Játék az otthoni felhőben!
A LucidLogix újításai között még feltűnik egy VGWare nevű szoftver, ami lényegében az otthoni felhőt valósítja meg. Az alkalmazás két részből áll. Az adott környezeten belül lesz egy szerverként üzemelő számítógép, mely a tényleges számításokat fogja elvégezni a VGWare alkalmazáson keresztül. A vállalat itt aránylag erős masinát ajánl a jó játékélmény és sebesség érdekében. Ezzel kapcsolatban konkrét követelmény, hogy az adott PC-ben Radeon vagy GeForce legyen, akár IGP, akár dedikált GPU formájában. Az Intel IGP-it egyelőre a rendszer nem támogatja, de ez később még változhat.
A VGWare programot futtató kliensgépek a fő masinához vezetékes vagy vezeték nélküli hálózaton keresztül csatlakozhatnak, és így lényegében létrejön egy otthoni számítási felhő, mindez internethozzáférés nélkül. Hasonló elgondolást mutatott be az NVIDIA nemrég, ám a Splashtop THD a szervergépben GeForce VGA-t követel, míg a kliensnek kötelező Tegra 3-as táblagépnek lennie. A VGWare természetesen kliensoldalon bármit elfogad, csupán a szoftver telepíthetősége a követelmény.
Hirdetés
A működés alapvetően ismert. A kiszolgáló és a kliens között ki kell alakítani a hálózatot, majd azon keresztül a kliensgép elküldi a beviteli adatokat a PC-nek. Utóbbi kiszámolja a képkockát, amit a hálózaton keresztül visszaküld a kliensnek. A minőség szempontjából némi kompromisszum szokás szerint lesz, mivel igazodni kell a hálózatok sebességéhez, és a képkockák tömörítése elengedhetetlen; emellett az input lagot is növeli a távoli kapcsolat, de közel sem olyan mértékben, ahogy azt az interneten keresztül elérhető OnLive vagy Gaikai teszi, vagyis a rendszer vállalhatónak tűnik.
Talán nem is a tabletek és okostelefonok esetében lesz a VGWare-nek értelme, hanem az otthonokban található többi PC-n. Akár egy alacsony fogyasztású HTPC-n is lehet játszani, mivel a kiszolgáló mindent kiszámol az apró masina helyett. Sőt, nem csak egy kliensgép kezelése lehetséges, hanem technikailag akármennyié. A fő számításokat végző PC teljesítménye persze véges, de elméletben a szoftver nem korlátozza a csatlakozó kliensek számát. Szintén érdekesség, hogy ha a szervergépben több grafikus vezérlő van, akkor azt a VGWare ki tudja használni, illetve megoldható, hogy a csatlakozó kliensekhez külön GPU-t rendeljen a szoftver.
A VGWare megjelenéséről egyelőre nincs információnk, de valószínűleg hamarosan debütál a szoftver. Sajnos úgy néz ki, hogy fizetős lesz az alkalmazás, és ebben az esetben a költségek közvetlenül a vásárlók pénztárcáját terhelik.
A LucidLogix láthatóan érdekes fejlesztésekkel operál. Túlzás lenne mindre azt mondani, hogy gyakorlati értelemben is hasznos elgondolás, de talán mindegyiknek lesz valamekkora piaca. Gyakorlati tapasztalattal sajnos nem tudunk szolgálni, de remélhetőleg ennek is eljön az ideje. Az XLR8 és a VGWare mindenképpen megérhet egy-egy tesztet.
Abu85