ECS Liva Z3E Plus: mini multimédiás barebone

Tenyérben is elfér az ECS minigépe, mely a modern interfészek és digitális mikrofonok mellett két soros portot is kínál.

Bevezető, dizájn

A tenyérben is elférő apró PC-k, melyek egyik legismertebb képviselője az Intel NUC, nemcsak akkor lehetnek érdekesek, ha nincs sok rendelkezésre álló helyünk: az ECS Liva Z3E Plus például két RS232 (közismertebb nevén: soros) portot is kínál, így olyan környezetben is hasznos lehet, ahol valamilyen régi célhardver még ezt a csatlakozót igényli. De nem ez az egyetlen különlegessége: négy darab mikrofonja a hangrögzítésben, 2,5”-es SATA foglalata pedig a tárkapacitás növelésében jöhet jól a felhasználás során.

Hirdetés

Külső

A Liva Z3 Plus család két tagból áll, melyek 117 x 128 mm-es alapterületűek. A „sima” változat 35 mm magas, a SATA meghajtót is fogadó E jelzésű verzió pedig 53 mm, tehát igazából az utóbbi sem nevezhető óriásinak. Burkolatuk műanyag, a felső rész ráadásul kifejezetten fényes, így koszolódásra, karcolódásra hajlamos – ipari PC-nek pedig nemcsak ezért, de a porvédelem hiánya miatt sem ajánlanánk őket.


[+]

Az apró gép oldalait igencsak telezsúfolták csatlakozókkal: az előlapon három Type-A és egy Type-C USB várja a kábeleket, melyek mindegyike 3.1 Gen1 szabványú, azaz 5 Gbps sávszélességet kínál – tőlük jobbra pedig a fejhallgató-kimenetet helyezték el. A felül észlelhető négy darab apró furat mögött a négy darabból álló belső mikrofonrendszer (array) elemei lapulnak.


[+]

Jobb oldalon felül szellőzőnyílásokat, alul pedig az említett RS232-es portokat fedezhetjük fel. Hátul egy kisebb szellőző felett HDMI és mini DisplayPort kivezetés, két Gigabit Ethernet (egyik Intel, másik Realtek adapterrel hajtva) és a külső tápegység csatlakozója látható. A bal oldal üres – itt csak újabb szellőzőnyílásokat találunk – míg a készülék alján négy gumitappancs, illetve a VESA tartókerethez passzoló rögzítőcsavarok helyei bukkannak fel.


[+]

Bár a csatlakozókínálat a leírtak alapján bőségesnek tűnik, vannak hiányosságok, melyek közül a legzavaróbb az, hogy csak négy USB port áll rendelkezésre, és azok is mind előre kerültek. Ez azt jelenti, hogy hacsak nem használjuk ki a beépített Bluetooth adaptert, a billentyűzet és az egér rögtön elfoglalja az USB csatlakozók felét, ráadásul a kábelek is a gép előtt keresztben mennek majd. Igazán illett volna legalább még két USB portot tenni hátulra – hely bőven lenne rá.

Hardver és teljesítmény

Belső

A Liva Z3E Plus barebone-ként érkezik, azaz háttértárról és memóriáról nekünk kell gondoskodni. A rendszer alapja egyébként Comet Lake CPU-k alkothatják, egész pontosan a Core i3-10110U, Core i5-10210U, Core i5-10510U vagy Core i7-10710U közül választhatunk. Mi az elsőt, tehát a kétmagos, négyszálas Core i3-at kaptuk. Az alaplap két SO-DIMM foglalatot kínál LPDDR4 modulok számára, adattárolók pedig 2,5”-es SATA egységek vagy M.2 foglalatba passzoló SSD-k lehetnek. Az utóbbi esetben SATA és PCIe is működik, de a rendszer az Intel Optane meghajtókat is támogatja.


[+]

Tesztünkre a Liva Z3E Plus mellé egy 8 GB-os Apacer DDR4-2400 RAM modult és egy 256 GB kapacitású Apacar AS2280P4 SSD-t kapunk, mely PCIe 3.0 x4 csatolóval rendelkezik. Ezek beszerelése nem ördöngösség: először el kell távolítani a gépház alján a négy gumitalpat (ezek ragasztással rögzülnek, de 1-2 nyitást gond nélkül elviselnek), ez alatt találjuk azt a négy csavart, melyeket oldva hozzáférhetünk a barebone belsejéhez. A 2,5”-es SSD foglalatot és az egyik hűtőventilátort tartó fémkeretet felfelé húzva emelhetjük ki a házból, így már az M.2 és a SO-DIMM foglalatok is szabaddá válnak. Mindezek fényében a szerelés gyerekjáték, tényleg egészen minimális hozzáértés kell csak hozzá, az illesztések pedig rendben vannak, nem kell semmit sem feszegetni, nyomkodni, tologatni.


[+]

A teszten tehát a következő paraméterekkel rendelkező gép vett részt:

Specifikációk
Termék megnevezése ECS Liva Z3E Plus
Processzor Intel Core i3-10110U – 2,1/4,1 GHz, 15 W TDP
Memória 8 GB DDR4-2400
Grafika Intel UHD Graphics
Adattároló 256 GB Apacer AS2280P4 NVMe SSD, PCIe 3.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6 AX200
- Bluetooth 5.0
- Intel I219-LM Gigabit Ethernet
- Realtek PCIe Gigabit Ethernet
Interfészek - 1 db USB 3.1 Gen1 Type-C
- 3 db USB 3.1 Gen1 Type-A
- 1 db mini DisplayPort
- 1 db HDMI
- 2 db Gigabit Ethernet
- 2 db RS232
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Egyéb 2,5”-es SATA fiók, két SO-DIMM foglalat, tartókeret VESA furatokkal
Méret 117 x 128 x 53 mm
Operációs rendszer -
Gyártó honlapja ECS
Termék honlapja ECS Liva Z3E Plus
Fogyasztói ár kb. 160 000 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

Bár a Liva Z3E Plus barebone, azaz a vásárló választja meg az SSD-t, a sebességmérés nem lenne teljes akkor, ha nem ellenőriznénk az általunk használt meghajtó képességeit. Mint a CrystalDiskMark számain látszik, a forgalmazótól kapott Apacer egység, ha nem is a világ leggyorsabb modellje, nem is lassú, biztos, hogy nem fogja érdemben rontani (vagy javítani) a későbbi mérések eredményeit.


[+]

Általános méréseinket a notebookok tesztelésénél megszokott csomaggal végeztük, hiszen itt gyakorlatilag egy notebook hardverével állunk szemben:

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 4167 / 11 298 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 37,64 fps / 289 cb
Cinebench R20 CPU Single / CPU Multi 375 / 698 cb
Cinebench R23 CPU Single / CPU Multi (10 perces futás után) 965 / 1780 cb
Veracrypt64 SHA 256 / SHA 512 236 / 363 MB/s
PCMark 8 Home Conventional / OpenCL 2646 / 3056
PCMark 8 Work Conventional / OpenCL 2977 / 3998
PCMark 8 Creative Conventional / OpenCL 4758 / 7284
PCMark 8 Office 2016 2736
PCMark 8 Storage 4968
PCMark 10 Extended 2275
PCMark 10 Essentials / Productivity 7116 / 6087
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 2280 / 734
SpecWPC 7-Zip Compress* 544,7 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 412,4 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 15,51 / 6,18 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 14,31 fps
SpecWPC Python SciPy* 130,70 s

A kapott számok csak megerősítik azt, amit sejtettünk: a Core i3-10110U-val szerelt Z3E Plus egyszerűbb otthoni és irodai feladatokra készült, a kétmagos, négyszálas CPU komolyabb igények kielégítésére nem igazán ajánlható. Természetesen az egy darab 8 GB-os modul sem javít a helyzeten, de a számokból látszik, hogy itt a processzor önmagában is gyenge. Ettől még böngészni, Skype-ot, Zoomot, Google Classroomot használni, LibreOffice-ban dolgozni könnyen lehet, de a gép bevethető akár okosotthonos rendszer központjaként is, igaz, a gyártó a Linux-támogatásról szemérmesen hallgat.

Szóba jöhet még a HTPC-s felhasználás – az Intel UHD Graphics erre teljes mértékben megfelel, a hardver pedig támogatja a 4K/60Hz-es megjelenítést, Libreeleckel ezt probléma nélkül ki is tudtuk használni a 9.95.1, tehát már a Kodi 19-re épülő verzió telepítése után. Dedikált GPU hiányában a 3D-s képességek szerények, játékra csak régi programokkal érdemes gondolni.

Tapasztalatok, értékelés

Használat közben

Az ECS Liva Z3E Plus gyakorlatilag egy olcsó notebook hardverét kapta, és a mindennapok során ennek megfelelően is viselkedik. A gép alacsony terhelésen szinte néma (18 decibel körüli zajszintet mértünk), de ahogy elkezdi kapni a feladatokat, úgy válnak egyre jobban hallhatóvá a ventilátorok. A gépben ebből két darab van, mindkettő vékony, magas fordulatszámon pörgő modell. Mivel a hardver nem túl erős, ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy normál felhasználás során azért szinte folyamatosan hallani némi zajt. Szerencsére a maximális zajszint nem túl magas – 28 dB(A) –, de abból kiindulva, hogy már a Core i3-10110U is feladja neki a leckét, arra következtethetünk, hogy a Core i7-tel szerelt modellekben folyamatosan „élvezhetjük” ezt.

Alaposabban megvizsgálva a fogyasztási, hőmérsékleti és frekvencia-adatokat, azt látjuk, hogy az említett „terhelés nélküli” esetben a konnektorban mérhető fogyasztás nem éri el a 10 wattot (9,5 watt átlagosan) – ebben az említett hardver mellett egy RGB világítással szerelt billentyűzet és egér is benne van. A CPU hőmérséklete ilyenkor 46 °C körül mozog, a ventilátorok pedig 2300, illetve 3500 rpm fordulatszámon forognak – ez az a szint, ahol halk surrogás hallatszik csak ki a burkolat alól.

Ahogy elkezdjük terhelni a processzort, a konnektornál mérhető fogyasztás gyorsan 37 wattra ugrik, majd innen 26 wattra csökken. Ennek a CPU esetében egy 25 wattos maximális TDP-t elérő csúcs felel meg, innen esik majd a fogyasztás a hivatalosan megadott 15 wattra, melyet aztán szépen tart is a Core i3-10110U. A hőmérséklet esetében hasonlóan alakul a pálya: egy 88 °C-os csúcsot követően 80 °C alá esik vissza a hőmérséklet, a felpörgő (2800, illetve 4400 rpm) és zajosodó ventilátorok pedig igyekeznek itt megfogni a melegedést, ami többé-kevésbé sikerül is nekik. Ami a frekvenciát illeti, itt az első körben egy körülbelül 20 másodperces, 3,7 GHz-es csúcsot egy 3 GHz-es, nagyjából 3,5 perces periódus követ, végül hosszú távon 2,7-2,8 GHz-es órajelre számíthatunk.

A GPU-t is bevonva a játékba, a fogyasztás a konnektornál először 46 wattra ugrik, innen esik vissza rövid időn belül 26 wattra. A belső paramétereket figyelve láthatjuk, hogy a notebookoknál megszokott módon az IGP aktiválása negatív hatást gyakorol a CPU-ra, hiszen a 15 wattos TDP-t a 30 wattos kiugrás után már két oldalra kell szétosztani, így alacsonyabb, 1,6 GHz-es órajelet kapunk.

[+]

Végezetül ejtsünk pár szót a BIOS-ról is, mely 2021-ben már szokatlannak nevezhető klasszikus felületet használ. Sokat nem érdemes foglalkozni vele, bár a menüben szerepel a „Tweak” szócska, túlhajtásra nyilván nincs lehetőség.

Értékelés

Kis helyen is elfér, a mellékelt kerettel pedig több helyre, akár a monitor hátoldalára is felszerelhető az ECS Liva Z3E Plus. Barebone-ról lévén szó, azt, hogy a végső rendszer milyen teljesítményű, nagy mértékben befolyásolja az általunk kiválasztott kiegészítő hardver – a memória és a háttértár – is.


[+]

Az általunk tesztelt modell érdekessége a két darab RS232 soros port, valószínűleg azok fogják ezt a gépet választani, akiknek ezek megléte döntő fontosságú, hiszen a soros portok és 2,5”-es fiók nélküli Z3 Plus jóval olcsóbb. A kis készülék egyébként mérete ellenére gazdagon felszerelt, hiszen a látható elemeken túl Bluetooth, Wi-Fi 6 képes WLAN adapter (sajnos csak belső antennával) és 4 darabból álló digitális mikrofonrendszer is található benne, viszont hiányzik például a Thunderbolt, amit az Intel NUC kínál.


[+]

Sajnos tökéletesnek mégsem mondható, két hiányosságot tapasztaltunk. Az első a csatlakozók szerény száma: igen, egy notebookon sincs általában több mint négy USB port, csak éppen itt rögtön egy billentyűzet és egy egér csatlakoztatásával indulunk, ha tehát nem akarjuk felezni az USB-k számát, csak bluetoothos beviteli eszközök jöhetnek szóba. A másik probléma pedig a hűtés, ami még ennél a Core i3-10110U-val szerelt példánynál is sokat hallatja a hangját. Bár egy monitor vagy tévé mögé szerelve ez kevésbé zavaró, mégis az az érzésünk, hogy ez a komponens kissé alulméretezett. Potenciális felhasználási területként szóba jöhet a HTPC és/vagy az okosotthonos használat (például Home Assistanttal), ám ilyenkor a soros portok miatti magasabb ár nem biztos, hogy megéri.

Wombath

Az ECS Liva Z3E Plus barebone-t és kiegészítőit a Cédrus Számítástechnikai Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ECS

Azóta történt

Előzmények