bónusz zajforrás, mi nem is szeretjük őket.

Aki használt már RAID-es MSI lapot, tudhatja, hogy sok esetben nincs arra mód, hogy az alaplapi RAID-vezérlőt, ha nincs rá szükségünk, kikapcsoljuk. Az MSI K7T Turbo-R például rendszerint úgy 7-8 másodpercet vesztegel a RAID detektnél, ami roppantul idegesítő tud lenni. A KT266-os MSI esetén viszont már ki lehetett kapcsolni a RAID-et a BIOS-ból. Nos, erre itt is van mód, hála az égnek! Kezdetben ugyan meglepett, hogy az MSI-s full screen logo alján olvasható billentyűk (TAB, Del) nyomkodására semmi sem történik, ám végül minden a helyére került: ugyan először még csak az MBFASTRAK133-as vezérlő init-képernyője következett, ám az utána feltűnő POST screen már úgy fordult tovább, hogy rajta a kezdetben oly bőszen nyomkodott billentyűk hatása érvényesült.

Ez egyelőre csak a körítés volt, lássuk hát, mire is jó egy ilyen lap!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés