LG SK9500: a világ legjobb nanocellás LED LCD tévéje?

Kipróbáltuk a 4K-s, HDR támogatású, webOS 4.0 rendszerrel bíró készüléket.

Képminőség, nanocellás technológia

Nanocella, az meg mi?

Egyre több gyártó próbálkozik, hogy valamilyen okos megoldással a lehető legtöbbet préselje ki a jó öreg LCD technológiából. Az LG például az úgynevezett nanocellás eljárás (hivatalos nevén: Nano Cell) mellett tette le a voksát, ami ebbe a készülékbe is bekerült. Ennek lényege, hogy rendkívül apró, egy nanométer átmérőjű (egymilliomod milliméteres), átlátszó kristályok tömkelegét helyezik el az LCD panel külső részén, azaz közvetlenül a nézők elé teszik ezeket. Ezek elméletileg képesek arra, hogy átalakítsák a fény spektrumát, ezáltal tisztábbá tegyék azt. Az LG állítása szerint ennek a megoldásnak egyik további előnye, hogy csökkenti a pixelekbe becsillanó külső, torzító fény hatásának mértékét, ami által egyrészt javul a színhelyesség, másrészt mélyebbnek érzékeljük a feketét, emellett a technológia papíron a betekintési szögekre is jó hatással van.

Hirdetés

Képminőség

Nos, ez utóbbiból nem sok mindent érzékeltünk, hiszen ha oldalról vagy felülről nézi valaki a kijelzőt, olyan 155-160 fok környékéről már megfigyelhető, hogy kezdenek fakulni a sötét tónusok. Az viszont igaz, hogy jó beállítások esetén a színpontosságra nem lehet panasz, még az olyan problémás tartalmakkal is jól boldogul a készülék, mint a bőrszín, a vízfelszín vagy az arany. Egyedül a fekete az, ami jelentősen eltér az ideálistól, azaz a 0 cd/m² fénysűrűségű tökéletestől, de hát ez az alkalmazott LED LCD képalkotási technológia rákfenéje, és ennek következtében persze a végtelen valós kontrasztarányról is le kell mondani. A ISF minősítő szervezet szakértői által előzetesen bekalibrált képmódnál például 0,2718 cd/m² a feketeszint 307,9 cd/m² maximális fénysűrűség mellett, ami 1132,8:1 valós kontrasztarányt jelent.


[+]

A készülékbe Full Array Dimming Pro elnevezésű, azaz Direct-LED rendszerű háttérvilágítási eljárás került, tehát a fénykibocsátó diódákat rácsszerkezetben helyezték el a panel mögött, úgy, hogy ezeket több száz egyénileg vezérelhető csoportokba osztották. A Helyi sötétítés funkció aktiválásával kapcsolható be, hogy az elektronika egyedileg változtassa ezek fényerejét, ezáltal a korábbinál lényegesen kontrasztosabb (a natív kontraszt is jobb lesz) kép megteremtésére nyílik lehetőség, viszont az is igaz, hogy ez olykor igen természetellenes végeredménnyel járhat, ugyanis egyes objektumok körül halványan derengő glória jelenhet meg. Ez különösen homogén képtartalmak esetén lehet zavaró, tehát mondjuk ha egy szoftver menüjében kotorászunk, de filmezésnél, tévézésnél nem okoz különösebb problémát.


[+]

A háttérvilágítás eloszlása viszont finoman szólva sem egyenletes. Lehet, hogy ennek az az oka, hogy ez a tesztpéldány már bejárta egész Magyarországot, tehát rengeteget mozgatták, pakolták, emelgették, tologatták, de ettől függetlenül még tény, hogy a műszeres mérések szerint az egyes képrészek fényereje között akár 30 százalékos eltérés is tapasztalható. Ötször is lemértük, különböző beállításokkal, de mindig ugyanezt az értéket kaptuk, ami azért elég meglepő. És az is igaz, hogy egyszínű képen ez bizony észre is vehető, hiszen enyhe foltosodás, felhősödés látható. Némi zajosodás megfigyelhető az SD tartalmaknál, főként egyes, médiaboxon keresztül a készülékre eljutó televízióadásoknál. Ezen valamelyest lehet segíteni a Zajcsökkentés funkció aktiválásával, de teljesen nem lehet eltüntetni ezt a kellemetlen effektust. A mozgásmegjelenítésnél belefutottunk kisebb anomáliákba, konkrétan akadozásba, amikor rádugtunk egy Playstationt, viszont az is tény, hogy a TruMotion névre hallgató interpolációs eljárás aktiválásával ezt sikerült megoldani. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a mozgó objektumok nem húztak maguk után ronda csóvát, és remegő auraféleség sem jelent meg körülöttük. És ha már szóba került a téma: 14,9 ms input lagot mértünk, ami remek érték, így a tévé játékra kiválóan alkalmas.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A televízió képes a 4K (3840x2160 pixeles) tartalmak megjelenítésére, és megkapta azt a felskálázó technológiát is, amely elméletileg képes az alacsonyabb részletességű anyagok feljavítására. Viszont az az igazság, hogy ezt hiába állítottuk maximális fokozatra, érdemi különbséget nem tapasztaltunk. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú videók, filmek és játékok megjelenítését is. 700 cd/m² maximális fényárama viszont elmarad attól, amit az OLED vagy QLED tévék produkálnak, így a HDR hatás nem annyira látványos, mint azoknál. Ellátták egy olyan konverziós technológiával, amely képes az SDR anyagokból HDR-szerűt fabrikálni, de az az igazság, hogy az elektronika olykor mellélő, hiszen oda nem illő tónusok bukkannak fel a képernyőn, emiatt aztán ezt a funkciót nem is nagyon forszíroztuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés