Csúcsra járatva: tuning a negyediken

Szintetikus tesztek

Memória-sávszélesség

Elsőként lássuk a rendszerek memória-sávszélességét, amely alapvetően meghatározza a későbbi tesztekben elért eredményeket. Az Athlon 64 gyengének tűnő eredménye betudható a processzorba integrált egycsatornás memóriavezérlőnek, ám ahogyan ez látható, a maximálisan elérhető 3200 MB/s-os sávszélességet így is szinte 100%-osan kihasználja a processzor. Athlon 64 esetén a 240 MHz-en szinkronban járatott memória nagyon minimális sávszélességtöbbletet eredményez. Az Opteron az Athlon 64-gyel ellentétben már kétcsatornás memóriavezérlővel rendelkezik, aminek a grafikonok szerint meg is van a maga áldásos hatása. Ahogyan ez a cikkből korábban már kiderült, az Opteron a teljesítményét tekintve csak ebben az egy tulajdonságában különbözik az Athlon 64-től. Vajon ez mennyire fogja befolyásolni a két processzor közötti eredményeket a későbbi tesztek során? Hamarosan kiderül...

Hirdetés

Az Athlon XP platform esetében már korábbról tudjuk, hogy a kétcsatornás memóriavezérlővel felvértezett chipsetektől jelentős előnyt nem várhatunk, a processzor felépítéséből adódóan (200 MHz FSB, és EV6 busz) ez a feature nem jár plusz sebességnövekedéssel. A Pentium 4 esetében viszont ennek az ellenkezőjéről számolhatunk be. A NetBurst architektúra számára a négyszerezett – quad pumped – 200 MHz-es FSB-hez ez a legideálisabb memóriasebesség (persze ideális lenne akár a 400 MHz-en járó DDR800-as memória is, azonban ilyen még nem létezik).

Szintetikus processzorsebesség-mérés

 

A ScienceMark egy szintetikus tesztprogram, amely MMX-, SSE-, SSE2-, 3DNow!- és Hyper-Threading-optimalizációval rendelkezik – nem véletlenül került tesztprogramjaink közé. A Molecular Dynamics benchmark különböző anyagok termodinamikai magatartásának szimulálására szolgál, és dinamikus molekuláris szimulációt végez el 216 darab argonatommal. Az egyes tesztek részletes leírása itt olvasható. Az alapjáraton elért eredmények közül talán kiemelendő az Athlon XP első helye. A Pentium 4 utolsó helye az AMD-processzorok modellszámozását figyelembe véve nem meglepő. A tuningolt eredmények között meglepetésként hat az Athlon 64 első helye, hiszen alapon járatva az Athlon XP győzött, míg tuningolva is 160 MHz az Athlon XP előnye. A Pentium 4 itt még mindig az utolsó helyen áll.

A Primordia a periódusos rendszer bármelyik atomja elektronjainak mozgását képes kiszámolni. Ebben a tesztben alapon járatva ismét az Athlon XP a nyerő, köszönhetően a K8-as processzorokkal szemben felmutatott 200 MHz-es sebességelőnyének. A Pentium 4 ebben a tesztben is az utolsó helyen végez. Tuningolva már más a helyzet, hiszen a grafikonon az látható, hogy az Athlon XP 2560 MHz-en olyan gyors, mint az Athlon 64 2400 MHz-en, illetve az Opteron 2330 MHz-en és a Pentium 4 3750 MHz-en, a különbség a négy processzor között mindössze 2 másodperc. Mindenesetre érdekes látni ezt a kontrasztot ha már a megahertzekről szól tesztünk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények