LG A2: leteszteltük a legolcsóbb idei LG OLED tévét

A belépőszintűnek számító, 4K felbontású, HDR támogatású LG OLED A2 televízió járt tesztlaborunkban.

Képminőség, panel

Az LG A2 esetében a képminőségért az LG Display által gyártott és fejlesztett, 65 hüvelykes, 3840x2160 képpont megjelenítésére képes, tehát 4K OLED panel, illetve a szintén házon belül készülő 5. generációs Alpha7 képlfeldolgozó processzor felel. Ez utóbbi feladata többek között a pontos színmegjelenítés, amivel nincs is gond, hiszen megfelelő beállítások mellett a tónusok kifejezetten szépek, természetesek, még az olyan problémás anyagok visszaadásával sincs gond, mint az emberi arcbőr, az árnyékokkal szabdalt mező, esetleg a hullámzó víz.

[+]

Az alkalmazott OLED eljárás előnye, hogy a színek belülről ragyognak, a LED LCD modellekre mind a mai napig gyakran jellemző finom fátyolosságnak nyomát sem lelni. A képalkotási technológia elméletben lehetővé teszi a pixelekben a fény kikapcsolását, így a hibátlan, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, és ezáltal a végtelen natív kontrasztarány megteremtését. Kalibrátorral végzett méréseink szerint mindez működik is. Amennyiben valaki markánsabbá tenné a különbséget a világos és sötét részletek között, akkor megteheti azt a Kontrasztjavítás bekapcsolásával, azonban ez a finomabb átmenetek eltűnésével jár együtt. Mi ezt a funkciót ezt csak egyes játékoknál, illetve animációs alkotásoknál használtuk, mert ott ez nem jelent problémát, ellentétben a filmekkel.

[+]

A betekintési szög tekintetében a tökéletességet vártuk, és meg is kaptuk, hiszen maximálisan kiszorított pozícióból sem észlelhető kontrasztvesztés, a tónusok fakulása vagy invertálódás. Az OLED technológia elméletileg lehetővé tenné a tökéletesen homogén fényerejű képet, azonban ez még egyetlen esetben sem jött össze, és az LG A2 sem lett kivétel. Műszeres méréseink szerint az egyes képtartományok közötti eltérés elérheti a 16,6 százalékot is. Ez nem valami szívderítő eredmény, de a lényeg az, hogy  a hétköznapi használat során nem tűnik fel a felhősödés jelenség. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését, és a fényerő (méréseink szerint 712 cd/m² a maximum) elég ahhoz, hogy a HDR effekt kellően látványos legyen.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A modell ugyebár 4K-s, és a már említett képfeldolgozó technológia elméletileg lehetővé teszi az alacsonyabb felbontású forrásanyagok feljavítását is. Azonban hiába kapcsolgattuk ki-be ezt a szolgáltatást, érdemi változást nem észleltünk. A panel maximális képfrissítési rátája 60 Hz, és nem támogatja a dinamikusan változó képfrissítési frekvencia technológiák használatát. Az input lag ugyan viszonylag alacsony, 14,4 ms-t mértünk a Leo Bodnar-féle műszerrel, de emiatt tény, hogy játékra már vannak jobb készülékek is, például a cég magasabb kategóriás OLED televíziói.

A rossz minőségű forrásból érkező tartalmaknál, tehát például a médiaboxból érkező SD tévéadásoknál vagy alacsony bitrátájú online streaming anyagoknál észlelhető némi zajosodás, viszont ez egész jól orvosolható a Zajcsökkentés funkció aktiválásával. A mozgásmegjelenítés során nem tapasztaltunk anomáliákat, tehát szellemképesedésbe, szaggatásba, akadásba nem futottunk bele. Amennyiben mégis ilyen probléma adódna, még mindig ott áll készenlétben a TruMotion nevű interpolációs eljárás, amely a processzor által kiszámolt virtuális képkockák segítségével teszi folyamatosabbá a mozgást.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények