Bevitel, hang, üzemidő és értékelés
A ThinkBook Plus billentyűzete nem rossz, de nem is éri el a ThinkPad gépeken megszokott minőséget. Az átlagnak megfelelő merevséget kapunk, a kapcsolásról pedig határozott visszajelzést. A kiosztás némileg összenyomott, a kurzormozgató gombokat egyetlen sorba kényszerítették, az Ű betűt pedig az Enterhez tapasztották. Ilyet egyébként sok hasonló méretű notebooknál láttunk már, ezért nem írnánk a Lenovo számlájára. A billentyűzet háttérvilágítást is kapott, a jobb oldalsó élre átmozgatott bekapcsológomb pedig ujjlenyomat-olvasót is rejt. A billentyűzet alatt a rejtett gombokkal rendelkező tapipadot találjuk, mely teljesen megfelel a célnak, talán szélessége lehetne kicsit nagyobb.
Harmadik beviteli eszközként tekinthetünk az e-ink kijelzőre is, mely nemcsak a már említett passzív olvasó üzemmódban használható, hanem a notebookhoz mellékelt tollal jegyzetelni is tudunk rá. Erre a célra egy külön szoftver szolgál, aminek segítségével írhatunk és rajzolhatunk is, mindez pedig a OneNote-tal is szinkronizálódik. Tapasztalataink szerint a 4096 nyomásszintet megkülönböztető e-ink panel elég jól követi a tollat, kár, hogy az utóbbit nem tudjuk a notebook testébe rejteni, sőt még a notebookhoz mellékelt masszív tokban sincs neki külön zseb. Ehelyett mágnesekkel tapaszthatjuk a noteszgép oldalára, ez a rögzítési megoldás azonban nem valami stabil.
A hangszórók a ThinkBook Plus esetében a gép aljára kerültek, átlagos hangminőséggel és hangerővel.
Hirdetés
Üzemidő
Már említettük, hogy a plusz kijelző és Gorilla Glass hozta extra tömeget a Lenovo részben az akkumulátor csökkentésével kompenzálta, a 45 Wh-s kapacitás ma már a spektrum alsóbb részét jelenti. Ennek megfelelően üzemideje közepesnek mondható, de azért elég arra, hogy könnyedebb munkával egy napot is kihúzzunk töltés nélkül.
Értékelés
Érdekes koncepció a ThinkBook Plus, melynél igazából azon áll vagy bukik a vásárlás, hogy szükségünk van-e az e-ink kijelzőre épülő jegyzetelésre. Ha ugyanis pusztán a notebookot nézzük, akkor teljesítményéhez, tudásához mérten roppant drága, ráadásul hordozhatósága sem a legjobb. Hiába az igényes kivitel, a plusz kijelző miatt sérülékeny a készülék, így az mindenképpen a Lenovo javára írható, hogy igényes tokot is mellékel hozzá.
Az e-ink nyújtotta plusz szolgáltatások közül az e-könyvek olvasása jórészt kötelező gyakorlatnak tűnik. A formátumtámogatás többé-kevésbé rendben van, de azért sorolhatnánk még azokat a fájltípusokat, amelyeket szeretnénk megnyitva látni (például djvu, Comic Book Archive, többoldalas TIFF stb.). Nincs viszont világítás, a ThinkBook Plus tömege és mérete pedig a szabadidős könyvolvasás ellen szól, sokkal inkább felel meg a gyakorlatban forgatott szakkönyvekhez, amelyek mellé még jegyzetelünk is. Aki ilyen felhasználásra keres notebookot, annak jó megoldás lehet ez a gép – ha erre nincs szükségünk, akkor a Plus nélküli ThinkBook vonalban is sokkal jobb ajánlatokat találunk.
Wombath
A Lenovo ThinkBook Plus notebookot a Lenovo Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.