Hirdetés

Hisense 88L5VG Laser TV tesztje

4K felbontású projektor-tévé hibrid, melyet a hagyományos televíziók ellenfelének szán a gyártó.

Képminőség

A termék a teljesen saját fejlesztésű lézeres fényforrásra, a már említett speciális "képernyőre", illetve a Texas Intsruments által fejlesztett és gyártott DLP chipre épül. Ez utóbbi egy 0,47"-es, 1920x1080 képpont natív felbontású egység, amely a DMD pixeleltolási technológia segítségével állítja elő a 4K képet. A gyakorlati próba során arra jutottunk, hogy a részletesség rendben van, a legtöbb pszeudo 4K vetítőnél e téren jobban teljesít, élesebbnek, tisztábbnak tűnnek a vonalak egy fokkal, de tény, hogy az "igazi 4K" projektorok által produkált élességet csak megközelíteni tudja. Ez egyébként szerintünk a hétköznapi használat során, amikor legalább 1-2 méterre van az ember a vászontól, nem probléma, csak akkor tűnik fel, ha nagyon közelről vizslatjuk azt.

[+]

Hirdetés

A modell egyébként megkapta a vállalat felskálázási technológiáját, amely elméletileg egy óriási, előzetesen eltárolt képmintákat tartalmazó adatbázis segítségével próbálja kipótolni a hiányzó pixeleket alacsonyabb felbontású forrás használata során. Hogy őszinték legyünk, csak minimális mértékű változást tapasztaltunk, tehát ezúttal sem történt csoda, nem nagyon sikerült képpontokat leakasztani a semmiből. Arról pedig szó nincs, hogy ily módon mondjuk egy HD vagy Full HD anyag úgy nézne ki, mint egy natív 4K-s videó.

[+]

A lézeres fényforrást a cég X-Fusionnak nevezi, a gyártótól kapott információk szerint a kék és piros lézer áthalad egy sárga foszforos tárcsán, amelynek következtében fehér fény jön létre. Ezt bontja a piros, zöld és kék alapszínekre színekre egy szűrőtárcsa, amelyből végül megszületik a kép. A lézeres technológia előnyeit korábban már részletesen taglaltuk, úgyhogy most röviden csak annyit, hogy nagyobb fényerő, tisztább színek és nagyobb üzemidő (jelen esetben 25 000 órát ígér a vállalat) érhető el a segítségével, viszont cserébe drágább, mint a LED-ek vagy a nagy nyomású lámpák.

A specifikációk szerint a termék maximális fényárama 2150 ANSI lumen, ami házimozik terén átlagosnak számít. Azonban itt jön a képbe a speciális, állítólag kis trapéz alakú kitüremkedések tömegét tartalmazó vászon, amely a megszokottnál sokkal hatékonyabban veri vissza a vetítőből érkező fényt. Az mindenesetre tény, hogy kifejezetten nagy fényerejűnek éreztük, és még akkor is látható, sőt élvezhető maradt a kép, miután felkapcsoltuk a lámpát, illetve kihúztuk a függönyt. A teszt során nem állt módunkban olyan helyzetet teremteni, hogy besüssön a nap a helyiségbe, így azt nem tudtuk megnézni, hogy milyen ilyen helyzetben, de azt elmondhatjuk, hogy a derengő, szűrt fényt jól tűri. A modell képes a nagy dinamikatartományú anyagok kezelésére, viszont a fényerő ahhoz kicsi, hogy a HDR effekt látványos legyen. E téren az "igazi" tévék bizony sokkal jobban teljesítenek.

Normális beállítások mellett a színek szépek, ragyogóak és természetesek, még az olyan problémás tartalmak sem tudják megfektetni, mint az emberi arcbőr vagy hullámzó víz. A tökéletes feketét természetesen el lehet felejteni a képalkotási technológiából fakadóan, inkább nagyon sötét szürkét látunk. A valós kontraszt 2400:1 papíron, ami nem rossz, de nem is különösebben kiemelkedő érték. Mi azt tapasztaltuk, hogy e téren sok vetítőnél lényegesen jobban teljesít, de a jobb LED LCD tévéktől elmarad, hogy az OLED-ekről és az ő végtelen kontrasztjukról ne is beszéljünk. Ennél jobban fájt, hogy a szivárványeffektust (egy pillanatra mindhárom alapszín feltűnik a képernyőn) nem tudták száműzni, párszor ugyanis belefutottunk.

[+]

A projektoroknál általában nincs gond a betekintési szöggel, de ezt itt sajnos nem mondhatjuk el. Valószínűleg a speciális kiképzésű vászon az oka, de bizony 150-160  fok környékéről már érzékelhető a tónusok markáns fakulása, aminek az lehet az oka, hogy a középről érkező fényt a már említett trapézok nem tökéletesen verik vissza oldalra. Ennél is nagyobb baj, hogy ha oldalról, legalább 160 fokról nézi valaki a vásznat, akkor azt fogja tapasztalni, hogy bizony a projektor lámpája becsillan, tükröződik, ami kegyetlenül zavaró. Tehát mindent összevetve a Laser TV-t nem lehet úgy körülülni, mint egy jobb betekintési szöget kínáló televíziót.

A maximális képfrissítési ráta 60 Hz, azaz esporthoz nem ez a legjobb megoldás. Ezzel mondjuk még különösebb baj nem is lenne, viszont a mozgásmegjelenítés során bizony tapasztaltunk olykor akadozást, gyakorlatilag mindenféle forrásnál (HDMI, online stream, médialejátszó). Ezen ugyan lehet segíteni az interpolációs eljárás aktiválásával, de ilyenkor az objektumok körül halvány, remegő, elmosódó aura jelenhet meg. A modellt ellátták több előzetesen programozott képmóddal, amelyek a szokásoknak megfelelően kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól a fényerő, kontraszt, fehéregyensúly stb. terén. Ezek a már bevált módon a nevükkel jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények