Lenovo variáció elit tablet témára

Az Ideapad Miix 700 a nagyon hasonlít a Surface Pro 4-re, bizonyos tekintetben túl is szárnyalja...

Külső

Mostanában záporoznak az eddig lényegében egyeduralkodónak számító Surface Pro gépek vetélytársai a nagyméretű, nagy teljesítményű, prémium tabletek világban. A Dell, az Asus, a Fujitsu és az Acer megoldása után most a Lenovo egyik variációját nézzük meg a témára. Az Ideapad Miix 700-at otthoni felhasználóknak szánják, tehát a Surface Pro 4 közvetlen ellenfele; a vállalati szférában a Thinkpad Helix és a ThinkPad X1 Tablet versenyez.

Nyilván senki sem lepődik meg azon, hogy a Miix 700 külsőre nagyon hasonlít a Surface Pro 4-hez, hiszen a 12 hüvelykes kijelzőt, keskeny káváját és a Skylake-alapú hardvert befogadó, de lehetőleg vékony fémházat nem igazán lehet sokféleképpen megvalósítani. Szellőzőnyílás nincs, ebből egyenesen következik a passzív hűtés (a gép két oldalán látható nyílások a hangszórók). A Lenovo a Microsofthoz hasonlóan a készülékház hátáról kihajtható támaszt készített, ennek zsanérja viszont egyedi, ugyanazt az óraszíjra emlékeztető megoldást kapta, amit a legkomolyabb Yoga kettő az egyben notebook-tableteknél használnak.

Az IPS paneles, 2160x1440 pixeles érintőképernyő oldalaránya kedvünkre való, vagyis 3:2, felülete fényes, de arra nem találtunk utalást, hogy Gorilla Glass vagy egyéb védelem van-e rajta. A gépház majdnem 9 mm vastag, ami átlagos értéknek számít a kategóriában, a 780 grammos súly viszont a könnyebbek közé sorolja tesztalanyunkat. Azért érdekes ez, mert akkumulátorban – ami a súlyt növelni szokta – nagyon komoly a Miix 700, 41 wattórát kínál.

Tisztességes üzemidőre lehet számítani, ugyanis a hardver Core m alapú, csatlakozók terén viszont a kategória átlaga alatt marad a Lenovo. Az első USB csatlakozó hagyományos formájú és 3.0-s, a második viszont csak 2.0-s és egyben a töltő aljzata is. A képkimenet szerepét micro HDMI látja el, ezen felül már csak hang ki- és bemenetet, illetve a kitámasztó alá rejtett microSD kártyaolvasót kapunk szériában. Az opciós tételek listáján szerepel még LTE modem és Intel RealSense 3D kamera, de egyszerre csak az egyik kérhető. Az alap előlapi kamera 5 megapixeles, akárcsak a hátlapi, de utóbbinak van LED segédfénye is. Dokkolót vagy port replikátort nem kínál a Lenovo.

Ahogyan kiegészítő beviteli eszközöket sem, de ez a dolog egy örömteli tényt rejt magában: az alulra felcsatlakoztatható billentyűzet és az aktív toll is felár nélküli tétel, alaptartozék. A mágnesesen kapcsolódó billentyűzet a Surface Pro 4 megoldását másolja: hajlékonyan kapcsolódik, és nem csak laposan a tablet alatt tud elterülni, hanem a kijelző alsó peremére is felkapaszkodhat, ezzel kicsit megemelve a hátsó részét. Csatlakozói, beépített akkumulátora vagy adattára nincs, és sajnos billentyűzetvilágítása sem. A vékonyka ceruzaelemmel (AAAA) hajtott toll a téma legjobbjától, a Wacomtól származik.

Hirdetés

Teljesítmény

Hogy alacsonyan tartsák a fogyasztást és a hőtermelést, a mobil Skylake-alapú Core m processzorokhoz nyúltak a Lenovónál, amikor a Miix 700-at konfigurálták. Intel Core m5-6Y54 és m7-6Y75 szerepel a kínálatban, melyek alapórajele valamivel 1 GHz fölötti, turbóval 3 GHz körüli értékre is felmehetnek. Melléjük 4 vagy 8 GB LPDDR3 memória kerül kétcsatornás kiszerelésben, az adattár szerepét pedig 128 vagy 256 GB-os SSD tölti be. Aki nem riad vissza a feladattól, a karbantartási útmutató alapján maga is ki tudja cserélni az SSD-t, ugyanis M.2 foglalatos.

Termék megnevezése Lenovo Ideapad Miix 700
Processzor Intel Core m5-6Y54 – 1,1/2,7 GHz
Intel Core m7-6Y75 – 1,2/3,1 GHz
Memória 4 vagy 8 GB LPDDR3 az alaplapon
Kijelző 12"-os 2160x1440, érintésérzékeny IPS panel
fényes felülettel – 216 ppi
Grafika Intel HD Graphics 515 – integrált
Adattároló 128//256 GB SSD – SATA 3.0
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel ac-s Wi-Fi, Bluetooth 4.2, LTE modem (opcionális)
Interfészek - USB 3.0
- USB 2.0 (egyben töltőaljzat)
- micro HDMI képkimenet
- dokkoló
- audio ki- és bemenet
Extrák 5 MP előlapi kamera, 5 MP hátlapi kamera segédfénnyel, microSDXC kártyaolvasó, kiegészítő billentyűzet és aktív érintőtoll, opcionális Intel RealSense kamera, opcionális LTE modem
Akkumulátor 4 cellás – 41 Wh
Méret 292 x 210 x 8,95 mm – csak a tablet
293 x 201,4 x 14,45 mm – billentyűzettel
Tömeg 780 g – csak a tablet
1110 g – billentyűzettel
Operációs rendszer Windows 10 Pro
Gyártó honlapja www.lenovo.hu
Termék honlapja Ideapad Miix 700
Fogyasztói ár 390 000 forinttól (Core m5, 4 GB RAM, 128 GB SSD)
Garancia 2 év

Mint írtuk korábban, az akku jó nagy, 41 wattórás, az opciós listán pedig LTE modem is szerepel, így ezen a téren a Lenovo lenyomja a Microsoft konkurenst. Ha figyelembe vesszük, hogy alaptartozék a billentyűzet és a Wacom toll is, akkor az alapgép (Core m5, 4 GB RAM, 128 GB SSD) valamivel négyszázezer forint alatti ára is jobb ajánlat a fő konkurensnél. Az optimális összeállítás 8 GB memóriával, 256 GB-os SSD-vel és LTE modemmel 430 000 forint környékén kapható. Ne feledjük, az árban benne van a billentyűzet és az aktív Wacom toll is! Meg kell még jegyezni, hogy a hazai forgalomban egyelőre csak feketében kapható a készülék, a nálunk járt világos színben nem.

Tabletek terén pusztán a processzor típusából nem következik egyértelműen a teljesítmény, különösen nem a Core m-es megoldásoknál. Láttunk már olyat is, ami órákig tudott 2 GHz-es frekvenciát tartani, de olyat is, ami 1,2 GHz-nél nemigen ment magasabbra. Sajnos a Miix 700 az utóbbi esethez volt közelebb. A CPU terhelésekor csak rövid ideig, mintegy 20-30 másodpercig tartotta a 2,4 GHz-et, ami kétmagos terhelésnél a csúcs órajele. Ezután leváltott 1,5-1,6 GHz-re, az ötödik percben már csak 1,3-1,4 GHz-es frekvencián pörgött, a tizedik perctől pedig be kellett érnünk 1,2 GHz-cel, ami persze még mindig egy picivel a specifikált alapórajel fölött van.

Összességében tehát elég szerény hardverteljesítményre számíthatunk a Miix 700 esetében, jelentősen lassabb a Core i3-as notebookoknál, nagy Skylake táblázatunkban még a Core m5-6Y57 oszlopától is jócskán elmarad. Azért így is elég fürge némi internetezéshez, a rövid idejű terheléseket (például egy alkalmazás elindítása vagy képszerkesztés) is bírja, az SSD révén az általános válaszidőre sem lehet panasz, médialejátszásnál pedig jól jön az integrált grafikus mag hardveres gyorsítása.

Előnye is van a kis teljesítménynek, mégpedig az alacsony fogyasztás és az abból következő minimális melegedés (és persze a hosszabb akkumulátoros üzemidő). A gépháznak csak a jobb felső sarka melegedett 40 °C-ig, ezt az értéket még az ARM-alapú tabletek többsége is túlszárnyalja. Érintésre tehát kényelmes maradt a tablet, processzorának 60 °C-os hőmérséklete is kellemesen alacsony. Talán engedhették volna az egész gépet kicsit jobban felmelegedni, közben valamivel magasabb órajelen járni.

Gyakorlatban

Igazi prémium szerkezet benyomását kelti a Lenovo Ideapad Miix 700, amikor kézbe fogjuk. Kijelzőjét nagyjából kétcentiméteres káva keretezi, ami épp elég széles ahhoz, hogy kényelmesen ráfogjunk, de az érintéses érzékelést ne aktiváljuk véletlenül. Némi nyomogatás után feltűnt, hogy a gépház talán nem annyira betonstabil, mint a fő konkurensnél, és ha a kijelzőt a peremétől két-három centiméterre erősebben megnyomjuk, akkor a káva mentén kis hullámok jelennek meg. Ettől az apró kellemetlenségtől eltekintve meg voltuk elégedve a készülék általános minőségével.

Kifejezetten tetszett a 12 hüvelykes kijelző 3:2-es oldalaránya, így a tablet szinte pontosan akkora, mint az A4-es lap vagy a nagyobb füzetek. Az eszköz mérete és közel 800 grammos súlya miatt is inkább két kézzel tartva kényelmes használni. Erős napfényben nem sokat láttunk a 2160x1440 pixelből, az egyébként korrekt, 340 cd/m²-es fényerő és 1000:1 kontrasztarány a nyári verőfényben nem, legfeljebb árnyékban tudja legyőzni a fényes képernyő tükörhatását. Egészen jól szól a tablet két kis hangszórója. Bár basszust nem sokat adnak, magas tartományunk nem tolakodó, akár némi zenehallgatásra is megfelelnek. Egyetlen baj velük, hogy a rövidebb oldalak alsó felére tették őket, így a tabletet kézben tartva épp eltakarjuk őket.

Nagyon szépen teszi a dolgát az óraszíjas zsanér révén egyedi kitámasztó. Szép elegánsan jár, megfelelően erős mágnes tartja zárva a helyén, a kinyitását segítő bemélyedések is elég nagyok, a dőlésszög pedig fokozatok nélkül állítható egészen 150-160 fokig. Azzal viszont számolni kell, hogy a tabletet ölbe véve a vékony fémlemezből készített kitámasztó esetleg vágni fogja a combunkat, ebből a szempontból az Acer Switch Alpha 12 vagy a Fujitsu Stylistic One vastagabb megoldása praktikusabb.

Korrektre sikerült a Lenovo felcsatlakoztatható billentyűzete. Alapja a hasonló termékekénél valamivel vaskosabb, stabilabb, ez elsősorban ölben használva vagy megemelt hátsó résszel jött jól. Érdemes ezt a két megoldást vegyíteni, mert combra téve a tablet támasza nagyon hátranyúlik, ilyenkor jól jön, hogy a klaviatúra hátsó részének megemelésével bő két centimétert rövidül. A billentyűzettel több mint 1 kg-ra nő a készülék súlya. Gombjai a Lenovo notebookjaihoz hasonló ívű kupakot kaptak, sajnos háttérvilágítás nincs alattuk. Járásuk a tipikus tabletbillentyűzeté: határozott nyomáspont, minimális nyomásút és csillapítás. A lehetőségekhez mérten egész nagy, integrált gombos touchpadet tettek a gombsorok alá, ennek felülete sima, csúszós, a többérintéses gesztusokat is szépen kezelte Windows 10 alatt, gombjai kellő finomsággal járnak.

Nagy pluszt jelent a Miix 700 repertoárjában a nyomásérzékeny érintőtoll, amit ráadásul felár nélkül adnak hozzá, hab a tortán, hogy a témában legjobbnak számító Wacom megoldásáról van szó. Hogy pontosan mennyire hatékony, azt nem tudjuk megmondani, ugyanis nincs tapasztalatunk tollas rajzolásban, tervezésben. A Windows alapfunkciói nagyon jól kezelhetőek vele, a komoly pixelsűrűség miatt gyakran aprócska kezelőfelületi elemeket sokkal ügyesebben lehet vele nyomkodni, mint ujjal, a két gomb pedig további lehetőségeket kínál. Egyetlen kritizálható részlete a rögzítője, mely egy USB csatakozóba dugható, elég merev műanyag tartó, ami félő, hogy táskába rakva a készüléket letörhet, beletörhet az USB portba.

Hatalmas, 41 wattórás akkumulátora miatt egyáltalán nem lepődtünk meg, amikor a Miix 700 alacsony terheléses tesztünkben csak 15 óra után kérte a töltőt. A kijelző rengeteg pixele miatt a nagyfelbontású videós teszt már „csak” valamivel több mint hét óráig tartott. Teljes terhelésen három órát meghaladó élettartamot kaptunk, de számolni kell vele, hogy eközben a Lenovo tablet a takarékosra hangolt Core m-mel nem lesz túl fürge.

Értékelés

Összegezve a látottakat, nagyon jól megcsinálta a maga csúcs tabletjét a Lenovo. Az IdeaPad Miix 700 formailag szinte azonos a kategóriát meghatározó Microsoft Surface Pro negyedik generációs modellével; ugyanúgy 3:2 oldalarányú 12 hüvelykes kijelzője, ugyanúgy a hátuljából hajtható ki a fémlap formájú támasztó, és ugyanúgy van hozzá mágneses rögzítésű billentyűzet, illetve aktív toll, még az árazása is hasonló – látszólag.

Alaposabban megfigyelve viszont minden részlete egy kicsit más. A Miix 700 kijelzője kisebb felbontású, kitámasztója a Lenovó jellegzetes, óraszíjas zsanérját kapta, de ezeknél sokkal fontosabb, hogy a nagyjából négyszázezer forinttól induló árban benne van a billentyűzet és a toll is, nem kell külön költeni rájuk, így a Lenovo máris jelentős árelőnybe kerül a Microsofttal szemben. További lényeges – akár vásárlást eldöntő – plusz, hogy itt kérhetünk LTE modemet.

Vannak viszont mínuszok is, melyek közül a legerősebb a szerény teljesítményű Core m processzorok használata. A néhány másodperc után 1,2-1,4 GHz környékére csökkenő órajel sokak számára kevés lehet, és talán a betyáros akkumulátoros üzemidő sem kárpótol érte. A jól megvalósított billentyűzetből sajnos kimaradt a háttérvilágítás, ha pedig erősebben nyomjuk a kijelző szélét, akkor hullámosodni kezd.

A Lenovo IdePad Miix 700 akkor lehet nagyszerű ajánlat, ha fontos számunkra az LTE modem, illetve a jó minőségű Wacom toll, és beérjük a Core m alacsonyabb teljesítményével, ezért tetszett címet kap tőlünk a készülék. Minden más esetben jobban járunk a konkurensekkel, melyek közül konzumer vonalon az Acer Switch Alpha 12 nagyon erős versenyző komolyabb teljesítménnyel, világító billentyűzettel, jobb árral (de nincs LTE modem). Hasonló árazása miatt még szóba jöhet a vállalati szegmensből a Fujitsu Stylistic One erősebb hardverrel, dokkolóval, de gyengébb kijelzővel, van, akinek jobb alternatíva lehet.


Lenovo Ideapad Miix 700 convertible

rudi

A Lenovo Ideapad Miix 700-at a Lenovo hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés