Razer Naga 2012
A Razer az egyik legnagyobb név az egerek világában, ezúttal Naga egerének friss, 2012-es változatát próbáltuk ki, amit vaskos dobozban kaptunk kézhez. Tovább él a Razer több mint évtizedes hagyománya, mely alapján egereit kígyókról nevezi el. A Naga a Szanszkrit nyelvben kígyót jelent, de a buddhista kultúrában a kígyótestű, félig emberi lényeket is így nevezik.
Első pillantásra látható, hogy a Razer Nagát elsősorban komplex irányítást igénylő karakterhez, szerepjátékokhoz igazították, amit hibásan MMO-nak nevez még a Razer is, pedig a hárombetűs kifejezés a massively multiplayer online, vagyis tömeges többjátékos online játékokra utal, amelyek ugyan többnyire szerepjátékok (RPG – role playing game), de nem szükségszerűen azok. No, de nem a definíció a lényeg, hanem az a tizenkét gomb, amit a Naga jobb hüvelykujj alatti részre telepítettek. A többivel együtt nem kevesebb mint tizenhét gombja van az egérnek, így egy komplex, rengeteg tárgyat vagy varázslatot használó karakter is irányítható vele – csak el ne felejtsük, melyik gombra milyen funkciót tettünk.
A Naga formája egyébként klasszikusan razeres, felső burkolatból kialakított fő gombjai oldalt felfelé ívelnek és kiszélesednek, így kiváló nyomást biztosítanak; hátát magasra húzták tenyeres fogáshoz, a hangsúlyos görgő mögé pedig még két gomb került. Megtartották az egyre több Razer egérre jellemző fényes oldalsó részt, a felső burkolat viszont nem a hagyományos, selymes, kissé gumis tapintású, mert egy itt keményebb, de érdes, nem izzasztó réteget használtak.
Az idei kiadású Razer Naga különlegessége a cserélhető jobb oldali panel. A háromféle kialakítás közül a legkeskenyebb akár karmos fogással is kényelmes lehet, ilyenkor hüvelyk- és gyűrűs- vagy kis ujjunkkal jobban megcsippenthetjük az egér elkeskenyedő derekát. A közepes a korábbi modellek alapmérete, a legvaskosabbon pedig nagyon kényelmesen elterpeszkedhet gyűrűs- és kisujjunk. A panelek rögzítése többpontos mágneses, így cseréjük pofonegyszerű, mégis nagyon stabilan tartanak.
Alul a Razer legendásan jó érzékelői közül a 3.5G-s lézert találtuk, melynek maximális felbontása 5600 dpi. Mellette látható egy kapcsoló, amivel a hüvelykujjas gombokat válthatjuk számos vagy numerikus pad funkció között. Nem csak az egérre, hanem a kiegészítő oldalsó részre is került minőségi, a Razer szerint halk siklást biztosító talp. Ahogy illik, a Nagának is harisnyázott, megtörésgátlós vezetéke van.
Egy ideje már online beállítóprogramot használ a Razer, melynek állítólag nagy előnye, hogy mindenféle beavatkozás nélkül letölti a szükséges firmware- és szoftverfrissítéseket, játékspecifikus beállításokat, felhasználói fiókunk pedig más számítógépekről is elérhető. Internetkapcsolat nélkül viszont az egészet a hajunkra kenhetjük... Még jó, hogy itt is az egér tárolja a konfigurációt, így ha egyszer beállítottuk, akár el is felejthetjük az online rendszert, amit ma divatosan felhőnek hívnak.
Jó alapos a Razer kezelőfelülete, a rengeteg gomb beállítása nem is fért el egy fülön, kettő kellett neki. A szokásos egérgombos funkciók mellett feltűnt a „célzó gomb”, amit a Razer Sensitivity Clutch névvel illet. A kiválasztott gomb lenyomva tartásakor az egér érzékenysége a megadott értékre áll be, majd elengedve visszalép az eredetire. Elsősorban precíziós célzásnál hasznos ez a funkció. Örvendetes, hogy itt nem kell mind az öt felbontási értéket megadnunk, használhatunk kettőt, de akár csak egyet is. A Razernél továbbra sem játszanak karácsonyfásat: a világítást ki- és bekapcsolni lehet, nincs mód sokmillió árnyalat beállítására. A makrós rész viszont dicséretesen fejlett, és van lehetőségünk játékspecifikus bővítmények telepítésére, ami egyedi billentyűzetkiosztást jelent.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!