Kívül könyv, belül gép: Lenovo ThinkBook Plus

Különleges koncepció a monitor hátoldalán e-ink panelt viselő notebook, de szerintünk csak kevés szituációban hasznos.

Bevezetés, külső

Az utóbbi időben mintha megszaporodtak volna azok a gyártók, akik plusz kijelzőkkel szeretnék érdekesebbé varázsolni noteszgépeiket. Ennek a trendnek nemcsak hajtómotorja, de nagy öregje is az ASUS, akik a Taichival már 2013-ban elkezdtek próbálkozni ezzel az iránnyal, de említhetnénk a 2011-es Acer Iconia 6120-at, vagy a piacra végül sosem kerülő 2010-es MSI koncepció-notebookot is. A Lenovo sem éppen ismeretlen szereplő itt, elég csak a Yoga Book C930-ra gondolni, amely már igazán közel van tesztalanyunkhoz, hiszen ahhoz hasonlóan egy normál LCD kijelzőt kombinál egy e-ink panellel.

Míg azonban a Yoga Booknál az e-ink a billentyűzet helyére került, addig a ThinkBook Plusnál megmaradt a hagyományos klaviatúra, az érintésérzékeny elektronikus papír pedig a monitor másik, külső oldalára költözött. Ezzel egyszerre nyerünk és vesztünk: megmaradnak a hagyományos kezelőszervek, ami a mindennapi használatot könnyíti meg, viszont kiesünk a szuperkönnyű ultrabookok kategóriájából, hiszen egy komplett notebookra kellett ráapplikálni még valami pluszt.

Külső

A ThinkBook Plus a fentieknek megfelelően tehát nem egy filigrán noteszép, bár igazából nem is hatalmas: 308 x 217 x 17 mm-es és 1,4 kg-os, így tulajdonképpen átlagosnak nevezhető; amiért mégis nehéznek érződik, az az, hogy tömegének viszonylag nagy hányada származik a felső, kijelzőket tartalmazó részből, melyet kívül és belül is üveg burkol. Az, hogy a tömeg ennek ellenére is másfél kilogramm alatt maradt, egy kompromisszumnak köszönhető: az akkumulátor mindössze 45 Wh-s, ami a mai világban igen alacsonynak számít, különösen egy 13,3”-es üzleti notebook esetében.


[+]

Összerakás és anyaghasználat szempontjából nem lehet panaszkodni a ThinkBook Plusra, nem hoz szégyent a nevére. A zsanérok masszívak és kétkezes használatot követelnek, ami érthető az általuk hordozott plusz súlyt is figyelembe véve. Az alsó rész jól összeszerelt, igényes, a billentyűzet és a burkolat szélei sem hajlékonyak. A kijelző kerete is jórészt vékony, kivéve alul, ahol egy méretesebb szürke felület terpeszkedik – szerencsére a webkamera nem ide, hanem a felső részre került, mechanikus védőfedél nélkül. A dizájn egyébként konzervatív – nincs is szükség a feltűnősködésre, hiszen a felső, Gorilla Glass által védett 10,8”-es e-ink panel úgyis magára vonzza a tekintetet.

[+]

A notebook alsó oldalát kilenc csavar tartja zárva, ezeket kioldva viszonylag könnyen eltávolítható ez a burkolat. Mögötte egy duplaventilátoros hűtést találunk, illetve hozzáférünk az M.2 foglalathoz, de a bővítési lehetőségek nem túl acélosak (az ezüstszínű árnyékolás alatt viszont egy szabadon hagyott memóriafoglalat lapul, ami azért jó hír).


[+]

Csatlakozók terén közepes a kínálat: kapunk két USB 3.2 Gen1 Type-A konnektort, HDMI-t és kombinált hangcsatlakozót, és van még egy USB 3.2 Gen2-es Type-C port is, ám ez egyben a töltőport is, ami korlátozza a rendelkezésre állását.

Hardver és teljesítmény

A ThinkBook Plus érdekességét az e-ink kijelző adja, így talán nem meglepő, hogy a konfiguráció árához mérten nem különösebben erős. Tulajdonképpen nyugodtan mondhatjuk, hogy egy közepes felszereltségű notebookot kapunk, tizedik generációs Core i5 processzorral, egy darab 8 GB-os memóriamodullal és 512 GB-os SSD-vel.

Specifikációk
Termék megnevezése Lenovo ThinkBook Plus
Processzor Intel Core i5-10210U – 1,6/4,2 GHz, 15 W TDP
Memória 1 x 8 GB SK Hynix DDR4-2666
Kijelző - 13,3"-es, 1920x1080 pixeles LG IPS panel, 60 Hz-es frissítéssel
- 10,8"-es, 1920x1080 pixeles monokróm e-ink panel, érintésérzékeny
Grafika Intel UHD Graphics
Adattároló 512 GB Samsung PM981a SSD, PCIe 3.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6 AX201
- Bluetooth 5.0
Interfészek - 1 db USB 3.2 Gen2 Type-C (töltésre is)
- 2 db USB 3.2 Gen1 Type-A
- HDMI
- összevont audio ki- és bemenet
Extrák billentyűzetvilágítás, ujjlenyomat-olvasó a bekapcsológombban, toll az e-ink kijelzőhöz
Akkumulátor 45 Wh
Méret 308 x 217 x 17 mm
Tömeg 1,4 kg
Operációs rendszer Windows 10 Pro
Gyártó honlapja www.lenovo.hu
Termék honlapja Lenovo ThinkBook Plus
Fogyasztói ár 630 000 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

Szokás szerint a háttértárral kezdjük a teljesítmény ismertetését. A Samsung PM981a régi ismerős, több notebookban is találkoztunk vele és itt sem okoz csalódást, teljesítménye kiváló, szépen hozza azt, amit egy erős PCIe 3.0 x4-es meghajtótól elvárhatunk.

A gép általános felhasználásra is megfelelően erős, a négymagos, Hyper-Threadinggel dolgozó Core i5-10210U egyáltalán nem lassú, a vásárlók, és különösen a ThinkBook Plust választók túlnyomó többségének valószínűleg fel sem tűnne, ha Core i7 kerülne a helyére. Az egycsatornás, 8 GB RAM ugyanakkor ma már a minimum, amit egy átlagos notebookban elvárunk, itt pedig azért egy cseppet magasabb az árszint. Mindenesetre az általános tudást mérve a következő számokat láttuk:

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 4169 / 17 510 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 45,07 fps / 483 cb
Cinebench R20 CPU Single / CPU Multi 390 / 1137 cb
Veracrypt SHA 256 / SHA 512 190 / 69 MB/s
Veracrypt64 SHA 256 / SHA 512 236 / 391 MB/s
PCMark 8 Home Conventional / OpenCL 3243 / 3674
PCMark 8 Work Conventional / OpenCL 3553 / 4924
PCMark 8 Creative Conventional / OpenCL 3377 / 4700
PCMark 8 Office 2013 3137
PCMark 8 Storage 5048
PCMark 10 Extended 2599
PCMark 10 Essentials / Productivity 8241 / 6614
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 2822 / 803
SpecWPC 7-Zip Compress* 388,9 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 259,4 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 27,83 / 9,85 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 15,3 fps
SpecWPC Python SciPy* 135,55 s

Ha összevetjük a számokat mondjuk a Ryzen 5 4500U-val, akkor azért érezhetővé válik némi lemaradás a Renoir mögött; hogy ezen a Tiger Lake mennyit javít majd, az a következő hetekben-hónapokban derül majd ki.

A 3DMark alatt kapott értékek is megfelelnek a várakozásnak: dedikált GPU hiányában a ThinkBook Plus nem a játékosok számára készült.

Tapasztalatok

Kijelző

Mármint a „rendes” kijelző, mely egy 13,3”-es, Full HD felbontású IPS panelre épül, mely teljes mértékben megfelel az igényeknek: 350 nit maximális fénysűrűség, 1692:1 kontraszt és közel 94 százalékos sRGB lefedettség jellemzi.

[+]

Mindez azt jelenti, hogy a ThinkBook Plus akár grafikai munkákra is megfelelő választás lehet, azzal a kitétellel, hogy kalibráljuk a képernyőt, méréseink szerint ugyanis a színhűség nem éppen a legjobb, a delta E érték átlaga közel 5, maximuma pedig majdnem eléri a 10-es értéket, ami már szabad szemmel is látható eltérést jelent az árnyalatok között. A fehéregyensúly ugyanakkor rendben van, a 6500 K elméleti értéket a valóságban 6487 K-nak mértük.

[+]

Az LG gyártotta panel további jó tulajdonsága, hogy PWM-mentes háttérvilágítást használ, így az alacsonyra vett fényerőnél sem kell vibrálásra számítanunk.

[+]

Áttérve most a második kijelzőre, erről túl sokat nem érdemes írni – az e-könyv olvasókban megszokott élményt kapjuk, magas kontraszttal, 10,8 hüvelykes képátlóval. Az e-ink panelektől megszokott módon ez is csak akkor fogyaszt energiát, ha változik a tartalma, az üzemidőt tehát gyakorlatilag nem befolyásolja. A könyolvasókhoz hasonlóan napfényben tökéletesen látható a tartalma, és nem csoda, hogy egyik funkciója éppen az e-könyvek megjelenítése (a népszerűbb formátumok közül az EPUB, MOBI, PDF és a TXT is támogatott).

Fontos, hogy ezt a panelt a gép teljesen külön kezeli, a Windows számára nem jelenik meg második kijelzőként, így ha valaki arra gondolna, hogy a böngészőt teszi ki rá cikkolvasáshoz, el kell keserítenünk, ilyet nem tud, hacsak nem konvertáljuk PDF fájllá a szóban forgó weboldalt. A modern e-könyv olvasókkal ellentétben a ThinkBook Plus e-ink panelje nem kapott világítást, vagyis a sötétben nem fogunk tudni könyvet olvasni vele elalvás előtt.


[+]

Ha nem olvasásra használjuk, a képernyő a notebook kikapcsolt állapotában megjeleníthet általunk választott képet, bekapcsolt állapotban pedig kikerülhet rá az időjárás, idő/dátum, az Outlookból vett naptár és azt is, ha van új levelünk.

Tapasztalatok

A ThinkBook Plusra leginkább jellemző tulajdonság, hogy halk, különösen a tesztelt változat az alacsony fogyasztású Core i5-10210U processzorral. Bár a hűtés aktív, igazából még maximális terhelés mellett sem nagyon hallani hangját, és a burkolat sem melegszik számottevően. Megvizsgálva a komponensek működését azonban rögtön látható, hogy ennek a csendnek a teljesítményben látjuk kárát!

Terhelés nélkül körülbelül 40 °C környékén dolgozik a processzor, ez a hőmérséklet az AIDA64 stressztesztjét bekapcsolva azonnal 78 °C-ra ugrik fel, melyhez 3,5 GHz-es órajel tartozik. Ezek azonban pillanatnyi értékek, a frekvencia először 2,8 GHz-re csökken, ahol csak egy percet tölt, majd végül 2,3 GHz-en állapodik meg. Ezzel együtt a processzor hőmérséklete is lejjebb megy, hosszú távon 67 °C-ot mértünk, ami kifejezetten, talán túlságosan is visszafogott érték. A TDP a nagyobb órajelet mutató időszakban 18 watt volt, a hosszabb menet alatt viszont 13 wattra csökkent, tehát úgy tűnik, hogy lenne még némi tartalék a rendszerben, és hát a hűtés sincs éppen csúcsra járatva a zaj szempontjából.

[+]

Amennyiben a feladat az integrált GPU erejét is igényli, a TDP esetében ugyanezt a 18-13 wattos menetet látjuk, ez viszont az órajeleknél már azzal jár, hogy a CPU 1,4 GHz-en, a GPU 850-900 MHz-en üzemel. A CPU órajele ilyenkor 61 °C körül mozog, a burkolatnál pedig a billentyűzet oldalán és lent is egyaránt 37 °C-os maximumokkal találkoztunk.

Bevitel, hang, üzemidő és értékelés

A ThinkBook Plus billentyűzete nem rossz, de nem is éri el a ThinkPad gépeken megszokott minőséget. Az átlagnak megfelelő merevséget kapunk, a kapcsolásról pedig határozott visszajelzést. A kiosztás némileg összenyomott, a kurzormozgató gombokat egyetlen sorba kényszerítették, az Ű betűt pedig az Enterhez tapasztották. Ilyet egyébként sok hasonló méretű notebooknál láttunk már, ezért nem írnánk a Lenovo számlájára. A billentyűzet háttérvilágítást is kapott, a jobb oldalsó élre átmozgatott bekapcsológomb pedig ujjlenyomat-olvasót is rejt. A billentyűzet alatt a rejtett gombokkal rendelkező tapipadot találjuk, mely teljesen megfelel a célnak, talán szélessége lehetne kicsit nagyobb.


[+]

Harmadik beviteli eszközként tekinthetünk az e-ink kijelzőre is, mely nemcsak a már említett passzív olvasó üzemmódban használható, hanem a notebookhoz mellékelt tollal jegyzetelni is tudunk rá. Erre a célra egy külön szoftver szolgál, aminek segítségével írhatunk és rajzolhatunk is, mindez pedig a OneNote-tal is szinkronizálódik. Tapasztalataink szerint a 4096 nyomásszintet megkülönböztető e-ink panel elég jól követi a tollat, kár, hogy az utóbbit nem tudjuk a notebook testébe rejteni, sőt még a notebookhoz mellékelt masszív tokban sincs neki külön zseb. Ehelyett mágnesekkel tapaszthatjuk a noteszgép oldalára, ez a rögzítési megoldás azonban nem valami stabil.


[+]

A hangszórók a ThinkBook Plus esetében a gép aljára kerültek, átlagos hangminőséggel és hangerővel.

Üzemidő

Már említettük, hogy a plusz kijelző és Gorilla Glass hozta extra tömeget a Lenovo részben az akkumulátor csökkentésével kompenzálta, a 45 Wh-s kapacitás ma már a spektrum alsóbb részét jelenti. Ennek megfelelően üzemideje közepesnek mondható, de azért elég arra, hogy könnyedebb munkával egy napot is kihúzzunk töltés nélkül.

Értékelés

Érdekes koncepció a ThinkBook Plus, melynél igazából azon áll vagy bukik a vásárlás, hogy szükségünk van-e az e-ink kijelzőre épülő jegyzetelésre. Ha ugyanis pusztán a notebookot nézzük, akkor teljesítményéhez, tudásához mérten roppant drága, ráadásul hordozhatósága sem a legjobb. Hiába az igényes kivitel, a plusz kijelző miatt sérülékeny a készülék, így az mindenképpen a Lenovo javára írható, hogy igényes tokot is mellékel hozzá.


[+]

Az e-ink nyújtotta plusz szolgáltatások közül az e-könyvek olvasása jórészt kötelező gyakorlatnak tűnik. A formátumtámogatás többé-kevésbé rendben van, de azért sorolhatnánk még azokat a fájltípusokat, amelyeket szeretnénk megnyitva látni (például djvu, Comic Book Archive, többoldalas TIFF stb.). Nincs viszont világítás, a ThinkBook Plus tömege és mérete pedig a szabadidős könyvolvasás ellen szól, sokkal inkább felel meg a gyakorlatban forgatott szakkönyvekhez, amelyek mellé még jegyzetelünk is. Aki ilyen felhasználásra keres notebookot, annak jó megoldás lehet ez a gép – ha erre nincs szükségünk, akkor a Plus nélküli ThinkBook vonalban is sokkal jobb ajánlatokat találunk.

Wombath

A Lenovo ThinkBook Plus notebookot a Lenovo Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények