Extrák: navigáció
Mint navigációs eszköz, a Garmin Edge 1050 nagyon jól teljesít, de azért ezt a nagyon jót csak a kerékpáros komputerek között kell értenünk, és akkor, ha outizunk – terepen már árnyaltabb a kép.
Hirdetés
Az útvonalakat többféle forrásból is beszerezhetjük. A legkönnyebb, ha egy kapott vagy letöltött GPX fájlt egyszerűen az USB kapcsolatot kihasználva áthúzunk a külső meghajtóként megjelenő Edge 1050 Garmin/NewFiles mappájába. Ez a következő bekapcsoláskor rendelkezésre áll, és a kijelzőn is megjelenik. A második, fejlettebb lehetőség például a Connecten, Straván tervezett útvonalak felhőn keresztüli szinkronizálása. Végezetül pedig ott az opció a készüléken is erre: kereshetünk POI-ra, címre, kijelölhetünk egy pontot a térképen, és ezekhez kérhetünk akár legrövidebb, akár „ideális” utat. Az útvonaltervezés (vagy letérés esetén az újratervezés) gyors, de azért ne számítsunk az okostelefonoknál megszokott sebességre – persze ez kerékpárral kevésbé lényeges, mint autóval.
Menet közben a navigációs utasítások jól láthatók (ezeket kérhetjük szövegesen, ábrával, de ki is kapcsolhatjuk), mindent egybevetve tehát ez a szolgáltatás jól működik – feltéve, hogy a térkép is elég jó. Ez a hivatalos úthálózat esetében adott is, a gyárilag feltöltött térképek részletezettsége hazánkban is kiváló, de terepen már nem ilyen egyszerű a dolog. Szerencsére külső forrásból is feltölthetünk térképet, akár a TuHu-t, akár az OpenBikeMapet, akár az OpenMTBMap valamelyik régióját, és ezek is használhatók navigációra, viszont itt gyakrabban előfordulnak olyan hibák, hogy a térképen egy vonalnak látszó ösvény az adatbázis szerint szakadást tartalmaz – nyilván ekkor az útvonaltervezés is hibás eredményt hoz.
Végezetül megemlítenénk, hogy az Edge 1050 is megkapta a teljes Trailforks adatbázist, tehát akár bikeparkokban, akár tetszőleges trailcentrumban járunk, akkor ott láthatjuk a közeli, megnevezett útvonalakat, tudunk köztük nehézség szerint szűrni és persze navigálni is, hiszen ha megállunk, akkor az Edge rögtön jelzi, hogy hol járunk, és el is helyez az ösvényhálózaton. Mindez ráadásul nemcsak az olyan szintű parkokkal működik, mint mondjuk a Wexl, hanem itt Magyarországon is, akár a Budai-hegységben (Yoko, Commentek, stb.) akár a Bakonyban (Adidas, Bér-hegy stb.) járunk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!