Értékelés
A mai néggyel együtt már közel tucatnyi nForce 600-as alaplap kipróbálása után azon a véleményen vagyunk, hogy az NVIDIA továbbra sem tudott felülkerekedni szokásos problémáján, a chipkészlet melegedésén. Ezen a helyzeten a hatalmas hőcsöves bordák sem tudtak javítani, sőt talán még rontottak is. Szép dolog a passzív hűtés, de jelen esetben, tuningra nem szerencsés megoldás. Bár az interneten több olyan tesztet is láttunk, melyben 500 MHz fölé emelték az FSB-t, nekünk ez egyetlen esetben sem sikerült stabilan, huzamosabb időre. Talán nem volt szerencsénk a választással, de hasonló mennyiségű Intel P965-ös lapból nem eggyel átléptük az 500-as határt. A túlhajtás egyedfüggőségét és BIOS-függőségét az is jól demonstrálja, hogy a nálunk csupán 455 MHz-ig menetelő Abit QuadGT másoknál 500 MHz fölött rohangált.
A másik baja az nForce 600-as lapoknak, különösen a 680i-seknek, hogy rettenetesen drágák. Az Abit IN9 32X-MAX Wi-Fi például több mint 80 000 forintot kóstál; szerintünk nem éri meg az árát, bár kétségtelen, hogy nagyon jól fel van szerelve.
Hirdetés
Az Asus P5N32-E SLI Plus ugyan valamivel olcsóbb, mint a sima P5N32-E SLI, de nem tud annyival többet a jóval kedvezőbb árú, mezei P5N-E SLI-nél. Ráadásul az eSATA csatlakozót is lehagyták róla. Mai tuningtesztünkben ugyan ez az alaplap volt a leggyorsabb nForce 600-as, de 440 MHz-s eredménye nem valami eget rengető.
A kevesebb mint 30 000 forintos MSI P6N SLI a maga szerény kis nForce 650i SLI chipkészletével bemutatta, hogy sokkal olcsóbban is meg lehet kapni azt a teljesítményt, amiért a nagyoknál gyakran kétszer ennyit kell fizetni. Szerencsére az MSI nem nagyon fogta vissza a BIOS-t, így tuningbeállításból is van bőségesen. Talán egy komolyabb északihíd-hűtővel jobb eredményeket is elő lehet csalni belőle, mint a mi 425 MHz-ünk. Az MSI P6N SLI azoknak ajánlott, akik olcsó SLI-s alaplapot szeretnének Intel processzorukhoz.
Az MSI P6N SLI Platinum éppen annyival – körülbelül 10 000 forinttal – drágább a P6N SLI-nél, amennyivel többet tud. Nagyjából ennyibe kerülnek a további kábelek, a komolyabb hűtés és a két eSATA csatlakozóhoz tartozó elektronika. Az MSI P6N SLI Platinum azoknak ajánlott, akik az SLI mellé egy kis extrát – eSATA-t – is szeretnének.
Frissítés: Az NVIDIA chipkészleteinek variálhatóságát példázza az EVGA nForce 680i LT SLI, amely nem más, mint az eddigi alkatrészek ügyes vegyítése. Lényegében megvan benne minden fontos, amit a nagyobb 680i SLI tud, de olcsóbban. Egyetlen gond az EVGA-s referenciával, hogy 55 500 forintos árával jó 10%-kal drágább az Asus hibridnél, a P5N32-E SLI Plusnál, amelynek eggyel több gigabites hálózati vezérlője és három hosszú PCI Express aljzata van, ráadásul BIOS-ában a HyperTransport feszültsége is állítható.
Őszintén szólva, számítottunk rá, hogy az Intel P965 chipkészletes Abit AB9 QuadGT elkeni az nForce 600-asokat. Titkon abban is bíztunk, hogy a korábbi AB9 és AB9 Pro 450 MHz-es FSB-jénél sokkal tovább jutunk. Sajnos ez nem jött be (csak bétás BIOS-szal), hiába a digitális PWM szabályzó. Az Abit AB9 Pro jelenleg jó 10 000 forinttal olcsóbb a QuadGT-nél, szerintünk jobb választás.
![]() |
|
MSI P6N SLI MSI P6N SLI Platinum |
fLeSs és rudi
Az Abit alaplapokat az Abit, az Asus P5N32-E SLI Plust az Asus Hungary, az MSI alaplapokat pedig a HRP Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. Az EVGA nForce 680i LT SLI az NVIDIA-tól érkezett.