Monitorok
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
A szemünk a legfontosabb érzékszervünk, hiszen a külvilágról származó információk túlnyomó részét (körülményektől függően 60-80 százalékát) a látáson keresztül érzékeljük. Ennek megfelelően nem érdemes spórolni a monitor vásárlásakor, hiszen hiába a legújabb HEDT CPU és csúcskategóriás VGA, ha a kijelző minősége gyenge, akkor bizony gyenge képet látunk majd – igaz, azt 200 fps-sel.
A PCX.hu a héten monitorokat akcióz, így aki egy igazi különlegességre vágyik, az 391 000 forintért vásárolhatja meg a Samsung egyedi, 49”-es, ultra-ultra szélesvásznú kijelzőjét, a C49HG90-et. Ez a tényleg nagy elhivatottságot és asztalt igénylő képernyőt mi is teszteltük már.
Hirdetés
Ha túllépünk a szokatlan képarányon és a 3840x1080 pixeles felbontáson, akkor egy HDR600 tanúsítvánnyal rendelkező, VA panelre épülő kijelzőt kapunk, FreeSync támogatással és két HDMI, egy-egy DisplayPort és mini DisplayPort bemenettel, kétportos USB hubbal és maximálisan 144 Hz-es frissítéssel. A gigantikus képernyőt tartó állvány széleskörű beállítási lehetőségeket kínál, persze pivot nélkül.
Visszatérve a sztratoszférából, de azért még a kifejezetten játékosoknak szánt modelleknél maradva, a ROG Strix XG258Q kijelző például 146 000 forintért vásárolható meg három év garanciával és 24,5”-es TN panellel. A Full HD felbontást kínáló képernyő 400 cd/m² fénysűrűséget, 1000:1 natív kontrasztot és AMD FreeSync kompatibilitást nyújt, utóbbival 48-240 Hz közötti képfrissítésre képes. A HDMI és DisplayPort bemenet mellett az állvány aljába építve „projektort” is kínál, amellyel például a ROG logót vetíthetjük asztalunkra, Aura Sync kompatibilitással. Ez az említett állvány teljeskörű beállíthatósággal rendelkezik, azaz még pivot is van, az extrák között pedig ott van az Asustól megszokott GamePlus szolgáltatáscsomag.
Szintén dedikáltan a játékosoknak készült a BenQ Zowie XL2540, amely 3 év garanciával 148 000 forintba kerül. Az előbb említett ROG Strixhez hasonló ár mögött nagyon hasonló specifikációk rejtőznek: 24,5”-es, Full HD felbontású TN panel, 240 Hz-es maximális képfrissítés (Adaptive Sync használatakor), és emelhető, illetve forgatható állvány – ami viszont itt extra, az a három portos USB hub, illetve egy külső kezelőpult, amivel például előre elmentett profilok között lehet váltogatni.
Még több monitor
A játékosok kedvében is igyekszik járni az LG a 29WK600 monitorral, amelyet csak pár hete mutatott be hazánkban a koreai gyártó. Ez a 29”-es képernyő 80 000 forintért vásárolható meg 3 év garanciával, és 2560x1080 pixeles felbontást (tehát 21:9-es képarányt) nyújt, ezen felül FreeSync-kompatibilis is, ám IPS panelre épül, így jobb színhűséget és nagyobb betekintési szöget kínál. Az LG a készüléket HDR10 kompatibilisnek nevezi, de persze a 300 cd/m² maximális fénysűrűség és az 1000:1 kontrasztarány a teljes HDR élmény visszaadására nem képes.
Az ívelt, dönthetőséget kínáló állványon kívül beépített hangszórót kínál még az LG kijelzője, az USB hub azonban hiányzik a repertoárból.
Az Oázis Computer kínálatában az Acer játékosoknak szánt, de még nem Predator-kategóriás kijelzőire térnénk ki: a sort a KG221Q nyitja, amely egy tényleg a belépőszintre pozicionált, 21,5 hüvelykes, Full HD felbontású TN panellel szerelt kijelző, 75 Hz-es maximális képfrissítéssel, FreeSync támogatással, HDMI és D-Sub csatlakozókkal, 250 cd/m² fénysűrűséggel és csak dönthető állvánnyal – 34 900 forintos áron. Az extrák között megtalálható a hangszóró, az USB hubról azonban le kell mondanunk.
A következő tagja a sorozatnak a KG251QD monitor, amely nagyobb testvérként számos extrát kínál: nemcsak nagyobb képátlót (24,5”-es) és fénysűrűséget (400 cd/m²), de maximális képfrissítési frekvenciája is igencsak megnőtt, egészen 240 Hz-re. A 84 900 forintos kijelzőn HDMI és DisplayPort bemenet és hangszóró található, az állvány azonban itt is csak dönthető, ami viszont fontos különbség, az a garancia, amely három év.
Végül az utolsó a sorban az Acer KG271B, amely 99 899 forintos árával gyakorlatilag az előző modell 27”-es TN panelre épített nagyobb testvére, nagyon hasonló specifikációkkal.
Gépépítés
CPU
Épp csak megjelentek az új Coffee Lake processzorok, már találkozhatunk is a boltokban a széria friss tagjaival. Az alsóbb kategóriás, négymagos, Turbo Boost nélküli Core i3-8300 például dobozos változatban, 3 év garanciával 48 100 forintba kerül, míg a szintén dobozos Core i5-8500 hat maggal, 4,1 GHz-es Turbo Boosttal 64 900 forint, természetesen ugyanúgy 3 év garancia mellett.
Ház
Sokszor ajánlunk házat a Cooler Master kínálatából – jelen esetben ez a MasterBox 5 Pro RGB Window, amely egy edzett üveg oldalfallal és átlátszó előlappal szerelt, 20 430 forintért megvásárolható ház. A maximálisan E-ATX méretű alaplapokat támogató egység, mint nevéből is kiderül, RGB világítással is rendelkezik, amely három darab, előre telepített, RGB LED-ekkel ellátott 12 cm-es ventilátor képében jelentkezik. Ezeket az alaplapi RGB vezérléssel lehet irányítani, vagy opcionálisan használhatjuk a Cooler Master saját kontrollerét is.
A kétkamrás belső kialakítású házban két 3,5”-es HDD-hez és két 2,5”-es meghajtóhoz kínálnak tálcákat, de ezeket több helyre is felszerelhetjük, attól függően, miként szeretnénk konfigurálni a belső teret. A hűtést illetően egyébként elölre a ventillátorok mellett egy 360 mm-es radiátor szerelhető be, és ezen kívül még egy 120 mm-es radiátor kerülhet hátulra is.
Processzorhűtő
A Computexen már rácsodálkoztunk a MasterAir G100L-re, amelynek fehér LED-es változata most 5690 forintba kerül. Ez a klasszikus, top flow kialakítású eszköz mindössze 68 mm magas, így kis, Mini-ITX alapú gépekhez is nyugodtan ajánlható. A légáramlásról egy 92 mm átmérőjű ventilátor gondoskodik, ami 600-2400 rpm közötti fordulatszámmal dolgozhat a PWM vezérlés jelének függvényében.
A minden aktuális foglalattal kompatibilis egység 300 gramm tömegű és 145 mm átmérőjű, maximális fordulatszámon pedig 30 dB(A) zajszinttel rendelkezik.
Billentyűzet és egér
Klasszikus egér+billentyűzet kombó a 20 560 forintos Cooler Master MasterSet MS120, amely angol kiosztással és hibrid (rugóval segített membrános) kapcsolókkal rendelkezik. A billentyűzet háttérvilágítása gombonként testre szabható, míg az egér vezetékes és négy szintre (500, 750, 1500 és 3500 dpi) állítható a felbontása.
Notebookok
Az USAnotebook kínálatában elérhető Lenovo V310 alapgép többféle kiszerelésben is megvásárolható: a belépőszintet képviseli például az a 124 890 forintos modell, amely Core i3-6006U processzort, 4 GB memóriát, 1 TB-os merevlemezt kapott, és DVD-író is került bele.
Ez a klasszikus, a legtöbb felhasználónál valószínűleg otthoni használatban maradó gép 15,6”-es, Full HD kijelzővel bír, magyar kiosztású, numerikus résszel is rendelkezik a billentyűzete, és van ac-s WLAN adaptere, illetve Gigabit Ethernet csatlakozója. USB portból összesen 3 darab került rá, közülük kettő 3.0 szabványú, videokimenetként pedig egy HDMI-t és egy D-Sub csatlakozót kapunk. Az 1,9 kg tömegű noteszgép házának mérete 380 x 262 x 23 mm, operációs rendszerként pedig ehhez a konfigurációhoz FreeDOS jár.
Komolyabb, multimédiás felhasználásra is ajánlható a 169 890 forintos változat, amelyben már Core i5-7200U dolgozik, mellette 4 GB RAM-mal és 1 TB-os merevlemezzel. Utóbbi helyett talán érdemes megfizetni a 240 GB-os SSD felárát, ami 20 490 forint, és ha nem tárolunk tényleg sok mindent a notebookon, érezhetően gyorsabbá teszi a működést. A DVD-író és a 15,6”-es, Full HD-s kijelző itt is jelen van, az utóbbi meghajtásáért azonban már egy ATI Radeon M530 felel, saját dedikált 2 GB memóriával.
Végezetül a felső lépcsőfokot jelenti a 219 930 forintos változat, amelyben a Core i5-7200U-t a 4 GB mellett egy 256 GB-os SSD egészíti ki, ezen felül pedig Windows 10 operációs rendszert is kapunk mellé. Ez a gép a grafikát tekintve a CPU-ba integrált HD Graphics 620-ra hagyatkozik.
Wombath