Mérések, szoftver, értékelés
A fehér házban jól mutatott a fekete színű alaplap, de ideje volt kicserélni a hőmérsékleti tesztekhez használt konfigra, melyben egy Intel Core i7-6700K izzad az AIDA64 CPU-t, FPU-t és GPU-t terhelő tesztjei alatt, egy Noctua NH-D15 hűtő támogatását élvezve. A rendszer hőmérsékletét először a nyitott tesztpadon mértük le, majd ugyanezt elvégeztük a házban ventilátorok nélkül, majd a gyári ventilátorokkal is, a különbségeket pedig az alábbi grafikonokon mutatjuk be.
A viszonylagos zártságot figyelembe véve meglepődtünk, hogy terhelés nélkül még lekapcsolt ventilátorokkal is nagyon közel állt a komponensek hőmérséklete a szabad levegőn mért értékekhez, azon viszont már egyáltalán nem, hogy a CPU a négy gyári ventilátorral még hűvösebb is volt a házon belül, mint azon kívül – ez a legtöbb, sok légkavaróval ellátott modell esetében általában így szokott alakulni. A lapátok ereje a terheléses teszt során is kitartott, itt szintén jobb eredményt kaptunk a CPU hőmérséklete terén, de a javulás VRM és a GPU esetében is megfigyelhető volt, bár itt is hozzá kell tennünk, hogy lekapcsolt ventilátorok esetében is jobb számokat kaptunk, mint amilyenekre számítottunk.
Szerencsére a jó szellőzés nem azt jelenti, hogy hangszigetelés szempontjából rosszul teljesítene a ház, hiszen a belül elhelyezett, 60 dB hangerővel zajongó okostelefonunk hangjából a zajszintmérő az oldallapok visszapattintása után mindössze 43 dB-t érzékelt, ami kifejezetten jó eredménynek számít.
Hirdetés
iCUE
Mielőtt ráfordulnánk cikkünk célegyenesére, ejtenénk néhány szót a Commander Core XT-t vezérlő iCUE szoftver új frissítéséről is. A házzal egy időben érkezett a 4.12.214-es verziójú update, mely már támogatja a szintén az iCUE 7000X RGB-ben debütált új vezérlőt, a kontrollerre kötött ventilátorokat pedig telepítés után a már megszokott felületen keresztül tudjuk testreszabni.
A Dashboardon ezentúl számítógépünk és egyéb Corsair perifériáink adatai mellett a négy ventilátor aktuális fordulatszámát is nyomon követhetjük, továbbá itt látjuk a mellékelt hőmérő szenzor által mért adatokat is. Természetesen be tudjuk állítani, hogy milyen szinten szeretnénk dolgoztatni a légkavarókat, egészen pontosan három profil, a halk, a kiegyensúlyozott és az extrém közül választhatunk, továbbá használhatjuk a Zero RPM módot is (melynél terhelés nélkül a lapátok teljesen megállnak), sőt, akár egyedi fordulatszámgörbét is készíthetünk, így mi magunk választhatjuk meg, hogy milyen terhelésen mennyire pörögjenek fel a ventilátorok.
Szintén az iCUE szoftverből állítgathatjuk a légkavarók világítását is, az egységenként nyolc darab RGB LED mindegyikét akár egymástól eltérő színekre lőhetjük be, de választhatjuk a gyári preseteket is, melyek között különféle animációkat, vagy például a processzor hőmérsékletének függvényében változó színmódot is találunk. Az iCUE-n belül természetesen több kompatibilis eszköz között is szinkronizálhatjuk a világítást, így az alkatrészeket jól válogatva semmi nem fogja elrontani az általunk megálmodott összképet.
Értékelés
Bizakodva vágtunk neki a tesztnek, hiszen a Corsair legtöbbször átgondolt termékeket tesz le elénk az asztalra. Alapvetően az iCUE 7000X RGB-t is ebbe a kategóriába sorolnánk, mert a specifikációkat tényleg jól kidolgozták, a gyakorlatban azonban találkoztunk olyan hibákkal, amiket még az is észrevenne, akinek nem az a dolga, hogy hibákat keressen. Ilyen például az alaplap tápellátásáért felelős kábel számára hagyott szűkös hely, a – szerintünk feleslegesen – sok csavar, amit szerelés közben meg kell találnunk és ki kell tekernünk, illetve a kábelek olyan mélységekben való elrendezése, ami már akadályozza az egyébként moduláris kialakítású ház darabokra szedését.
Ezek többségét kellő türelemmel persze talán észre se veszi az ember, és talán mi kerítünk túl nagy feneket nekik, de egy ilyen árú háznál azért elvárnánk, hogy egy átlagos tápegységgel is használható maradjon a gyári takarólemez, anélkül, hogy adapterrel vagy a szokásosnál flexibilisebb vezetékkel kellene bonyolítanunk az életünket, továbbá kicsit az is fájó, hogy a 115 000 forintnál is magasabb vételárba nem fért bele egy filléres riser kábel.
Persze ez inkább csak szőrszálhasogatás, a Corsair újdonsága van olyan minőségi, hogy ezt választva évekig a gépház lehet számítógépünk egyetlen fix pontja, ráadásul a négy ventilátor és az új vezérlő is benne van az árban. Aki ebben az árkategóriában nézelődik, az valószínűleg nem azért olvassa most tesztünket, hogy olcsóbb alternatívát keressen, és nem is látjuk értelmét a filléres E-ATX házakkal való összehasonlításnak: akinek az előző oldalakon leírt tulajdonságok szimpatikusak, az a minőség terén biztosan nem fog csalódni.
SidCorky
A Corsair iCUE 7000X RGB számítógépházat a Corsair bocsátotta rendelkezésünkre.