Kívül könyv, belül gép: Lenovo ThinkBook Plus

Különleges koncepció a monitor hátoldalán e-ink panelt viselő notebook, de szerintünk csak kevés szituációban hasznos.

Tapasztalatok

Kijelző

Mármint a „rendes” kijelző, mely egy 13,3”-es, Full HD felbontású IPS panelre épül, mely teljes mértékben megfelel az igényeknek: 350 nit maximális fénysűrűség, 1692:1 kontraszt és közel 94 százalékos sRGB lefedettség jellemzi.

[+]

Mindez azt jelenti, hogy a ThinkBook Plus akár grafikai munkákra is megfelelő választás lehet, azzal a kitétellel, hogy kalibráljuk a képernyőt, méréseink szerint ugyanis a színhűség nem éppen a legjobb, a delta E érték átlaga közel 5, maximuma pedig majdnem eléri a 10-es értéket, ami már szabad szemmel is látható eltérést jelent az árnyalatok között. A fehéregyensúly ugyanakkor rendben van, a 6500 K elméleti értéket a valóságban 6487 K-nak mértük.

[+]

Az LG gyártotta panel további jó tulajdonsága, hogy PWM-mentes háttérvilágítást használ, így az alacsonyra vett fényerőnél sem kell vibrálásra számítanunk.

[+]

Áttérve most a második kijelzőre, erről túl sokat nem érdemes írni – az e-könyv olvasókban megszokott élményt kapjuk, magas kontraszttal, 10,8 hüvelykes képátlóval. Az e-ink panelektől megszokott módon ez is csak akkor fogyaszt energiát, ha változik a tartalma, az üzemidőt tehát gyakorlatilag nem befolyásolja. A könyolvasókhoz hasonlóan napfényben tökéletesen látható a tartalma, és nem csoda, hogy egyik funkciója éppen az e-könyvek megjelenítése (a népszerűbb formátumok közül az EPUB, MOBI, PDF és a TXT is támogatott).

Fontos, hogy ezt a panelt a gép teljesen külön kezeli, a Windows számára nem jelenik meg második kijelzőként, így ha valaki arra gondolna, hogy a böngészőt teszi ki rá cikkolvasáshoz, el kell keserítenünk, ilyet nem tud, hacsak nem konvertáljuk PDF fájllá a szóban forgó weboldalt. A modern e-könyv olvasókkal ellentétben a ThinkBook Plus e-ink panelje nem kapott világítást, vagyis a sötétben nem fogunk tudni könyvet olvasni vele elalvás előtt.


[+]

Ha nem olvasásra használjuk, a képernyő a notebook kikapcsolt állapotában megjeleníthet általunk választott képet, bekapcsolt állapotban pedig kikerülhet rá az időjárás, idő/dátum, az Outlookból vett naptár és azt is, ha van új levelünk.

Tapasztalatok

A ThinkBook Plusra leginkább jellemző tulajdonság, hogy halk, különösen a tesztelt változat az alacsony fogyasztású Core i5-10210U processzorral. Bár a hűtés aktív, igazából még maximális terhelés mellett sem nagyon hallani hangját, és a burkolat sem melegszik számottevően. Megvizsgálva a komponensek működését azonban rögtön látható, hogy ennek a csendnek a teljesítményben látjuk kárát!

Terhelés nélkül körülbelül 40 °C környékén dolgozik a processzor, ez a hőmérséklet az AIDA64 stressztesztjét bekapcsolva azonnal 78 °C-ra ugrik fel, melyhez 3,5 GHz-es órajel tartozik. Ezek azonban pillanatnyi értékek, a frekvencia először 2,8 GHz-re csökken, ahol csak egy percet tölt, majd végül 2,3 GHz-en állapodik meg. Ezzel együtt a processzor hőmérséklete is lejjebb megy, hosszú távon 67 °C-ot mértünk, ami kifejezetten, talán túlságosan is visszafogott érték. A TDP a nagyobb órajelet mutató időszakban 18 watt volt, a hosszabb menet alatt viszont 13 wattra csökkent, tehát úgy tűnik, hogy lenne még némi tartalék a rendszerben, és hát a hűtés sincs éppen csúcsra járatva a zaj szempontjából.

[+]

Amennyiben a feladat az integrált GPU erejét is igényli, a TDP esetében ugyanezt a 18-13 wattos menetet látjuk, ez viszont az órajeleknél már azzal jár, hogy a CPU 1,4 GHz-en, a GPU 850-900 MHz-en üzemel. A CPU órajele ilyenkor 61 °C körül mozog, a burkolatnál pedig a billentyűzet oldalán és lent is egyaránt 37 °C-os maximumokkal találkoztunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés