Megérett az iPad egy notebook leváltására?

Szerkesztőnk saját bőrén tesztelte, hogy képes-e helyettesíteni egy iPad egy notebookot a napi munka során.

Munka iPad-en

A munka tehát néhány hónapja otthon windowsos asztali gépen, útközben pedig iPaden folyik, az első megoldandó problémát pedig a két rendszer közti átjárás jelentette. A cél az volt, hogy az egyik eszközön elkezdett cikket bármikor lehessen folytatni a másikon, ugyanonnan, ami Mac esetében pofonegyszerű, de szerencsére Windowson is csak egy fokkal bonyolultabb. A legegyszerűbb mód természetesen valamilyen felhőalapú tárhely és dokumentumszerkesztő használata, én ezen a téren a Microsoft megoldásait választottam. A dokumentumokat és a képeket OneDrive-on tárolom, ami mindkét rendszeren szépen integrálódik a fájlkezelőbe, így ha van internet, bárhonnan elérem a munkához szükséges dolgokat.

Vicces arányú, de bevált setup
Vicces arányú, de bevált setup [+]

A szövegszerkesztést az Office 365 előfizetés révén Wordben oldom meg, ami szintén elérhető mindkét platformon, funkcionalitásban pedig nincs számottevő különbség. Az automatikus mentés funkciónak hála még arra sem kell figyelnem, hogy elmentsem az éppen írt cikket; ha tudom, hogy a másik eszközön szeretném folytatni, egyszerűen bezárom a dokumentumot a számítógépen, iPaden megnyitva pedig minden ugyanúgy fog várni. Természetesen a Microsofton kívül más cégek is kínálnak megoldásokat a fenti feladatokra (Google Drive és Docs, Apple iCloud és a Windowson böngészőből elérhető Pages), egyéni preferencia kérdése, hogy ki melyiket választja.

Hirdetés

Word és a gyári fájlkezelőWord és a gyári fájlkezelő Word és a gyári fájlkezelő [+]

Maga a szövegbevitel egyébként egy külső billentyűzet használatával pontosan olyan, mintha notebook előtt ülnék, én erre a célra egy Logitech K375s modellt használok. Ez a billentyűzet Bluetooth-szal és USB-s vevőegységgel is képes eszközökhöz csatlakozni, iPad esetében természetesen előbbi a legkényelmesebb – bár egy Lightning-USB adapter segítségével akár USB-s mechanikus klaviatúrákat is használhatunk. Érdemes még megemlíteni, hogy léteznek beépített billentyűzetet is tartalmazó tokok, melyekkel teljessé válhat a notebook-érzés, ha esetleg valakinek nem lenne elég könnyen hordozható az állványként is funkcionáló tok/külső billentyűzet kombináció.

Adobe Lightroom CC és Affinity DesignerAdobe Lightroom CC és Affinity Designer Adobe Lightroom CC és Affinity Designer [+]

Ha a szöveg már megvan, jöhet a képszerkesztés. Erre a szövegszerkesztőkhöz hasonló módon ezerféle lehetőség van, én fotók esetében a Windowson már megszokott Adobe Lightroom CC alkalmazást használom, egyéb képszerkesztő feladatokra (gyors átméretezés, konvertálás, bélyegképek készítése stb.) pedig a pixel- és vektoralapú felületet is biztosító Affinity Designer app vált be.

A Lightroom exportálási beállításaiA Lightroom exportálási beállításaiA Lightroom exportálási beállításai A Lightroom exportálási beállításai [+]

A Lightroom rendszerezés és exportálási lehetőségek tekintetében ugyan korlátozottabb, mint a nagygépes verzió, maga a szerkesztés viszont még talán kényelmesebb is, hála az Apple Pencilnek. Ahogy az a képeken is látszik, szinte minden csúszkát megkapunk, elérhető az ecset és a különböző maszkolási technikák, és természetesen a vágás és az egyéb geometriai módosítások is bekerültek. Exportálásnál megadhatjuk a formátumot, a felbontást, továbbá JPEG fájlok esetén a tömörítés mértékét.

Minden adott a hatékony multitaskhoz
Minden adott a hatékony multitaskhoz [+]

Miután kész a szöveg és a képeket is elkészítettük, már csak össze kell legózni a cikket. Az én szemszögemből pont tökéletes időben jött a Prohardver új dizájnja, hiszen az új felület sokkal jobban alkalmazkodik a különböző kijelzőméretekhez és felbontásokhoz, így jóval egyszerűbb az iPaddel történő kezelés. A multitaskingot jelentősen megkönnyíti az Apple immáron iPadOS-nek hívott operációs rendszere, mely lehetővé teszi két alkalmazás egymás melletti futtatását, valamint egy harmadik app oldalról behúzását a már megnyitottak fölé, így pedig a másolás, beillesztés és a képek tallózása is pofonegyszerű – és akkor még nem említettem az olyan, munka közben elengedhetetlen funkciók gyors elérését, mint a levelezés vagy a Skype.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények