Hirdetés

LG C2: tesztpadon a jelenlegi legkisebb, 42 hüvelykes OLED tévé

Megnéztük a játékosok igényeinek is megfelelő, 4K felbontású, kisméretű OLED televíziót.

LG C2 42"

Az LG-től az elmúlt egy évtizedben megszokhattuk, hogy minden esztendőben próbálnak valami újat nyújtani az OLED tévé szektorban. E folyamat részeként vezették be a tapétatévéket, a falhoz simuló modelleket, a hangprojektorral felturbózott változatokat, de ide tartozik a 8K és a feltekerhető televízió is.

LG C2 42"
LG C2 42" [+]

Emellett a konszern a képátló terén is próbált új utakat keresni, hiszen az első 55 hüvelykes modellek után megjelentek a 65, 77, és 88"-es készülékek is, majd pár éve lefelé is nyitottak, amikor piacra dobták az első 48"-es OLED televíziót, amely komoly sikert aratott a gamerek körében (is), akik úgy vitték ezt a modellt, mint a cukrot. Az eredményeket látva az LG úgy döntött, hogy ebbe az irányba is folytatja a terjeszkedést, és idén bejelentették, hogy színre lépnek a piac legkisebb, 42 hüvelykes képátlóval bíró készülékével, amely az OLED szegmensben a középkategóriás C2 szériát erősíti.


[+]

Az LG OLED42C21LA típusjelzésű modell már meg is érkezett Magyarországra, és kaptunk belőle tesztpéldányt. Amellett, hogy megvizsgáltuk a képminőséget és hogy az okostévérendszer milyen funkciókkal bővült, azt is megnéztük, hogy milyen élményt nyújt a picinek számító OLED tévé.

Dizájn

A televízió meglehetősen átlagos külsővel bír, hiszen két kis talpacskán nyugszik a készülékház, amely az olcsóbb, belépőszintű LCD tévéknél is előszeretettel alkalmazott megoldás. Ez csak azért tűnik furcsának, mert a kiemelt célcsoportnak számító gamerek részéről gyakori elvárás, hogy a képernyőt lehessen forgatni, dönteni, hogy minél pontosabban pozicionálhassák a kijelzőt. Láttunk már ilyen méretű monitorokat, amelyeknél ezeket sikerült megoldani, talán itt sem okozott volna komolyabb problémát. A kis vékony tappancsok ezt viszont értelemszerűen nem teszik lehetővé. A képernyő egyébként a falra egyszerűen felakasztható szabványos VESA konzol segítségével.

[+]

Hirdetés

A káva szélessége kevesebb mint egy centiméter, és mivel egy síkban van a kijelzővel, ezért kikapcsolt állapotban láthatatlan. Azt semmiképp sem mondanánk, hogy ódivatú lenne a megjelenése, de hogy őszinték legyünk, dizájn terén egy picit nagyobb durranásra számítottunk a világ legkisebb elérhető OLED televíziójától. A ki- és bemenetek a szokásoknak megfelelően a hátlapon kaptak helyet, viszont oldalra néznek, ezáltal viszonylag egyszerűen elérhetőek. Található a készüléken négy darab HDMI 2.1, három USB 2.0, valamint egy-egy Ethernet, optikai digitális és 3,5 mm-es analóg audiocsatlakozó. Meg kell említeni a fizetős digitális tévé műsorok dekódolására szolgáló CI+ kártyaolvasót, amelyet szintén nem spóroltak le a termékről.


[+]

Főbb paraméterek
LG C2 (OLED42C21LA)
Panel 10 bites WRGB OLED panel (40-120 Hz)
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 42 hüvelyk (106 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160)
HDR támogatás HDR 10, HLG, Dolby Vision
Input lag 10,2 ms
Maximális fényerő 871,1 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Eco, Élénk, Eredeti, Filmmaker, ISF szakértői sötét helyiség, ISF szakértői világos helyiség, Játékoptimalizáló, Mozi, Sport
Hangbeállítások AI Hang Pro, Eredeti, Mozi, Tiszta Hang Pro, Sport, Zene, Játékoptimalizáló
Hangrendszer 2.0 csatornás, 20 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 4 db HDMI 2.1, 3 db USB 2.0, optikai digitális audió, 3,5 mm analóg audió, Ethernet, CI+ 1.4 slot
Extrák Alpha9 képfeldolgozó processzor, rögzítés külső USB adattárolóra, EPG, médialejátszó, internetes tartalmak elérése, webOS 22 okostévérendszer, böngésző, mozgásérzékeny távirányító támogatása, hangalapú keresés, kislexikon, Miracast, Intel Widi, AirPlay 2 támogatás, médialejátszó, HDR, HDR konverzió, FreeSync és G-Sync támogatás
Teljesítményfelvétel Átlagosan: 65 watt, készenléti üzemmódban: 0,2 watt
Méret Talppal: 93,2 x 57,7 x 17,0 cm
Talp nélkül: 93,2 x 54 x 4,1 cm
Tömeg Talppal: 9,3 kg
Talp nélkül: 9 kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG C2 (OLED42C21LA)
Fogyasztói ár kb. 500 000 forint

Képminőség

A kép minőségéért az LG Display által fejlesztett és gyártott, 42 hüvelykes képátlóval bíró, 3840x2160 képpont felbontású, 10 bites OLED panel, illetve a házon belül készülő, ötödik generációs Alpha9 képfeldolgozó processzor felel. Ez utóbbi feladata a pontos szín- és mozgásmegjelenítés, valamint ez tartalmazza a különféle képjavító, képmódosító funkciókat is.

Az alkalmazott, egyenkénti pixelvezélésre épülő képalkotási eljárás elméletileg lehetővé teszi a tökéletes, 0 cd/m² fényerejű fekete, és ezáltal a végtelen natív kontraszt megteremtését, és a fénymérővel végzett méréseink be is bizonyították, hogy ez a valóságban is így van. A Dinamikus kontraszt funkció aktiválásával még markánsabbá tehető a különbség a világos és a sötét részletek között, azonban ez a finom átmenetek eltűnésével jár együtt, úgyhogy egyáltalán nem erőltettük.

A technológia további előnye, hogy a színek intenzívek, szó szerint belülről ragyognak, és az LCD modelleknél mind a mai napig megfigyelhető fátyolosságnak itt nyoma sincs. Normális beállítások mellett a tónusok szépek, természetesek, a betekintési szög pedig hibátlan. Kiszorított pozícióból nézve a képernyőt nem tapasztalni kontrasztvesztést, sem invertálódást, és nem kezdenek fakulni az árnyalatok.

[+]

A mozgásmegjelenítés során semmilyen anomáliát nem tapasztaltunk, azaz szellemképesedésbe, akadozásba, szaggatásba nem futottunk bele. Amennyiben valaki mégis ilyesmit tapasztalna, még mindig ott van a TruMotion nevű interpolációs technológia, amelynél a processzor által kiszámolt virtuális képckokákat illeszti be az elektronika a valódiak közé, így teremtve meg a folyamatosabbnak tűnő mozgást.

A maximális képfrissítési ráta 120 Hz, és a készülék támogatja a G-Sync és FreeSync dinamikusan változó képfrissítési technológiák használatát is. Utóbbit egy Xbox Series X Segítségével próbáltuk ki, és arra jutottunk, hogy ez a szolgáltatás hibátlanul működik. A válaszidő mindössze 1 ms, ami tévék esetében kiemelkedőnek jónak számít, az input lag pedig méréseink szerint csupán 10,2 ms, így mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy ez jelenleg az egyik legjobb televízió játékra a mai mezőnyben.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Bár a technológia papíron lehetővé lenne a tökéletesen homogén fényerejű kép megteremtését, azonban eddig még egyetlen olyan OLED televízióval sem találkoztunk, ahol ez a valóságban is összejött volna. A sorból az LG C2 42 hüvelykes verziója sem lóg ki, hiszen méréseink szerint az egyes képtartományok fényereje közötti eltérés elérheti a 7,44 százalékot. Ez a mai tévés mezőnyben egyébként egész jónak számít, de ennél is fontosabb, hogy a mindennapi használat során felhősödésbe, foltosodásba nem futottunk bele.

[+]

A tévé ugyebár 4K-s, és megkapta a vállalat Szuperfelbontás nevű technológiáját is, amely elméletileg mesterséges intelligencia és egy hatalmas, képmintákat tartalmazó adatbázis bevetésével képes az alacsonyabb részletességű anyagok feljavítására. Gyakorlatilag viszont hiába kapcsolgattuk ki és be, érdemi változást nem tapasztaltunk.

A modell támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését, és mivel a maximális fényerő eléri a méréseink szerint a 870 cd/m² értéket, így a HDR hatás látványos. Itt kell megjegyezni, hogy e téren azért a rivális QLED képalkotási eljárás jobban teljesít nagyobb maximális fényerejének köszönhetően, illetve azt is, hogy a C2 szériába elvileg a továbbfejlesztett, nagyobb fényerejű, úgynevezett evo panelek kerülnek, azonban a jelek szerint lehetséges, hogy ez a tesztmodell még nem kapta meg ezt a jobb panelt.

Kicsi OLED

E termékbe ugyebár egy minden korábbinál kisebb panel került, de 4K felbontással, így a pixelsűrűség is a legjobb, 104,9 ppi. Igazából olyan nagy különbséget nem éreztünk a nagyobb tévékhez képest – az OLED minden méretben szuper. A készüléket egyébként ellátták egy halom védelmi rendszerrel, így beégéstől egyáltalán nem kell tartani, ha valaki ezeket nem kapcsolja ki, és betartja a használati utasításban foglaltakat, azaz például nem úgy kapcsolja ki a terméket, hogy kihúzza a konnektorból, mert például ez is okozhat problémát.

Képbeállítások

Az LG híres arról, hogy a televízióinál nem spórol az előzetesen programozott képmódokkal, így nem túl meglepő módon ebbe a készülékbe is jó sok, egészen pontosan kilenc darab ilyen profil került. Ezek a már jól bevált módon a nevükkel is jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó, amihez persze nem kötelező ragaszkodni, illetve természetesen kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól fényerejüket, színpontosságukat, színhőmérsékletüket, azaz képvilágukat tekintve.

Profil/beállítás Eco Élénk Eredeti Filmmaker ISF sz. sötét helyiség
Fényerősség (fehérpont) 101,3 cd/m² 127,5 cd/m² 109 cd/m² 121,4 cd/m² 119,9 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 5,24 9,25 6,64 5,73 4,96
Átlagos delta E 3,25 4,87 3,35 3,94 1,94
Színhőmérséklet 11 100 K 12 600 K 11 100 K 7000 K 6500 K
Profil/beállítás ISF sz. világos helyiség Játékoptimalizáló Sport Színház
Fényerősség (fehérpont) 114,5 cd/m² 91,8 cd/m² 123,8 cd/m² 113,3 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 6,72 9,82 10,41 5,72
Átlagos delta E 3,29 4,65 5,05 3,11
Színhőmérséklet 7000 K 10 100 K 12 800 K 7000 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Eco, Élénk, Eredeti, Filmmaker, ISF Sötét Szoba, ISF Világos Szoba, Játékoptimalizáló, Mozi, Sport. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legnagyobb színpontosságot elérni, ami nagyjából sikerült is. A delta E átlagértéke ugyanis 0,5 lett, ami remek értéknek számít, azonban a legnagyobb delta E 2,53 lett, ennél pedig már értünk el jobb eredményt a gyártó más televízióival is. A fényerő 122,1 cd/m² lett 0 cd/m² feketeszint mellett, ami végtelen valós kontrasztot jelent. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 143 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 100 %, ami a televíziók esetében kimagaslóan jó eredménynek minősül.

LG OLED42C24LA – színhelyes beállítások
AI-kép Ki
AI-fényerő beállítások Ki
Energiatakarékossági lépés Ki
OLED-pixelek fényereje 41
Kontraszt 85
Automatikus dinamikus kontraszt Ki
Maximális fényerő Ki
Gamma 2.2
Fekete szint Automatikus
Videótartomány Automatikus
Szemkímélő funkció Ki
Színmélység 50
Árnyalat 0
Színskála Natív
Élesség 10
Szuperfelbontás Ki
Zajcsökkentés Ki
MPEG zajcsökkentés Ki
Sima gradiáció Ki
TruMotion Ki
Színhőmérséklet Meleg 50
Fehéregyensúly piros -1
Fehéregyensúly zöld -2
Fehéregyensúly kék -1

Kezelés

Okostévé

Az LG C2 televízióba a vállalat saját okostévé platformjának legfrissebb verziója, a webOS 22 került. A cég tavaly az alapjaitól újította meg a rendszert, így nem túl meglepő módon idén már nem tapasztaltunk ehhez képest komolyabb változást, de azért akad néhány újdonság. Viszont ennél is fontosabb, hogy a sebesség és a stabilitás is rendben van, azaz kellően gyorsan reagál a kiadott parancsokra, és fagyásba, összeomlásba, automatikus újraindulásba sem futottunk bele. Idén is maradt a tavaly bevezetett grafikus kezelőfelület, amely kitakarja a teljes képet, és hemzseg az ajánlásoktól, promócióktól. A rendszer természetesen magyar nyelven is kommunikál, használatába viszonylag hamar bele lehet jönni.

[+]

És most jöjjenek az említett újdonságok! Lehetőség van felhasználói fiókok létrehozására, és e profilok elmentik az egyes beállításokat, illetve a preferált appok listáját, valamint a médiafogyasztási szokások függvényében kínál a mesterséges intelligencia személyre szabott tartalmakat. Emellett felbukkant a távoli számítógép elérésnek lehetősége, aminek révén a televízió akár munkaeszközként is használható, és ami nagyon hasznos lehet egy kényszerű lezárás során, vagy ha valaki valamiért nem tud bejutni a munkahelyére. Ezen kívül idén megjelent az úgynevezett Általános készenléti állapot, ami a telefonoknál már ismerős "Always on Top" funkcióhoz hasonlítható, azaz, amikor megnyomjuk a kikapcsológombot, akkor a készülék nem teljesen lövi ki magát, hanem megjelenik rajta egy óra vagy valamilyen más ábra, és egyfajta háttérkijelzőként funkcionál.

A webOS korábbi verzióiban már megismert olyan szolgáltatások sem hiányoznak, mint a Sportriasztás vagy az Otthoni irányítópult. Az előbbinél megadhatunk egy bajnokságot vagy csapatot, és a tévé ezt követően tájékoztat az eredményekről, illetve a következő mérkőzés időpontjáról. Az Otthoni irányítópulton keresztül pedig menedzselhetőek a csatlakoztatott eszközök, a hálózati beállítások, és ha a tévét egy nagyobb okosotthonrendszerbe integráltuk, akkor ellenőrizhetjük a többi elem állapotát is.


[+]

Az irányítás továbbra is vállalat egyik csodafegyverének számító, mozgásérzékelős Magic Remote távvezérlőre épül. Ez kellően ergonomikus, nem hiányoznak róla a funkciógombok sem, és mindezt összevetve igen felhasználóbarát. A távirányító kiváltható egy ingyenesen letölthető internetes alkalmazás segítségével, és a tévé képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott billentyűzettel, valamint egérrel is. Emellett támogatja a hangalapú keresést, amely magyarul is tud, és igen jó hatékonysággal működik, tehát elég csak beledörmögni a Magic Remote-on elhelyezett mikrofonba a kivánt kulcsszót vagy szókapcsolatot, és a tévé egy pillanat múlva már meg is jeleníti a releváns YouTube és webes találatokat.

Netes tartalmak

Az okostévérendszer szerves részét képezik a különféle netes applikációk, amelyek kínálata több mint négyszáz darabból áll. Ezek közt kiemelt arányban kaptak helyet a különféle tartalomszolgáltatással kapcsolatos applikációk, tehát videómegosztók vagy online streaming alkalmazások. Más gyártóktól eltérően itt nincsenek nagy hiányzók, hiszen elérhető a Neflix, a YouTube, az Amazon Prime, az HBO Max és a Spotify is, hogy csak néhány tényleg fontos és népszerű darabot említsünk.

[+]

Emellett megtalálhatóak a választékban a híroldalak, szórakozással és életmóddal kapcsolatos szoftverek is, sőt akad jó pár játék is, utóbbiak azonban annyira primitívek, hogy még rövid ideig sem szórakoztatóak. Ma már okostelefonra sokkal-sokkal magasabb színvonalú programok érhetőek el tömegesen. Természetesen a böngészőt sem spórolták ki, amelynek révén weboldalak is egyszerűen meglátogathatóak.

Egyéb extrák

Képernyőtükrözés

A tévé biztosítja Miracast- és SmartShare-kompatibilis eszközök képernyőjének vezeték nélküli úton történő tükrözését. A párosítás pofonegyszerű és villámgyors, viszont némi késleltetés tapasztalható, ami a filmeknél, videóknál, netezésnél, különféle appok használatánál nem gond, de egyes játékoknál kicsit zavaró lehet.

[+]

AirPlay 2

Az LG C2 a 2021-es és 2020-as tévéihez hasonlóan támogatja az Apple AirPlay 2 eljárást, amellyel az Apple kompatibilis termékeiről vezeték nélküli úton lehet átlőni hangot, képet és videót is jó minőségben.

Bluetooth

A készülék lehetővé teszi a Bluetooth használatát, aminek köszönhetően a kompatibilis audioeszközökre (egyszerre akár többre is) továbbítható a hang vezeték nélküli úton, ami nagyon kényelmes és elegáns megoldás. Tapasztalataink alapján a kapcsolat stabil, a hatótávolság pedig nagyjából tíz méter.

Médialejátszó, hang és értékelés

Videók, fotók és zenék

Az LG C2 – hasonlóan elődeihez – rendelkezik gyárilag előretelepített médialejátszó szoftverrel, amire a megszokott módon, a helyi hálózaton vagy USB porton keresztül juttathatóak el az állományok. A kezelőfelület átlátható, magyarul is tud, használata nem nagyon okozhat senkinek problémát. Audiotartalmak közül a FLAC, MP3, WAV és WMA szabványok megszólaltatása megoldott, a szoftver az ID3 tageket felismeri, és a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítésére is módot ad, ami remek kis extra. A képek esetében a kötelező JPG mellett mellett a BMP és PNG fájlok megjelenítése jöhet szóba. A szoftver a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatok feldolgozását és megjelenítését nem biztosítja, viszont a diavetítés funkciót viszont nem spórolták ki, aláfestő zene elindítására is van lehetőség.

[+]

Videós tesztpakkunk átpörgetése során arra jutottunk, hogy a formátumtámogatás terén nem tökéletes az alkalmazás. A Divx, a 10 bites és a 4K Kazu HEVC fájlok elindítását megtagadta, viszont a többi állománnyal, köztük a HDR videókkal boldogult. A surround anyagok közül csak az E-AC-3 és a Dolby 5.1 fájl kezelésére volt képes, aminél ma már azért többet várunk. A külső feliratokat megjeleníti, a szöveg eltolható, ha szinkronizációs probléma lépne fel, és a karakterek kódolása, valamint mérete is megváltoztatható. Mivel a betűk körül vékony keret van, ezért azok mindig jól olvashatóak maradnak.

[+]

Hang

A tavalyi C szériás OLED tévékből nem hiányzott az integrált mélynyomó, így egy kicsit csalódást okozott, hogy ebből most hiányzik, hiszen csak két darab, egyenként 10 wattos rejtett hangsugárzó található benne. Ebből fakadóan a megszólalás meglehetősen steril, művi, a mélyek nagyon hiányoznak, és ebből fakadóan a dinamika is. Hibákat ugyan nem tapasztaltunk, a hangerő is megfelelő, de mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy hangminőség terén csupán a kötelező minimumot hozza.

[+]

A hivatalos termékkommunikáció szerint a termék képes a virtuális térhatású hangzás megteremtésére, de azért nem kell mindent elhinni, amit a cégek mondanak, ez a funkció ugyanis nem működik. A dinamika kompresszió viszont nem hiányzik, és van mód a hang és a kép elcsúsztatására is, ha szinkronizációs probléma lépne fel, ami nagyon hasznos lehet. Az előzetesen programozott hangmódok nem hiányoznak, és ha valaki ezek közül egyikkel sem elégedett, akkor az equalizer segítségével még mindig saját ízléséhez szabhatja az arányokat.

Értékelés

A gyártó korábbi modelljeinek ismeretében sokat vártunk az LG C2 televíziótól, és összességében nem is okozott csalódást. A webOS okostévé platform és a Magic Remote távvezérlő továbbra is remek. Az extrák hasznosak, egyértelműen hozzáadott értéket jelentenek, az alkalmazáskínálatra sem lehet panasz, és a médialejátszó is rendben van alapvetően.


[+]

A beépített hangrendszertől viszont nem voltunk elragadtatva, mert bár hibákat nem produkált, de a megszólalás messze van az ideálistól. A kép minősége viszont egyszerűen pazar! A színek szépek, a színtérlefedettség kifejezetten jó, a mozgásmegjelenítés hibátlan és a gamer képességek is kimagaslóak. A dizájn lehetett volna érdekesebb, de azért az átlagos, visszafogott külsővel nincs gond, viszont sajnáltuk, hogy a képernyő forgatására, döntésére nincs lehetőség. Az LG C2 42 hüvelykes változatáért közel félmillió forintot kell kifizetni, és mivel egyelőre még nincs közvetlen vetélytársa, hiszen nem lehet kapni másik, ilyen méretű OLED tévét, ezért egyelőre nem tudjuk megmondani, hogy drágának számít-e. A játékos kedvűek mellett azoknak is jó szívvel tudjuk ajánlani, akik egy kisebb szobába keresnek OLED televíziót.


LG C2 OLED tévé

elefant

Az LG C2 OLED televíziót az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés