Hirdetés

In Win 904 Plus – egy meseszép ház

Külső

Hogyan tudja mapaság egy gyártó felhívni magára a figyelmet egy olyan zsúfolt piacon, mint amilyen a számítógépes házaké? Legjobban talán úgy, ahogyan az In Win teszi az utóbbi években: készít néhány lélegzetelállító csúcsmodellt. Néhányan biztosan emlékeznek a 2012-es, teljesen nyitott X-Frame-re, vagy a 2013-as, félig nyitott H-Frame családra, de az tuti, hogy a PC-s házak világát valamennyire is követők fejében ott a csővázas D-Frame vagy az az S-Frame, amit mi profi modnak hittünk, amikor először találkoztunk vele élőben. A figyelemfelkeltés után pedig jöhet a következő lépés – ezeken a zsiráfokon túl, amelyek szépek, érdekesek, de otthonra azért soknak tartjuk őket, mit kínál a márka?

Például a nemes egyszerűséggel csak 904-nek nevezett modellt, aminek most finoman továbbfejlesztett, 904 Plus változatában fogunk gyönyörködni egy kicsit – mert lesz miben. A szokásos álló helyett fekvő formátumú csomagolásból egy csodálatosan szép, letisztult ház ugrott elő, amit inkább gondolna az ember minimalista dísztárgynak, semmint számítógépháznak.

Hirdetés

Az eleje, teteje, hátulja és alja egyetlen masszív, négy milliméter vastag, szálcsiszolt alumíniumlemezből készült, amit oldalról nem holmi plexivel, hanem edzett üveggel takartak be. Érdekes dizájn- és egyben funkcionális elem az a „semmi”, amit az első alsó sarokba építettek be. Ezen a tájon található néhány csatlakozó, az In Win vörös hátteres logója, és még egy trükk, amiről majd később rántjuk le a leplet.

Szépen eljátszottak a házak rendszerint legkevésbé tetszetős részével, a hátsó felével is. A szokásos ventilátorrácsot, csatlakozópanelt és a bővítőkártyák hátsó lemezét egy elegáns, természetesen alumíniumból készített panellel fedték le, amin egyetlen nagyobb nyílásba összpontosítható az összes kifelé haladó kábel. Pontosabban nem az összes, ugyanis alul a tápnak külön nyílása van. A figyelmesebbek valószínűleg kiszúrták a csavarnyílások elhelyezéséből, hogy csak fölfelé néző ventilátorral lehet beépíteni az áramforrást, ami alsó tápos megoldásnál elég fura.

Nagyon elegáns a hátsó panel rögzítése is. Természetesen kézzel oldható csavarok tartják, de ezeket olyan ügyesen alakították ki, hogy kitekerés után a panelon maradnak egy rugós mechanizmus segítségével, így nem áll fenn annak a veszélye, hogy félrerakjuk, majd jól elveszítjük őket. Ezzel csak a vaskos, edzett üveg oldallapoknál kell számolni, melyeket szintén négy-négy csavar tart a helyén, gumival kipárnázott pöckökön. Ennek a rögzítési módnak köszönhetően nincs csúnya pereme a háznak, leszedett oldallapokkal is befejezett egésznek tűnik.

Termék megnevezése In Win 904 Plus
Elérhető színek fekete, ezüstszürke
Mérete (ma x mé x sz) 490 x 490 x 192 mm
Anyaga alumíniumváz edzett üveg oldallapokkal
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 1 db
3,5"-os helyek száma 3 db belső
2,5"-os helyek száma 2 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl 140 mm-es ventilátorhely,
hátul 92 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 4 db USB 3.0, 2 db hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 145 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 360 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra legfeljebb 268 mm hosszú
Extrák porszűrő alul, edzett üveg oldallapok, hot-swap merevlemezhelyek
Gyártó honlapja www.inwin-style.com
Termék honlapja 904 Plus
Fogyasztói ára 75 000 forint
Garancia 2 év

Belső

Oldalról nézve látszik az In Win 904 Plus ház igazi valója. A külső, 4 mm-es alumíniumíven belül egy külön vázra erősíthetőek a hardverkomponensek. Ennek bázisát az alaplaptálca és a hátsó panel jelenti, a homlokzat mögött felül, mondhatni a belső vázon kívül van a három fiókos, 3,5 hüvelykes meghajtóhely. Alattuk kiszélesedik az alaplapi rész, hogy a hosszabb, akár 360 milliméteres grafikus kártyáknak is legyen hely. Ma már alap az SSD használata, így a grafikus kártyás rész előtt találunk két ilyen foglalatot. Mivel a ház csak 490 mm mély (és ugyanilyen magas), a tápot teljesen a hátsó lemezhez tolták, így bőven túlnyúlik az alaplap vonala mögé.

De hogyan szellőzik ez a ház? Meglehetősen szokatlan módon. Az látszik, hogy az eleje, teteje és alja is teljes fémlemez, oldalai pedig üvegből készültek, melyeken szintén nincs nyílás, ráadásul még a táp is belülről lélegzik. Csak hátul látszik egyetlen ventilátornyílás, ahova a szokatlan forma és a mindössze 192 mm-es szélesség miatt csak 92 milliméteres, várhatóan kifelé fújó ventilátort tehető. A megoldást az első rész alján lévő nyílás környékén kell keresni, ide tehető be egy alulról befelé, felfelé fújó, akár 140 milliméteres ventilátor, ami friss levegővel tölti meg a belsőt, ez pedig a kevés kimeneti nyílás miatt kialakuló szívó hatás révén elvileg bejárja az egész házat. Természetesen a bemeneti nyílásban porszűrő van, ami az egyszerű tisztíthatóság érdekében mágneses felfogatású.

Még egy érdekessége van az alsó, üresen hagyott résznek, amire már korábban utaltunk: ide rejtették az 5,25 hüvelykes meghajtóhelyet. A táp alatti fémdobozba éppen belefér egy optikai meghajtó, amit az alsó nyílás hátsó részén lévő ajtó kicsavarozásával lehet elérni. Szerintünk nagyon elegáns és ötletes ez az elhelyezés, bár felmerül a kérdés, hogy a táp alatti zárt dobozban mennyire melegszik fel az optikai egység. Persze manapság már elég ritkán, csak rövid időre használunk optikai meghajtót, inkább unatkozni, semmint melegedni fog.

Van még egy potenciálisan melegedő terület, a merevlemezeké a felső sarokban. Szerencsére ennek a résznek az alja nyitott, így az alsó ventilátor friss levegője feljut ide, de vajon elég erős lesz a processzor hűtője által keltett légáramlat ahhoz, hogy ezt a meleget kiszippantsa? Ügyes részlet a merevlemezek kapcsán, hogy előre be vannak kábelezve a fiókok, így akár menet közben is cserélhetőek a winchesterek (hot swap).

Szerelés

Elég komoly kihívás olyan esztétikusan megrakni hardverrel ezt a házat, amilyet a külső megjelenése megkíván, ugyanis a teljesen üveg falak révén nincs egyetlen olyan rész sem, ahová el lehetne rejteni a fölös vezetékeket. Igazán szépen csak akkor oldható meg a szerelése, ha az előlapi panel (ami most ugye oldalt van), az adattárak és a tápellátás kábeleinek hosszát (és lehetőleg burkolatuk színezését is) egyedileg, alkatrészeink méretéhez igazítjuk.

Szokatlan formája ellenére egyáltalán nem bonyolult a ház szerelése, bár belefutottunk néhány problémába. Könnyen a helyére került az alaplap, de miután betettük a tápot, rájöttünk, hogy itt bizony gondok lehetnek. Azzal, hogy a táp ventilátora fölfelé néz, a legtöbb moduláris tápon is fix, alaplap felé kígyózó vezetékek kiindulópontja a ház külső oldalára kerül. Így egyrészt csúnyán szem előtt lesz, másrészt pedig meg kell tennie azt az extra távolságot a táp hátsó oldalán az alaplaptálcáig, ami miatt a szokásos, 55 centiméter hosszú 4+4 tűs alaplapi köteg éppen hogy csak el fog érni a helyére, vagy rossz esetben éppen nem.

Legalább 55 centiméteres kábelhossz kell majd a 24 tűs fő alaplapi köteghez is, ráadásul annak az alaplaphoz vezetése is elég szerencsétlen, ugyanis az alaplaptálca mögötti résen csak akkor tudjuk majd áttolni, ha keskenyebb alaplapot vagy vékony, szalagkábeles tápot szerzünk. Használhatjuk még a mellékelt toldót is (ahogy nekünk kellett a 45 centiméteres kábelek miatt), de az nem túl szép megoldás.

A következő fennakadást a grafikus kártya tápellátói jelentették, melyeknél ismét kevésben bizonyult a 45 centiméteres kábelhossz ahhoz, hogy a hátoldal felől próbálkozzunk. Ráadásul ugye hiába vezetjük hátra a kábeleket, a hátsó üvegfal miatt ott sem lesznek elrejtve. De legalább az alaplap mögött elég tágas, nagyjából 20 milliméteres hely van a vezetékezéshez.

Gondot okozott sajnos az adattárak vezetéke is. Nagyszerű, hogy a merevlemezes rész kötegei előre oda vannak készítve, és némi csavarozással a fölöslegesek el is távolíthatóak, de a beépített kábelek az optimálisnál bőven hosszabbak, rövidítést igényelnek, mert így, gyári állapotban problémás lesz az elvezetésük.

Ha SSD-t is építünk be, akkor újabb kábelezési nehézségek elé nézünk, mert az elöl lévő, 2,5 hüvelykes állások elég messze vannak a táptól. Szerencsére itt azért jól kihasználható a hátsó részen lévő, aprócska perem az alsó, üres rész fölött. A 3,5 hüvelykes tárakat elég bepattintani a fiókjaik rezgéscsillapított pöckeire, a 2,5 hüvelykes SSD-k úgysem mocorognak, rezonálnak, azokat csak a segédkeretre kell csavarozni.

A processzorhűtő környékén is korlátozva leszünk egy kissé, ugyanis a hűtő maximális magassága 145 milliméter lehet. Ebből az általunk próbált, 140 milliméteres ventilátorral szerelt Noctuához hasonló óriások kiesnek, hiszen ezek teljes magassága meghaladja ezt a határt, de még a 120 milliméteressel szerelt modellek között is alaposan szét kell nézni, hogy megfelelőt találjunk. Kisebbet pedig nem választanánk, ugyanis kellhet a méretes processzorventilátor, hogy a hosszabb grafikus kártyák által lentről blokkolt, csak a merevlemezek felől érkező levegőt megmozgassa. Érdekes alternatíva lehet még a kompakt vízhűtés, aminek radiátora és ventilátora a ház belső vázán kívülre, de még a külső burkolat alá fogatható.

Ventilátor terén trükkös volt a táp is, mert jelentős részét eltakarja a belső vázból hátrafelé kitolását segítő lemez. Mondjuk ez nem olyan nagy probléma, mert számos tápnál amúgy is gyárilag, belülről letakarják ezt a részt egy átlátszó műanyaglappal.

Értékelés

Nem akármilyen ház az In Win 904 Plus! Külső megjelenése nagyon-nagyon tetszetős, formaterve és megvalósításának minősége elsőrangú. Egy moddingversenyen szerintünk simán helyt állna a sok-sok munkaórában elkészített, kreatív, egyedi alkotás mellett is, szerintünk nagyon jól eltalálta az In Win ezt a dizájnt.

Azzal viszont, hogy maga a ház nagyon letisztult és üveglapjai miatt lényegében semmit sem lehet elrejteni benne, egy átlagos, széria belsővel teljes mértékben agyon lehet csapni. Az egyes nyomtatott áramkörök vagy éppen a táp különböző színe még úgy-ahogy eltűnik a füstszínű üveg mögött, de a kábelezésre célszerű kiemelten odafigyelni. Aki teheti, a komoly modokhoz hasonlóan rövidítse (vagy rövidíttesse) le a vezetékeket éppen ideális hosszúságúra. Az újraharisnyázáson is érdemes elgondolkodni, utána pedig jöhet a legkomolyabb feladat, a kötegek esztétikus elrendezése.

Nem lesz egyszerű feladat a megfelelő processzorhűtő megválasztása sem, ugyanis a 145 mm-es maximális magasságba kevés 120 milliméteres ventilátorral szerelt toronyhűtő fér bele (például a Thermaltake NiC L31). Ilyen formátumú, elölről hátrafelé szellőző hűtővel és a befelé fújó, alsó, 140 milliméteres ventilátorral normális hőfokon tartható minden belső komponens, és a táp, illetve az adattárak sem fognak megsülni.

Összegezve a látottakat, nem egyszerű jószág az In Win 904 Plus, és nagyjából 75 000 forintos (ventilátorok nélküli) ára révén sem fog slágertermékké válni, de aki rászánja az időt, az energiát és az anyagiakat, fantasztikusan szép számítógépet építhet bele. Nekünk emiatt nagyon-nagyon tetszett. Ja, és akinek túl nagy lenne, In Win 901 néven talál Mini-ITX alaplaphoz valót is belőle.


In Win 904 Plus számítógépház

rudi

Az In Win 904 Plus házat az In Win bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények