A Cooler Master a múlt héten jelentette be legújabb házát, pontosabban házait, melyek a HAF Stacker sorozatot alkotják. Az egyelőre három tagból - HAF 915F, HAF 915R és HAF 935 - álló család különlegessége, hogy minden egyes tagja külön-külön is használható önálló házként, de akár egy egységet is alkothatnak, kvázi igény szerint összeépíthetők, kombinálhatóak, konfigurálhatóak a direkt erre a célra kitalált, átalakítható sínes rendszernek. Hogy megértsük a HAF Stacker lényegét és koncepcióját, elsőként ismerjük meg egyes elemeit!
Cooler Master HAF Stacker 915F és 915R kívülről [+]
A HAF 915R és 915F egy-egy 228 x 248 x 578 milliméteres méretekkel rendelkező mini-ITX házat takar, amelyek minden létszükségletet kielégítenek: normál ATX tápegységet fogadnak, vannak I/O kivezetéseik, akár hat darab 120 vagy négy darab 140 milliméteres ventilátorral szellőztethetők, támogatják a folyadékhűtés beszerelését és akár 360 milliméter hosszú VGA-t is képesek befogadni. Az egyetlen eltérés a tápegység elhelyezéséből adódik, a 915R esetében hátul (innen az R jelzés, azaz "rear") az alaplap felett, míg a 915F-nél elöl (F="front") kapott helyet, ami meghatározza a beépíthető processzorhűtő magasságát, illetve a beépíthető tárolók elhelyezését is befolyásolja, aminek később még lesz szerepe.
Cooler Master HAF Stacker 915F és 915R belülről [+]
A HAF Stacker harmadik tagja a HAF 935, ami a még nem említett HAF 925 és az imént részletezett 915R-ből áll össze. Az alapot ez esetben a HAF 925 adja, mely egy (legfeljebb) EATX méretű alaplapot fogadó hagyományos, alsótápos torony ház a szokásos I/O kivezetésekkel, három darab 5,25", kilenc darab 3,5" és 9+1 darab SSD rekesszel, tágas belsővel, vízhűtéses opció támogatással és akár 11 ventilátorhellyel.
Cooler Master HAF Stacker 935 [+]
És itt jön a HAF Stacker érdekessége: a HAF 935 a HAF 925 és a HAF 915R összeépítéséből jön létre. A házak alján és tetején ugyanis olyan speciális sínrendszert alakítottak ki, mely segítségével az elemek egymásra szerelhetőek (igény szerint alulra vagy felülre), így kvázi egy egységet képeznek. Sőt, nem csak a 925 és a 915 szerelhető egymásra, hanem több 915R vagy F (vagy vegyesen) pakolható stócba, így igen különleges konfigurációk hozhatók létre.
Három HAF 915 egymásra építve / HAF 935 kiegészítve egy további HAF 915-el [+]
Persze felmerül a kérdés, hogy mi szükség van két-három PC-re egy rakáson? Ennek is van értelme, ha például két PC-t tartunk fent különböző célokra: NAS-nak használva az egyiket, vagy vendék PC-ként, esetleg csak van egy kis gépünk LAN-partira. Ugyanakkor a HAF Stackernek van egy másik érdekessége is: a HAF 915R és HAF 915F nem csak PC-házként funkcionálnak, hanem átalakítható belsejük révén akár teljesen más szerepkört is betölthetnek. Például szóba jöhet a "Rad Box" mód, ilyenkor egy ilyen HAF 915-ös doboz akár két darab 360 milliméter hosszú radiátort otthona lehet, mely az alatta lévő HAF 925 vagy egy másik 915-ben lévő csúcshardver hűtéséért felelős – természetesen a tömlők és kábelek átvezetésének lehetőségét a két ház között megoldották. Másik példának a gyártó az otthoni szervert említi, a két HAF 915-ös box-ot ugyanis adattárolók behelyezésére szolgáló rekeszekkel is fel lehet tölteni (egy HAF 915 így legfeljebb kilenc tárolót képes befogadni). Sőt, ezzel a módszerrel nem csak a fő számítógépünk tárkapacitását bővíthetjük, hanem akár rá is szerelhetünk egy kis méretű mini-ITX alapokon nyugvó NAS-t sok merevlemezzel, akár további 915-ös felhasználva extra vízhűtéssel, a variációk száma tehát elég széles, csak a fantázia és a pénz szabhat határt a HAF Stacker kombinációinak.
A Cooler Master HAF Stacker már megjelent Európában, ajánlott nettó végfelhasználói ára 58 (HAF 915F és HAF 915R) illetve 142 euró (HAF 935).