Hirdetés

LG CineBeam PF610P: kompakt, könnyen mozgatható, okos projektor

Kipróbáltuk a DLP technológiára épülő, webOS rendszert használó, Full HD felbontású vetítőt.

LG CineBeam PF610P

Az LG már régóta fontos szereplője a projektoros szektornak, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a cég megoldásai, készülékei a potenciális felhasználói kör nagyon széles rétegét képesek lefedni; a kifejezetten nagyteljesítményű modellektől a kisebb, kompakt, egyszerűen hordozható készülékekik mindenféle kivetítő található a cég portfóliójában.

LG CineBeam PF610P
LG CineBeam PF610P [+]

A kisebb, kompakt készülékekek kedvezőbb áruk és sokoldalúságuk népszerűek, és az LG a jelek szerint nagyon bízik ebben a szegmensben, legalábbis erre utal, hogy egy új, ilyen modellel léptek színre. Az LG CineBeam PF610P névre hallgató projektorból az okos szolgáltatások sem hiányoznak, és már Magyarországon is beszerezhető, úgyhogy mi is kaptunk belőle egy tesztpéldányt, hogy megnézhessük működés közben.

Hagyományos külső

A cégtől nem állnak távol a különlegesebb, dizájnos megoldások, elég csak a nálunk is megfordult LG PF1000U-ra vagy LG HU80KSW-ra gondolnunk . Ám az LG CineBeam PF610P esetében maradtak a hagyományos formavilágnál, hiszen leginkább egy fehér téglára hasonlít. A külseje tehát minden, csak nem figyelemfelkeltő, ám ez ebben a termékcsaládban nem szokatlan. A szélessége 22,5 centiméter, mélysége 19,2 centiméter, magassága 6,9 centiméter, tömege pedig alig több mint másfél kilogramm (1,65 kg); mindennek köszönhetően akár egy hátizsákban is viszonylag kényelmesen befér, így könnyedén hordozható.


[+]

A vetítő a hagyományos elrendezést követi, tehát az elején található a lencse. A tetejére került a fókuszáló tárcsa, illetve egy kis, gombként is funkcionáló joystick, amely akkor jöhet jól, ha a távirányítóval valami gond lenne. A készülék hátulján vannak a ki- és bemenetek, azaz két HDMI 1.4, két USB 2.0, egy Ethernet, egy 3,5 mm-es analóg audió, valamint optikai digitális audió csatlakozó. A gyártó szerint a maximális zajszint 29 dB, mi pedig 30 dB-t mértünk saját eszközünkkel, ami teljesen vállalható érték, és teljes csöndben is csak alig hallható zúgást jelent.


[+]

Főbb paraméterek
LG CineBeam PF610P
Képalkotási technológia DLP
Fényforrás LED
Fényforrás élettartama 30 000 óra
Maximális fényerő 1000 ANSI lumen
Maximális felbontás 1920x1080 (Full HD)
Vetítési távolság Közepes (100" - 265 cm; 60" - 160 cm; 20"- 53 cm)
Maximális kontrasztarány 150 000:1 (gyári adat)
HDR Támogatott (HDR10)
Zajszint Normál mód: 30 dB, energiatakarékos mód: 24 dB
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Élénk, Játék, Normál, Mozi, Sport, Szakértői sötét szoba, Szakértői világos szoba
Hangrendszer 2 x 3 watt
Beépített digitális tunerek -
Interfész 2 db HDMI 1.4, 2 db USB 2.0 Type-A, 3,5 mm-es hangkimenet, optikai digitális audiókimenet, Ethernet
Extrák Beépített hangrendszer, webOS okostévérendszer, távirányító, (automata) trapézkorrekció, Miracast-támogatás, Bluetooth-támogatás, médialejátszó
Akkumulátor -
Teljesítményfelvétel 66,2 watt
Méret 225 x 192 x 69 mm
Tömeg 1,65 kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG CineBeam PF610P
Fogyasztói ár 260 000 forint

Képminőség

Az ilyen, viszonylag kicsi, mobilis projektornál sokszor arra kényszerülnek a tervezők, hogy a felbontás és a fényerő terén komoly kompromisszumokat kössenek, az LG CineBeam PF610P esetében viszont érezhetően törekedtek arra, hogy ez minél kevésbé legyen így. A DLP képalkotási eljárásra épülő modell natív felbontása 1920x1080 képpont, azaz képes a Full HD tartalmak visszaadására. Nyilván jobb lett volna, ha ellátják valamilyen pixeleltolásos eljárással is, amivel elérhető lenne a 4K-nak tűnő felbontás, ám az jelentősen megnövelte volna a méretét és az árát.


[+]

Az LG egyre gyakrabban nyúl a lézeres fényforráshoz projektorainál, ám ebben az esetben maradtak a hagyományosabb LED-eknél, amelyek üzemideje eléri a 30 000 órát. 1000 ANSI lumenes maximális fényárama messze meghaladja azt, amit az akkumulátoros mobil projektorok általában produkálnak, viszont a hagyományos kivitelű otthoni eszközöktől elmarad e téren. Ez a fényerő bőven elég arra, hogy este, lekapcsolt lámpák mellett vagy egy majdnem teljesen besötétített szobában remek képet produkáljon, ám nappal, egy olyan helyiségben, ahol nincsenek elhúzva a függönyök vagy égnek a lámpák, a kép gyakorlatilag élvezhetetlen, ugyanis szinte csak halvány körvonalak érzékelhetőek.

Amennyiben sikerül valamelyest kiszorítani a fényt, és többé-kevésbé félhomályt varázsolni a helyiségbe, akkor már egészen vállalható az eredmény; ha nem is markánsan ragyognak, de azért látszódnak a színek, és abszolút értékelhető képet produkál. Ilyenkor már gond nélkül alkalmas lehet például netezésre, levelezésre, dokumentumok megjelenítésére vagy egy prezentáció bemutatására. De még egyszer hangsúlyozzuk, hogy erejét, a legtöbb projektorhoz hasonlóan, sötétben mutatja meg.

[+]

Hirdetés

Normális beállítások mellett a tónusok szépek, naturálisak, és még az olyan hagyományosan problémás tartalmakkal is jól teljesít, mint az árnyékos, szélfútta mező, a mesterséges fényben hullámzó víz vagy az emberi arcbőr. A sok vetítőnél még mind a mai napig megfigyelhető zavaró fátyolosságnak itt nyomát sem lelni. A tökéletes, hibátlan feketéről le kell mondani, hiszen csak nagyon-nagyon sötét szürke látszódik. A kontrasztosság megfelelő, de azért lélegzetelállítóan jónak nem neveznénk.

Ma már egyre több vetítő támogatja a nagy dinamikatartományú anyagok kezelését, ez a készülék is közéjük tartozik, viszont a viszonylag alacsony maximális fényerő miatt a HDR hatás nem túl látványos. A DLP technológiára épülő termékeknél még mindig viszonylag gyakran tapasztalható a szivárvány effektus, azaz amikor egy pillanatra mind a három alapszín feltűnik a képen, és sajnos ebbe itt is bele lehet futni. Az úgynevezett szúnyogháló jelenség, azaz amikor látható a képpontokat határoló rács, a hétköznapi használat mellett egyáltalán nem tűnik fel, ezek a zavaró vonalak csak akkor vehetőek észre, ha valaki nagyon közel megy a vászonhoz.

[+]

Az LG CineBeam PF610P a közepes vetítési távolságú modellek sorát erősíti. 20 hüvelykes képet 53  centiméteres távolságról hoz létre, 60 hüvelykhez 160 centiméterre van szüksége, 100 hüvelykes képátlót pedig 265 centiméterről vetít. Autófókusszal nem rendelkezik, az élességet (fókuszt) manuálisan kell állítani a tetején elhelyezett kis tárcsa segítségével. Nem hiányzik a négyoldalas trapéztorzítás-korrekció sem, ami sokat segíthet, ha nem teljesen szabályos téglalap a vetített kép.


[+]

Az előzetesen programozott képmódok nem hiányoznak, és ezek már a jól bevált módon a nevükkel is jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó. Ehhez persze nem szükséges foggal-körömmel ragaszkodni, ám kiindulási alapnak értelemszerűen mindez hasznos lehet. A mozgásmegjelenítés során remekül teljesített, elmosódottságba, szaggatásba, szellemképesedésbe vagy akadozásba nem futottunk bele, és még a sebesen mozgó objektumok körül sem tapasztaltunk zavaró remegést vagy egyéb anomáliát.

A projektor megkapta a cég úgynevezett felskálázási eljárását, amely a beszédes Szuperfelbontás névre hallgat. Ez elméletileg képes arra, hogy az alcsonyabb felbontású anyagokat feljavítsa, ám hiába aktiváltuk, semmilyen változást nem tapasztaltunk a képvilágban, még akkor sem, ha valamilyen katasztrofális SD anyagot küldtünk rá, amin látványosan lehetett volna javítani. És ha már a gyenge felbontású, alacsony bitrátájú videóknál tartunk: ezeknél megfigyelhető enyhe zajosodás, amelyen viszont hatékonyan lehet javítani a Zajcsökkentés funkció bekapcsolásával.

Kezelés, okos funkciók

Az LG rég beemelte már a smart platformját a projektoruniverzumba, így egyáltalán nem lepett meg minket, hogy ez a szolgáltatás innen sem hiányzik. Egészen pontosan a webOS 5.0, házon belül készült rendszert kapta meg a PF610P, amely a vállalat televízióiból régebbről már ismerős lehet. A menü struktúrája logikus, a grafikus kezelőfelület átlátható, és mivel mi dönthetjük el, mely funkciók kerüljenek a főképernyőre, még bizonyos keretek között személyre is szabható.

Magyar nyelven is kommunikál, és tényleg kifejezetten felhasználóbarát, használata senkinek sem okozhat különösebb problémát. A sebessége közepes, néha azért el-elgondolkodik másodpercekre egy-egy parancs kiadását követően, viszont a stabilitással szerencsére nincs semmi gond. A termék támogatja a Miracast használatát, és ezáltal a kompatibilis mobil eszközök képe vezeték nélküli úton tükrözhető. Tapasztalataink alapján a párosítás egyszerű, a kapcsolat stabil, viszont némi késleltetés érzékelhető, ami miatt játéknál ez nem ideális megoldás.

[+]

A projektornak elméletben támogatnia kellene a Magic Remote mozgásérzékelős távirányító használatát, azonban a dobozban csak egy hagyományos kialakítású perifériát találtunk, amivel nem annyira komfortos a vezérlés. Az viszont pozitívum, hogy képes együttműködni az USB-n keresztül csatlakoztatott egérrel és billentyűzettel, és a távirányító egy ingyenesen elérhető mobilos alkalmazás segíségével telefonnal vagy tablettel is kiváltható.


[+]

Netes tartalmak

A webOS természetesen rengeteg különféle internetes alkalmazás közvetlen elérését teszi lehetővé. A kínálat durván kétszáz darabos, és ebben a mai trendeknek megfelelően kiemelt arányban kapnak helyet a különféle tartalomszolgáltató szoftverek. Viszont az appok között nem találtuk meg sem a Netflixet, sem az HBO Maxot, ami azért fájó hiányosság. Akad jó néhány híroldal, illetve játék is a kínálatban, ám ez utóbbiak elég kezdetlegesek, nehezen kezelhetőek, nem szórakoztatóak, úgyhogy nem igazán kötik le az embert. Természetesen a böngésző sem hiányzik, segítségével egyszerűen és gyorsan felkereshetőek a weboldalak.

[+]

Médialejátszó

Az LG CineBeam PF610P rendelkezik gyárilag előre telepített, alapszintű médialejátszó szoftverrel, aminek felülete átlátható, felépítése logikus, így kezelésével valószínűleg annak sem lesz problémája, aki egyébként idegenül mozog a szórakoztatóelektronikai eszközök világában. A képeknél a JPG mellett csak a PNG formátum megjelenítését teszi lehetővé. Diavetítés elindítható, feldobható effektekkel, illetve aláfestő zenével is, a program viszont a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartamazó EXIF adatok feldolgozására és megjelenítésére nem képes. Audiotartalmak közül az MP3 mellett a WMA és a FLAC típusú állományok megszólaltatása lehetséges, a szoftver képes az ID3 tagek feldolgozására, és a metaadatként kódolt dalszövegek is a vászonra varázsolhatóak.

[+]

A tesztpakkunkkal végzett vizsgálat során arra jutottunk, hogy a 10 bites, a Divx, a 4K, 4K HDR állományok elindítását kerek-perec megtagatda. WMV videónál nincs hang, a Killa Sample pedig élvezhetetlenül pixeles. A surround fájlok közül csak az EAC3 és a Dolby 5.1 anyagokkal boldogult – mindez azért ma már picit kevés. A külső feliratok kezelése viszont megoldott, a karakterek kódolása és mérete is módosítható, valamint a betűk körül vékony keret jelenik meg, ezért a szöveg mindig jól olvasható.

Hang és értékelés

A PF610P rendelkezik két darab 3 wattos hangsugárzóval, amelyekről azt állítja a cég, hogy remek hangminőség megteremtését garantálják. De azért nem kell mindent elhinni, ugyanis a mélyek alig hallhatóak, a végeredmény erőtlen, steril. A sztereó hangtér megteremtésére nem képes, aminek értelemszerűen fizikai korlátai vannak. Az előzetesen programozott hangmódok nem hiányoznak, mint ahogyan a hangszínszabályozót sem spórolták ki.

[+]

A vetítőhöz Bluetooth révén csatlakoztathathatóak hangeszközök kábelek használata nélkül is, például fejhallgató, ami nagyon komfortos megoldás. A hatótávolság 20 méter, a kapcsolat kellően stabil, a késleltetés mértéke pedig minimális.

Értékelés

Két hetet töltött nálunk az eszköz, és ezen időszakot követően arra a következtetésre jutottunk, hogy az LG CineBeam PF610P egy abszolút életképes modell. A webOS 5.0 okostévérendszerre épülő kezelés teljesen rendben van, hiszen a platform kifejezetten felhasználóbarát, gyors és stabil. Az remek, hogy a termék számos internetes alkalmazás közvetlen elérését szavatolja, az viszont kár, hogy néhány fontos app hiányzik. A médialejátszó formátumtámogatásával vannak gondok, tehát a rendszer nem tökéletes, lenne még mit kalapálni rajta.


[+]

Az jó, hogy van beépített hangrendszer, így akkor sincs tragédia, ha nincs a közelben külső hangeszköz, de az tény, hogy a hangzástól felesleges sokat várni, mert akkor csalódni fog az ember. A kép minősége távolról sem tökéletes, de ezt egy ilyen kaliberű projektortól nem is várhatjuk el. A lehetőségekhez képest viszont egész jól teljesít, hiszen a felbontás, valamint a kontrasztosság elfogadható, és megfelelő fényviszonyok között a képvilág rendben van, a színek szépek, és a mozgásmegjelenítsre sem lehet panasz. A dizájn teljesen átlagos, de ezzel nincs semmi probléma, hiszen igazán az a fontos, hogy mérete és súlya révén viszonylag egyszerűen mozgatható. A projektorért 260 000 forintot kérnek el, ami tudásának megfelelő összeg, és semmiképp nem neveznénk túlárazottnak.


LG CineBeam PF610P projektor

elefant

Az LG CineBeam PF610P projektort az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények