Hirdetés

Cooler Master HAF XB – kockaház LAN-partira

Hirdetés

Kívülről

Apró fejlesztésektől eltekintve az utóbbi években szinte semmi változás nem történt a számítógépházak elrendezésében. Igaz, hogy teret nyertek az egyre kisebb, microATX és Mini-ITX alaplapokhoz való megoldások, de ha egy nagy, ATX rendszerről van szó, akkor az alulra helyezett táp, a fekete váz és az alaplaptálca mögötti kábelelvezetés a legnagyobb fejlesztés, amivel az elmúlt években találkoztunk – de talán nem is baj ez. Időnként viszont egyes gyártók előállnak valami merőben újjal; pontosan ilyen a Cooler Master HAF, vagyis High Air Flow (nagy légáramlás) családjának legfrissebb tagja is, az XB.

Ez a modell teljesen szakít a szokásos, nagyjából 40-60 cm magas és hasonlóan mély, 20-25 cm széles álló (torony) elrendezéssel, de fekvő háznak sem nevezhető egyértelműen. Valójában a kétszintes fekvő ház elnevezés a legpontosabb a 330 mm magas, 442 mm széles és 424 mm mély, négyzet alapú, majdnem kocka házra. Érdemes megjegyezni, hogy ugyanúgy nagyjából 60 liter a térfogata, mint egy 50 cm magas, 50 cm mély és 23 cm széles, klasszikus toronynak, sőt a HAF XB üresen 8,2 kilogrammos tömege is erre a kategóriára hajaz, „csak” az elrendezése más.

A háznak van egy szellős felső és egy tömörebb alsó része. A felső szinten az előlap, az oldalfalak és még a 20 centiméteres ventilátorral szerelhető tető is meglehetősen nyitott, rácsos. A szokatlan arányú műanyag előlap két oldalán a kissé marconásító díszbetétek a többi HAF ház stílusát idézik. Az oldalsó szellőzőnyílásokban vaskos fogantyúkat alakítottak ki, ezeket megmarkolva megfelelő biztonsággal szállítható a ház annak ellenére is, hogy a teherviselő részek műanyagnak tűnnek.

Az alsó rész sokkal tömörebb, a homlokzaton két hot-swap fiókot és két rácsos fedelű, 5,25 hüvelykes meghajtóhelyet találunk. A két szint között húzódik az előlapi panel a bekapcsoló és a reset gombbal, a hang ki- és bemenettel, illetve két USB 3.0 csatlakozóval. A fennmaradó hely ideális lenne még két USB-nek és egy integrált kártyaolvasónak – talán majd a következő generációba vagy egy „Advanced” verzióba beszerelik.

Hátul a szokásos komponenseket találtuk egyáltalán nem szokásos elrendezésben. Innen nézve látszik, hogy a felső szint az alaplapé és a bővítőkártyáké. Balra került még három nyílás vízhűtéscsöveknek, viszont ezekbe tehettek volna kitörős fém helyett gumi takaróbetétet. Alulra került a táp és két 80 milliméteres ventilátorhely, ami mögött kizárásos alapon valamilyen meghajtóhelyeknek kell lenniük.

Alulról nézve nagyon korrekt a HAF XB. A táp alatt kiszedhető, könnyen tisztítható porszűrő van, a táp melletti részen kábelkötegelést segítő fülek sejlenek, a ház pedig masszív, rezgést és abból keletkező zajt elnyelő lábakon áll. Említést érdemel még az oldalt, lábak között húzódó szellőzőnyílások sora, amin keresztül friss levegő juthat a házba.

Belülről

Rendhagyó módon lehet bejutni a HAF XB-be, melynek teteje és két oldallapja külön-külön szerelhető le, két-két kézzel oldható csavar tartja őket. Természetesen a vázat feketére festették, és a HAF szériára jellemzően elsőrangú az anyaghasználat (0,8 mm-es acél), a kidolgozás (sehol egy éles perem) és a festés is. Meglehetősen merevre sikerült a kocka ház, bár a burkolati elemek nélkül érezni, hogy a több mint 40 x 40 centiméteres „kosárnak” nincs középső merevítője, így egy kicsit – de tényleg csak kicsit – csavarodik.

A felső, alaplapos szint elrendezése már kívülről nézve is egyértelmű, a homlokzat mögötti két 120 milliméteres ventilátort is ki lehet szúrni. Alul a hot-swap fiókok mögött van a táp, ami egy kicsit kilóg a házból, és dicséretesen puha alapra támaszkodik. A másik oldalon, a két 5,25 hüvelykes, segédeszköz nélkül rögzíthető meghajtóhely mögött keresztben áll a négy adattár fogadására képes keret. Nem az alábbi fotó csalóka, hanem ezek a szokásosnál kisebbek, 2,5 hüvelykesek. Érdekes választás ez, különösen úgy, hogy csak két 3,5 hüvelykes merevlemezhely van a házban (a hot-swap fiókok), hátul pedig mélységre és szélességre is elfért volna a 3,5 hüvelykes doboz három állással, amibe opcionálisan 2,5 hüvelykes tárakat is be lehet tenni.

Felülről belenézve a HAF XB-be az alaplaptálcát látjuk, amire a processzorfoglalat környékén jó nagy nyílást vágtak. A tálca oldalanként két-két, kézzel oldható csavar eltávolítása után kivehető, így egyrészt könnyebb rátenni az alaplapot, másrészt hozzáférhetünk az alsó szinthez.

Komoly Cooler Master házaknál megszokhattuk, hogy a műanyag előlap egyetlen határozott mozdulattal elválasztható a váztól, és a homlokzati csatlakozók, kapcsolók okos kialakításának köszönhetően ez a folyamat forrasztópáka nélkül is reverzibilis, nem fogunk vezetékeket elszaggatni. A HAF XB majdnem kocka, erős és igényes váza komoly modhoz is jó alap lehet.

Vaskos anyaguknak és a rögzítést segítő síneknek köszönhetően a ház burkolati elemei is nagyon masszívak. Az oldallap hordozáshoz kialakított nyílás tényleg műanyagból készült, de aggodalomra semmi ok, ugyanis a vázon szorosan rátámaszkodik egy erős fém betétre, ezért még alaposan megpakolt ház esetén sem fog megrepedni vagy letörni.

Szerelés

Könnyen szerelhető, akár tesztpadként is használható háznak hirdetik a HAF XB-t, és ez részben igaz is. Miután leszedtük a hat csavarral rögzített burkolatot (tető és oldalfalak), kivettük a négy csavarral tartott alaplaptálcát és a további négy csavarral tartott tápkitüremkedést, majd betettük a tápot (8 csavar) és bekábeleztük a hot-swap fiókokat, akkor már elég egyszerű  dolgunk lesz a meghajtók (2,5, 3,5, illetve 5,25 hüvelykes) beszerelésével.

A felső szint viszont már tényleg nagyon egyszerű. Itt pillanatok kérdése egy VGA vagy alaplapcsere, feltéve, hogy jól kábeleztünk, és az alaplapi 24 tűs tápcsatlakozó, illetve a SATA aljzatok környékén nem alakul ki túl nagy kábeldzsungel.

A kétszintes elrendezésnek köszönhetően óriási a hely felül: 334 milliméteres grafikus kártyák és 180 milliméter magas processzorhűtő is elfér itt. Aki vízhűtésben gondolkodik, előre a két ventilátor helyére 240 vagy akár 280 milliméter széles radiátort is tehet, hátul az alaplap fölött pedig 120 milliméteresnek van hely. Némi barkácsolással akár az oldalsó szellőzőnyílásokba is szerelhetünk 240 milliméteres radiátort.


Nagyon egyszerű a két 3,5 hüvelykes, hot-swap meghajtóhely berakása. A mellékelt tálcára mindenféle segédeszköz nélkül felfogathatóak a merevlemezek, a 2,5 hüvelykes táraknak pedig csavarhelyeket alakították ki. Kérdéses viszont az állások szellőztetése, és az, hogy egy vicces kedvű haverunk (vagy éppen ellenségünk) milyen gyorsan rántja ki az ide telepített adattárat. Jó lenne erre a részre valamilyen biztonsági mechanizmus.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Cooler Master HAF XB
Elérhető színek fekete
Mérete (ma x mé x sz) 330 x 423 x 442 mm
Tömege 8,2 kg
Anyaga 0,8 milliméteres acélváz műanyag előlappal
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 2 db
3,5"-os helyek száma 2 db belső (X-Dock hot-swap)
2,5"-os helyek száma 4 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl két 120 mm-es ventilátor vagy két 140 mm-es ventilátorhely,
hátul egy 120 x 120 és két 80 x 80 mm-es ventilátorhely,
felül 200 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák porszűrők elöl és alul
Gyártó honlapja www.coolermaster.com
Termék honlapja HAF XB
Fogyasztói ára kb. 28 000 forint
Garancia 3 év

Tesztelés

Szokásos toronyházaink ellen mérettetett meg a Cooler Master HAF XB, melynek vizsgálatához elavult, de jól melegedő processzorra épülő referencia rendszerünket használtuk. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk, de korábbi tesztjeink szereplői is feltűnnek a grafikonokon.

Tesztkonfiguráció

  • Intel Core 2 Duo QX6700 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húszpercnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 22 Celsius-fokos szobahőmérséklet mellett végeztük. Némi hezitálás után úgy döntöttünk, hogy érintetlenül hagyjuk a gyári ventilátor-felállást, tehát maradt elöl a két 120 milliméteres a friss levegő befújásához, hátul pedig a CPU-hűtő és a grafikus kártya ventilátora tolta ki a meleget. Alulra nem tettünk extra ventilátort, mert kíváncsiak voltunk rá, mire jut a lényegében szellőzés nélküli, zárt hot-swap fiók.

Ahogy számítani lehetett rá, a nagyon jól szellőző felső részben kiváló, 51 °C-os processzorhőmérsékletet mértünk. Viszont a kapott hang már távolról sem volt ilyen kellemes: a elülső ventilátorok jó magas, percenként 1800-as fordulaton járnak, ami emberes szélzajt produkál, viszont legalább beteges motorzajt, kattogást, illetve a jó váznak köszönhetően rezonanciát sem regisztráltunk. Mindenesetre a zajra minimálisan is érzékenyeknek ventilátorszabályzót vagy lassabb ventilátorokat ajánlunk.

A második körben lassító ellenállásokat vetettünk be, így a ventilátorok fordulatszáma percenként 1000-re, zajszintjük pedig teljesen elfogadható szintre esett vissza. Jó hír, hogy az időközben percenként 1500-as fordulatra lassított processzorhűtő mellett is alig emelkedett a CPU hőmérséklete. A hangzavar megszüntetésével már alkalmunk volt hallgatózni a merevlemez környékén is, de szerencsére semmi zavarót nem tapasztaltunk.

Végezetül kikapcsoltuk a ház ventilátorait, de a HAF XB-be szerelt konfigurációnak ez a felállás sem okozott gondot. A hatalmas tetőnyíláson keresztül elég friss levegőhöz jutott a processzorhűtő, az alsó szinten lakozó táp pedig a ház alól szívott hideget, így ventilátora nem pörgött fel különösebben, a rendszer szép csendben dolgozott.

Túl szép, hogy igaz legyen? Sajnos igen. Az a fránya merevlemez bizony megszenvedett a hot-swap fiókban... Három tesztmenetünk kihűlési időkkel együtt jó másfél órát vett igénybe, ezalatt a winchester lassan, de biztosan 48 °C-ig melegedett. Alapvetően nem gond ez, még bőven az 55-60 °C-os tűréshatáron belül maradtunk, de mi lesz majd a nyári kánikulában, amikor nem 22, hanem 35 °C lesz a szobában? Próbáltuk alul egy elég pörgős, 80 milliméteres ventilátorral megkeverni a levegőt, de ennek is csak minimális hatása volt a fiókra, a 2,5 hüvelykes helyeket viszont kifelé és befelé irányítva is szépen szellőztette.

Értékelés

Nagyon érdekes háznak bizonyult a Cooler Master HAF XB: egy különleges koncepció a HAF szériától megszokott, elsőrangú minőségben megvalósítva. Szerintünk bombajó lett a felső rész az erőteljes elölről hátrafelé irányuló szellőzéssel, kellően tágas térrel, vízhűtéses radiátorok beszerelhetőségével és a szállítófogantyúkkal. Egyedül a felső nagy rácsot tartjuk fölöslegesnek, hiszen nélküle is elég levegőhöz jutna a rendszer, ugyanakkor elég sok por juthat be rajta keresztül.

Tovább haladva viszont az volt az érzésünk, mintha elfogyott volna a tervezők puskapora. Az előlapi USB-khez például csak 3.0-s tűsor van, vagyis ha nincs ilyen az alaplapunkon, akkor USB 2.0-t sem tudunk bekötni, pedig filléres tétel lenne egy átalakítót mellékelni. A hot-swap fiók ötlete nagyon jó, de zár nélkül komoly biztonsági problémát jelent. Ennél is nagyobb bajnak tartjuk a fiók szellőzésének gyenge megoldását, pedig minimális tervezési ráfordítással megcserélhették volna az 5,25 és 3,5 hüvelykes fiókokat, és létrehozhattak volna valamilyen elölről hátra légáramlatot. Az is jó megoldása lehetett volna a problémának, ha hátra nem négy 2,5 hüvelykes, hanem három 3,5 hüvelykes helyet alakítanak ki.

Összességében tehát a Cooler Master HAF XB háza egy érdekes ötlet minőségi megvalósítása, de szerintünk akad még mit csiszolni rajta. Nagyjából 28 000 forintba kerül, amiből már nagyon komoly klasszikus toronyházakat lehet venni. Nekünk a koncepciója miatt tetszett a HAF XB, bízunk benne, hogy a következő generáció még jobban sikerül majd.


Cooler Master HAF XB számítógépház

rudi

A Cooler Master HAF XB házat a Cooler Master hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés