Hirdetés

A legolcsóbb LG OLED tévé, a B8 tesztje

Nálunk járt az 55 hüvelykes, 4K HDR támogatású, webOS 4.0 okostévérendszerrel ellátott LG OLED tévé.

LG B8 tévé

Az LG jó szokását megtartva 2018-ban is mindenkinél több, új OLED tévészériával lépett színre. Közöttük a belépőszintet a hagyományoknak megfelelően ezúttal is a "B" sorozat, azaz jelen esetben a B8 képviseli. Ennek 55 hüvelykes verziója járt nálunk, ami egyben a legolcsóbb idei LG OLED televízió is.

LG B8 OLED tv
LG B8 OLED tévé [+]

Korábban már alkalmunk nyílt kipróbálni a magasabb kategóriás C8 OLED modellt, amellyel nagyon elégedettek voltunk. Most arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyit számít az itt alkalmazott, másfajta képfeldolgozó processzor, mennyire megy flottul a kezelés, hogy teljesít a beépített hangrendszer és milyenek az extra szolgáltatások.

Dizájn

Az LG B8 dizájnját a már jól bevált "egyszerű, de nagyszerű" formatervezési filozófia jegyében alkották meg. A trapéz alakú, ferde, enyhén döntött, állványként is funkcionáló talp organikusan csatlakozik a kijelzőhöz, a kialakítás következtében viszont sajnos a képernyő forgatásáról ezúttal is le kell mondani, magassága sem állítható és döntögetésére sem nyílik lehetőség,


[+]

Az egy centiméter széles, kikapcsolt állapotban láthatatlan kávát egy igen vékony, fekete fémkeret határolja, amely végigfut a készülék peremén. Az összhatás egyszerűen remek! Nincsenek felesleges díszítőelemek, üveg berakások, trükkös formák, a kinézetet a letisztult minimalizmus uralja. Ennél a modellnél a vállalat a hátlapon helyezte el a ki- és bemeneteket, amelyek konkrétan négy HDMI 2.0, két USB 2.0, illetve egy-egy USB 3.0, Ethernet, digitális optikai és analóg hangcsatlakozó, és a fizetős műsorok dekódolásához szükséges CI+ slot sem hiányzik.


[+]

Főbb paraméterek
LG OLED55B8PLA
Panel 10 bites 4K HDR WRGB OLED panel
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160)
Input lag 21,5 ms
Maximális fényerő 800 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Eco, Élénk, Eredeti, HDR hatás, IFS szakértői sötét szoba, ISF szakértői világos szoba, Játék, Sport, Színház, Technicolor
Hangbeállítások Eredeti, Játék, Sport, Színház, Tiszta hang, Zene
Hangrendszer 2.2 csatornás, 40 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 4 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, USB 3.0, optikai digitális audió, 3,5 mm analóg audió, Ethernet, CI+ slot
Extrák Alpha7 képfeldolgozó processzor, rögzítés külső USB adattárolóra, EPG, médialejátszó, internetes tartalmak elérése, webOS 4.0 okostévérendszer, böngésző, mozgásérzékeny távirányító támogatása, hangalapú keresés, kislexikon, Miracast és Intel Widi támogatása, médialejátszó, HDR, HDR konverzió
Teljesítményfelvétel Átlagosan: 110 watt, készenléti üzemmódban: 0,2 watt
Méret Talppal: 122,8 x 75,2 x 22,0 cm
Talp nélkül: 122,8 x 70,7 x 4,7 cm
Tömeg Talppal: 17,8 kg
Talp nélkül: 16,3 kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG OLED55B8PLA
Fogyasztói ár 450 000 forint

Képminőség

Tökéletes fekete, szép színek

A tévébe az LG saját fejlesztésű fegyvere, az Alpha7 képfeldolgozó processzor került, amely számos képmódosító, képjavító funkciót tartalmaz. A magasabb kategóriás modelleknél már megismert Alpha9-cel ellentétben ez nem támogatja a 120 képkocka/másodperces, HFR (High Frame Rate) 4K HDR tartalmak kezelését. Ez azért annyira nem nagy tragédia, hiszen egyelőre nagyon kevés az ilyen film, videó vagy más, audiovizuális anyag.


[+]

A zajcsökkentés az Alpha7-nél nem négy, hanem csak kétlépcsős, és ez néha meg is látszott, hiszen határozottan úgy éreztük, hogy kicsit zajosabb a kép, mint amit a C8-nál tapasztaltunk. Az OLED képalkotási eljárásból fakadóan a tévé képes a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, ezáltal a végtelen valós kontrasztarány megjelenítésére. A látott kép is kellően kontrasztos, de akinek ez nem elég, az még mindig bekapcsolhatja a Dinamikus kontrasztjavítást, ami a sötét képtartalmaknál kicsit leviszi a fényerőt, ennek viszont az az ára, hogy egyes képrészletek, a finom átmenetek egyszerűen eltűnnek. Azáltal egyébként, hogy minden képpont fénye és színe egyedileg vezérelhető, az összes többi árnyalat is valahogy sokkal ragyogóbbnak, élettel telibbnek tűnik, mint amit a legtöbb LED LCD tévénél tapasztalhatunk, és nyoma sincs semmilyen fátyolosságnak.


[+]

Normális, ésszerű beállítások mellett a tónusok természetesnek, valósághűnek tűnnek, de persze ha valakinek az ízléséhez az közelebb áll, módosíthatja úgy is az egyes paramétereket, hogy harsány, műanyagszerű, mesterkélt legyen a képvilág. A betekintési szög gyakorlatilag hibátlan, hiszen kiszorított pozícióból, tág szögből nézve a képet nézve sem változott a szaturáció, nem kezdtek fakulni, torzulni az árnyalatok. Sok OLED tévénél még mindig problémát okoz a tükröződés, de ezt itt egyáltalán nem éreztük zavarónak, nem nagyon tűnt fel ez a jelenség.

Homogenitás, mozgásmegjelenítés

Háttérvilágítás nincs, mégsem egyenletes homogén képtartalom esetén a fényerősség. Mint ahogy az műszeres méréseinkből kiderült, az eltérés elérheti a 9 százalékot is az egyes képrészletek között, ám ez a mindennapi használat, filmezés, tévézés során nem tűnik fel egyáltalán, tehát felhősödéstől, foltosodástól nem kell tartani. Érdekes, hogy ez csak a képernyő bal alsó sarkában jelentkezett néhány zónában, mintha azon a részen nem lenne tökéletes az OLED panel. Hasonlót tapasztaltunk a Panasonic csúcs OLED készülékénél is egyébként, ami azt jelzi, hogy az OLED technológiának is van még hova fejlődni. Azt azért érdemes kiemelni, hogy ez az eltérés viszonylag kicsinek számít, és hogy a LED LCD modellek túlnyomó többsége ennél rosszabbul teljesít e téren.

Hirdetés

A mozgásmegjelenítés során néhány játéknál tapasztaltunk problémákat, ha kikapcsoltunk minden képmódosító funkciót; konkrétan a PES 2019 focijátéknál fordult elő, hogy a labda akadozott vagy duplán jelent meg. Ezt viszont hatékonyan lehetett orvosolni a TruMotion névre hallgató interpolációs eljárás aktiválásával: itt manuális módban kellett játszani az értékekkel (De-Judder: 3, De-Blur: 8) és bár jó fél óra elment az életünkből, de sikerült megoldani a problémát. Amíg nálunk volt a készülék, beégést, vagy ghostingot egyáltalán nem tapasztaltunk, de az tény, hogy szabályszerűen használtuk, azaz nem húztuk ki a kikapcsolás után azonnal, valamint nem kapcsoltuk ki a védelmi rendszert, és nem küldtünk rá mozdulatlan állóképeket órákon át. Tehát úgy használtuk, ahogy egy tévét szokás, filmeztünk, tévéztünk és játszottunk vele, olykor napi 5-8 órán át, de semmi problémába nem futottunk bele.

Felskálázás, HDR

Az Alpha7 része a Szuperfelbontás funkció, amely a gyártó állítása szerint képes arra, hogy hatékonyan javítsa fel az alacsonyabb részletességű tartalmakat különféle szoftveres trükkök segítségével. Tény, hogy némi változás érzékelhető a bekapcsolásával, de arról szó nincs, hogy SD anyagból Full HD, vagy pláne 4K minőséget varázsolna.


[+]

A B8 természetesen képes a nagy dinamikatartományú videók, filmek megjelenítésére (HDR10, Dolby Vision, HLG, Advanced HDR by Technicolor formátumok), és 800 cd/m² maximális fénysűrűsége elég nagy ahhoz, hogy a HDR látványos legyen. Megkapta azt a konverziós eljárást is, amely papíron képes az SDR anyagokból HDR hatásút kreálni, de az az igazság, hogy ez a szolgáltatás nem működik tökéletesen, a végeredmény sokszor túlságosan mesterkélt, természetellenes hatású.

Képbeállítások

A mérnökök ezúttal sem garasoskodtak az előzetesen programozott képmódokkal, hiszen tíz darab közül lehet választani. Ezek kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól fényerő, színhőmérséklet, színpontosság és aktív funkciók terén, így jó eséllyel mindenki talál köztük kedvére valót.


[+]

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Eco, Élénk, Eredeti, HDR hatás, IFS szakértői sötét szoba, ISF szakértői világos szoba, Játék, Sport, Színház, Technicolor. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.

Profil/beállítás Eco Élénk Eredeti HDR hatás ISF Szakértői sötét szoba
Fényerősség (fehérpont) 180 cd/m² 209,1 cd/m² 215,1 cd/m² 193,4 cd/m² 167,5 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 7,42 19,45 8,13 8,85 7,46
Átlagos delta E 4,18 7,11 4,08 4,09 3,92
Színhőmérséklet 11 000 K 13 000 K 11 100 K 7700 K 6400 K
Profil/beállítás ISF Szakértői világosban Játék Sport Színház Technicolor
Fényerősség (fehérpont) 185,1 cd/m² 216,3 cd/m² 211,3 cd/m² 183,8 cd/m² 212,4 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 7,79 8,59 19,93 7,2 8,08
Átlagos delta E 3,56 4,42 7,49 3,99 4,21
Színhőmérséklet 6400 K 11 000 K 13 100 K 6400 K 6400 K

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk elérni, ami többé-kevésbé sikerült is. A fénysűrűség 122,4 cd/m², a színhőmérséklet 6500 K, a feketeszint 0 cd/m², a kontrasztarány így végtelen, a gamma pedig 2,25 lett. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 121,6 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 98,7%, ami a televíziók esetében igen jó eredmény. Az átlagos delta E 0,48, a legnagyobb pedig 1,54 lett, melyek szintén remek értékeknek számítanak, úgyhogy mindenképp érdemes rászánni egy kis időt a paraméterek módosítására, a helyes beállítások megadására.


[+]

LG OLED55B8PLA – ideális beállítások
Kontraszt 86
OLED Fény 80
Fényerő 50
Élesség 10
Szín mélység 50
Árnyalat 0
Dinamikus kontraszt Ki
Szuperfelbontás Bekapcsolható
Színskála Széles
Színszűrő Ki
Gamma 2,2
Feketeszint Alacsony képvezérlés
Szemkímélő Ki
TruMotion Ki/akadozás esetén: Felhasználó
Zajcsökkentés Ki/Zajosodás esetén: Alacsony
MPEG Ki
Színhőmérséklet Meleg2
Fehéregyensúly piros 26
Fehéregyensúly zöld -2
Fehéregyensúly kék -3

Okostévé, netes tartalmak

WebOS 4.0

A készülékbe a szokásoknak és elvárásoknak megfelelően ezúttal is a vállalat házon belül kifőzött,  webOS okostévéplatformjának legfrissebb, 4.0-ás verziója került. Az idei webOS a tavalyitól csak apróságokban különbözik, a felépítés nem változott, a magyar nyelven is kommunikáló grafikus kezelőfelület továbbra is átlátható, szellős, bizonyos korlátok között személyre szabható és támogatja a multitaskingot. A sebességgel és a stabilitással nem volt gond, akadozást, fagyást nem tapasztaltunk.


[+]

2018-as újdonság, hogy a rendszer már módot ad a kép-a-képben funkció használatára akkor is, ha a mobil képét tükrözzük a kijelzőn. Emellett ráküldhető hang kompatibilis eszközről Bluetooth kapcsolat révén, a tévét szimpla BT audioeszközként használva, és természetesen a készülék képes a hangot továbbítani Bluetooth-kompatibilis fejhallgatóra, soundbarra vagy hangsugárzóra. A webOS 4.0 papíron már biztosítja a mesterséges intelligencián alapuló funkciók használatát is, azaz működik a hanggal történő vezérlés, lehet beszélgetni a tévével, és más okos eszközzel, például a lámpával vagy a biztonsági kamerákkal is képes közvetlenül kapcsolatot teremteni, azonban ez a szolgáltatás Magyarországon egyelőre még nem érhető el.

A vezérlés továbbra is a mozgásérzékelős Magic Remote távirányítóra épül, aminek a használatába igen hamar bele lehet jönni. Amennyiben valakinek jobban tetszik, kiválthatja ezt iOS- vagy Android-alapú mobil eszközzel is egy ingyenesen letölthető alkalmazás révén. Emellett a készülék képes együttműködni az USB-n keresztül csatlakoztatott vezérlőperifériákkal, klaviatúrával, billentyűzettel.


[+]

Netes tartalmak

A webOS szerves részét képezték mindig a közvetlenül elérhető és futtatható netes alkalmazások, amelyekből itt körülbelül 220 darab áll rendelkezésre, melyek közt kiemelt arányban találhatóak meg a különféle tartalomszolgáltató applikációk. Az itthon is igen népszerű appok is ott figyelnek a kínálatban, tehát nem hiányzik a Netflix, az HBO GO, az Amazon Prime, a Spotify, hogy tényleg csak a legfontosabbakat említsük, és természetesen elindítható a YouTube, amely nagyon jól használható.



[+]

A kép minősége rendben van, a videók nem akadnak, a szoftver kezelése is pofonegyszerű. Magától értetődően a böngészőt sem spórolták ki, így szörfözgetni is lehet a tévén. Fontos megjegyezni, hogy a hangalapú keresés nagyon jól működik: elég csak beledörmögni a kívánt kulcsszót vagy szókapcsolatot (akár magyarul is) a távvezérlőre pakolt mikrofonba, a rendszer máris dobálja fel a találatokat, ráadásul igen hatékonyan találja el, hogy mit is mondtunk neki.

Hangrendszer, médialejátszó, extrák

Hangminőség

A B8 megmutatja, hogy mennyit számít egy tévébe épített extra hangcucc vagy pláne hangprojektor, ez ugyanis innen hiányzik. A 2.2 csatornás, 40 wattos integrált rendszer persze nem rossz, de a hangminőség elmarad attól, amit például a magasabb kategóriás LG C8 vagy a régebbi, de soundbarral ellátott E6 produkál. A basszusokat alig-alig hallani, a dinamika sem tökéletes, a megszólalás túl steril. Hanghibákat, tehát sistergést, az esetleges rezonanciából fakadó zörejeket, zajosodást nem tapasztaltunk, de ettől még tény, hogy aki minőségi hangzásra vágyik, az nem ússza meg egy külső hangrendszer beüzemelése nélkül.


[+]

Az előzetesen beállított hangmódok ezúttal sem hiányoznak, melyek már nevükkel is jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó. Aki ezek közül egyikkel sem elégedett, az még mindig módosíthat az arányokon ízlése szerint a hangszínszabályozó segítségével. A modell megkapta az LG exkluzív One Touch Sound Tuning névre hallgató eljárását, amely képes arra, hogy a helyiség egy kívánt pontjába koncentrálja a lehető legjobb minőségű hangzást, de ennek csak akkor van értelme, ha külső hangeszközt csatlakoztatunk a televízióhoz. Az adaptív hangvezérlés pedig automatikusan optimalizálja a beállításokat az éppen futó tartalomtól függően.

Médialejátszó

A gyárilag telepített médialejátszó alkalmazás grafikus kezelőfelülete a nagyméretű, színes ábráknak köszönhetően átlátható, könnyen kezelhető. Az audiotartalmak közül az MP3 és WMA mellett a veszteségmentesen tömörített, és ezáltal jó hangminőséget produkáló FLAC állományok megszólaltatása is megoldott. A szoftver boldogul az ID3 tagekkel, és amennyiben a szöveg metaadatként szerepel a fájlban, akkor annak megjelenítése is megoldott, ami igen hasznos lehet, ha valaki karaokézni szeretne. A képeknél a JPG mellett a PNG, BMP és GIF formátumok kezelése biztosított. A fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatokat nem sikerült előcsalni, viszont a diavetítés elindítható, és a képváltás különféle effektekkel színesíthető.


[+]

Videós tesztpakkunk végigpörgetése során megállapítottuk, hogy a DivX és a 10 bites videókon kívül minden más állománnyal hiba nélkül boldogult. Még a Killa, a 4K és a HDR fájlok sem fektették két vállra! A térhatású hangszabványok közül a Dolby Atmos és a Dolby True HD állományok állították áthághatatlan akadályok elé a tévét, a többivel nem volt gond. A program a külső feliratok kezelésére képes, és mivel a változtatható kódolású karakterek mérete, színe és pozíciója is módosítható, így a szöveg mindig jól látható.


[+]

Miracast

A tévé a Miracast és  Wi-Fi Direct technológia támogatása révén lehetővé teszi a kompatibilis eszközök képernyőjének vezeték nélküli úton történő tükrözést. A párosítás pofonegyszerű és villámgyors, viszont némi késleltetés tapasztalható, ami a filmeknél, videóknál, netezésnél, különféle appok használatánál nem gond, viszont a játékoknál igencsak zavaró lehet.

Galéria

E funkció segítségével különféle szép, az LG által kiválasztott állóképek vagy animációk jelennek meg a képernyőn. Ezek között akadnak olyanok, amelyek úgy festenek, mintha hagyományos, vászonra festett vagy papírra nyomott alkotások lennének, amelyek körül még stilizált keret is megjelenik. Ennek a szolgáltatásnak értelemszerűen leginkább akkor lehet értelme, ha valaki a falra akasztva használná a televízióját.

Kislexikon

A készülék rendelkezik beépített kislexikonnal, úgynevezett felhasználói segédlettel. Itt korrektül összegyűjtötték az összes beépített technológiával, szolgáltatással, paraméterrel, menüponttal kapcsolatos tudnivalót, és részletesen lehet róluk olvasgatni, ami értelemszerűen jelentősen megkönnyítheti a készülék használatát, a helyes beállítások meglelését.


[+]

Nagyítás

A régebbi LG tévékből ismert Zoom funkció innen sem hiányzik. Ennek segítségével egy kívánt képrészletet nagyíthatunk ki a kijelzőn, ráadásul fel is vehetünk mindent, és bármikor vissza is lehet nézni ezt, ami például sportközvetítésnél elég hasznos lehet.

Értékelés

A stabil, gyors és átlátható webOS 4.0 platform szuper, épp úgy, mint a mozásérzékelős Magic Remote távvezérlő, ennek köszönhetően pedig a kezelés, irányítás remek! A netes alkalmazáskínálat is teljesen rendben van, a legfontosabb appok nem hiányoznak, és azok futtatásával sem volt semmilyen probléma. A hangrendszer viszont meglehetősen átlagos, itt tökéletesen látszik a különbség a magasabb kategóriás LG OLED tévék és a B8 között.


[+]

A médialejátszó egy-két formátumtámogatási hibát leszámítva rendben van, könnyen kezelhető, gyors, és a feliratokat is korrektül kezeli. A képminőség nagyon jó, de azért akadt egy-két kisebb hiba, ami miatt úgy éreztük, hogy a tévé e téren elmarad a csúcsmodellektől. A dizájn nagyon tetszett, ez a letisztult, minden felesleges csicsától, díszítéstől mentes kialakítás nagyon jól áll a televíziónak, ami igy szinte bármilyen típusú belső térbe harmonikusan beilleszthető. Az 55 hüvelykes LG B8 már 450 000 forintért hazavihető, ami az OLED szegmensben kifejezetten kedvező árnak számít, pláne, hogy egy idei 4K HDR modellről van szó, így megérdemli ajánlott díjunkat.


LG B8 4K HDR OLED televízió

elefant

Az LG B8 OLED televíziót az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények