Hirdetés

Izmos VGA-k hűtése

Arctic Cooling Accelero

Az utóbbi időben a GPU-k és a köréjük épülő videokártyák fogyasztásban és melegedésben is túltettek a CPU-kon. Egy csúcskategóriás GeForce vagy Radeon fogyasztása eléri a 100-140 wattot, hűtése pedig rendszerint elfoglalja a szomszédos bővítőkártyahelyet. Míg a processzorokra több mint fél kilós "vasdarabokat" és 12 centiméteres ventilátorokat aggathatunk, a videokártyáknál a helyhiány miatt trükközni kell. Megnéztük, hogy az Arctic Cooling, a GlacialTech és a Thermalright mit agyalt ki, de az ATI és NVIDIA gyári megoldását is alaposan körbejártuk.

Az Arctic Cooling hosszú idő után szakított a Silencer sorozatával, melynek fő jellegzetessége az volt, hogy a levegőt a számítógépházból kifelé fújta. Sajnos a fújáshoz és irányításhoz egy műanyag borításra volt szükség, ami felerősítette a zajokat, így a Silencernek - halkítónak - éppen a nevében jelzett tulajdonságát - a halkságát - lehetett kétségbe vonni. Mindezek ellenére nagyon sok VGA-gyártó választotta az Arctic Cooling hűtését tuningos sorozataihoz.

Az újonc Accelero szakított a régi szellőzési képlettel. A gyártó weboldalán elmagyarázza, miért nem jó a házból kifelé szellőztetés a halk rendszereknél. A levegő ilyetén mozgatásához nagyobb nyomás kell, amihez nagyobb ventilátort szerelnek be. A nagyobb ventilátor nagyobb zajjal jár. Az Arctic Cooling az Acceleróval is valami teljesen újat, egyedit alkotott. Első ránézésre nem is egyértelmű, hogyan szellőzik. Kicsomagolva egy nagy, műanyag borításból kikandikáló bordát és ventilátort pillantottunk meg. A hűtő meglehetősen termetes, és szinte szerelőkészlet nélkül érkezik, csak csavarok vannak hozzá, de abból jó sok.

Ahogyan a Silencerből, úgy Acceleroból is van külön GeForce-os, az X1 és Radeonos, az X2. A két hűtő formára megegyezik, csak a VGA-val érintkező oldaluk tér el. GeForce-ok közül a 6800-as sorozatra, a PCI Expresses 7800-akra és a 7900 GTO/GTX kártyákra tehetünk Accelerót. A 7900 GT egyes alkatrészei beleütközhetnek a hűtőbe. Vásárlás előtt érdemes megnézni az Arctic Cooling honlapján található kompatibilitási ábrát. A Radeonok közül az X1800, X1900 éx X1950 sorozat nyerő, bár az utóbbinál felfedeztünk egy problémát. Az Accelerók ventilátora a VGA-ról kapja az áramot, amihez a Radeonosnak 3-tűs csatlakozója van. A Radeon X1950 XTX-nek négytűs a tápcsatlakozója. A GeForce-os X1-en nem volt ilyen gond, annak két- és négytűs csatlakozója is van. Valószínű, hogy a Radeonos X2-t is módosítják majd.

Az X2 alján kivágott ablakocskába a tévébemenetet kezelő Theater chip kerül.

A ventilátoros műanyag burok felülről öleli körbe a hőcsövekkel megtámogatott bordát. A levegő így felül, a ventilátoron keresztül, érkezik be, majd alul, az alaplap közelében távozik. A szellőzés iránya meglehetősen szokatlan.

A bordán három heat-pipe osztja el a meleget. A lamellák vékonyak és nem túl sűrűek, tehát nagy a felületük, és kis huzatban is jók lehetnek.

Mivel a műanyagház szinte teljesen zárt, a beszívott levegő csak a bordán keresztül távozhat. A másik szellőzőnyílás a videokártya hátulja felé néz, egyenesen a feszültségstabilizáló - jellemzően alaposan melegedő - áramkörökre.

A ventilátor felfüggesztése nagyon ötletes. A műanyagba egy gumigyűrűt fogtak, amely minden rezgést lecsillapít. A folyadék felületi feszültségén sikló, kis motorerejű légkavaró amúgy sem egy zajongós fajta. Percenkénti fordulatszáma 1000 és 2000 között állítható. Az Arctic Cooling 6 éves garanciát vállal rá.

Hogy mekkora is az Accelero, az videokártyára szerelve látszik csak igazán. A nem éppen kicsike GeForce 7900 GTX-et szinte teljesen beborítja. Ez leginkább a memóriák szempontjából jó hír.

Ahogy a mellékelt képen is látszik, a műanyagborítás hátsó kijárata tökéletes összhangban van a GeForce kis bordájával, de ugyanekkora a harmónia a Radeon X1950 XTX-nél is. A termetes borda kissé rálóg a tápcsatlakozóra, ezért ezt érdemes még a szerelés előtt bedugni. Ettől az apró óvintézkedéstől eltekintve nagyon könnyű volt felszerelni az Accelerot. Csak rá kellett fektetni a VGA-t, majd betekerni 8-9 kis csavart.

Az Accelero magasra helyezett ventilátora a feles kártyák fölé magasodik. Ugyan a műanyagtest elfoglalja a szomszédos kártyahelyet, de a következő aljzatba már nyugodtan pakolhatunk. A légkavaró még a második VGA mellett is levegőhöz jutott, így az Accelero SLI-hez vagy CrossFrie-höz is használható.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Arctic Cooling Accelero X1 Arctic Cooling Accelero X2
Felszerelhető GeForce 6800, 7800 PCIe, 7900 GTX, GTO Radeon X1800, X1900, X1950*
Méret 152 x 120 x 30 mm
Anyag alumínium borda, réz alátéttel,
hőcsövekkel, műanyag borításban
Tömeg 262 g
Ventilátor fordulatszáma 500-2000 rpm
Csapágyazás FDB - Fluid Dynamic Bearing
Gyártó weboldala www.arctic-cooling.com
Termék weboldala Accelero X1 Accelero X2
Forgalmazó TTS Kft.
Bruttó fogyasztói ár 6000 Ft 6000 Ft

*Radeon X1950 XTX-szel nem kompatibilis a ventilátor csatlakozója.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés