Megjelenés
Úgy tűnik, az idei karácsonyi szezon egyik slágerterméke lesz a netbook. Az Asus lassan egy éve forgalmaz Eee PC-t, sőt az első modellt már ki is futtatja, mondhatni, a második generációnál tart. Lassan, vagy inkább óvatosan ébredt a konkurencia, de mostanra az MSI, a HP, az Acer és a Gigabyte aprósága is kapható hazánkban, a Dell terméke pedig még ideérhet karácsonyig. Természetesen a hazai és európai notebookpiac egyik meghatározó szereplője, a Fujitsu Siemens sem akar kimaradni ebből a szegmensből. Magyarországra a jövő hónapra várják az Amilo Mini Ui 3520 netbookot. Mi egy előszériás, még nem honosított tesztpéldányt kaptunk.
Első látásra a kis AMILO meglehetősen vaskosnak tűnik. Az igazság viszont az, hogy alig vastagabb konkurenseinél, csak a Fujitsu Siemens nem használta ki a lekerekített sarkak és élek optikai trükkjét, kicsinyítő hatását. A Mini örökölte nagyobb márkatársai friss, fekete-fehér élekkel elhatárolt formatervét, ami egyeseknek biztosan tetszik majd, másoknak meg épp ellenkezőleg. Nekik a későbbiekben készül sötét színű verzió is.
További külső látványelem a fedőlapra illeszthető rátét, ami esetünkben barna volt. Egyelőre úgy tudjuk, hogy az alapfelszerelés része lesz, és adják majd piros, kék és egyéb színekben is. Felszerelve nagyjából két milliméterrel növeli a gép vastagságát, de legalább megóvja az eredeti borítást a külső behatásokról. Egyszerűen csak megszorul a fedélen, kérdés, hogy több fel-leszerelés után mennyire marad majd stabil.
Először láttunk olyan netbookot, melynek az elejére is helyeztek csatlakozókat. Ide, a jobb oldalra került a kártyaolvasó és az audiokonnektorok. A túloldalon három kék LED ellensúlyozza őket. Hátul az AMILO-nál is az akkumulátor emészt fel minden helyet.
Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a Fujitsu Siemens mérnökei nem bántak valami takarékosan az oldalsó csatlakozóknak szánt hellyel. Valójában viszont minden itt van, ami kellhet, sőt az előre helyezett kártyaolvasó miatt felszabadult helyre egy ExpressCard aljzatot tettek, amihez hasonlót eddig csak a HP 2133-on láttunk. Azért a kettő mellé elfért volna még egy – vagy akár két – további USB aljzat is. Balra előre, az ExpressCarddal ellentétes oldalra került a belső hardver szellőzőnyílása, amiből arra következtetünk, hogy a két oldal között jelentős hőmérsékletbeli különbség lesz.
Kinyitva a masinát először a meglehetősen stabil, bár hagyományos kialakítású zsanérra figyeltünk fel. Ezután viszont jött a feketeleves, vagyis a kis Eee PC 701-ével nagyjából azonos méretű, tehát a konkurenseknél nehezebben használható billentyűzet. Ráadásul túlzottan alulra került, így csak a HP 2133-éhez vagy az Acer Aspire One-hoz hasonló, oldalsó gombos tapipad fért alá. Fölötte viszont van hely két hangszórónak és egy nagy adag semminek. Pár gyorsbillentyűt azért tehettek volna ide. Számunkra fájó pont az is, hogy a felső, 8,9”-os kijelzőt magába foglaló panel nagyon kis mértékben hajtható csak hátra. Talán azért választották ezt az utat, hogy a gép ne tudjon hátrabillenni.
Mivel előszériás darabról van szó, a gyártó kérte, hogy ne szereljük szét. Egyébként nagyon sok csavar tartotta, aljának első részét pedig alaposan megrakták szellőzőnyílásokkal. Ezekből sejteni lehet, hogy az Intel Atom processzor és a chipkészlet a bal oldalt tölti ki (alsó képen értelemszerűen megfordulnak az irányok), míg jobbra került az ExpressCard és a merevlemez. Érdekes darab a winchester, ugyanis hagyományos rendszerű, de 2,5”-os helyett 1,8”-os. Nehéz megmondani, hogy ez előny vagy inkább hátrány. Fizikai méretben kisebb és könnyebb, ráadásul valamivel kevesebbet is fogyaszt, mint a 2,5 hüvelykesek, 60 GB-os kapacitásával pedig lekörözi az SSD-ket. Emellett viszont lassabb a két és feleseknél, és majdnem olyan drága mint egy SSD.
Netbookos viszonylatban átlagosnak mondható, 32,56 Wh-s akkumulátorral érkezett tesztpéldányunk, amitől az atomos belső miatt három óra körüli maximális üzemidő várható. Nem valami sok, de így legalább csak egy kilogrammot nyom az egész netbook. Minden bizonnyal készül majd nagyobb telep is.
Teljesítmény
Hardver tekintetében az Eee PC 901, Wind és Aspire One után nem sok újat tudunk elmondani a kicsi AMILO-ról. Ugyanaz az 1,6 GHz-es, egymagos, de két szálat párhuzamosan futtató Intel Atom N270 processzor dolgozik benne, amit 945GSE északi és ICH7-M déli híd, valamint 1 GB DDR2 memória egészít ki. Emiatt teljesítményben sem várható lényeges különbség, ezt tesztjeink is bizonyították. Akit érdekelnek a konkrét számok, nézze meg Eee PC 1000H cikkünket. Összességében csak annyit mondanánk, hogy a gép ereje elég volt minden olyan feladathoz, amire egy netbookot szántak. Kényelmesen lehet vele internetezni, elbír az irodai alkalmazásokkal, sőt a HD videókkal is 720p felbontásig.
Termék megnevezése | Fujitsu Siemens AMILO Ui 3520 |
Processzor | Intel Atom N270 (1,6 GHz, 512 kB L2 cache, 533 MHz FSB) |
Lapkakészlet | Intel 945GSE és ICH7-M |
Memória | 1024 MB DDR2-533 |
Kijelző | 8,9", 1024x600 pixeles TN+film panel LED háttérvilágítással |
Grafika | Integrált GMA950 |
Hang | Realtek ALC269 |
Merevlemez | 1,8"-os Toshiba MK6028GAL, 60 GB, 4200 rpm |
Optikai meghajtó | nincs |
Kommunikáció | Bluetooth+EDR, Atheros IEEE 802.11b/g Wi-Fi, Realtek RTL8102E Gigabit Ethernet |
Interfészek | 2 x USB 2.0, D-Sub analóg monitorkimenet, Ethernet, audio ki- és bemenet |
Extrák | webkamera, kártyaolvasó, színes fedőlap |
Akkumulátor kapacitása | 4 cellás - 32,56 Wh |
Méret | 233 x 175 x 29-35,8 mm |
Tömeg | 1,00 kg |
Operációs rendszer | Windows XP Home |
Garancia | 2 év |
Gyártó weboldala | www.fujitsu-siemens.com |
Termék weboldala | AMILO Mini Ui 3520 |
Ajánott bruttó fogyasztói ár | kb. 100 000 Ft |
Komolyabb eltérés a többi kicsihez képest csak a merevlemezt intenzíven használó esetekben tapasztaltunk. Az 1,8”-os Toshiba egység átlagsebességben és löketszerű csúcsban is a 2,5”-os vagy SSD-s konkurencia alatt maradt. Még szerencse, hogy a netbookoknál nem a csúcssebesség a fő szempont.
AMILO Mini - 1,8"-os Toshiba HDD
Eee PC 901, 4 GB-os SSD és Eee PC 1000H, 2,5"-os Seagate 80 GB-os HDD
Sokkal érdekesebb, hogy mennyit bír az akkumulátor. Szokásunkhoz híven három mérést végeztünk, melyek közül az elsőben végig minimális terheléssel futott a gép, kikapcsolt vezeték nélküli hálózati eszközökkel és alacsony fényerőre vett monitorral. Ezután közepesre vettük a fényerőt és 720p-s DivX videót néztünk, majd mindent feltekerve, vezeték nélküli hálózati eszközöket bekapcsolva hajtottuk a kicsikét.
Valamivel kevesebb mint három és fél órára volt elegendő az akkumulátor, ami 32,56 Wh-s teljesítményét figyelembe véve elfogadható. Hasonló teleppel a konkurensek sem tudnak többet menni. Szintén rendben van a videózással mért picivel több mint 2,5 óra, és a maximális teljesítményen kerek 2 órás produkció. Megmértük az akku töltési idejét is. Kikapcsolt állapotban kevéssel több mint másfél óra alatt tápolta vissza a 40 wattos töltő, bekapcsolt géppel úgy negyed órával több időt vett igénybe a művelet. Méréseink szerint nyugalmi állapotban 15 wattot, 100%-on terhelve pedig 22 wattot fogyasztott a kis AMILO, amiből 2 watt a Wi-Fi és Bluetooth, 2 watt pedig a TFT számlájára írható.
Hő és hang tekintetében elég nagy különbségeket tapasztaltunk az eddig nálunk járt netbookoknál. Még az azonos hardvertartalmú, atomos gépek is eltérően viselkedtek a belső kialakítástól, hőszabályozástól függően. A Fujitsu Siemens apróságát 25 fokos szobahőmérsékletnél teszteltük. Fél óra laza tapogatás, ismerkedés után felülete kellemesen langyos maradt. Csak alulról, a processzoros bal sarok melegedett 35 fokra. Eközben végig ment a ventilátora, de csak 19 dB-es hangot produkált, ami csupán halk környezetben hallható.
Megterhelve a processzort hőmérséklete azonnal 45 fok környékéről 51 fokra ugrott, ventilátora pedig 22 dB-re hangosodott. Két percen belül már 24 dB-t mértünk és 53 fokot a CPU-n. Sajnos, itt kellemetlen, magas hangszíne volt a kis lapátkeréknek. Még néhány perc kellett ahhoz, hogy az Atom 55 fokosra melegedjen, ami aktiválta a legfelső hűtési fokozatot. Ennél 29 dB volt a hangerő. Tovább nem melegedett a csöppség, de az 55 fok körüli processzorhőmérsékletet gyakran hullámzó ventilátorhanggal tartotta, ami szerintünk zavaró lehet. Ilyen esetekben jön jól a halkítás ami az Fn+F11 kombinációval hívható elő. Ekkor a processzor órajele visszaesik 800 MHz-re, a ventilátor hangja pedig alig hallható 21 dB környékére. Jó pont, hogy csak a gép bal alsó sarka melegedett 40 fokig, ráadásul a két oldal között sem volt akkora eltérés, ami tapintásra zavaró lett volna.
Kép és használat
Bár a netbookokat nem profi, színhelyes grafikai munkára használják, azért megmértük a kis Amilo 8,9”-os kijelzőjét. Ez a méret az 1024x600 pixeles felbontásával szerintünk optimális a kategóriában, fölösleges – esetleg gyengébb szeműeknek lehet jó – a további egy hüvelyk.
A kalibrációt a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro, illetve az Eye-One Match szoftverekkel végeztük. A programok azt mérik, hogy a képernyőn bemért színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE érték kisebb különbséget jelent a szín referenciához való hasonlóságában. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.
A meglehetősen kiábrándító eredeti értékek után egészen jól sikerült a Blue Eye kalibrálása. Az átlagos DeltaE éppen egy volt és a maximum is csak alig lépte át a kettőt. A LED-es háttérvilágításnak köszönhetően szép, homogén lett a TN+film panel világítása, amit százalékos méréseink és szemre a homogén színek megjelenítése is alátámasztott.
Azért a LED-es háttérvilágítás sem mindenható, a TN+film panel legnagyobb gyengéjét, a szűk betekintési szögeket nem tudja orvosolni. Ezen a téren az AMILO Mini sem jobb konkurenseinél, de legalább nem is rosszabb náluk.
Azt már tudjuk, mennyit tud, akkuról mennyit bír, hogyan melegszik és milyen a monitora a legkisebb Amilonak. Kérdés, hogy milyen dolgozni rajta. Ezt nagymértékben befolyásolja a billentyűzete, ami szerintünk nem sikerült valami jól. Bár nálunk nemzetközi kiosztású járt, valószínűsíthető, hogy a magyar variánsnak sem lesznek nagyobb gombjai és elrendezésük sem sokat módosul. Megmarad tehát az Esc és F1 közé beszorított nulla, az egysoros Enter, valamint a jobb szélre száműzött Shift. Kérdés, hogy az Í-t a most még elfogadható méretű bal Shiftből kanyarítják-e le, vagy a jobb Alt melletti helyre kerül. Különösen azért kellemetlenek ezek a megszorítások, mert a billentyűzet mindkét oldalán ott mosolyog ránk 5-5 milliméternyi kihasználatlan, üres terület.
Szerintünk nem lett szerencsés a tapipad kialakítása sem. A billentyűzet túlzottan alulra került, ezáltal felül keletkezett egy hatalmas kihasználatlan terület, alul pedig nagy a tolongás. Az érintőpad gombjai oldalra kerültek, ami megszokást igényel, és a csuklótámasz is elég kicsi.
Értékelés
Egyre sűrűbb a netbookok piaca, és egyre kiélezettebb verseny folyik már itt is a vásárlók megnyeréséért. Mivel szinte mindenki az Intel Centrino Atom platformjára épít, tehát a gépek egyforma erősek, ezért különösen fontos, hogy melyik gyártó milyen részletmegoldásokat, milyen kiegészítőket és extrákat pakol a csomagjába.
A Fujitsu Siemens aránylag későn lépett erre a területre, és úgy érezzük, hogy bizonyos részletekkel betaláltak, de elkövettek pár hibát is. Okos dolog volt a 8,9”-os kijelzőt választani 1024x600-as felbontással, viszont szerencsétlenre sikeredett a billentyűzet. A gép 233 mm-es szélességével pár centiméterrel keskenyebb az Eee PC 1000H-nál, a Windnél, a HP 2133-nál és az Aspire One-nál, viszont a 901-es Eee PC egy picivel alulmúlja. Sajnos nem használták ki a teljes szélességet a billentyűzethez, így a 901-essel azonos méretű, apró és nem túl jó kiosztású darabot kapta meg, ami szerintünk sokat ront használhatóságán. Legalábbis, ha notebookos irányból közelítjük. Egy okostelefont vagy UMPC-t ez a méret is leelőz kezelhetőségben.
Ismét az Eee PC 901-hez mérnénk az akkumulátort, ami a maga 4 cellájával és legfeljebb 3,5 órás üzemidejével közepesnek mondható. Asus konkurense ugyan 140 grammal nehezebb, viszont majdnem nyolc órán át is életben marad. Tárkapacitásban egyértelműen az AMILO Mini 60 GB-os winchestere a nyerő, az Eee PC 901 4 GB-os fő SSD-je meglehetősen szűkös, a második 8 vagy 16 GB-os pedig eléggé lassúcska. Szerencsére az 1,8”-os HDD a 2,5”-osoknál sem bizonyult sokkal lassabbnak.
Összegezve tehát méretben, tudásban és felszereltségben a Fujitsu Siemens AMILO Mini az Asus Eee PC 901-hez áll legközelebb. Merevlemezben egy picivel jobb nála, de minden más tekintetben az Asus termékét érezzük nyerőnek. Csak az a fránya, szűk billentyűzet ne lenne mindkét gépen! Pillanatnyilag néhány ezressel olcsóbb az Eee PC 901, mint az AMILO Mini, de nekünk így is tetszett. Bízunk benne, hogy öldöklő árverseny veszi kezdetét.
![]() |
Fujitsu Siemens AMILO Mini Ui 3520 |
rudi
A Fujitsu Siemens AMILO Mini Ui 3520-at a Fujitsu Siemens hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.