Csúcsra járatva: tuning a negyediken

Cikkünkben igazi tuning processzorok mutatkoznak be. Főszerepben az Athlon XP-M, az Opteron 146, az Athlon 64 és a Pentium 4.

Mobil Athlon XP

Athlon XP-M: most már nem csak a notebookba


AMD Athlon XP-M 2500+ (katt)

Első tesztpéldányunk egy Athlon XP-M processzor, amely a nevéből kikövetkeztethetően notebookprocesszornak készült. Miért is jó nekünk az, ha a gépünkben egy notebookba szánt processzor ketyeg? A mobil processzorok az asztali processzorokkal ellentétben nagyon alapos vizsgálatokon mennek keresztül, amelyeken több feltételnek meg kell felelniük. A mobil processzorok alacsonyabb feszültségen üzemelnek ugyanolyan órajelen, mint asztali megfelelőjük, hiszen a notebookok esetében fontos szempont a minél kisebb fogyasztás és a minél kevesebb eldisszipált hő. Miért is hasznos ez egy sima otthoni PC-t felhasználónak? Természetesen egy olyan felhasználó számára, aki nem tuningol, nincs jelentősége ezeknek a tulajdonságoknak. Ellenben a tuningos júzerek sejthetik egy ilyen processzor válogatásának áldásos hatásait.

Ha az eddigiek alapján még nem lenne elég vonzó alternatíva egy Athlon XP-M processzor, akkor további jó hírekkel szolgálhatunk: a mobil Athlon XP processzorok 100%-ig szorzózármentesek, tehát szorzójuk szabadon állítható. Erre a PowerNow! technológia miatt van szükség, hiszen a notebook a terheléstől függően állítja be a processzor órajelét, ezt pedig a szorzó változtatásával éri el (ahogyan az Athlon 64 esetében a Cool'n'Quiet).

A tesztre kapott processzor egy 2500+ jelölésű, AQYHA steppinges Athlon XP-M, amelyet 2004. 10. hetében gyártottak, valós órajele 1833 MHz, 166 MHz-es FSB-vel rendelkezik, gyári alapfeszültsége 1,45 V, és maximálisan 45 wattot fogyaszt. Az összevethetőség kedvéért érdemes tudni, hogy ennek a processzornak az asztali változata 1,65 V-ot igényel, és 68 wattot fogyaszt. Az L1 gyorsítótár mérete az asztali változathoz hasonlóan 64 + 64 KB adat és utasításcache, míg az L2 cache mérete 512 KB, tehát ez a processzor lényegében egy mobil Barton.

A gyakorlat

Mivel Magyarországon a mobil Athlon XP processzorok szinte beszerezhetetlenek, ezért elsősorban a külföldi tesztek és fórumhozzászólások alapján alakítottunk ki óriási elvárásokat a processzor tuningpotenciáljával kapcsolatban: egyes szerencséseknek akár 2700 MHz-ig is sikerült mobil Athlon XP processzorukat felhúzniuk léghűtéssel! Ez a szó nagyon fontos, hiszen víz- vagy más, komolyabb hűtéssel (kompresszor, folyékony nitrogén) ez a sebesség nem ad okot csodálkozásra. A processzor az egyik legjobb tuningdeszkát kapta maga alá a Gigabyte 7NNXP személyében. A 7NNXP a processzor feszültségét 1,9V-ig engedi emelni, ez léghűtéssel talán még kicsit sok is, de ebben a kérdésben sem bíztunk semmit a véletlenre, és a már korábban bemutatott Gigabyte-léghűtőt vettük elő: felcsavartuk a fordulatszámot csutkára, hogy még véletlenül se legyen probléma a tesztek során a melegedés.


Processzorórajel előtte és utána /memóriaórajel előtte és utána

A feszültséggel nem kísérleteztünk túl sokat, így azonnal 1,9 V-ra lőttük be, a processzort pedig egészen 2570 MHz-ig tuningoltuk! Miután tudjuk, hogy egy mezei Bartonnal a 2300-2400 MHz is csak a szerencsések számára adatik meg (léghűtéssel), ezért a 2570 MHz-et látván (és tesztelvén) elégedetten dőltünk hátra. Ezt az órajelet a processzor tökéletes magabiztossággal és stabilitással viselte az egy napig tartó stresszelés során. Sajnos az alaplap FSB-tuning tekintetében nem alakított nagyot, "mindössze" 210 MHz-ig volt hajlandó stabilan működni, ezért a legmagasabb órajelet (legideálisabb választás) 12,5 x 205 MHz-en értük el.

Mit is mondhatnánk még így a tesztek előtt? A mezei Athlon XP 'Barton' áránál némileg drágábban (körülbelül plusz 10 000 Ft, ha Ausztriából hozatjuk be) kapunk a pénzünkért egy kisebb fogyasztású, szorzólockmentes és minden bizonnyal nagyon jól tuningolható processzort, igazi minőségi választás. Az processzornak az ára mellett egyetlen negatívuma említhető még, hogy egyes alaplapok nem ismerik fel ezt a típust, persze ez később megváltozhat egy BIOS-frissítés kiadásával.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények