Hirdetés

Izmos VGA-k hűtése

Arctic Cooling Accelero

Az utóbbi időben a GPU-k és a köréjük épülő videokártyák fogyasztásban és melegedésben is túltettek a CPU-kon. Egy csúcskategóriás GeForce vagy Radeon fogyasztása eléri a 100-140 wattot, hűtése pedig rendszerint elfoglalja a szomszédos bővítőkártyahelyet. Míg a processzorokra több mint fél kilós "vasdarabokat" és 12 centiméteres ventilátorokat aggathatunk, a videokártyáknál a helyhiány miatt trükközni kell. Megnéztük, hogy az Arctic Cooling, a GlacialTech és a Thermalright mit agyalt ki, de az ATI és NVIDIA gyári megoldását is alaposan körbejártuk.

Az Arctic Cooling hosszú idő után szakított a Silencer sorozatával, melynek fő jellegzetessége az volt, hogy a levegőt a számítógépházból kifelé fújta. Sajnos a fújáshoz és irányításhoz egy műanyag borításra volt szükség, ami felerősítette a zajokat, így a Silencernek - halkítónak - éppen a nevében jelzett tulajdonságát - a halkságát - lehetett kétségbe vonni. Mindezek ellenére nagyon sok VGA-gyártó választotta az Arctic Cooling hűtését tuningos sorozataihoz.

Az újonc Accelero szakított a régi szellőzési képlettel. A gyártó weboldalán elmagyarázza, miért nem jó a házból kifelé szellőztetés a halk rendszereknél. A levegő ilyetén mozgatásához nagyobb nyomás kell, amihez nagyobb ventilátort szerelnek be. A nagyobb ventilátor nagyobb zajjal jár. Az Arctic Cooling az Acceleróval is valami teljesen újat, egyedit alkotott. Első ránézésre nem is egyértelmű, hogyan szellőzik. Kicsomagolva egy nagy, műanyag borításból kikandikáló bordát és ventilátort pillantottunk meg. A hűtő meglehetősen termetes, és szinte szerelőkészlet nélkül érkezik, csak csavarok vannak hozzá, de abból jó sok.

Ahogyan a Silencerből, úgy Acceleroból is van külön GeForce-os, az X1 és Radeonos, az X2. A két hűtő formára megegyezik, csak a VGA-val érintkező oldaluk tér el. GeForce-ok közül a 6800-as sorozatra, a PCI Expresses 7800-akra és a 7900 GTO/GTX kártyákra tehetünk Accelerót. A 7900 GT egyes alkatrészei beleütközhetnek a hűtőbe. Vásárlás előtt érdemes megnézni az Arctic Cooling honlapján található kompatibilitási ábrát. A Radeonok közül az X1800, X1900 éx X1950 sorozat nyerő, bár az utóbbinál felfedeztünk egy problémát. Az Accelerók ventilátora a VGA-ról kapja az áramot, amihez a Radeonosnak 3-tűs csatlakozója van. A Radeon X1950 XTX-nek négytűs a tápcsatlakozója. A GeForce-os X1-en nem volt ilyen gond, annak két- és négytűs csatlakozója is van. Valószínű, hogy a Radeonos X2-t is módosítják majd.

Az X2 alján kivágott ablakocskába a tévébemenetet kezelő Theater chip kerül.

A ventilátoros műanyag burok felülről öleli körbe a hőcsövekkel megtámogatott bordát. A levegő így felül, a ventilátoron keresztül, érkezik be, majd alul, az alaplap közelében távozik. A szellőzés iránya meglehetősen szokatlan.

A bordán három heat-pipe osztja el a meleget. A lamellák vékonyak és nem túl sűrűek, tehát nagy a felületük, és kis huzatban is jók lehetnek.

Mivel a műanyagház szinte teljesen zárt, a beszívott levegő csak a bordán keresztül távozhat. A másik szellőzőnyílás a videokártya hátulja felé néz, egyenesen a feszültségstabilizáló - jellemzően alaposan melegedő - áramkörökre.

A ventilátor felfüggesztése nagyon ötletes. A műanyagba egy gumigyűrűt fogtak, amely minden rezgést lecsillapít. A folyadék felületi feszültségén sikló, kis motorerejű légkavaró amúgy sem egy zajongós fajta. Percenkénti fordulatszáma 1000 és 2000 között állítható. Az Arctic Cooling 6 éves garanciát vállal rá.

Hogy mekkora is az Accelero, az videokártyára szerelve látszik csak igazán. A nem éppen kicsike GeForce 7900 GTX-et szinte teljesen beborítja. Ez leginkább a memóriák szempontjából jó hír.

Ahogy a mellékelt képen is látszik, a műanyagborítás hátsó kijárata tökéletes összhangban van a GeForce kis bordájával, de ugyanekkora a harmónia a Radeon X1950 XTX-nél is. A termetes borda kissé rálóg a tápcsatlakozóra, ezért ezt érdemes még a szerelés előtt bedugni. Ettől az apró óvintézkedéstől eltekintve nagyon könnyű volt felszerelni az Accelerot. Csak rá kellett fektetni a VGA-t, majd betekerni 8-9 kis csavart.

Az Accelero magasra helyezett ventilátora a feles kártyák fölé magasodik. Ugyan a műanyagtest elfoglalja a szomszédos kártyahelyet, de a következő aljzatba már nyugodtan pakolhatunk. A légkavaró még a második VGA mellett is levegőhöz jutott, így az Accelero SLI-hez vagy CrossFrie-höz is használható.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Arctic Cooling Accelero X1 Arctic Cooling Accelero X2
Felszerelhető GeForce 6800, 7800 PCIe, 7900 GTX, GTO Radeon X1800, X1900, X1950*
Méret 152 x 120 x 30 mm
Anyag alumínium borda, réz alátéttel,
hőcsövekkel, műanyag borításban
Tömeg 262 g
Ventilátor fordulatszáma 500-2000 rpm
Csapágyazás FDB - Fluid Dynamic Bearing
Gyártó weboldala www.arctic-cooling.com
Termék weboldala Accelero X1 Accelero X2
Forgalmazó TTS Kft.
Bruttó fogyasztói ár 6000 Ft 6000 Ft

*Radeon X1950 XTX-szel nem kompatibilis a ventilátor csatlakozója.

GlacialTech NorthPole 1100

A GlacialTech sem a szolgalelkű másolásról híres. Első VGA-s próbálkozásuk, a NorthPole 1000 nagyon jól sikerült. A maga idejében a legjobb hűtőkkel is felvette a versenyt, fő erénye a halkság volt. A NorthPole 1100 követi a hagyományt. A dobozban a kék borda helyett pirosat találtunk. A dupla ventilátoros szellőztető színe is változott, és kaptunk egy fordulatszám-szabályzót is.

A szellőzési elv maradt a régi. A nagy, háromrészes borda fölé kell szerelni a külön kártyahelyet igénylő szellőzőelemet, amelyben két 80 x 80 x 15 milliméteres légkavaró dolgozik.

A soklapátú, vékony ventilátorok a GlacialTech jól bejáratott gyártójától, az Everflowtól származnak. Közös, háromtűs csatlakozójuk van, amivel a 3,5"-os meghajtóhelyre szerelhető szabályzóhoz köthetőek. Jól feltekerve a fordulatszámot a NorthPole 1100 tuningos hűtőnek is jó lehet.

Első ránézésre a borda nem sokat változott az ezreshez képest. Alaposabban figyelve látszik, hogy a középső bordára hőcsövekkel kapcsolt elemek nagyobbak lettek, és a központi blokk alsó két sarkát kivágták.

Módosítottak a felfogatási furatokon is. Az oldalsó bordarészeket korábban csavarok tartották, most a fémbe feszített heap-pipe-ok fogják őket. A NorthPole lamellái vastagabbak az Acccelero lemezeinél. Az oldalsó elemek hatékonyságát befolyásolhatja, hogy a hőcsövek meglehetősen távolra kerültek a GPU-val érintkező felülettől.

A kiegészítő fémlemezeknek köszönhetően a NorthPole 1100 sokféle videokártyára felszerelhető. Az elforgatott processzoros, AGP-s GeForce-ok tulajdonosai sajnos most is kimaradnak a jóból.

A GlacialTech VGA-hűtője sem apróság, szépen végignyújtózott a GeForce-on; 260 grammos tömege majdnem megegyezik az Acceleroéval. Piros színe miatt inkább a Radeonokkal harmonizál.

A felfogatásért két, kézzel is betekerhető csavar felel. Meghúzásuknál érdemes ügyelni az egyenletességre, mert a lesarkazásgátló keret nélküli GeForce-on nekünk kétszer is megbillent a hűtő. A művelet nem veszélyeztette a GPU testi épségét, de a hűtő nem feküdt fel jól, túlmelegedett alatta a vas.

Ugyan a NorthPole-hoz nem járnak memóriahűtők, a két oldalsó borda olyan magas, hogy alájuk kényelmesen beférnek a kis bordácskák.

A vörös hőleadó elfoglalja a szomszédos kártyahelyet, a levegőt kavaró ventilátorpanel pedig a következőt is benyeli. Ha nem akarjuk, hogy a szélkerekek hatásfoka csökkenjen, a következő aljzatot is érdemes üresen hagyni. Bizony, a NorthPole 1100 sok helyet foglal, két VGA-hoz nem használható. Mindenesetre a mai számítógépek többségében a videokártya már egyedül bitorolja a 6-7 bővítőhelyet, a hangkártya és a hálózati vezérlő már az alaplapra költözött.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése GlacialTech NorthPole 1100
Felszerelhető GeForce 5, 6 és 7
Radeon X600 fölött
Borda mérete 133 x 156 x 38 mm
Anyaga alumínium borda hőcsövekkel
Tömeg 260 g
Ventilátorok mérete 80 x 80 x 15 mm
Ventilátorok fordulatszáma 1600-3200 rpm
Gyártó weboldala www.glacialtech.com
Forgalmazó Senerit Hungary Kft.
Bruttó fogyasztói ár 7400 Ft

Thermalright HR-03

A Thermalright sem az a stílustalan utánzó. Lepkeszerű formájával a XP-120 még ma is az egyik legszebb processzorhűtő. A friss HR-03 VGA-hűtő is ezt a formát kapta. A 6800-ra és annál nagyobb GeForce-okra, valamint az X1800 fölötti Radeonokra felszerelhető, pillangóra hasonlító borda ventilátor nélkül érkezik, de igény szerint 92 x 92 mm-es légkavarót is szerelhetünk rá. A készlethez memóriahűtő sündisznók is tartoznak. Vásárlás előtt azért érdemes megnézni a kompatibilitási listát.

A terjedelmes borda 350 grammot nyom, amivel megelőzi mai vetélytársait. Súlyával csak a Radeon X1950 XTX és GeForce 7900 GTX gyári hűtője vetekszik. A hatalmas borda 2D-ben minden bizonnyal passzívan is elbírja a nagyobb videokártyákat, azt viszont kötve hisszük, hogy légáramlat nélkül lekezel egy 3D-ben 100-150 wattot elfűtő nagyvasat.

Nemcsak nagy a hőleadó felület, de ráadásul rengeteg heat-pipe teríti rajta a meleget. Két rövidebb, U-alakú a borda közepére, két hosszabb, S-alakú pedig a külső régiókra vezeti az energiát.

A GPU-val csak a négy csövet összefogó talapzat érintkezik. A hővezetőket nagyon vékony fémréteg választja el a tüzes szilíciummorzsától.

A HR03-at kétféleképpen is felszerelhetjük. Az egyik mód - amit mi is alkalmaztunk - hogy a borda a GPU oldalán marad. A másik esetben az egész ármádia a kártya fonákjára, a CPU felé kerül. A képen látszik, hogy a hőleadó alaposan a kártya fölé magasodik. A fordított szerelésnél nem ilyen veszélyes a helyzet, ráadásul a fémlemezek az alaplapot sem közelítik meg, így az északi hídba sem ütköznek bele.

A bordát még egy 25 mm vastag ventilátorral megfejelve már nagyon komoly építményünk lett. Bár a fordított beszerelésnél nem ilyen magas a szerelvény, félő, hogy a mostanság derékban egyre erősebb CPU-hűtők mellett a HR-03 bordája már csak a GPU felőli oldalon fér majd el.

A borda alsó részét egy bilincsszerű keret fogja a GPU-hoz, amit elsőre nem volt túl egyszerű felszerelni a GeForce-ra. A Radeonnál viszont mát kitapasztaltuk, hogyan kell megközelíteni a problémát, így pár perc és egy kis egyensúlyozás után készen is voltunk. A hőcsövek környékére kisebb memóriabordákat kellett tenni.

Beszerelve látszik, hogy a HR-03 is felemészti a VGA melletti két kártyahelyet, de a jó szellőzés miatt még a következőt is érdemes üresen hagyni. Akinek megfelelően jó a fantáziája, az a CPU felé fordítva is odaképzelheti a hűtőt. A fotón egy Coolink U8 92 látható, ami mellett még valószínűleg ventilátorral is elfért volna a HR03, de egy Scythe Ninja vagy Coolink U8 120 már valószínűleg az útjába áll.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Thermalright HR-03
Felszerelhető GeForce 6800 PCIe, GeForce 7800, 7900
Radeon X1800, X1900, X1950
Borda mérete 133 x 156 x 38 mm
Anyaga alumínium borda, réz alátéttel, hőcsövekkel, műanyag borításban
Tömeg 350 g
Felszerelhető ventilátor 92 x 92 mm
Gyártó weboldala www.thermalright.com
Termék weboldala HR-03
Forgalmazó TTS Kft.
Bruttó fogyasztói ár 10 700 Ft

Thermalright V1 Ultra

A V1 Ultra nevében és megjelenésében sem hasonlít a HR-03-ra, pedig mind a kettő a Thermalright terméke; ugyanolyan egyszerű papírdobozban érkeztek. Persze, nem a csomagoláson olvasható nagy szavaktól lesz egy termék jó.

A V1 Ultra kétrészes jószág. A GPU felőli oldalon egy vaskos borda van, amit három hőcső köt össze a másik oldalon található, vékonyabb lamellás egységgel. A második hőleadón egy 80 x 80 x 10 mm-es ventilátor csücsül.

A szellőztető alatti bordának vékony, de sűrű lamellái vannak, amelyek tapasztalataink szerint inkább nagy huzatban érzik jól magukat. A három heat-pipe gondoskodik a meleg arányos terítéséről.

A ventilátor a T&T-től származik, golyóscsapágyas és a halk sorozatba tartozik. Percenkénti fordulatszáma 1200 és 2500 között állítható. Szokatlan a lapátjainak kialakítása, de semmilyen komolyabb hangja nem volt, csak egy kis brummogás. A bordát, amire simán fel van csavarozva, nem rázta.

A V1 Ultra rögzítéséhez először egy segédkeretet kell felszerelni. A keret nélküli GeForce GPU köré először egy szigetelőréteget kellett felragasztani. Mivel a csavarok két helyen is billentek, a csupán két sarkon támaszkodó aljzat felszerelése is komoly összpontosítást igényelt. A keretes Radeonnál valamivel egyszerűbb volt a művelet, de nem szívesen szerelnénk fel túl sok Thermalright V1 Ultrat.

Amikor készen volt, nagyon érdekesen mutatott az Ultra. Bár tömege meghaladja a 300 grammot, mégsem tűnt túl nagynak, sőt a konkurensekkel szemben inkább aprócskának éreztük. Persze nem szabad megfeledkezni róla, hogy itt a borda két darabra van osztva.

Helykihasználás szempontjából a V1 Ultra nagyon jól sikerült. Nem emészti fel a VGA melletti kártyahelyet, és a processzorhűtőre sem lóg rá. Fordítva nem lehet felszerelni, így kettő már nem férne el egymás mellett, csak akkor, ha az SLI vagy Crossfire két aljzata között legalább két másik lenne.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Thermalright V1-Ultra
Felszerelhető GeForce 6 és 7
Radeon 9800 és fölötte
kompatibilitási lista
Borda mérete 80 x 80 x 10 mm és 80 x 80 x 28,5
Anyaga alumínium borda hőcsövekkel
Tömeg 310 g
Ventilátor mérete 80 x 80 x 15 mm
Ventilátor fordulatszáma 2500 rpm
Gyártó weboldala www.thermalright.com
Termék weboldala V1 Ultra
Forgalmazó TTS Kft.
Bruttó fogyasztói ár 9550 Ft

GeForce 7900 GTX gyári hűtő

Ha komoly hűtésekről van szó, nem szabad kihagyni az ATI és NVIDIA gyári megoldásait sem. Ahogy láthattuk, az utóbbi időben nagyon komoly bordákkal és ventilátorokkal álltak elő a VGA-gyártók is. A GeForce 7900 GTX hűtője nem csak nagy, hanem meglepően halk kis. Amikor az első példánnyal találkoztunk, elképedve konstatáltuk, hogy egy referenciahűtés is lehet jó. Ezt jelzi az is, hogy még a tuningos sorozatokon sem cserélték le.

A borda alatt hővezető párnácskák fedik a memóriamodulokat, tehát a RAM sem forr fel.

A fémtest középső része rézből van, amihez méretes fémlemez kapcsolódik. Hogy pontosan milyen anyagból van, azt nem tudjuk megmondani, de az alumíniumnál jóval nehezebb, a tiszta réznél pedig könnyebb.

A másik oldalán két részre osztott borda látható. A hőleadók vékony lamellákból épülnek fel, melyek a mi ízlésünknek kicsit sűrűn sorakoznak egymás mellett. A hőt két-két heat-pipe osztja el rajtuk.

A bordák között egy 90 mm átmérőjű, jó minőségű ADDA ventilátor csücsül. Az okos tervezésnek köszönhetően ez a legnagyobb szellőztető, ami bordástul befért két kártyahelyre.

A hűtőt kilenc csavar tartja a kártyán, további négy fogja a ventilátort, és három a műanyag díszkeretet, mely szerencsére nem nagyon befolyásolja a hűtés hangját és teljesítményét sem.

Radeon X1950 XTX gyári hűtő

Az ATI nemrég újította fel sokat szidott, csúcskártyás hűtését. Az előző modell ugyan a házból kifelé szellőzött, de tölcsérszerű műanyagja alatt rettenetesen felhangosodott lapátkereke. Minden bizonnyal az a nagy nyomás lépett akcióba, amit az Arctic Cooling emlegetett. Az újdonság nagyon formásra sikeredett, bár alapkoncepciója változatlan maradt: a kártya hátuljában elhelyezett ventilátor szívja be a levegőt, majd a bordán keresztül kifújja a házból.

Az új lapátkeréknek új csatlakozója van, mely most már a GeForce-okéhoz hasonlóan négytűs. Ez éppen az Accelero miatt volt kellemetlen, mert annak még Radeon X1900-as, háromtűs érintkezője volt.

A bordát leemelve egy külön memóriahűtős részt találtunk, ami részlegesen rálóg a tévébemenetet kezelő Theater chipre is. A feszültségszabályozók kis bordája piros helyett arany színben pompázik.

A memóriamodulok és a RAMDAC hőjét kék párnácskák viszik át a fémre.

Az új nagy Radeon hűtőjének is rézből van a központi része. Ahogy a megbontott képből látszik, a légáramlat nem nagyon érinti a memóriabordát. A lapátkerék 0,75 amperes motorja és annak 9 wattos fogyasztása eléggé ijesztő. A GeForce 7900 GTX kilencese csupán 0,13 amperes, ami 1,56 wattos teljesítményt jelent. El lehet képzelni, hogy teljes fordulaton a Radeon milyen zajt csap.

A hűtőt tovább boncolgatva egy méretes rézmagot találtunk, amit még egy hevenyészett hőcső is átszel. Emiatt a mag miatt nyom közel egy kilót a készre szerelt Radeon X1950 XTX.

Tesztek - GeForce 7900 GTX

A VGA-hűtőket először a GeForce 7900 GTX-en vetettük össze. Természetesen a gyári hűtőt is bevettük a versenybe. Az volt a sejtésünk, hogy a nagy Radeonnál jóval kevesebbet fogyasztó GTX termetes hűtője akár az extra megoldásokkal is felveheti a versenyt. A mérésekhez Pentium D 830 alapú konfigurációt használtunk. Nyugdíjaztuk a melegítésre használt Far Cry-t, helyette a 3DMark06 Canyon Flight résztesztjét köröztettük. Az első menetben minden hűtőt maximális fordulatra állítottunk.

Nem csalódtunk a nagy GeForce gyári hűtésében. A teljes fordulatszámra tekert hűtő 5 fokkal jobban szerepelt, mint a kiváló Zalman VF700 Cu vagy GlacialTech NorthPole 1100, és csak egy hajszálnyival maradt le az Accelero X1 mögött. A prímet a Thermalright HR-03 vitte, 4 fokkal jobb volt az Accelerónál. A sort a Thermalright másik hűtője zárta.

Hangban más volt a helyzet. Az Accelero gumiba ágyazott, műanyaggal burkolt, aránylag kis ventilátora még percenkénti 2000-es csúcsfordulatán is szinte hangtalan maradt, különösen a konkurensekhez képest, hiszen azokon 2500 körül pörgő 8-as vagy 2000-et közelítő 9,2-es ventilátor csücsült. Tahát az első és második helyezett között hatalmas volt az eltérés. Bár nem biztos, hogy decibelre a második a HR-03 lett volna, de érzésünk szerint ennek volt a legkevésbé zavaró a hangja. A harmadik helyen a NorthPole 1100, negyediken a V1 Ultra futott be, ami picivel halkabb volt a Zalmannál. A legzajosabbnak a 7900 GTX gyári hűtését éreztük.

A VGA felületén továbbra is a Zalman VF700 Cu bizonyult a legjobbnak. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a ritka lamellákon keresztül a nyomtatott áramkör is bőségesen kap a ventilátor huzatából. Alig maradt le mögötte a hasonlóan a NYÁK-ra fújó Thermalright HR-03. Harmadik lett a gyári hűtő, negyedik a NorthPole 1100. A mezőny végén pedig azok a hűtők végeztek, melyek légáramlata valószínűleg nem is éri a grafikus kártya felületi érzékelőjét. Mindenesetre az első és utolsó közötti 5 fokos eltérés szinte jelentéktelen, hiszen a legrosszabb produkció is csupán 42 fok volt.

A hűtéseket olyan sebességre lassítva, hogy alig hallatsszanak ki a házból, nem változott a sorrend, de az egyes versenyzők távolsága módosult. A nagyobbik Thermalright hatalmas hőleadó felületének és heat-pipe-jainak köszönhetően alaposan elhúzott. A rendszer hatékonyságát jelzi, hogy a jelentősen csökkentett légáramlattal is csupán 4-5 fokkal volt gyengébb, mint a korábbi tesztben. Ventilátor nélkül, passzív üzemmódban viszont a GPU hőmérséklete már ez alatt a nagy hűtő alatt is átlépte a 90 fokos határt.

A két automatán szabályozott hűtő most nagyjából 15 fokkal gyengébb lett, mint az előző menetben, de fordulatszámukat a VGA 50%-ra vette vissza. Ez annyit jelent, hogy a gyáriak szerint a GeForce 7900 GTX-nek meg sem kottyan, ha közel 70 fokra melegszik a GPU-ja. Két ventilátora miatt a NorthPole most elszakadt a Zalman konkurenstől. Visszafogva a VF700 Cu nagyjából 10 fokot, a V1 Ultra viszont csak 5-öt romlott, ami azt jelzi, hogy az utóbbi kis légáramlatban hatékonyabb.

Hangban ismét az Accelero volt a legjobb. A második helyre a szintén alaposan visszafogott gyári hűtő futott be, holtversenyben a GlacialTech hűtőjével, aminek talán kicsivel kellemesebb volt a hangszíne. A teljesítményét figyelembe véve a HR-03 is nagyon halk volt. Bár csak a negyedik helyen végzett, tovább csendesítve is megőrizte volna vezető pozícióját a teljesítményversenyben. A Zalmannak és a kisebbik Thermalrightnak a zaja is alig hallatszott ki a zárt házból, de mindkettőnek volt egy kis zavaró felhangja. A Zalman kicsit ciccegett, a Thermalright pedig morgott.

Lehalkítva a VGA felületén is a HR-03 győzött. A második helyre a NorthPole 1100 jött fel és a Zalmané lett a dobogó legalsó foka. A mezőny többi tagja is befért 50 fok alá.

Tesztek - Radeon X1950 XTX

Második körben a GeForce 7900 GTX-nél jobban melegedő Radeon X1950 XTX-szel tettünk próbát. Ennek a kártyának is komoly gyári hűtése van. Mivel az Accelero X2 ventilátorát nem tudtuk csatlakoztatni, esetében egy Radeon X1900 XTX-et használtunk, mely lényegében ugyanannyit fogyaszt és ugyanúgy melegszik, mint ötvennel feljebb számazott utódja.

Tényleg nagyon izmos lett az új ATI csúcskártyás hűtője. Sajnos legalább ilyen hangos is. Porszívószerű üvöltésével ugyan egy picivel megelőzte a teljes sebességen is halk Accelerót, de az egészséges szélzajjal megnyilvánuló HR-03 egy picivel előtte végzett. Az első helyezett 65 fokos produkciója jelzi, hogy mekkora kályha az R580. A GeForce ugyanezzel a hűtővel 15 fokkal, vagyis kb. 30%-kal volt hidegebb. A többi hűtőre is nagyjából ilyen mértékű emelkedés volt jellemző. A hangot már kitárgyaltuk a GeForce-nál, csak annyit kell hozzátenni, hogy a Radeon X1950 XTX referenciahűtése maximális fordulaton iszonyatosan hangos.

Talán a Radeonnak máshol van a hőérzékelője, mint a GeForce-nak, mert a VF700 Cu kivételével az összes hűtő pontosan két fokkal magasabb eredményt hozott az ATI kártyán, mint az NVIDIA-n. Valószínű, hogy a Zalman hűtő huzata nem éri el az érzékelőt. Szerencsére a nagy Radeonnak csak a GPU-ja melegszik iszonyatosan, a többi része nem.

A Thermalright HR-03 a kanadai kályhán megmutathatta, mire képes forró helyzetben. A légáramlat csökkentése ellenére is csak 4-5 fokkal lett alatta melegebb a GPU. Ez különösen a gyári hűtés 85 fok körüli eredménye mellett nagy bravúr, bár a referenciahűtés így is a második helyre került. Az Accelero X2 nagyjából 5 fokkal, a többiek egy tízessel maradtak el mögötte. Hangban ismét a GeForce-nál leírt sorrend maradt, az ATI gyári hűtője a lista végére sorakozott be.

A VGA felületén is remekelt a HR-03, a mezőny többi része pedig 55 fok környékén tülekedett. Tekintve, hogy a gyári hűtés automata szabályzással is itt végzett, a többi hűtő produkciója is elfogadható.

Értékelés

Az első következtetés, amit levontunk, hogy az ATI R580 GPU-ja, ami a Radeon X1950 XTX-en dolgozik, rettenetesen melegedős jószág, de a gyáriak szerint 85 fok környékén sem lesz baja. Felmerül a kérdés: érdemes a gyári referenciánál sokkal jobban lehűteni a GPU-t? A válasz nem, hogyha nem készülünk tuningra, és igen, hogyha húzni akarjuk a kártyát. A másik tényező, ami miatt cserélni érdemes a Radeon referenciahűtését, az a hang. A GeForce 7900 GTX hangban és melegedésben is kényelmesen elvan gyári hűtésével, ami kicsit felcsavarva ugyan hangos lesz, de tuningra is jó, nekünk tetszett.

Mai tesztalanyaink között a legerősebb egyértelműen a Thermalright HR-03 volt, amely félelmetes teljesítményre képes. A forrófejű Radeont még minimális légszállítás mellett is aránylag hidegen tudta tartani. Mivel kétféle irányból lehet felszerelni, akár csúcstuningos SLI vagy CrossFire rendszerek hűtésére is jó lehet, de ekkor már nagyon szűkös lesz a hely odabenn. A méret mellett a másik tényező, ami miatt „csak” ajánlott értékelést adtunk neki, az ventilátor nélkül is 10 000 forint fölötti ára. Akinek nem szempont az ár, csak a csúcstuning, annak kötelező választás a Thermalright HR-03.

Az Arctic Cooling az Acceleróval megmutatta, mit tudnak a svájci tervezők. Az X-es hűtők minden tesztben a leghalkabbak voltak, és teljesítményük is nagyszerű. További jó pont, hogy a többiekhez képest viszonylag kis helyen is elférnek, kétkártyás üzemmódhoz nagyon jók. Szerelésük kényelmes volt, és 6000 forintos áruk sem túl magas, ezért különösen ajánlott minősítést érdemelnek.

A Zalman VF700 Cu, GlacialTech NorthPole 1100 és Thermalright V1 Ultra szintén nagyszerű VGA-hűtő, de teljesítményük már nem elegendő az abszolút csúcskategóriához. Akkor érdemes választani őket, ha felső középkategóriás – vagy annál kisebb – videokártyánk hűtését túl hangosnak találjuk. A Zalman előnye, hogy felmegy az elforgatott GPU-s AGP-s kártyákra, a NorthPole 1100 halk, a Thermalright V1 Ultra pedig nem foglalja a szomszédos kártyahelyet.

Thermalright HR-03 Arctic Cooling Accelero X1 és X2
NVIDIA GeForce 7900 GTX referenciahűtő

rudi

Az Arctic Cooling és Thermalright hűtőket a TTS Kft., a GlacialTech NorthPole 1100-at pedig a Senerit Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés