Tapasztalatok, értékelés
Használat közben
Az ECS Liva Z3E Plus gyakorlatilag egy olcsó notebook hardverét kapta, és a mindennapok során ennek megfelelően is viselkedik. A gép alacsony terhelésen szinte néma (18 decibel körüli zajszintet mértünk), de ahogy elkezdi kapni a feladatokat, úgy válnak egyre jobban hallhatóvá a ventilátorok. A gépben ebből két darab van, mindkettő vékony, magas fordulatszámon pörgő modell. Mivel a hardver nem túl erős, ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy normál felhasználás során azért szinte folyamatosan hallani némi zajt. Szerencsére a maximális zajszint nem túl magas – 28 dB(A) –, de abból kiindulva, hogy már a Core i3-10110U is feladja neki a leckét, arra következtethetünk, hogy a Core i7-tel szerelt modellekben folyamatosan „élvezhetjük” ezt.
Alaposabban megvizsgálva a fogyasztási, hőmérsékleti és frekvencia-adatokat, azt látjuk, hogy az említett „terhelés nélküli” esetben a konnektorban mérhető fogyasztás nem éri el a 10 wattot (9,5 watt átlagosan) – ebben az említett hardver mellett egy RGB világítással szerelt billentyűzet és egér is benne van. A CPU hőmérséklete ilyenkor 46 °C körül mozog, a ventilátorok pedig 2300, illetve 3500 rpm fordulatszámon forognak – ez az a szint, ahol halk surrogás hallatszik csak ki a burkolat alól.
Ahogy elkezdjük terhelni a processzort, a konnektornál mérhető fogyasztás gyorsan 37 wattra ugrik, majd innen 26 wattra csökken. Ennek a CPU esetében egy 25 wattos maximális TDP-t elérő csúcs felel meg, innen esik majd a fogyasztás a hivatalosan megadott 15 wattra, melyet aztán szépen tart is a Core i3-10110U. A hőmérséklet esetében hasonlóan alakul a pálya: egy 88 °C-os csúcsot követően 80 °C alá esik vissza a hőmérséklet, a felpörgő (2800, illetve 4400 rpm) és zajosodó ventilátorok pedig igyekeznek itt megfogni a melegedést, ami többé-kevésbé sikerül is nekik. Ami a frekvenciát illeti, itt az első körben egy körülbelül 20 másodperces, 3,7 GHz-es csúcsot egy 3 GHz-es, nagyjából 3,5 perces periódus követ, végül hosszú távon 2,7-2,8 GHz-es órajelre számíthatunk.
Hirdetés
A GPU-t is bevonva a játékba, a fogyasztás a konnektornál először 46 wattra ugrik, innen esik vissza rövid időn belül 26 wattra. A belső paramétereket figyelve láthatjuk, hogy a notebookoknál megszokott módon az IGP aktiválása negatív hatást gyakorol a CPU-ra, hiszen a 15 wattos TDP-t a 30 wattos kiugrás után már két oldalra kell szétosztani, így alacsonyabb, 1,6 GHz-es órajelet kapunk.
Végezetül ejtsünk pár szót a BIOS-ról is, mely 2021-ben már szokatlannak nevezhető klasszikus felületet használ. Sokat nem érdemes foglalkozni vele, bár a menüben szerepel a „Tweak” szócska, túlhajtásra nyilván nincs lehetőség.
Értékelés
Kis helyen is elfér, a mellékelt kerettel pedig több helyre, akár a monitor hátoldalára is felszerelhető az ECS Liva Z3E Plus. Barebone-ról lévén szó, azt, hogy a végső rendszer milyen teljesítményű, nagy mértékben befolyásolja az általunk kiválasztott kiegészítő hardver – a memória és a háttértár – is.
Az általunk tesztelt modell érdekessége a két darab RS232 soros port, valószínűleg azok fogják ezt a gépet választani, akiknek ezek megléte döntő fontosságú, hiszen a soros portok és 2,5”-es fiók nélküli Z3 Plus jóval olcsóbb. A kis készülék egyébként mérete ellenére gazdagon felszerelt, hiszen a látható elemeken túl Bluetooth, Wi-Fi 6 képes WLAN adapter (sajnos csak belső antennával) és 4 darabból álló digitális mikrofonrendszer is található benne, viszont hiányzik például a Thunderbolt, amit az Intel NUC kínál.
Sajnos tökéletesnek mégsem mondható, két hiányosságot tapasztaltunk. Az első a csatlakozók szerény száma: igen, egy notebookon sincs általában több mint négy USB port, csak éppen itt rögtön egy billentyűzet és egy egér csatlakoztatásával indulunk, ha tehát nem akarjuk felezni az USB-k számát, csak bluetoothos beviteli eszközök jöhetnek szóba. A másik probléma pedig a hűtés, ami még ennél a Core i3-10110U-val szerelt példánynál is sokat hallatja a hangját. Bár egy monitor vagy tévé mögé szerelve ez kevésbé zavaró, mégis az az érzésünk, hogy ez a komponens kissé alulméretezett. Potenciális felhasználási területként szóba jöhet a HTPC és/vagy az okosotthonos használat (például Home Assistanttal), ám ilyenkor a soros portok miatti magasabb ár nem biztos, hogy megéri.
Wombath
Az ECS Liva Z3E Plus barebone-t és kiegészítőit a Cédrus Számítástechnikai Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.