Hirdetés

Corsair iCUE Elite LCD vízhűtés: mindent bele

A kompakt vizes rendszerek csúcskategóriájának tagjaként még egy kerek LCD kijelzőt is kínál a Corsair méregdrága AiO-ja.

Bevezetés, külső

Használtautós hirdetésekben szokott néha előfordulni a full-full kifejezés, mely arra utal, hogy az adott jármű minden elképzelhető extrával fel van szerelve – ezért magasabb az ára, mint a hasonló gépkocsiknak. Ilyen full-full változatnak tekinthető a Corsair iCUE Elite LCD Display vízhűtéssorozat is, mely a tavaly ősszel megjelent Capellix család továbbfejlesztése. Ez a fejlesztés elsősorban a névben is megbúvó LCD kijelző megjelenését jelenti – ami egyébként kiegészítőként a Capellixhez is megvásárolható.

Az iCUE Elite LCD Display sorozat három tagból áll, ezek sorrendben 240, 360, illetve 420 mm-es radiátorral, illetve ezen méretekhez passzoló ventilátorokkal érkeznek. Tesztünkben a középső, három darab 12 cm-es légkavarót használó példányt vizsgáljuk meg.

Dizájn

Alapjait tekintve a Corsair iCUE Elite LCD Display széria is „csak” egy kompakt vízhűtés, tehát két fő egységből áll: az egyik a jelen esetben 360 mm-es, fekete radiátor, mely 380 mm-es, szövetborítású csövekkel kapcsolódik a másik egységhez, a mikrocsatornás kialakítású, pumpával egybeépített hűtőtalphoz.


[+]

A talphoz egy külön csatlakozóval kötődik az LCD kijelzőt is magába foglaló felső egység. A hűtőtalp alja szépen megmunkált és kellően sík, ahogy az el is várható egy ilyen kategóriájú termék esetében. Mínusz pontot érdemel azonban, hogy hűtőpasztából csak a gyárilag a talpra felkent mennyiséget kapjuk, egy processzorcsere esetén tehát kénytelenek leszünk magunk gondoskodni az újabb adagról. Kár, hogy ennyi extra nem fért bele az árba.

[+]

A csomag tartalma egy Commander Core vezérlőegység is, mely az egész rendszert összefogja, és kommunikál a pumpával, a ventilátorokkal, a kijelzővel és a számítógéppel is. Ez a vezérlő egyébként hat ventilátort tud kezelni, tehát a gépház teljes szellőzését irányításunk alá vonhatjuk vele. Ez persze akkor működik tökéletesen, ha a Corsair iCUE-kompatibilis ventilátorait használjuk.


[+]

Mondanunk sem kell, hogy az iCUE Elite LCD Display hűtés ilyen légkavarókat használ, mégpedig a H150i változat esetében három darab iCUE ML120 RGB Elite névre hallgató egységet. Ezek hétlapátos kerekekkel, ezek kivilágításához pedig egységenként nyolc darab ARGB LED-del rendelkeznek. A PWM alapú vezérlés magától értetődik, névleges fordulatszámuk 450 és 2000 rpm között változhat, a csendes és kitartó működésről pedig a MagLev csapágyazás gondoskodik.


[+]

Az egész rendszer összesége kapcsán megjegyeznénk, hogy a rengeteg alkotóelem kommunikációjához igen komoly kábelezés is tartozik, ami alaposan feladhatja a leckét annak, aki szellős, vezetékmentes házbelsőt szeretne építeni. Először is, a Commander Core egy SATA tápcsatlakozást és egy belső USB 3.0/2.0 konnektort igényel magának, ami rögtön két kábelt jelent. A pumpa/hűtőblokk/kijelző egy további belső USB csatlakozót foglal el (ha nem szeretnénk ennyi előlapi USB portról lemondani, használhatjuk a Corsair által mellékelt Y kábelt is), de az alaplapi CPU-hűtő kivezetéssel is kommunikál egy vékony vezeték segítségével, hogy a BIOS/UEFI ne reklamáljon a processzorhűtő hiánya miatt. Ugyanakkor egy vastagabb kábelkorbáccsal össze kell kötnünk a Commander Core-ral is. A ventilátorok esetében pedig darabonként két-két kábelt kell elvezetnünk szintén a központi vezérlő felé, jelen esetben tehát ez hat darab vékonyabb vezetéket jelent.

Szerelés, specifikációk

Jó munkát végzett a Corsair az iCUE Elite széria rögzítésének tervezésekor: a rendszer kevés komponensből áll, gyorsan szerelhető és sokoldalú is, hiszen ezzel a kevés komponenssel is lefedi gyakorlatilag a teljes kurrens palettát, ideértve az LGA1700-at és az Intel, illetve az AMD HEDT platformjait is.


[+]

Inteles rendszer esetében a mellékelt, elcsúsztatható csavaranyáival minden foglalathoz könnyen adaptálható hátlapot, AMD-s gépnél pedig a gyári hátlapot kell használnunk az alaplap hátsó oldalán (leszámítva a HEDT megoldásokat, ahol ugye a foglalatba integrálták a menetes fészkeket).


[+]

Következő lépésben a foglalat oldaláról be kell csavarni a megfelelő adaptereket (ezeket eleve jelölt zacskókban kapjuk), erre pedig már jöhet a hűtőblokk, ami a kézzel betekerhető anyákkal rögzíthető. A hűtőblokkhoz a gyárban az Intel platformokkal kompatibilis tartókat tették fel, AMD-s alaplaphoz ezeket cserélnünk kell – ötletes, hogy ez semmiféle szerszámot nem igényel, egyszerűen csak ki, majd be kell csúsztatni a lemezeket a blokkon kiképzett résekbe. Bár a kézikönyv nem tesz erről említést, a rögzítőanyák becsavarását megkönnyíti, ha az LCD-s egységet leemeljük a blokkról, így jobban elférnek ujjaink.


[+]

Ha mindez megvan, jöhet a radiátor és ventilátorok felszerelése, melyhez természetesen minden csavar és alátét ott van a csomagban, majd következhet a már említett zsonglőrködés a kábelekkel.

[+]

[+]

Jellemzők

Az alábbi táblázatban foglaltuk össze a Corsair iCue H150i Elite LCD kompakt hűtés legfontosabb tulajdonságait. A Threadripperekkel kapcsolatos kompatibilitásnál muszáj megemlíteni, hogy ugyan a rögzítés működik, de az 56 x 56 mm-es hűtőfelület is jelzi, hogy a rendszert nem ezekhez a processzorokhoz optimalizálták.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Corsair iCue H150i Elite LCD
Felszerelhető AMD – sTR(X)4 /AM4 /AM3 /AM3+ /AM2 /AM2+ /FM2 /FM2+ /FM1
Intel – LGA115x /1366 /1200 /2011 /2011-v3 /2066 /1700
Csővezeték hossza 380 mm
Csatlakozók Szivattyú oldalán: fix, elforduló
Radiátor oldalán: fix
Radiátor specifikációi
Radiátor mérete 397 x 120 x 27 mm (ventilátorok és csatlakozók nélkül)
Radiátor anyaga alumínium
Ventilátorok specifikációi
Ventilátorok típusa iCUE ML120 RGB Elite
Ventilátorok fordulatszáma 450-2000 rpm, PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása MagLev mágneses csapágyazás
Ventilátor légszállítása max. 98,7 m3/h
Ventilátor statikus nyomása max. 2,90 mm-H2O
Szivattyú specifikációi
Szivattyú zajszintje max. 20,0 dB(A)
Szivattyú fordulatszáma 2250-2650 rpm
Kijelző mérete, felbontása 2,1”, 480x480 pixel
Általános adatok
Termék honlapja Corsair iCue H150i Elite LCD
Ajánlott fogyasztói ár 294 euró (kb. 110 000 Ft)
Garancia 5 év

Tesztkonfiguráció, iCUE

Tesztünket a megszokott metodika szerint, tuningolt Intel Core i7-5960X processzorunkkal végeztük az alábbi konfigurációban:

Tesztkörnyezet
Videokártya ASUS Strix Radeon RX 570
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva, 1,25 volton
Alaplap ASRock Fatal1ty X99M Killer – Intel X99 chipset
Memória 4 x 8 GB HyperX Fury DDR4-2666 HX426C15FBK4/32 memória
Háttértár Toshiba TR200 240 GB (SATA 6 Gbps)
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

A teszt kapcsán mindenképpen megjegyeznénk, hogy a legtöbb versenytárssal ellentétben a Corsair iCue H150i Elite LCD-t egyáltalán nem tudja az alaplapi vezérlés irányítani, így az általában használt „silent” és maximális teljesítményű profilokat az iCUE szoftverből aktiváltuk, melynek bemutatása nélkül nem lehetne teljes tesztünk sem.

iCUE

Maga a program ismerős lehet már régebbről, hiszen a Corsairtől egereket, billentyűzeteket, headseteket is teszteltünk már, és ezek beállításait általában mindig az iCUE keretrendszerben található modulokkal kell elvégezni. A szoftver tehát ugyanaz, foglalkozzunk a specialitásokkal!

Ilyet is ritkán látni: bootol a vízhűtés!

Ami a világítási részt illeti, itt nincsenek nagy meglepetések: a három ventilátor, illetve a hűtőblokk kijelzőjét körbevevő gyűrű fényei egyaránt teljeskörűen testre szabhatók. Kapunk tizenöt előre definiált effektet, melyeket tovább tudunk finomítani ízlésünk szerint. Ezek jobbára csak akkor működnek, ha az iCUE is fut – amíg ez nem töltődik be, addig be kell érnünk a Hardware Lightning üzemmódban meghatározott látvánnyal.

[+]

A fő attrakció azonban nem az ARGB, hanem a 480x480 pixeles, 2,1”-es átmérőjű LCD panel, mely 30 Hz-es frissítést és 600 cd/m² maximális fényerőt kínál. És hogy mit tud kijelezni? Hát szinte mindent: egyrészt kitehetjük rá az iCUE számára elérhető szenzorok adatait, ezeket pedig körbevehetjük mindenféle effektekkel, aminek színei harmonizálhatnak a kijelzőt körbevevő ARGB-s gyűrű színeivel is. Amennyiben ez a kínálat nem lenne elég, akkor statikus képeket és animGIF-eket is átküldhetünk rá, egészen 30 MB-os mérethatárig.


[+]

Mindezek után pedig, ha sikerült kellőképpen testre szabni a H150i Elite LCD kinézetét, foglalkozhatunk annak működésével is, azaz beállíthatjuk a ventilátorok és a pumpa vezérlését. Hasonlóan a fényekhez, itt is mind a négy elemet külön is szabályozhatjuk, és a ventilátorok esetében az előre gyártottak mellett saját profilokat is létrehozhatunk, melyekben a fordulatszámot különböző adatok szerint szabályozhatjuk. Mi a mérésekhez a ventilátorokat először a Quiet, a pumpát pedig a Variable profilra állítottuk, a második menetnél pedig végig maximumon forgó légkavarókat és a pumpánál a csúcssebességet garantáló Performance profilt használtunk.


[+]

Mérések

Első menetben tehát vízhűtésünket az alacsony zajszintre optimalizált beállításokkal próbáltuk ki. Ezzel kapcsolatban megjegyeznénk, hogy a ventilátoroknál Zero RPM néven egy félpasszív működést garantáló profil is elérhető, de, mint látni fogjuk, a zajszintre ennek csak minimális hatása van.

Méréseink során a tesztlabor hőmérséklete 22 °C volt, ebben a környezetben terhelés nélkül processzorunk 30 °C-os hőmérsékleten dolgozott, 600 rpm körüli ventilátor- és 2250 rpm körüli pumpasebesség mellett. Zajszinteket a ventilátorok és a hűtőblokk mellett is mértünk, az előbbi helyen a lényegében némának tekinthető 15, az utóbbinál 19 dB-es érték jelent meg műszerünk kijelzőjén. Saját fülünkkel ugyanakkor azt tapasztaltuk, hogy míg a ventilátorokat nem hallottuk, teljesen némának tűntek, addig a pumpánál már hallottunk egy enyhe, nem túl magas sípolást (nem coil whine-ról van szó), mely jobban szellőző házakból akár ki is szűrődhet.

Bekapcsolva az AIDA64 stressztesztjét, a hőmérsékletek gyors emelkedésnek indultak, majd kapcsoltak a ventilátorok és a pumpa is. A végeredmény egy 71 °C-os processzor lett, 800 rpm-en forgó ventilátorokkal, 2650 rpm-en forgó pumpával, 18, illetve 20 dB-es zajszinttel.

Végül utolsó mérésünknél a Prime95 következett: ekkor 87 °C-ra melegedett a processzor, a ventilátorok viszont így sem érték el maximális fordulatszámukat, mindössze 1000 rpm-ig pörögtek fel, ami 18 dB-es zajszintet jelentett. Az LCD kijelző tanúsága szerint hűtőfolyadékunk hőmérséklete ekkor 37-38 °C környékén járt.

Áttérve a ventilátorokat végig maximális, 2000 rpm fordulatszámon pörgető, egyedi profilunkra (és kiválasztva a pumpánál ugyanezt biztosító Extreme profilt), terhelés nélkül 28 °C-os processzorhőmérsékletet láthattunk, mely az AIDA64 terhelésének hatására 60 °C-ra, a Prime95 bekapcsolása után pedig 74 °C-ra nőtt. Az előző menettel összehasonlítva látható, hogy érdemes a ventilátorokon kicsit gyorsítani, ezzel javítva a hőcserét a radiátornál, a hűtőblokknál ugyanis bőven van még tartalék a rendszerben. Ugyanakkor a maximális fordulatszámon dolgozó rendszer már nem nevezhető némának, zajszintje 32 dB-re nőtt.

Értékelés

Nem vitás, hogy a Corsair iCue H150i Elite LCD teljesítmény szempontjából a legjobbak közé tartozik, különösen úgy, ha figyelembe vesszük, hogy a „PWM” beállítások esetében még nagy terhelés mellett is szinte némának tekinthető a rendszer. Mindezt persze joggal el is várhatjuk: a 294 eurós ajánlott árból sejthető, hogy itt bizony a 100 000 forintos határt átlépő AiO-ról van szó, ezzel pedig már a kompakt vízhűtések legdrágább szegmensében járunk.

Szerencsére a magas árat kicsit elviselhetőbbé teszi a rengeteg extra és a teljeskörű testre szabhatóság, ez pedig nemcsak a ma szinte kötelező ARGB világítást jelenti, hanem a ventilátorok és a pumpa működésének nagyon hatékony vezérlését is. Az LCD kijelző, ha nem is egyedi (a ROG Ryujin hasonló képességekkel bír, ráadásul a második verzió már 3,5”-es(!!!) képernyővel rendelkezik), mindenképpen kiemeli a standard RGB-s tömegből, és sokat segít egy egyedi, látványos házbelső kialakításakor, még úgy is, hogy a kábelezésre oda kell figyelnünk. Mindezek mellé pedig kapunk egy átgondolt, könnyen szerelhető rögzítést, széleskörű kompatibilitást, három kiváló minőségű, felsőkategóriás ventilátort és öt év garanciát is.


Corsair iCue H150i Elite LCD processzorhűtő

Wombath

A Corsair iCue H150i Elite LCD hűtőt a Corsair biztosította a teszthez.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés