Beviteli eszközök, hang, üzemidő, értékelés
A billentyűzetre túl sok szót nem érdemes vesztegetni, egy kényelmes, de nem kiemelkedően jó klaviatúrát kapunk numerikus résszel és összenyomott kurzormozgató gombokkal. A kiosztással különösebb probléma nincs, a billentyűzet merevsége azonban lehetne jobb. A tapipad gesztusokat is kezel és mérete elég nagy, 130 x 84 milliméter.
A Vivobook S 15 hangminősége átlagon felülinek minősíthető, ehhez persze elég sok trükköt be is vetnek a Harman Kardon tuningolta hangsugárzók. A mélytartomány nagyjából 125 Hz-ig tart, ezen a korláton nem tudunk átlépni, de ettől eltekintve dinamikus, szép térrel rendelkező, tiszta hangzást kapunk.
Üzemidő
Az ARM-alapú platform egyik ígérete, hogy sokkal takarékosabb, mint az x86. Ezt a Snapdragon X Elite az ASUS gépében nagyjából be is tartja, bár aki hirtelen valami nagyságrendi előrelépésre számított, az csalódni fog. A helyzet az ugyanis, hogy az elmúlt években az Intel és az AMD platformok is elérték azt a pontot, ahol egy jobb notebookkal akár egy egész napot eldolgozhattunk (átlagos terhelés mellett) úgy, hogy nem kellett töltőt keresni a gépnek. Ennél többet a Vivobook S 15 sem tud, bár tény, hogy a biztonsági tartalék jóval nagyobb. Különösen alacsony terhelésnél impozáns a különbség, mert ha meghajtjuk, akkor persze ez az SoC is elfogyaszthat alapértelmezés szerint 20-28 wattot!
Értékelés
Közel egy hetet volt nálunk az ASUS Vivobook S 15, és vele a Qualcomm Snapdragon X Elite platform, így elég sok tapasztalatot szerezhettünk arról, hogy mennyire más érzés ezen dolgozni, mint egy megszokott x86-os noteszgépen. Ezeket a tapasztalatokat röviden összegezve pedig azt tudjuk mondani, hogy szinte alig éreztük a különbséget. Ez pedig egyrészt jó hír – másrészt viszont rossz. Hogy miért rossz? Nos azért, mert a látottak alapján egyelőre nehezen tudnánk indokot találni arra, hogy miért válasszunk egy ilyen noteszgépet egy hagyományosabb helyett?
A tesztelt Vivobook S 15 egy elegáns, remek notebook, kiváló OLED panellel, de ilyet találunk bőven az ASUS-nál és másnál is, ráadásul ezért az árért könnyen kapunk hasonló sebességű PC-t a már megszokott, bejáratott és kiforrott platformokkal. Az ARM-tól várt rendkívül energiatakarékos működésnek is csak mérsékelten láttuk jeleit, a hűtés nem passzív, az üzemidő ugyan jobb, de nem sokkal jobb, mint egy Intel Core vagy AMD Ryzen CPU-s, hasonló méretű notebooknál.
Ugyanakkor az, hogy nem figyeltünk fel semmi problémára, az jó hír is: a Qualcomm és a Microsoft láthatóan jó munkát végzett, az, hogy nem hagyományos processzor dolgozik a gépben, szinte fel sem tűnik. A notebook használat közben nagyon reszponzív, gyorsan kapcsol be, gyorsan tölti be a programokat, a számítási teljesítmény pedig csak a mérőprogramok száraz számaiban marad el a versenytársak mögött, érzésre ugyanott van, ahol azok.
Örömmel tapasztaltuk, hogy a kompatibilitási problémák száma nem volt jelentős – messze vannak már azok az idők, amikor a Windows on ARM-os noteszgépek csak második, harmadik notebooknak voltak jók a rengeteg korlátozás miatt. Itt majdnem minden rendesen fut már, és reméljük, hogy a Qualcommnál és a Microsoftnál (na meg a partnereknél) sem hagy alább a lendület, és a most még esetleg nem működő szoftvereknél is megoldják a kompatibilitási problémákat. Biztató jel, hogy a teszt ideje alatt is folyamatosan érkeztek a frissítések, bár az is igaz, hogy ettől néha van egy kis kiforratlanság jellege a platformnak.
Mindent összefoglalva tehát azt mondhatjuk, hogy ígéretesnek tűnik a Qualcomm új platformja, de jelen pillanatban nem hoz magával annyi extrát, hogy az x86 helyett ajánlani tudnánk. A Vivobook S 15 S5507 pedig így egy jó notebook, de nem jobb, csak más, mint Ryzennel vagy Core processzorral szerelt testvérei.
![]() |
![]() |
Snapdragon X Elite platform | ASUS Vivobook S 15 S5507 |
Abu85, Wombath
Az ASUS Vivobook S 15 S5507 notebookot a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.